Логачова Олена Вікторівна. Механізми регулювання антропогенних викидів парникових газів : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.
Анотація до роботи:
Логачова О.В. Механізми регулювання антропогенних викидів парникових газів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 - економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.
Дисертаційна робота присвячена розвитку теоретичних положень, розробці методичних основ і практичних рекомендацій з формування механізмів регулювання антропогенних викидів парникових газів. У роботі наведено результати дослідження сутності і складових економічного механізму природокористування та охорони навколишнього природного середовища, конкретизовано поняття механізму екологічного регулювання.
Виконано аналіз стану і тенденцій скорочення викидів парникових газів в Україні та доведено, що за умов збереження чинної структури викидів змінюється функціональна роль України на ринку вуглецевих квот. Рекомендовано шляхи подолання кризових явищ в енергетичному секторі економіки.
Для складання національного плану розподілу дозволів запропоновано модель розподілу дозволів на викиди парникових газів. Запропоновано методичні підходи до кількісного розрахунку квоти на викиди парникових газів для різних джерел викидів. Удосконалено інфраструктурне забезпечення реалізації проектів спільного впровадження та торгівлі квотами на викиди парникових газів на регіональному рівні.
Адаптація методів кластерного аналізу дозволила розробити науково-методичний підхід до економічної оцінки ефективності реалізації проектів спільного впровадження та вибору варіантів фінансування проектів на засаді узгодження інтересів власників проектів та інвесторів.
У дисертаційній роботі вирішено актуальну науково – практичну задачу щодо вдосконалення економічних механізмів регулювання антропогенних викидів парникових газів. Основні висновки та результати, одержані в ході дослідження, зводяться до такого.
1. Систематизація та критичний аналіз підходів до з’ясування сутності та змісту поняття „механізм екологічного регулювання” дозволили визначити його як сукупність взаємопов’язаних елементів з власною структурою та функціями, що забезпечує функціонування процесу природокористування та вдосконалення природоохоронної діяльності в межах заданих кількісно-якісних параметрів.
2. На підставі дослідження структури економічного механізму природокористування та охорони навколишнього природного середовища обґрунтовано необхідність включення нових елементів, які розширюють механізми планування, стимулювання, фінансування та контролю за природоохоронною діяльністю у зв’язку з приєднанням України до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та підписанням Кіотського протоколу до неї. Запропоновано включити до чинної структури економічного механізму природокористування та охорони навколишнього природного середовища такі елементи, як формування національного плану розподілу дозволів на викиди парникових газів, національної системи реєстрації одиниць скорочення викидів, сертифікатів на викиди та ін.
3. У процесі дослідження нормативно-правової бази регулювання у сфері попередження негативних змін клімату виявлено некомплексність та відсутність послідовності у розробці необхідних документів в Україні. Встановлено, що нормативно – правове забезпечення реалізації механізмів Кіотського протоколу в Україні обмежується створенням інфраструктури проектів спільного впровадження. Для участі країни в міжнародній торгівлі дозволами на викиди парникових газів не розроблено жодного з необхідних документів. Доведено, що недосконалість існуючої нормативно-правової бази у сфері застосування положень Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та Кіотського протоколу до неї перешкоджає активному використанню Україною механізмів, передбачених зазначеним міжнародним договором.
4. За результатами аналізу статистичної інформації щодо викидів шкідливих та забруднюючих речовин виявлено основні тенденції та динаміку їх змін за 1990 – 2006 рр. і встановлено, що починаючи з 2002 р. викиди по Україні зросли. Досліджено секторальну структуру викидів та виявлено основні чинники забруднення атмосферного повітря в Україні та Донецькій області. Встановлено, що найбільшим емітентом викидів є енергетичний сектор – близько 74 % від загальних викидів по Україні. На підставі аналізу звітів про результати інвентаризації парникових газів виявлено наявність квоти на викиди парникових газів в Україні на рівні 925,4 млн. т СО2 – еквівалента та визначено співвідношення існуючої квоти із сучасним рівнем викидів парникових газів.
5. У результаті виконання оцінки потенціалу скорочення викидів парникових газі в Україні на основі чинних сценаріїв макроекономічного розвитку України визначено умови, за яких змінюється функціональна роль України на ринку вуглецевих квот. На основі прогнозних розрахунків макроекономічних показників та обсягів викидів парникових газів за різними сценаріями соціально – економічного розвитку України доведено, що за наявності темпів зростання реального ВВП більше 6,5 % змінюється роль України на ринку вуглецевих квот із продавця квот на їх покупця.
6. На підставі виявлених за результатами дослідження вимог до національних планів розподілу квот на викиди запропоновано концептуальну модель розподілу дозволів на викиди антропогенних парникових газів, яка відображає повний цикл розподілу дозволів з урахуванням національних особливостей діяльності з попередження негативної зміни клімату.
Запропоновано порядок розрахунку розміру дозволів на викиди парникових газів, що ґрунтується на емісіях у базовий період, та окремі варіанти розрахунку дозволів на викиди парникових газів для когенераційних установок та нових, експлуатація яких починається із січня 2008 р.
7. Обґрунтовано доцільність створення на регіональному рівні координаційного та консультаційно – дорадчого органу у структурі регіонального відділення Торгово – промислової палати України для здійснення діяльності з надання допомоги при розробці проектно-технічної документації відповідно до вимог, які висуваються для проектів, що претендують на статус проектів спільного впровадження.
8. З використанням методів економіко – математичного моделювання розроблено методичні рекомендації щодо підготовки проектної документації та оцінки ефективності проектів спільного впровадження, що є інструментом обґрунтування вибору прийнятного варіанта проекту з урахуванням особливостей його фінансування. Доведено, що одним із важливих критеріїв прийнятності проекту є його ефективність як співвідношення вартості проекту та надходжень від продажу одиниць скорочення викидів.
Запропонований науково-методичний підхід до формування механізму відбору проектів спільного впровадження на засадах багатоваріантного аналізу та оцінки ефективності дозволяє досягти узгодження інтересів власників проектів та інвесторів щодо ціни одиниці скорочення викидів та схеми фінансування проекту.
Публікації автора:
Публікації в наукових фахових виданнях:
Логачова О. В. Особливості складання плану маркетингу при розробці бізнес –плану проекту / О. В. Логачова // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. – 2002. – № 2 – 2. – С.130 – 134.
Логачева Е. В. Стимулирование добычи и утилизации метана угольных месторождений / Е. В. Логачева // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2004. – С. 254 – 262.
Логачова О. В. Соціально-економічні наслідки впровадження механізмів Кіотського протоколу / О. В. Логачова // Социально-экономические аспекты промышленной политики: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2005. – С. 248 – 253.
Александров І. О. Аналіз напрямків регулювання викидів парникових газів / Іван Александров, Олена Логачова // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2006. – Вип. 9. – С.70 – 76.
Особистий внесок: обґрунтовано вибір варіантів реалізації проектів спільного впровадження залежно від виконання вимог прийнятності країною-учасницею Кіотського протоколу.
Логачова О. В. Міжнародна торгівля викидами як економічний інструмент регулювання стану довкілля / О. В. Логачова // Вісник Донецького університету. Серія В. Економіка і право. Спецвипуск. Том 2, 2006. – С. 383 – 390.
Александров І. О. Сучасний стан та напрямки реалізації Кіотського протоколу в Україні / Іван Александров, Олена Логачова // Теоретичні та прикладні питання економіки: Зб. наук. праць. – К.: ВПЦ “Київський університет”, 2007. – Вип.12. – С. 122 – 130.
Особистий внесок: проаналізовано чинну нормативну базу щодо реалізації Кіотського протоколу в Україні.
Логачова О. Економічні підходи до комплексного вирішення проблеми скорочення викидів в атмосферне повітря / О. Логачова // Економіка промисловості. – 2007. – №2 (37). – С. 173 – 180.
Логачова О. Організаційно-економічний механізм формування національного плану розподілу квот на викиди парникових газів / О. Логачова // Схід. – 2007. – №4 (82). – С. 18 – 22.
Публікації в інших виданнях:
Логачова Л. М. Когенераційні модулі на шахтному метані як засіб поєднання трьох “Е”: економіки, екології, енергетики / Л. М. Логачова, Д. Ю. Череватський, О. В. Логачова // Праці Інституту електродинаміки НАН України. Спеціальний випуск. – Київ, 2005. – С. 56 – 60.
Особистий внесок: обґрунтовано можливість використання положень Кіотського протоколу для вирішення екологічних проблем в Україні.
Логачова Л. М. Використання механізмів Кіотського протоколу для реалізації проектів утилізації метану / Людмила Логачова, Олена Логачова // Геотехнології та управління виробництвом ХХІ сторіччя. – Донецьк: ДонНТУ, 2006. – Т. 2. – С. 48 – 53.
Особистий внесок: запропоновано удосконалення механізму реалізації проектів спільного впровадження.
Тези доповідей та матеріали конференцій:
Логачева Е. В. Использование проектного подхода в современных условиях функционирования предприятий / Е. В. Логачева // Міжнародний молодіжний форум, 5 – 10 трав. 2003 р.: матеріали форуму. – К., 2003. – С. 126 – 129.
Логачова О. В. Альтернативні джерела енергії як складова енергетичної безпеки України / О. В. Логачова // Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті: всеукрайнська наук. – практ. конф., 26 – 27 лют. 2004 р.: зб. наук. праць. – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С. 79 – 85.
Логачева Е. В. Особенности современного экономического механизма природопользования в Украине / Е. В. Логачева // Управління розвитком соціально – економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: п’ята міжнар. наук. конф., 14 – 17 груд. 2004 р.: праці конф. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – Частина 3. – C. 305 – 307.
Логачева Е. В. Рыночный механизм решения экологических проблем / Е. В. Логачева // Конференція професорсько – викладацького складу та студентів за підсумками науково – дослідницької роботи, 26 квіт. 2005 р. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С. 59 – 61.
Логачова О. В. Негативні наслідки ратифікації Кіотського протоколу / О. В. Логачова // Управління розвитком соціально – економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: шоста міжнарод. наук. конф., 13 – 16 груд. 2005 р.: праці конф. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – Частина 1. – С. 40 – 41.
Логачева Е. В. Нормативно – правовое обеспечение проектов совместного осуществления в Украине / Е. В. Логачева // Управління розвитком соціально - економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: сьома міжнарод. наук. конф., 12 – 15 груд. 2006 р.: праці конф. – Донецьк: ДонНУ, 2006. – Частина 1. – С. 274 – 276.
Логачова О. В. Тенденції розвитку світових ринків квот на викиди парникових газів / О. В. Логачова // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: четверта міжнарод. наук. – практ. конф., 22 – 23 лют. 2007 р.: тези доповід. – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – Частина 1. – С. 88 – 90.
Logachova O. Ukraine’s opportunities in participation the Kyoto’ mechanisms / Olena Logachova // Украина – Латвия – Белоруссия – ЕС: Современное состояние и перспективы: науч. – практ.семинара, 16 – 21 квіт. 2007р.: сб. материалов. – Херсон – Рига – Гомель: Херсон, 2007. – С. 23 – 26.
Логачова О.В. Аналіз викидів парникових газів в Україні / О. В. Логачова // Проблемы развития национальной и глобальной экономики: науч. конф., 24 квіт.2007 р.: труды конф. – Донецк: ДонНУ, 2007. – С. 79 – 81.
Александров І. О. Підходи до формування національного плану розподілу дозволів на викиди парникових газів / Іван Александров, Олена Логачова // Напрями і моделі трансформації інноваційної діяльності у контексті міжнародної інтеграції: міжнарод. наук. – практ. конф., 18 – 19 жовт. 2007 р.: тези доп. і повідом. – Донецьк, Ін – т економіки промисловості НАН України, 2007. – С. 220 – 222.
Особистий внесок: запропоновано підходи до розподілу дозволів на викиди на рівні сектора та на рівні окремих установок.
Логачова О. Регіональна інфраструктура проектів спільного впровадження / О. В. Логачова // Управління розвитком соціально – економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: восьма міжнарод. наук. конф., 11 – 14 груд. 2007 р.: праці конф. – Донецьк: ДонНУ, 2007. – Частина 5. – С. 316 – 318.
Логачова О. Прогноз антропогенних викидів парникових газів за різними сценаріями розвитку економіки України / О. В. Логачова // Управління розвитком соціально – економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання: восьма міжнарод. наук. конф., 11 – 14 груд. 2007 р.: праці конф. – Донецьк: ДонНУ, 2007. – Частина 4. – С. 270 – 274.