Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Бурлака Наталія Іванівна. Механізми ниркового функціонального резерву в нормі та при сулемовій нефропатії : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Бурлака Н.І. Механізми ниркового функціонального резерву в нормі та при сулемовій нефропатії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет. – Луганськ, 2008.

Досліджена особливість функціональної відповіді нирок на навантаження солями натрію, калію у щурів, що знаходились на гіпо- та гіпернатрієвому раціоні, а також при навантаженні мясним білком у людей з реєстрацією ниркового функціонального резерву. Показано, що у здорових людей після вживання білку змінюється величина діурезу, екскреції креатиніну, калію, аміаку, кислот, що титруються, нітратів, нітритів та їх концентрацій. Запропоноване навантаження викликає збільшення кліренсу ендогенного креатиніну, що є наслідком включення ниркового резерву. Хронічна блокада синтезу оксиду азоту у щурів порушує функціональний стан нирок та блокаду ниркового функціонального резерву. Запропоновані методики рекомендуються для використання в фізіологічних і клінічних дослідженнях функції нирок.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення конкретного наукового завдання, яке полягає у вивченні основних механізмів включення НФР у людей та щурів при гомеостатичних реакціях та при сулемовій нефропатії у щурів.

1. Реакція нирок на водне і сольове навантаження в залежності від вмісту натрію в раціоні харчування свідчить про те, що в організмі щурів формуються стійкі пристосувальні реакції, спрямовані на регуляцію гомеостазу, в яких важлива роль належить НФР. НФР є провідним фізіологічним механізмом, який визначає потужність адаптаційних реакцій нирок по регуляції водно-сольового гомеостазу, тоді як специфічність та точність регуляції забезпечується за рахунок канальцевої реабсорбції та секреції.

2. Навантаження мясним білком (1,5 г на 1 кг маси тіла) у здорових людей супроводжується включенням НФР за кліренсом ендогенного креатиніну одночасно зі збільшенням екскреції натрію та ендогенних нітритів.

3. Навантаження білковим препаратом Protein у добровольців приводить до включення ниркового резерву одночасно з підвищенням екскреції натрію і калію на фоні стабільної протеінурії. Запропоноване навантаження білковим препаратом Protein і спосіб визначення НФР шляхом сольового та водного навантаження у щурів, що знаходяться на гіпо- та гіпернатрієвих раціонах харчування, дають можливість виявити стан НФР і є більш стандартизованими і зручними методиками, оптимальними для використання в експериментальних та клінічних дослідженнях.

4. Порушення ниркової функції після введення сулеми виникають вже в перші години експерименту та супроводжуються зменшенням клубочкової фільтрації. В свою чергу, це дозволяє вважати, що зменшення НФР є одним з механізмів порушення функції нирок.

5. Реакція нирок у щурів на введення надлишку іонів калію і хлору розвивається швидко, є досить потужною і точною, так як уже через 3 години у плазмі крові основні параметри цих іонів близькі до нормальних величин, а з сечею екскретується біля половини введеної кількості осмотично активних речовин.

6. Введення щурам блокатора ендотеліальної NO-синтази (гостра і хронічна блокада) супроводжується зменшенням екскреції креатиніну та ниркового резерву одночасно з підвищенням екскреції натрію, що поряд із змінами екскреції нітритів при сольових та білкових навантаженнях, в нормі та при сулемовій нефропатії, свідчить про важливу роль синтезу оксиду азоту нирками у механізмах реалізації резерву. При патології нирок НФР зумовлює компенсаторні реакції нирок та є одним з важливих критеріїв розвитку і перебігу ниркових хвороб.

Публікації автора:

  1. Гоженко А.І., Конкін С.І., Федорук О.С., Куксань Н.І., Коротаєва О.В. Взаємозв’язок енергетичного обміну ниркових процесів і функцій нирок в нормі та патології // Деп. В ДНТБ України 04.04.1997, № 307 – Ук. 97. - Одеса. - 1997. – 70 с.

  2. Гоженко А.І., Куксань Н.І., Погоріла І.В. Функціональний стан нирок при хронічній блокаді синтезу оксиду азоту в щурів // Медична хімія. – 2002. – Т. 4. – № 4. – С.65-68.

  3. Бурлака Н.И. Адаптационные изменения функционального состояния почек у крыс в зависимости от содержания натрия в рацион // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – Т. 2. – № 2. – С. 21-23.

  4. Бурлака Н.И. Состояние почечного резерва у крыс при введении раствора сулемы в зависимости от натриевого баланса в организме // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – Т. 2. – № 3. – С. 15-18.

  5. Гоженко А.И., Куксань Н.И., Гоженко Е.А. Методика определения почечного функционального резерва у человека // Нефрология. – 2001. – Т. 5. – № 4. – С.70-73.

  6. Гоженко А.І., Котюжинська С.Г., Бурлака Н.І., Слученко О.М. Нирковий функціональний резерв при хронічних токсичних нефропатіях // Актуальные проблемы транспортной медицины. – 2007. – № 1(7). – С.131-134.

  7. Доренский В.С., Славина Н.Г., Куксань Н.И., Спитчак М.Н. Скорость транспорта натрия, калия и воды в перфузированной петле тонкой кишки при действии нитрита натрия и фенольных пигментов винограда // Матеріали симпозіуму «Актуальні питання реабілітації гастроентерологічних хворих». – Чернівці, 1996. – С.132.

  8. Гоженко А.И., Славина Н.Г., Федорук А.С., Котюжинский А.Л., Котюжинская С.Г., Куксань Н.И. Роль NО в физиологии и патологии. Сообщение I. Определение нитратной экологической нагрузки на организм человека // Вісник морської медицини. – 1997. – №1. – С.14-15.

  9. Гоженко А.І., Куксань Н.І., Котюжинський А.Л., Котюжинська С.Г., Федорук О.С., Савицький І.В. Функціональний стан нирок при блокаді синтезу NО у щурів // Фізіологічний журнал. – 1998. – Т. 44 . – № 3. – С. 135.

  10. Бобилев О.В., Білецький С.В., Федорук О.С., Котюжинський А.Л., Котюжинська С.Г., Куксань Н.І. Вплив гіпоксично-гіперкапничного середовища на функцію нирок у щурів // Фізіологічний журнал. – 1998. – Т. 44 . – № 3. – С. 133.

  11. Бурлака Н.І., Гоженко А.І., Педанов Ю.Ф. Адаптаційні зміни функціонального стану нирок у щурів в залежності від вмісту натрію в раціоні // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень – 2006». – Дніпропетровськ, 2006. – С.43-46.

  12. Бурлака Н.І. Механізми ниркового функціонального резерву у щурів при білковому навантаженні // Матеріали наукової конференції «Передовые научные разработки – 2006». – Дніпропетровськ, 2006. – С. 13-14.