Квєтна Ілона Романівна. Механізми визначення інвестиційної вартості активів на міжнародних ринках титулів власності. : Дис... канд. наук: 08.05.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Квєтна І.Р. Механізми визначення інвестиційної вартості активів на міжнародних ринках титулів власності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.
Дисертація присвячена важливим, але недостатньо розробленим, питанням аналізу механізмів визначення інвестиційної вартості акцій та депозитарних розписок. У роботі досліджуються теоретико-методичні аспекти визначення інвестиційної вартості активів, що торгуються на міжнародних ринках титулів власності, відзначаються основні етапи еволюційного розвитку різноманітних підходів до їх аналізу, моделювання та прогнозування.
Досліджено загальну методику моделювання та прогнозування процесів на ринку титулів власності на основі регресійного аналізу, нечіткої логіки та теорії рефлексивності Дж. Сороса та запропоновано нові методологічні підходи до оцінки та моделювання процесів ринкового ціноутворення акцій та депозитарних розписок.
В роботі систематизовано економіко-математичні підходи до оцінки інвестиційних характеристик титулів власності та досліджено взаємозв’язок між їх вартісними показниками. Все це дозволило вдосконалити існуючу методологію аналізу та прогнозування вартості акцій та депозитарних розписок на міжнародних ринках титулів власності, визначити фактори та чинники, що здійснюють вплив на ринкову вартість досліджуваних інструментів. На основі досліджень розроблено економіко-математичну модель залежності ринкової вартості акцій від економічних та політичних чинників. У порівнянні з існуючими, ця модель дозволяє врахувати ряд важливих факторів, зокрема нечислові показники діяльності компанії та вплив зовнішнього середовища.
Також автором розроблено алгоритм процесу підтримки прийняття рішень щодо здійснення капіталовкладень в акції та депозитарні розписки та запропоновано низку рекомендацій щодо здійснення інвестиційних операцій на ринку титулів власності, яка покликана максимізувати прибутки та мінімізувати втрати інвесторів на ринку.
Отримані у даній дисертаційній роботі теоретичні і практичні результати дозволяють зробити наступні висновки:
Найбільш вживаними на сьогодні є методи аналізу вартості акцій та депозитарних розписок, що реалізуються в рамках двох теоретико-методологічних підходів: фундаментального та технічного аналізу. Фундаментальний аналіз ґрунтується на вивченні загальної економічної ситуації, стану галузей та окремих емітентів, а технічний – на дослідженні динаміки ринку за попередні періоди часу. Також поширеними є методики, що засновані на аналізі ринкової рівноваги та розробці методів оптимізації портфеля цінних паперів, як то моделі Г. Марковіца та У. Шарпа, ARCН моделі, гіпотеза ефективного ринку тощо. Незважаючи на різноманіття методів аналізу і прогнозування цінової динаміки фондових активів, існує нагальна потреба підвищення ефективності вже існуючих методик та розробки нових, які б враховували елементи різних підходів в поєднанні з економіко-математичними моделями.
При використанні методів та моделей прогнозування динаміки фондового ринку і ціни фінансових активів більшість науковців стикаються з такими проблемами як: необхідність формалізації великої кількості вхідних параметрів, складність застосування системи кількісних та якісних методів та оцінки достовірності розробленого прогнозу.
Сьогодні поширення дістали підходи засновані на новітніх науково-теоретичних концепціях, зокрема, дуже перспективними вважається застосування для аналізу та прогнозування на ринках титулів власності теорії рефлексивності, яка дозволяє врахувати настрої ринку у передчутті певних подій, та теорії нечітких множин, за допомогою якої можна формалізувати якісні показники та врахувати їх в процесі побудови економіко-математичних моделей.
Для суттєвого підвищення якості прогнозування вартості акцій та депозитарних розписок можуть бути задіяні факторні регресійні та кореляційні моделі, які до цього часу використовувалася переважно для прогнозування та управління технічними процесами. Поширення та використання подібних моделей в економіці для зниження ризикованості інвестиційних операцій на фондовому ринку дає змогу враховувати різноманітні фактори, що відображують як динаміку зміни процесів у часі так і аналіз розвитку ситуації, що зумовлена взаємодією процесів із змінним зовнішнім середовищем.
Між основними факторами мікро- та макросередовища діяльності емітента та зміною ринкової вартості фондових інструментів в умовах світового та українського фондових ринків існує досить тісний зв’язок. На основі аналізу впливу ступеня інформаційної ефективності ціни активів компанії, оцінки її діяльності в ЗМІ та обґрунтованості PR-політики на очікування учасників ринку та сформульовано критерії вибору факторів, що впливають на масштаби та напрями зміни інвестиційної вартості активів. Для розробки адекватної моделі необхідно враховувати специфічні особливості кожного окремого емітента та розробляти індивідуальний підхід щодо пріоритетності факторів впливу.
При розробці механізму визначення інвестиційної вартості акцій та депозитарних розписок найбільш точні результати досягаються шляхом системного застосування різноманітних економічних методів аналізу фондових ринків та цінних паперів, що на них торгуються (фундаментальний та технічний аналіз, методи ринкової рівноваги та оптимізації портфеля), із визначенням найбільш ефективних прийомів математичного моделювання (факторний та імітаційний аналіз, теорія нечітких множин). Реалізація принципів цього механізму покликана забезпечити висковий рівень доходності операцій на міжнародних ринках титулів власності та знизити ризикованість інвестиційних операцій.
Багатофакторна лінійна регресійна модель, побудована з урахуванням особливостей ринку титулів власності та специфіки окремих емітентів, дозволяє здійснювати прогнозування зміни ринкової вартості титулів власності та з достатньою достовірністю визначати доцільність інвестування за відомих статистичних та експертних значеннях вхідних параметрів. Дана модель може бути застосована до різних цінних паперів, але з поправкою на ступінь взаємовпливу різних факторів на діяльність компанії-емітента та кореляцію з певними макроекономічними показниками, що залежить від масштабів діяльності цієї компанії.
Система прогнозування майбутньої вартості титулів власності, що базується на запропонованій чотирифакторній регресійній моделі, дозволяє визначати найбільш оптимальні моменти для здійснення інвестиційних операцій із досліджуваними активами за конкретних прогнозних значень показників та цільової функції (чим більшим є розрахований показник цінової динаміки досліджуваних активів, тим вищим може бути дохід інвестора при здійсненні купівлі даного фінансового інструменту). Достовірність розроблених прогнозів може буде підвищена із зростанням масштабів вхідних статистичних параметрів.
Розроблену модель апробовано на прикладі акцій компанії „Amazon.com”. Враховано теоретичний матеріал і статистичні дані щодо загального стану фондового ринку та показників діяльності компанії за 104 тижні 2004-2005 років. Зокрема, було використано цінову динаміку значень індексу сектору роздрібних продавців S&P RETAIL NDX (^RLX), до якого належить компанія, зміну значень фондового індексу NASDAQ (^IXIC), значень Індексу Національної Асоціації менеджерів по закупівлях (ISM або NAPM) та події мікро - та макросередовища (дані формалізовано із застосуванням елементів теорії нечітких множин). В результаті було досить достовірно визначено прогнозні вартісні характеристики акцій на три тижні січня 2006 року.
В зв’язку з суттєвим зростанням обсягів торгівлі депозитарними розписками, виникає необхідність врахування особливостей цієї категорії фондових активів. Дослідження механізмів взаємовпливу та параметрів кореляційного зв’язку між ціною акцій українських емітентів на внутрішньому ринку та ціною депозитарних розписок, випущених на ці акції на фондовому ринку США (при проведенні експерименту використовувалися дані щодо акцій та депозитарних розписок ВАТ „Укрнафта”), свідчить, що майже завжди вартість українських депозитарних розписок залежить від поточних цін акцій на внутрішньому ринку. Також існує певний вплив на ціну досліджуваних АДР таких чинників як: ціна акцій компанії на українському ринку, курсові коливання валют та події на ринку США.
В умовах бурхливого розвитку міжнародних фінансових ринків, стає зрозумілим, що інтеграція України у світове господарство та міжнародні валютно-кредитні і фінансові відносини неможлива без всебічного розвитку національного фондового ринку, підвищення кваліфікації вітчизняних науковців і вдосконалення практичної і теоретичної бази здійснюваних ними досліджень. Але при цьому необхідно брати до уваги той факт, що подібні дослідження неможливо проводити без урахування ступеню розвитку фондового ринку. Лише за умов його максимальної ліквідності, прозорості та технічної розвиненості інфраструктури, як у випадку країн Західної Європи, США та Японії, можна провести максимально об'єктивне дослідження процесів формування ринкової вартості титулів власності.
Публікації автора:
Монографія:
Квєтна І.Р., Квєтний Р.Н., Шкарпета А.В. Механізми та моделі ціноутворення на світових фінансових ринках: Монографія. – Вінниця: „Універсум”, 2005. – 221с. Автору належать розділи 1.1, 1.2, 1.3, 2, а саме, аналіз концептуальних а аспектів обігу акцій та депозитарних розписок на світових фінансових ринках, моделі прогнозування вартості активів та кореляційно-регресійна модель прогнозу вартісних характеристик акцій та депозитарних розписок на світових ринках титулів власності. (12,82 д.а.)
Статті у наукових фахових виданнях:
Квєтна І.Р. Підтримка інвестиційних рішень методами регресійного аналізу. // Вісник Вінницького політехнічного інституту. – 2003. - №6. – С. 158-165. (0,61 д.а.)
Квєтна І.Р. Моделі вартісної оцінки акцій. // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – 2004. – Вип. 47, ч.1. – С. 208-218. (0,71 д.а.)
Квєтна І.Р., Квєтний Р.Н. Моделювання фондового ринку із застосуванням теорії рефлексивності Дж. Сороса: особливості та перспективи // Вісник Вінницького Політехнічного Інституту. Розділ: Економіка, менеджмент та екологія. - 2004 - № 6(57) - С. 20-27. Автору належить аналіз та формалізація підходів до застосування елементів теорії рефлексивності та побудови на її основі економіко-математичної моделі прогнозування змін вартості акцій та депозитарних розписок (0,41 д.а.)
Квєтна І.Р. Реалізація програм випуску депозитарних розписок в Україні. // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – 2004. – Вип. 45, ч.2. – С. 241-247. (0,69 д.а.)
Квєтна І.Р. Механізми формування ринкової ціни депозитарних розписок на міжнародних фондових ринках // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний Інститут». Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ «ХПІ». – 2005. - № 31. - С. 41-48. (0,5 д.а.)
Квєтна І.Р. Моделювання та прогнозування змін ринкової вартості акцій // Вісник Вінницького Політехнічного Інституту. Розділ: Економіка, менеджмент та екологія. – 2005. - №6. – С. 66-72. (0,53 д.а.)
Квєтна І.Р. Фондові індекси та можливості їх використання для підвищення прибутковості на ринку акцій. // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. Сборник научных трудов. – Донецк, 2006. – Часть 1. – С. 411-417. (0,64 д.а.)
Матеріали конференцій:
Kvyetna I.R. Risk management when investing through the INTERNET // Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини: Збірник наукових праць. Випуск №9. Спеціальне видання міжнародного науково - технічного журналу "Вимірювання та обчислювальна техніка в технологічних процесах". - Київ: ФАДА ЛТД, 2001.- С.174-176. (0,34 д.а.)
Квєтний Р. Н., Кабачій В. В., Коцюбинський В. Ю., Квєтна І. Р. Інформаційно - технічне забезпечення керування торгівлею цінними паперами через INTERNET // Контроль і управління в складних системах: Матеріали шостої міжнародної науково-технічної конференції. Т. 2. - Вінниця; УНІВЕРСУМ-ВІННИЦЯ, 2002, - С.143-146. Автору належить економічні аспекти інформаційно-технічного забезпечення управління торгівлею цінними паперами через мережу Інтернет. (0,21 д.а.)
Квєтний Р. Н., Посвятенко В. П., Кабачій В. В., Квєтна І. Р. Моделі та методи прогнозування стану ринку цінних паперів. // Сучасні інформаційні та енергозберігаючі технології життєзабезпечення людини: Збірник наукових праць. Випуск № 11. Спеціальне видання міжнародного науково — технічного журналу "Вимірювання та обчислювальна техніка в технологічних процесах". - Київ, 2002. - С.95-98. Автору належить визначення основних чинників в моделях прогнозування ринку цінних паперів. (0,18 д.а.)
Квєтний Р. Н., Коцюбинський В. Ю., Кабачій В. В., Квєтна І. Р. // Проблеми організації інвестування через INTERNET в банківській справі. Збірник праць міжнародної НТК "Приборостроение - 2002". - Віниця - Алупка, 2002. - С.161-162. Автору належить підходи до використання моделей прогнозування вартості цінних паперів при формуванні інвестиційних портфелів клієнтів. (0,21 д.а.)
Квєтна І. Р. Прогнозування ціни фінансових активів на основі факторної регресійної моделі. // Шоста всеукраїнська (Перша міжнародна) студентська наукова конференція з прикладної математики та інформатики “СНКПМІ-2003”: Тези доповідей. – Львів: ЛНУ, 2003. – С.107-109.(0,34 д.а.)
Квєтна І.Р. Особливості співробітництва України та держав СНД у напряму інтеграції ринків цінних паперів // Актуальні проблеми міжнародних відносин. - Київ: ІМВ, 2003. – Вип. 46, ч.2. – С. 6-9. (0,44 д.а.)
Квєтна І.Р. Моделі вартісної оцінки акцій // Моделювання міжнародних відносин: Тези доповідей. – Київ: ІМВ, 2004 – С.167-171. (0,23 д.а.)
Квєтна І.Р. Фундаментальні показники вартості активів на світових фондових ринках // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – Київ: ІМВ, 2004. – Вип. 49, ч.2. – С. 189-191. (0,24 д.а.)
Квєтна І.Р. Механізми формування ринкової ціни депозитарних розписок на міжнародних фондових ринках // Шевченківська весна: матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів та молодих вчених, присвяченої 60-річчю Великої Перемоги. – Вип.. ІІІ: У 2-х част. – Ч.2 Природничі, технічні та економічні науки. – Київ: Логос, 2005. – С.275-278. (0,32 д.а.)
Квєтна І.Р. Моделювання та прогнозування змін ринкової вартості акцій // Контроль і управління в складних системах (КУСС – 2005): Тези доповідей восьмої міжнародної науково-технічної конференції. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2005. – С. 227-228. (0,31 д.а.)