Коверга Алла Вікторівна. Механізми трансформації ринку трудових ресурсів підприємств АПК регіону в умовах інтеграційних процесів (на прикладі Херсонської області) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.
Анотація до роботи:
Січко А. В. Регіональні аспекти раціонального аграрного землекористування (на прикладі Миколаївського регіону). Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. Міжнародний університет бізнесу і права, Херсон, 2009.
У дисертаційній роботі обґрунтовано сутність та зміст раціонального аграрного землекористування регіону, досліджено теоретико-методичні основи його розвитку. Автором науково обґрунтовано механізми управління земельними ресурсами, пріоритет серед яких надається землеустрою, державному земельному кадастру, контролю за використанням земель, земельному моніторингу, економічному регулюванню раціонального землекористування. Сформульовано наукові принципи раціонального землекористування, спрямовані на збереження та відтворення родючості ґрунтів та стабілізацію агроландшафтів, що є невід’ємним атрибутом розвитку конкурентоспроможної регіональної економіки.
Розроблено науково-методичні положення сертифікації земельних ділянок як основного спосіб використання земель, котрий дозволяє привести у відповідність до технологічних параметрів землі, що відповідає умові, коли на відносно гірших ґрунтах забезпечується отримання прибутку на рівні і більше, ніж на ґрунтах, кращих за родючістю.
Удосконалено методику ландшафтного підходу до організації території агроформувань, що забезпечує бездефіцитний баланс гумусу в ґрунті як умову найважливішого завдання економічної політики регіону.
На основі наукових підходів визначені методичні положення щодо структури проектів землеустрою агроформувань, які створюють умови розвитку раціонального землекористування.
У дисертації на базі проведених наукових досліджень вирішено актуальне наукове завдання, що полягає у розвитку науково-методичних засад та розробці практичних рекомендацій щодо раціонального використання та охорони земель. Науково обґрунтовано методичні підходи до розв’язання проблем раціонального аграрного землекористування, практики підвищення ефективності використання земельних ресурсів.
Основні наукові висновки, отримані в результаті дослідження, зводяться до такого:
В основу розвитку землекористування Миколаївського ругіону було покладено теорію засновника ландшафтознавства Д. Л. Арманда, що регламентувала, що 90% землі повинні використовуватись для виробничих потреб людини, 9% – для рекреації і 1% – залишитися під заповідники. Ці та інші причини призвели до того, що в області водній ерозії піддається 673,2 тис. га (40,0%) орних земель, більше 1540 тис. га піддається вітровій ерозії, щорічний дефіцит гумусу в ґрунті, зумовлений виносом врожаю, складає в середньому 0,5 – 0,6 т/га, що відповідає додатковому внесенню органічних добрив в кількості 10 – 12 т/га. Економічні збитки від компенсації втрат гумусу складають понад 1 млрд. грн. в рік, а недобір урожаю складає 2764,3 тис. т корм. одиниць. Потрібно подолати стереотип мислення, що природні кормові угіддя є менш продуктивними, ніж орні землі. Навпаки, природні кормові угіддя, навіть за умови середнього рівня культури кормовиробництва, забезпечують вихід не менш 50-54 ц кормових одиниць, чого досягти на орних землях дуже проблематично.
У вартість продукції рослинництва потрібно включати вартість амортизаційних відрахувань на величину втрат гумусу, зумовленого виносом врожаю, виражену в грошах, що будуть спрямовані на збереження та відтворення родючості ґрунту.
Грошова оцінка ріллі Миколаївської області вимагає свого вдосконалення. Про це свідчить той факт, що якщо відносно низькородючі орні землі Полісся (Волинська і Рівненська області) оцінюються у 10743,21 і 11269,04 грн/га, то орні землі Миколаївської області з вмістом гумусу 3–5% тільки у 9458,86 грн/га, або відповідно на 13 і 10% нижче за орні землі згадуваних областей, що виглядає парадоксально.
Орендна плата за земельні ділянки розміром 3,0%, котру отримує орендодавець, не покриває витрат, пов'язаних із компенсацією витраченого гумусу в ґрунті, зумовленого виносом врожаю. Тому в договорах оренди землі потрібно передбачати зобов'язання орендаря по збереженню гумусності ґрунту або підвищення розміру орендної плати на величину компенсації втрат гумусу, зумовлених вирощуванням культур орендарем.
У процесі дослідження виявлено, що існуючі принципи використання орних земель не відповідають вимогам раціонального землекористування. А тому необхідно враховувати такі принципи, як землевпорядного забезпечення; відповідальності за порушення чинного земельного законодавства; диференційованого використання орних земель; обмеженого режиму землекористування, котрі, доповнюючи існуючі принципи, забезпечать синергетичний ефект землекористування.
Обґрунтовано, що розвиток науково обгрунтуваної системи управління земельними ресурсами забезпечить умови гарантування прав власності та користування землею, ефективної системи оподаткування землі, уможливлення гарантій під отримання кредиту, зменшення кількості земельних спорів; підвищення ефективності використання земель всіх категорій земель за цільовим призначенням; створення умов щодо охорони земель та довкілля; зростання кваліфікації та продуктивності праці управлінських кадрів; вдосконалення орендних відносин.
Доведено, що в системі управління земельними ресурсами базовими залишаються такі механізми, як: землеустрій; державний земельний кадастр; контроль за використанням та охороною земель; моніторинг земель. Але вони повинні бути доповнені такими механізмами, як економічне регулювання раціонального землекористування; вирішення земельних спорів; експертиза вишукувальної та землевпорядної документації; стандартизація та нормування в галузі охорони земель та відтворення родючості ґрунту; розвиток державної системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців для роботи у системі державних земельних органів та ін.
Дестабілізація екологічної ситуації в області зумовлена, насамперед, ігноруванням ландшафтно-географічних особливостей території при організації аграрного землекористування. А тому розроблення проектів землеустрою повинно ґрунтуватися на ландшафтному підході, який враховує не тільки комплекс природно-економічних чинників, але й закономірності будови морфологічних частин ландшафтів, процесів, котрі у них відбуваються, в умінні дати прогноз змін, що відбуваються у ньому в результаті господарської діяльності людини. Враховуючи неоднорідність орних земель за рельєфною ознакою, велику протяжність схилів (1000-1500м), що призводять до змиву 12 – 30 т/га ґрунту еколого-технологічні групи ґрунтів потрібно формувати за такими параметрами: перша група до 1,5; друга – 1,5 – 7 і третя – більше 7. Широке запровадження лісових насаджень та захисних лісосмуг у комплексі гідротехнічними спорудами дозволить сформувати принципово нову агроекосистему здатну забезпечити стабілізацію ландшафту.
Науково обґрунтовано необхідність сертифікації земельних ділянок, виходячи з міжнародних стандартів ISO серії 9000 “Управління якістю” і 14000 “Управління навколишнім середовищем”, ISO серії 14001 “Система екологічного менеджменту”. Головною ознакою сертифікації земельних ділянок є забезпечення стандартів господарського використання землі, виходячи з якісного стану земельних угідь та інформації про якісний стан продукції щодо можливості її реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках.
Реалізація розроблених наукових положень, висновків та рекомендацій у землевпорядне виробництво підтвердила їх достовірність та доцільність практичного використання.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Стрюченко А. В. Сертифікація земельних ділянок як інструмент раціоналізації землекористування фермерських господарств / А. В Стрюченко // Наукові праці МДГУ ім. П. Могили. — Миколаїв : МДГУ ім. П. Могили. — 2007. — С. 88—91. — (Вип. 59 ; т. 72).
Горлачук В. В. Проблеми збереження родючості грунтів фермерських господарств / В. В. Горлачук, А. В. Стрюченко // Економіка України. — 2007. — № 3 (536). — С. 74—79. (Особистий внесок : автором проведено розрахунки щодо втрат поживних речовин біологічного походження під посіви культур, внесено змістовні пропозиції щодо вдосконалення структури посівних площ на основі досягнення бездефіцитного балансу гумусу в ґрунті).
Горлачук В. В. Проблеми інноваційного розвитку землекористування на сучасному етапі / В. В. Горлачук, А. В. Стрюченко // Економіка АПК. — 2007. — № 12. — С. 23—28. (Особистий внесок : автором обґрунтовано роль проектів організації території землекористувань суб’єктів господарювання на землі, внесено пропозиції щодо підвищення розміру земельного податку з метою раціоналізації використання землі, запропоновано шляхи досягнення орієнтирів інноваційного розвитку землекористування).
Стрюченко А. В. Аграрне реформування в Україні: стан та перспективи / А. В. Стрюченко // Таврійский науковий вісник : Науковий журнал. — Херсон : Айлант, 2008. — С. 236—241. — (Вип. 58).
Стрюченко А. В. Раціональне використання земель у сучасних умовах розвитку земельно-правових відносин / А. В. Стрюченко // Таврійский науковий вісник : Науковий журнал. — Херсон : Айлант, 2008. — С. 284—292. — (Вип. 57).
Білоусова С.В. Теоретичні основи формування інноваційної політики землекористування // С. В. Білоусова, А. В. Січко // Бізнес-навігатор: науково-виробничий журнал. — Херсон 2008. — Випуск 15. — С. 96—102. (Особистий внесок : автором обґрунтовано проблеми раціонального використання й охорони земельних ресурсів та запропоновано напрям її вирішення розвиток інноваційно-орієнтованого землекористування, обґрунтовано його теоретичні аспекти).
Матеріали наукових конференцій
Стрюченко А. В. Регіональні аспекти розвитку заповідних фондів та енергозбереження ґрунтів / А. В. Стрюченко // Региональные аспекты развития в условиях европейского выбора : материалы международной научно-практической конференции. — 13—16 сентября 2007 г. : тезисы докл.-Симферополь , 2007. — С. 106—108.
Стрюченко А. В. Обґрунтування механізмів інноваційного розвитку землекористування / А. В. Стрюченко // Досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: регіональний, національний та глобальний: щорічна науково-методична конференція: Могилянські читання. — 2007. — 29 жовтня—4 листопада 2007 р. — С. 30.
Січко А. В. Новітні бачення розвитку землекористувань ринкового типу / А. В. Січко // Досвід та тенденції розвитку суспільства в Україні: регіональний, національний та глобальний : щорічна науково-методична конференція : Могилянські читання — 2008. — 20—24 жовтня 2008 р. — С. 32.