Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Костіна Лариса Миколаївна. Механізми формування комплексної стратегії інноваційного розвитку промислових регіонів : дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Костіна Л.М. Механізм формування комплексної стратегії інноваційного розвитку промислових регіонів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2005.

Дисертація присвячена проблемам обґрунтування механізму формування комплексної стратегії інноваційного розвитку промислових регіонів і практичних засад удосконалення державного управління інноваційно-інвестиційними процесами в регіонах.

Доведено важливість ролі кадрового потенціалу в інноваційному розвитку промислових регіонів та обґрунтована кадрова модель організації інноваційної діяльності підприємств регіонів;

Визначено необхідність розробки та впровадження механізмів інноваційно-інвестиційної моделі розвитку суб’єктів господарювання регіону та обґрунтовано необхідність розробки механізму формування комплексної стратегії інноваційного розвитку промислових регіонів.

Для вибору конкретного варіанта механізму формування комплексної стратегії інноваційного розвитку промислового регіону розроблено алгоритм, за допомогою якого можна здійснити цей процес більш ефективно та запропоновано порядок розрахунку оптимальної структури інвестиційних ресурсів.

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено теоретичне обґрунтовування і практичне рішення актуального соціально-економічного завдання – вдосконалення організаційних форм державного управління інноваційно-інвестиційними процесами в регіонах шляхом розробки механізму формування і впровадження комплексної стратегії інноваційного розвитку промислових регіонів.

Основні висновки і результати, отримані в ході проведення наукових досліджень, зводяться до такого:

1. Серед багатьох аспектів, що зумовили невдачі ринкових реформ і відставання України в економічному і соціальному розвитку, істотне місце займає недостатнє використання науково-технічного, інтелектуального та інноваційно-інвестиційного потенціалу промислових регіонів країни. При цьому позитивна й ефективна трансформація українського суспільства можлива лише на основі комплексного використання всіх фундаментальних факторів суспільного прогресу, ключове значення серед яких займають наука, нові знання і технології.

2. Переведення економіки України на інноваційний шлях розвитку потребує нового підходу з боку органів державного управління до оцінки ролі і місця науки в суспільному прогресі, у зв'язку з чим політика держави у сфері науки і інновацій повинна стати одним з головних напрямів його роботи. Основним завданням державного регулювання науково-технічного прогресу України повинне стати створення оптимального економічного механізму, який би об'єднував державні і ринкові важелі впливу на наукові та інноваційні процеси, що протікають в регіонах. Основними чинниками активізації інноваційних процесів у регіоні є рівень науково-технічного потенціалу, наявність інноваційного ринку і ринку інтелектуальної власності; регіональна політика, яка направлена на підтримку інноваційної і інтелектуальної діяльності; співвідношення попиту і пропозиції на інновації, наявність підготовлених і висококваліфікованих фахівців у сфері інтелектуальної власності в галузевих міністерствах і відомствах, а також відновлення роботи патентно - ліцензійних підрозділів.

3. Ситуація, що склалася сьогодні на ринку інновацій, потребує формування, підтримки і стимулювання інноваційного попиту за допомогою механізмів державного регулювання. Для забезпечення високого інноваційного потенціалу в промисловому регіоні необхідна розробка і реалізація єдиного комплексу заходів, направлених на нарощування інноваційного потенціалу, для цього консолідувати сили, досвід кадрів, матеріальні і фінансові ресурси всіх підприємств, організацій і інших підприємницьких структур, що функціонують на території регіону. При цьому стратегія інноваційного розвитку промислового регіону повинна бути тісно взаємозв'язана і скоординована з державною науково-технічною політикою країни і пріоритетними напрямами з цих питань.

4. У розвитку інноваційних процесів регіону велику роль відіграє науково-технічна політика держави, яка тісно пов'язана з структурною і інвестиційною політикою. Встановлено, що перехід до інноваційного виробництва реформує як власне матеріальне виробництво, так і науку, яка забезпечує виробництво науково-технічної продукції. Доведено, що комплекс завдань, які стоять перед управлінням науково-технічним прогресом регіону, потребує створення в регіоні інформаційного ринку, який стане механізмом, здатним забезпечити якнайкращий розподіл і ефективне застосування всіх інтелектуальних ресурсів.

5. Основними проблемами, що вимагають негайного рішення, є приналежність права власності на інформацію; особливості інформації; визначення грошового виразу вартості інформації; організація розподілу інформації між споживачами з використанням ринкових законів. Запропоновано шляхи рішення даних проблем.

6. Розроблено пропозиції щодо організації робіт відносно кадрового забезпечення інноваційної діяльності. Обґрунтовано використання поняття “кадровий маркетинг”. Проаналізовано інноваційну діяльність крупного суб'єкта господарської діяльності регіону (СГР) – ВАТ “Концерн Стирол”, що дозволило запропонувати функціональну схему інноваційної діяльності СГР. Доведено необхідність розробки інноваційно-інвестиційної моделі розвитку СГР і запропоновано систему організаційного забезпечення сприятливого інноваційно-інвестиційного клімату в регіоні. Розроблено принципові схеми управління інноваційно-інвестиційною діяльністю промислового регіону на рівні районної і обласної державної адміністрацій. Запропоновано порядок дій з формування системи інформаційного забезпечення інноваційно-інвестиційної діяльності промислового регіону і чинники, які визначають її створіння.

7. Запропоновано використання категорії “інноваційний потенціал регіону”, під яким необхідно розуміти сукупність засобів і можливостей регіону в реалізації своєї інноваційної стратегії. Дану категорію наповнено конкретним функціональним змістом для можливого практичного використання суб'єктами господарювання регіону. Для кількісної оцінки рівня використання інноваційного потенціалу регіону запропоновано процедуру маркетингового дослідження. Оцінку варіантів інноваційного розвитку промислового регіону запропоновано проводити з використанням такого універсального інструменту маркетингу, як SWOT-аналіз. Для цього складена SWOT-матриця і таблиця рішень щодо можливості реалізації варіантів інноваційного розвитку регіону, прийнятних у кожній конкретній ситуації.

8. У роботі розроблено шляхи реалізації комплексної стратегії інноваційного розвитку промислового регіону і наведено методику оцінки її ефективності, розроблено основні критерії доцільності впровадження інноваційного проекту, а також підходи до оцінки показників. Запропоновано умови оптимальності інвестування в конкретний проект щодо конкретного інвестора, а також порядок розрахунку оптимальної структури інвестиційних ресурсів і схема вибору прийнятного варіанта.

9. Для успішної реалізації комплексної стратегії інноваційної розвитку промислового регіону запропоновано створити регіональну міжгалузеву структуру інноваційного розвитку, визначено її функції і напрями діяльності, а також умови її існування. Розроблено основні напрями активізації державної інноваційної і інвестиційної політики.

Публікації автора:

Публікації в наукових фахових виданнях:

  1. Костина Л.Н. Необходимость совершенствования национального законодательства по вопросам защиты прав интеллектуальной собственности // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Стратегія маркетингу в управленні регіоном та підприємництвом”: Серія “Державне управління”, т.2, вип. 7. – Донецьк: ДонДАУ, 2001. – С. 204 -211.

  2. Костина Л.Н. Роль государства в развитии научно-технического потенциала страны // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Управління та регулювання діяльності підприємств, установ та організацій”: Серія “Державне управління”, т.3, вип. 10. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 160-167.

  3. Костина Л.Н. Роль государства в развитии интеллектуальной деятельности // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами”: Серія “Державне управління”, т.3, вип. 17. – Донецьк: ДонДАУ, 2002. – С. 402 – 411.

  1. Костина Л.Н. Факторы активизации инновационного процесса в регионе // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Державне управління процесами жизнєдіяльності і галузевого розвитку регіону”: Серія “Державне управління”, т.4, вип. 25. – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – С. 197 –205.

  2. Ларина Р.Р., Костина Л.Н. Формирование инновационной стратегии развития промышленного региона // Менеджер: Вісник ДонДУУ –Донецьк: ДонДУУ, 2005. - № 1. – С.63-69.

Особистий внесок здобувача: запропоновано складові інноваційного потенціалу промислового регіону, розроблена методика оцінки інноваційного розвитку регіону.

  1. Ларина Р.Р., Костина Л.Н. Оценка и вибор оптимальных вариантов инновационного развития промышленного региона // Зб. наук. праць ДонДАУ: “Фінансово-банківські механізми державного управління”: Серія “Державне управління”, т.6, вип. 48. – Донецьк: ДонДАУ, 2005. – С. 178 -191.

Особистий внесок здобувача: проведено аналіз проблем стимулювання інноваційної діяльності регіону, виявлена необхідність розробки інноваційної стратегії, пропоновані напрями її реалізації.

  1. Костина Л.Н. Анализ кадровой политики в инновационном развитии региона // Зб. наук. праць “Актуальні проблеми державного управління”, вип.2 (24), ч.1. – Харків.: Вид. “Магістр”, 2005. – С.298-302.

Матеріали науково-практичної конференції:

1. Костина Л.Н. Проблемы вопросов регулирования государством защиты прав интеллектуальной собственности // Матеріали 4 Міжнародної науково-практичної конференції “Наука та освіта 2003” (20-24 січня 2003року), т.19,- Дніпропетровськ – Донецьк - Харків, 2003, - С. 8-11.