Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Карпов Ігор Юрійович. Механізми формування та реалізації регіональних стратегій розвитку : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Національна академія держ. управління при Президентові України. Одеський регіональний ін-т держ. управління. — О., 2007. — 241арк. — Бібліогр.: арк. 178-198.



Анотація до роботи:

Карпов І.Ю. Механізми формування та реалізації регіональних стратегій розвитку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Одеський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Одеса, 2007.

Досліджено вітчизняний і зарубіжний досвід формування й реалізації регіональних стратегій розвитку та теоретико-методологічні засади запровадження стратегічного підходу до визначення і узгодження пріоритетів розвитку регіонів. Виявлено проблеми державного регулювання регіонального розвитку та особливості інституційно-правового і ресурсно-технологічного забезпечення регіональних стратегій розвитку. Обґрунтовано необхідність створення окремої наглядової організаційної структури в органі влади, відповідальному за впровадження політики регіонального розвитку. Запропоновано застосування процесного підходу до стратегічного планування регіонального розвитку з урахуванням організаційного і технологічного аспектів. Розроблено методику аналізу регіональної ситуації на основі розрахунку індексу регіонального розвитку. Сформульовано конкретні пропозиції щодо підвищення рівня державного регулювання регіонального розвитку.

Проведене в межах дисертаційної роботи дослідження підтвердило покладену в його основу гіпотезу, що в умовах демократизації, децентралізації, активізації ролі органів місцевого самоврядування у вирішенні питань регіонального розвитку, здатність регіональної влади виробити адекватну регіональну стратегію розвитку з урахуванням конкурентних переваг території та послідовно впроваджувати її в життя за умови відповідного ресурсно-технологічного забезпечення, сприятиме збалансованому та динамічному розвитку регіонів.

Узагальнення результатів дослідження дозволяє сформулювати низку висновків, які мають теоретичне і практичне значення.

1. Аналіз літературних джерел свідчить, що теорія стратегічного управління і планування розвитку регіонів України перебуває на стадії формування. І хоча зароджувалась вона на теренах колишнього СРСР зусиллями переважно вітчизняних науковців та фахівців, але, як і в багатьох інших випадках, подальший розвиток цієї теорії та імперативний досвід її практичного застосування привносяться сьогодні в Україну із-за кордону, наприклад із США та Канади, Польщі та країн ближнього зарубіжжя. Базові поняття, моделі, схеми та етапи управління та планування, що використовуються в сучасній практиці, запозичені з теорії планування розвитку організацій, основи якої було закладено ще у 60-х роках минулого століття, оскільки ефективність їх застосування не втратила актуальності і сьогодні.

2. Поняття стратегії є багатоаспектним і охоплює різноманітні тлумачення науковців – від набору правил і засобів досягнення стратегічних цілей до образу мислення і дій, які визначають певну лінію ділової поведінки організації на більш-менш тривалий проміжок часу. Тобто, стратегія лише на загальному рівні відповідає на запитання яким чином організація має досягати своїх цілей, а для повної відповіді на нього створюються певні плани й програми, які є детальними, формалізованими документами. Аналіз існуючих проблем державного регулювання регіонального розвитку підтвердив необхідність запровадження стратегічного підходу до визначення цілей і пріоритетів розвитку регіону, що дозволить узгодити функції і відповідальність державних органів з їх власними спроможностями і наявними ресурсами. Саме розбіжності між цілями, можливостями і ресурсами зумовлюють наявні проблеми державного регулювання

3. Стратегічне планування – це процес відбору цілей і завдань урядом в цілому та його різними структурами, і одночасне визначення шляхів та інструментів для їх досягнення, розміщення ресурсів на реалізацію цієї діяльності та визначення відповідальності за їх виконання. Основна роль стратегічного планування в системі організаційного механізму державного регулювання регіонального розвитку полягає в забезпеченні стабільних перспектив діяльності кожної урядової інституції та наданні надійної інформації щодо намірів уряду всім фізичним і юридичним особам, чиї власні плани в будь-якому разі залежать від дій уряду.

4. Процес формування та реалізації регіональних стратегій розвитку - це зосередженість на передбаченні, плануванні й впровадженні необхідних та найістотніших у всьому комплексі змін, на визначенні бажаного й можливого стану регіону в майбутньому. Основним інструментом формування регіональних стратегій розвитку є стратегічний план, який може бути успішним лише за умови взаємодії та координації зусиль як людей, зайнятих плануванням, так і організацій, які вони в цілому представляють. На регіональному рівні це виявляється можливим за умови консолідації зусиль органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, приватного сектору та громадських структур як в процесі планування, так і в ході реалізації регіональних стратегій розвитку.

5. Дослідження виявило ряд методологічних та інституційно-правових особливостей формування регіональних стратегій розвитку: багаторівневий характер суб’єкта планування – його ядром виступає орган місцевого самоврядування, а іншими складовими є представники громадських організацій і бізнес-структур; можливість залучення фінансових ресурсів з різних джерел (у тому числі приватних інвесторів) для фінансування виконання плану; використання спеціальної методики стратегічного планування, обов’язковим складовим елементом якої є SWOT-аналіз; нормативно-правовою базою розробки та реалізацій регіональних стратегій розвитку в Україні є Концепція державної регіональної політики, заходи щодо виконання завдань, які випливають з Послань Президента України до Верховної Ради України та методичні рекомендації щодо формування регіональних стратегій розвитку.

6. Держава і регіони, декларуючи свої стратегічні пріоритети, відповідно, мають визначити роль, місце і обсяг ресурсів, які повинні забезпечити спільне вирішення питань регіонального розвитку. Процес формування регіональних стратегій розвитку взагалі неможливий без визначення ресурсів (як розвитку регіону, так і стратегічної діяльності), які відповідають виду і обсягу завдань стратегічної мети. Аналіз співвідношення цілі-ресурси доцільно проводити на трьох рівнях планування: стратегічному – аналіз зосереджений на залученні та розподілі ресурсів регіону; управлінському – аналіз «програмних ресурсів» для ефективного використання в підтримку стратегічного плану; операційному – оцінка ресурсів для кожного окремого виду діяльності.

7. Формування регіональних стратегій розвитку залежить від вирішення широкого кола організаційних питань з проблем, зорієнтованих на майбутнє і провідних цілей органів влади та зацікавлених сторін, які знаходяться під впливом неконтрольованих зовнішніх факторів. Врахування цих питань в системі управління потребує застосування процесного підходу, як потужного методологічного інструменту, головною ідеєю якого є виділення окремих ділянок, видів, напрямків діяльності («процесів») з метою окремого вивчення, оцінювання і вдосконалення. Процеси володіють гнучкістю й можливостями реагувати на зміни в навколишньому середовищі за рахунок контролю і оцінки вхідних і вихідних даних. В основі процесного підходу знаходиться інформація про ситуацію, що склалася. Такий підхід є дуже важливим для стратегічного планування, бо саме діагностика (оцінка поточної ситуації) є першочерговим етапом побудови регіональної стратегії розвитку.

8. Ефективність практичної реалізації регіональних стратегій розвитку залежить, насамперед, від: наявності адекватного аналізу регіональної ситуації, що базується на надійному інформаційному фундаменті; забезпеченості взаємозв’язку регіональних програм розвитку і схем їх реалізації, що залежить від добре налагодженої процедури координації дій; передбачуваності розвитку керованої системи в залежності від зміни зовнішніх умов, щоб попереджати те, що має відбутися, що вимагає створення окремої наглядової організаційної структури в органі влади, відповідальному за впровадження політики регіонального розвитку.

9. Дослідження теоретичних засад стратегічного планування регіонального розвитку, виявлення особливостей інституційно-правового та ресурсно-технологічного забезпечення регіональних стратегій розвитку, визначення та обґрунтування напрямів удосконалення механізмів їх формування та реалізації, надали змогу сформулювати конкретні пропозиції щодо підвищення рівня державного регулювання регіонального розвитку:

- запровадити у практику діяльності регіональних органів влади нові інструменти координаційного механізму, зокрема: регіональні угоди, що формують інститут контрактних відносин, міжвідомче співробітництво та міжсекторне партнерство;

- законодавчо закріпити: поняття регіон та класифікацію типів їх розвитку; механізми формування та реалізації регіональних стратегій розвитку;

- враховуючи динамічність сучасних інституційних трансформаційних процесів, з метою забезпечення ефективної і прозорої взаємодії суб’єктів регіонального розвитку, запровадити у практичну діяльність органів влади технологію геоінформаційних систем як основи дієвості інформаційного механізму реалізації регіональних стратегій розвитку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Карпов І. Питання контролю виконання стратегічного плану на рівні регіону // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. –Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 9. – С. 230-239.

2. Карпов І. Проблеми кадрового забезпечення процесу стратегічного планування регіонального розвитку // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип.10. – С. 196-201.

3. Карпов І. Проблеми регіонального розвитку в сучасній науковій літературі та шляхи підвищення сталості розвитку економіки регіонів // Актуальні проблеми державного управління. Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. – Вип.2 (14). – С. 116-127.

4. Карпов І. Регіональна політика (правове забезпеченння, повноваження, компетенція) // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. - Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. - Вип.3 (15). - С. 99-111.

5. Карпов І. Роль, місце та основні проблеми стратегічного планування в розбудові громадянського суспільства на сучасному етапі розвитку України // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 2 (18). – С. 140-151.

6. Карпов І. Компетенція місцевих державних адміністрацій в питанні створення стратегії розвитку регіону // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 4 (20). – С. 252-265.

7. Карпов І. Концептуальні засади та аспекти формування механізму регіонального розвитку // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 1 (21). – С. 132-144.

8. Карпов І Технологічне та кадрове забезпечення реалізації стратегії розвитку регіону // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2005. – Вип. 4 (24). – С. 130-137.

9. Карпов І. Нормативно-правове забезпечення реалізації стратегії стабільного розвитку регіону // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2006. – Вип. 1 (25). – С. 66-72.

10. Карпов І. Особливості організації системи стратегічного планування регіонального розвитку в Україні // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 1 (29). – С. 136-142.

Статті в інших виданнях, матеріали конференцій, тези доповідей

11. Карпов І. Стратегічне планування як фактор інноваційного розвитку регіону // Інституційні перетворення як передумова ефективного використання ресурсного потенціалу регіону: Матеріали щоріч. наук.-практ. конф. (24 квіт. 2003 р.). – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. – С. 369-373.

12. Карпов І. До питання про підвищення ефективності розробки стратегій регіонального розвитку // Актуальні питання соціально-політичного розвитку регіону: Матеріали наук.-практ. конф. (24 жовтня 2003 р.). – Одеса: ОРІДУ УАДУ, 2003. – С. 67-72.

13. Карпов І. Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком // Державна стратегія управління місцевим та регіональним розвитком: форми, методи та актуальні проблеми реалізації: Матеріали наук.-практ. конф. (24 лист. 2004 р.). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2004. – У 2 т. – Т. 2. – С. 54-57.

14. Карпов І. Ю. Аналіз ефективності управлінських функцій системи регіонального управління як необхідна складова побудови стратегії розвитку // Актуальні проблеми державного управління та місцевого самоврядування: сучасний стан та перспективи регіонального розвитку: Матеріали щоріч. наук.-практ. конф. (18 жовтня 2005 р.). – Одеса: ОРІДУ НАДУ, 2005. – С. 254-255.

15. Карпов І. Реалізація державної кадрової політики в контексті регіонального розвитку // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні: Матеріали наук.-практ.конф. (31 травня 2006 р.). – Київ: Вид-во НАДУ. – 2006. – У 2 т. – Т.2. – С.113-114.