Бабійчук Любов Олександрівна. Механізми температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів при охолодженні й заморожуванні у присутності непроникаючого кріопротектора : Дис... д-ра наук: 03.00.19 - 2003.
Анотація до роботи:
Бабійчук Л.А. Механізми температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів при охолодженні і заморожуванні в присутності непроникаючого кріопротектора.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора біологічних наук за спеціальністю 03.00.19 – кріобіологія.- Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України, Харків, 2002.
В дисертації представлено теоретичне обґрунтування і нове вирішення наукової проблеми температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів до дії непроникаючих кріопротекторів і низьких температур.
Установлено, що основна роль у механізмах температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів належить білкам цитоскелету клітин, модифікація яких призводить до підвищення стійкості еритроцитів до дії факторів кріоконсервування за умов їх холодової експозиції при 0-4С у розчинах поліетилеоксиду м.м. 1500.
Уперше показано, що спрямованість структурної модифікації плазматичних мембран і білків цитоскелету визначається впливом температури і рівнем дегідратації на системи, що регулюють їхній структурно-функціональний стан. Це пов’язано зі змінами концентрації внутрішньоклітинного кальцію і рівнем фосфорилювання білків. Стабілізація структурно-функціонального стану білків цитоскелету еритроцитів під впливом холодової інкубації клітин із кріопротектором супроводжується підвищенням рівня фосфорилювання спектрину (у 2.5 рази) і концентрації внутрішньоклітинного Са2+ (на 40%) - процесів, що підтримують білки у полімерному стані.
В результаті проведеного вивчення механізмів температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів до дії кріоконсервування обґрунтовані нові підходи для спрямованої модифікації структурно-функціонального стану клітин на етапах перед кріоконсервуванням з метою підвищення їхньої стійкості до заморожування-відігріву. Це дало можливість розробити новий безвідмивний спосіб кріоконсервування еритроцитів із непроникаючим кріопротектором ПЕО-1500, який може знайти широке застосування в практичній медицині.
В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів до дії непроникаючих кріопротекторів і низьких температур. Встановлено, що основна роль у механізмах температурно-осмотичної стабілізації еритроцитів належить білкам цитоскелету, модифікація яких призводить до підвищення стійкості клітин до дії факторів кріоконсервування за умов їх холодової експозиції при 0-40С у розчинах ПЕО-1500. Спрямованість структурної модифікації плазматичних мембран і білків цитоскелету визначається впливом температури і рівнем дегідратації на системи, що регулюють їхній структурно-функціональний стан. Це дало можливість обгрунтувати нові підходи для спрямованої модифікації структурно-функціонального стану клітин на етапах перед кріоконсервуванням з метою підвищення їхньої стійкості до заморожування-відігріву, і розробити новий безвідмивний спосіб кріоконсервування еритроцитів для практичної медицини.
Характер взаємодії ПЕО-1500 з мембранами еритроцитів залежить від температури: зниження температури інкубації клітин із кріопротектором до 00С призводить до зменшення кількості кріопротектора, що зв’язався з клітинами, і підвищення стійкості еритроцитів до кріоконсервування. Інкубація клітин із кріопротектором при 220С супроводжується збільшенням зв'язування ПЕО-1500 з еритроцитами, що призводить до зниження стійкості еритроцитів до низькотемпературного впливу.
Стійкість еритроцитів до заморожування-відігрівання в присутності ПЕО-1500 визначається впливом температури на макроскопічні параметри еритроцитів. Інкубація еритроцитів з ПЕО-1500 при 00С призводить до обмеження деформації форми клітин і виявляє відновний ефект на морфологію еритроцитів, яка виражається у зворотній трансформації перехідних форм дискоцитів у нормоцити, що дозволяє зберігати стабільність форми клітин у процесі заморожування-відігрівання. Ушкодження еритроцитів і необоротна трансформація перехідних форм дискоцитів у передгемолітичні форми відбуваються під час інкубації клітин із кріопротектором при 220С, а наступні заморожування-відігрівання підсилюють ушкодження.
Зміна об’єму еритроцитів у гіпертонічному розчині ПЕО-1500 залежить від температури і корелює зі ступенем деформації форми клітин: інкубація клітин при 220С призводить до значного зменшення об’єму еритроцитів (на 44,7%) і деформації клітин, а інкубація при 00С супроводжується менш вираженим (на 28,9%) зміною об’єму і незначною деформацією клітин.
Теплова денатурація спектрина й інкубація еритроцитів з інгібітором полімеризації білків цитоскелету - колхіцином різко знижують стійкість клітин до дії факторів заморожування, що вказує на важливу роль спектрин-актинового комплексу у збереженні стабільності клітин у процесі охолодження та заморожування-відігрівання.
Інкубація клітин з ПЕО-1500 при 00С супроводжується збільшенням рівня фосфорилювання спектрина (у 2,5 рази) й концентрації внутрішньоклітинного Са2+ (на 40%), тобто процесів, що підтримують білки в полімерному стані. Це дозволяє зберегти структурний стан і просторове розташування білків цитоскелету, близькими до нативного, і в остаточному підсумку забезпечити підвищену стійкість клітин.
Орієнтаційний порядок білків цитоскелету еритроцитів, інкубованих із кріопротектором ПЕО-1500 при 00С и після заморожування-відігрівання, практично не змінюється, що свідчить про збереження їхньої просторової структури. Заморожування клітин, інкубованих при 220С, призводить до втрати орієнтаційної впорядкованості молекул у цитоскелеті, що вказує на структурно-функціональні порушення цих білків.
Інкубація еритроцитів із кріопротектором ПЕО-1500 при 00С сприяє збереженню бар'єрних властивостей плазматичної мембрани еритроцитів і систем транспорту іонів і метаболітів у процесі заморожування-відігрівання. Інкубація клітин із ПЕО-1500 при 220С і наступне заморожування-відігрівання призводять до порушення бар'єрних властивостей мембрани еритроцитів і систем транспорту іонів та метаболітів, що виявляється у витоку К+ із клітин, різкому інгібуванні Na-насоса, й істотному уповільненні транспорту амінокислот у клітини.
Розроблено безвідмивний спосіб кріоконсервування еритроцитів на основі застосування принципу "холодової стабілізації", який полягає в тому, що клітини інкубують у розчині кріопротектора ПЕО-1500 перед заморожуванням при 0-40С, а захисна речовина уводиться дозовано. Це дозволяє значною мірою підвищити стійкість еритроцитів до дії заморожування-відігрівання і зберегти структурно-функціональні показники клітин на досить високому рівні.
Розроблений безвідмивний спосіб кріоконсервування еритроцитів є більш перспективним, бо значно підвищує виживаність клітин після розморожування в порівнянні з іншими існуючими методами кріоконсервування з непроникаючими кріопротекторами, а також значно спрощує й робить дешевшою процедуру одержання деконсервованих еритроцитів у порівнянні з відмивними методами кріоконсервування.
Публікації автора:
Белоус А.М., Бондаренко В.А., Бабийчук Л.А., Бондаренко Т.П., Бойко Н.М. Единый механизм повреждения клетки при термальном шоке, замораживании и постгипертоническом лизисе // Криобиология. - 1985. - № 2. - С. 25-32. (Дисертантом виконані експерименти щодо визначення змін форми, об’єму і проникності мембран еритроцитів при охолодженні. Проведено аналіз одержаних результатів).
Бабийчук Л.А., Спирин М.М., Белевич Г.В., Бондаренко В.А., Белоус А.М. Исследование влияния тоничности среды на структуру мембраны цельных эритроцитов в интервале температур от 0 до 370С с помощью флуоресцентных зондов // Криобиология. - 1986. - № 3. - С. 14-18. (Дисертантом проведені експерименти щодо дослідження структури мембран, еритроцитів при охолодженні в середовищах різної тонічності, узагальнені одержані результати).
Бабийчук Л.А., Влияние состава и рН среды на чувствительность к охлаждению эритроцитов, подвергнутых инкубации при 37 и 0 0С. // В кн.: Научно-технический прогресс в медицине и фундаментальные проблемы биологии. - Харьков, 1987. - С. 13-15.
Бабийчук Л.А. Криогемолиз эритроцитов, влияние начальной температуры инкубации, тоничности и рН среды // В кн.: Криоповреждение и криозащита биологических объектов. - Киев, Наук. думка. - 1988. - С. 10-16.
Белоус А.М., Бабийчук Л.А., Лоевский М.М., Рязанцев В.В. Структурные изменения мембран эритроцитов при охлаждении и замораживании // В сб. Криоконсервировани клеток и тканей. - Харьков, 1989. - С. 29-43. (Дисертантом досліджені структурний стан білків плазматичної мембрани, статистично оброблені і проаналізовані одержані результати).
Белоус А.М., Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Влияние дозированной обработки полиэтиленоксидом м.м. 1500 на изменение формы и проницаемости плазматической мембраны эритроцитов // Докл. АН УССР. - 1984. - № 7.- С. 59-63. (Дисертантом досліджено зміну форми еритроцитів методом растрової електронної мікроскопії та проникність їхніх мембран для іонів калію після обробки клітин кріопротектором ПЕО-1500 і заморожування).
Babiychyk L.A., Zemlyanskykh N.G. The mechanism of structural and osmotic adaptation of erythrocytes to cryopreservation // Cryobiology and freeze-drying. – Proc. IY Int. Schoоl. - Bulgaria, Sofia, 1989. - Р. 31-33. (Дисертантом одержані дані щодо гемолізу, осмотичній крихкості, проникності для іонів калію, рівню АТФ і 2, 3 ДФГ, після заморожування еритроцитів із ПЕО-1500. Проведено електрофорез білків мембран і растрова електронна мікроскопія. Узагальнено одержані результати).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г., Рязанцев В.В. Исследование состояния белков мембран эритроцитов после "холодовой адаптации" и замораживания до - 196 0С в присутствии криопротектора полиэтиленоксида с м.м. 1500 // Биохимические аспекты криоповреждения и криозащиты клеточных систем. - Сб.науч.тр.- Харьков, 1989. - С. 14-18. (Дисертантом проведені експерименти щодо вивчення форми еритроцитів, модифікації білків цитоскелету при охолодженні і заморожуванні еритроцитів із ПЕО-1500. Проведено статистичний аналіз і узагальнено результати).
Белоус А.М., Гулевский А.К., Бабийчук Л.А., Рязанцев В.В., Землянских Н.Г. Роль белков цитоскелета в изменении стабильности клеток при температурно-осмотическом воздействии // Криобиология. - 1990. - №.4. - С. 3-13. (Дисертантом виконана робота щодо охолодження і заморожування еритроцитів із кріопротектором ПЕО-1500, проведені дослідження еритроцитів методом поляризаційної і растрової мікроскопії, денатурації спектрину, електрофорезу, радіоізотопними методами. Проаналізовано одержані результати).
Belous A.M., Babiychyk L.A., Zemlyanskyh N.A., Ryazantsev V.V. Cryopreservation of erythrocytes. The role of cytoskeleton proteins // Cryo. Letters. - 1990. – № 1. - P. 379-392. (Дисертантом обґрунтовано метод кріоконсервування з ПЕО-1500, визначено гемоліз і осмотичну крихкість фосфорилювання білків, проведено електрофорез білків. Узагальнено одержані результати).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Особенности модификации белков цитоскелета эритроцитов при холодовой обработке криопротектором ПЭО-1500 // Биохимические аспекты холодовых адаптаций. - Сб.науч.трудов. - Харьков, 1991. - С. 31-36. (Дисертантом вивчено вплив модифікатора білків цитоскелету колхіцину і денатурації спектрину на стійкість еритроцитів до кріоконсервування з ПЕО-1500. Проведено статистичний аналіз і узагальнені результати).
Хватов. В.Б., Бабийчук Л.А., Маркова Д.А., Сенявская Н.Л., Кулагин И.Н., Рябова С.С., Бурыкина И.А., Абрикосов Е.Ю., Лапинская Н.Н. Криоконсервирование эритроцитов кадаверной крови // Проблемы криобиологии. - 1991. – № 3. - С. 36-42. (Дисертантом здійснено кріоконсервування еритроцитів донорської крові з ПЕО-1500, визначені структурно-функціональні показники еритроцитів після заморожування, проаналізовані одержані дані).
Белоус А.М., Зинченко В.Д., Бжезовский В.М., Поволоцкий М.И., Бабийчук Л.А. Влияние полиэтиленгликоля 1500 на состояние 2,3-дифосфоглицерата в эритроцитах человека при подготовке к криоконсервированию // Докл.АН УССР - 1991. - № 4 - С. 153-156. (Дисертантом проведені експерименти щодо кріоконсервування еритроцитів з ПЕО-1500).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Влияние температуры и криопротектора ПЭО-1500 на характер модификации белков цитоскелета и устойчивость эритроцитов в процессе криоконсервирования // Проблемы криобиологии. - 1994. - № 2. - С. 7-11. (Дисертантом отримані дані щодо визначення гемолізу, осмотичної крихкості, виходу К+, зміни білків цитоскелету після кріоконсервування еритроцитів. Узагальнено одержані результати).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г., Белоус А.М. Влияние полиэтиленоксида и сахарозы на содержание Ca2+ и фосфорилирование белков спектрин-актинового комплекса эритроцитов при охлаждении и замораживании-отогреве // Проблемы криобиологии. - 1995. - № 2. - С. 9-14. (Дисертантом проведені експерименти щодо визначення концентрації іонів Са2+ і рівня фосфорилювання спектрину при охолодженні і заморожуванні еритроцитів із ПЕО-1500. Проведено статистичний аналіз і узагальнено одержані результати).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Влияние полиэтиленоксида-1500 и температуры на особенность модификации мембран эритроцитов // Проблем криобиологии – 1996. - № 4. – С. 32-38. (Дисертантом досліджено зв'язування 14С-ПЕО-1500 з еритроцитами і "білими тінями", проведено морфологічний і морфометричний аналізи форми еритроцитів, електрофорез мембранних білків. Проаналізовано одержані результати)
Бабийчук Л.А. Конформационные изменения эритроцитов под влиянием криопротектора ПЭО-1500 // Проблемы криобиологии. – 1997. - № 1-2. – С. 95-99.
Бабийчук Л.А. Конформационные и объемные изменения эритроцитов в процессе замораживания-отогрева в зависимости от услвоий эквилибрации их с криопротекторов ПЭО-1500 // Проблемы криобиологии. – 1997. - № 3. – С. 8-15.
Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G., Belous A.M. The role of cytoskeletal proteins in cell stability // Cell Biol. Int. – 1997. – vol. 21, № 12. – P. 847-849. (Дисертантом на основі проведених експериментів за допомогою гель-електрофорезу в ПААГ обгрунтовано роль білків цитоскелету у стабілізації клітин).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Криоконсервирование эритроцитов под защитой непроникающего криопротектора ПЭО-1500 // Зб. наук. праць співроб. КМАПО ім. П.Л.Щупика, Київ, 1999. – вип. 8, кн. 1. – С. 307-311. (Дисертантом проведено кріоконсервування еритроцитів безвідмивним способом і визначення структурно-функціональної повноцінності еритроцитів після кріоконсервування. Обгрунтовано переваги даного методу).
Бабійчук Л.О., Землянських Н.Г., Кузьміна Л.М. Новий метод кріоконсервування еритроцитів для клінічної практики // Трансплантологія. – 2000. - т.1, № 1. С. 296-298. (Дисертантом проведені експерименти щодо кріоконсервування безвідмивним методом з ПЕО-1500, визначення киснево-транспортної функції і приживлюваності еритроцитів у кровоносному руслі після розморожування, обгрунтована доцільність застосування даного методу в практичній медицині).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Оптимизация и преимущества безотмывочного метода криоконсервирования эритроцитов с ПЭО-1500 // Проблемы криобиологии. – 2001. - № 1. – С. 35-41. (Дисертантом розроблені оптимальні умови для видалення кріопротектора, проведено порівняння розробленого безвідмивного методу кріоконсервування з існуючими (гліцериновим і ГЕК). Узагальнено експериментальні дані і обгрунтовані переваги нового методу).
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г., Сумида С., Таура Йа., Ииджима Т. Аутотрансфузия эритроцитов кролика после криоконсервирования безотмывочным методом // Проблемы криобиологии. – 2001. - № 2. – С. 61-65. (Дисертантом проведені експерименти щодо кріоконсервування еритроцитів безвідмивним способом і визначено гемоліз після їх аутотрансфузії. Проведено статистичну обробку і аналіз одержаних результатів).
Бабийчук Л.А., Бондаренко Т.П., Бондаренко В.А. Значение факторов среды в изменении структурного и осмотического состава эритроцитов // Всесоюзный съезд гематологов и трансфузиологов. - Тез.докл. - Львов, 1985. - С. 56-57.
Бабийчук Л.А., Бондаренко Т.П., Бондаренко В.А. Влияние температуры инкубации на устойчивость эритроцитов к замораживанию в присутствии непроникающего криопротектора ПЭО-1500 // В кн. П Украинский съезд гематологов и трансфузиологов. - Тез.докл. - Киев, 1986. - С. 21.
Белоус А.М., Бондаренко В.А., Бабийчук Л.А. Молекулярно-клеточная концепция холодовых повреждений биомембран // В кн. П Украинский съезд гематологов и трансфузиологов . - Тез.докл. - Киев, 1986. - С. 48.
Лоевский М.М., Бабийчук Л.А., Коптелов В.А. Изучение флуоресцентных характеристик 1-анилино-2(зиндолин)-пропионовой кислоты после замораживания-оттаивания клеток // В кн.: I Всесоюзная конференция "Химия, биохимия и фармакология производных индола". - Тез.докл. - Тбилиси, 1986. - С. 205.
Бабийчук Л.А., Лоевский М.М., Кукушкин А.И., Рязанцев В.В. Пути повышения устойчивости эритроцитов к криоконсервированию // В кн.: Достижения и перспективы развития криобиологии и криомедицины. - Тез.докл. Международной конференции. - Харьков, 1988. - С. 8.
Белоус А.М., Бабийчук Л.А., Лоевский М.М., Рязанцев В.В. Структурные изменения мембран эритроцитов при охлаждении и замораживании // В кн.: Структурная динамика биологических мембран и ее роль в регуляции фотобиологических процессов. - Тез.докл. - Минск, 1988. - С. 19.
Бабийчук Л.А., Коптелов В.А., Лоевский М.М. Исследование механизмов холодовой адаптации различных клеток в модельных экспериментах // В кн.: Медико-биологические проблемы развития европейского Севера. - Тез.докл. YI зональной науч.практич. конференции. - Архангельск, 1988. - С. 12-13.
Загоруйко Г.Е., Бабийчук Л.А. Электронно-микроскопическое и морфологическое исследование конформационных изменений эритроцитов человека при криовоздействии // В кн.: Применение электронной микроскопии в медицине. - Тез.докл.обл.конф. - Ивано-Франковск, 1989. - С. 26.
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Действие полиэтиленоксида м.м. 1500 на эритроциты в процессе криоконсервирования // Синтез и исследование биологически активных соединений. - Тез.докл. 10-й конф. мол. ученых. - Рига, 1989. - С. 101.
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г., Белоус А.М. Механизм стабилизации мембран эритроцитов к действию низких температур // Реконструкция, стабилизация и репарация биологических мембран. - Тез.докл. Всесоюз.симп. - Благовещенск, 1989. - С. 61.
Belous A.M., Babiychyk L.A., Zemlyanskyh N.A., Petrenko A.Yu. Current problems of cryopreservation on cell suspensions / /Low temperature 90, Czechoslovakia, 1990. - P. 33-34.
Babiychyk L.A. Mechanisms of cell adaptation to the effect of low temperatures // 7 Symp. uber. Probleme der Tieftemperaturkonservierung von Zellen, Aeweben und Organen. - Berlin, 1991. - P. 4.
Бабийчук Л.А. Криоконсервирование эритроцитов под защитой непроникающего криопротектора полиэтиленоксида м.м.1500 // Матер. П Международ.конф. ЮНЕСКО "Успехи современной криобиологии". - Харьков, 1992. - С. 11-12.
Бабійчук Л.О., Землянських Н.Г. Модифікація білків мембранного скелету еритроцитів під впливом кріопротектору та низьких температур // Тез.докл. YI Укр. Біохім. з'їзду. - Частина I. 1992. - С. 56.
Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G. Mechanisms of Raising erythrocyte resistance to low temperatures // Abst. 30th Annual Meeting Society for cryobiology. - Atlanta, USA. –1993. - P. 142.
Babiychyk L.A. Washing-free method of erythrocyte cryopreservation // Abst. 31 Annual Meeting of Society for cryobiology. - Kyoto, Japan. – 1994. - P. 99.
Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G. Changes in the concentration of the intracellular calcium during temperature-osmotic exposure of these cells // Abst. Meeting society for low temperature biology. - Belgium. - 1994. - P. 21.
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Безотмывочный способ криоконсервирования эритроцитов для клинической практики // Ш Укр. съезд гематологов и трансфузиологов. - Тез.докл. - Киев, 1995. - С. 18.
Belous A.M., Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G., Semenchenko A.Yu. The role of membranes and cytoskeletal proteins in cold resistance of cells // Cryo-95 Program. - Madison, Wiskonsin. - 1995. - P. 1.
Белоус А.М., Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Роль белков цитоскелета в стабильности клеток при температурно-осмотическом воздействии на эритроциты // I съезд Укр. об-ва криобиологии и криомедицины. - Тез.докл. - Харьков, 1995. - С. 15-17.
Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G., Belous A.M. Cell stabilization under conditions of non-penetrating cryoprotectants and low temperatures effect // Abst. 34th Annual Meeting of the Society for cryobiology. – Span, Barcelona, 1997. – P. 115.
Sumida S., Oshikawa K., Xi Y.-W., Yakushiji C., Ito T., Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G. A comparative study of cryoprotective effects of glycerol, polyethylene oxide (PEO, 1500) and hydroxyethylstarch (HES, m.w. 200000, sr. 0,5) to preserve red cells at – 196 0C // Abst. 34th Annual Meeting of the Society for cryobiology. – Span, Barcelona, 1997. – P. 36.
Sumida S., Oshikawa K., Xi Y.-W., Yakushiji C., Ito T., Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G. Use of an extracellular cryoprotectant, polyethylene oxide (PEO, 1500) to transfuse frozen-thawed erythrocytes without washing // Abst. 6th Int. Conf. On tissue banking (Annual Meeting of the Europ. Assoc. Og Tissue Banks). – Edinburgh, 1997. P. 34.
Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G., Belous A.M. PEO-1500 – an effective cryoprotectant for erythrocytes cryopreservation // Abst. 35th Annual Meeting of the Society for cryobiology. – USA, Pittsburg, 1998. – P. 149.
Babiychyk L.A., Zemlyanskikh N.G. The substantiation of new approach to elaboration of washing-out methods of erythrocyte cryopreservation // Abst. Int. Symp. Blood Transfusion in the New Millenium “Transfusion 2000s”. Japan, Fukuoka, 1999. – P. 56.
Babiychyk L.A., Belous A.M., Zemlyanskikh N.G., Kuzmina L.N. New approaches to the problem of cellular suspension cryopreservation // Abst. 36th Annual Meeting of the Society for cryobiology; Summer Meeting of the Soc. For Low Temperature Biology; 10emes Journees de France Cryo-Bioingenierie. – France, Marseille, 1999. – P. 21.
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Модификация белкового цитоскелета при температурно-осмотическом воздействии на клетки // Тез.докл. П съезда биофизиков России. – Москва, 1999. – т. 2. – С. 222.
Sumida S., Taura Y., Jijima T., Grischenko V., Babiychyk L., Zemlyanskikh N. In vivo hemolysis and acute physiological reaction after transfusion of human and rabbit red cells cryopreserved in PEO and Glycerol // CRYO-2001(Abst. 38th Annual Meeting of the Society for cryobiology in Assoc. With the Soc. For Low Temperature Biology) – Edinburg, 2001. – P. 214.
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Безотмывочный способ криокнсервирования эритроцитов. Новые подходы к проблеме криоконсервирвоания эритроцитов // Міжвідом. Зб. “Гематологія і переливання крові”. – Київ: Норма-прінт, 2001. – С. 185.
Бабийчук Л.А., Землянских Н.Г. Механизмы стабилизации эритроцитов к действию непроникающих криопротекторов и низких температур. Создание безотмывочного метода криоконсервирования // Проблемы криобиологии. – 2001. – №3. – С.66.