Долгий Олександр Андрійович. Механізми державного управління податковою службою України в умовах ризиків : дис... д-ра наук з держ. управління: 25.00.02 / Державна податкова адміністрація України; Національний ун-т держ. податкової служби України. — Ірпінь, 2006. — 441арк. — Бібліогр.: арк. 322-370.
Анотація до роботи:
Долгий О.А. Механізми державного управління податковою службою України в умовах ризиків. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Донецький державний університет управління. – Донецьк, 2007.
Дисертацію присвячено обґрунтуванню і розробці теоретичних положень, методичних підходів і науково-практичних рекомендацій з удосконалення механізмів державного управління державною податковою службою України в умовах ризиків на основі формування стратегії організаційно-правового й інформаційного забезпечення її діяльності, застосування механізму державного контролю щодо процесу зменшення податкових ризиків.
У дисертації визначено роль і місце ризиків у теорії і практиці державної податкової служби та головні завдання щодо модернізації діяльності податкових органів. Обгрунтовано методологічні положення щодо організаційно-правового й інформаційного механізмів державного управління органами державної податкової служби та механізму державного контролю стосовно зменшення податкових ризиків. Уперше запропоновано алгоритм економічного управління інформаційним потенціалом податкової системи держави та модель її впровадження. Розглянуто державну стратегію зменшення податкових ризиків, засновану на впровадженні методологічного підходу до здійснення державною податковою службою контрольно-перевірочної роботи у процесі протидії ухиленням від сплати податків і відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.
Запропоновано організаційну схему територіально-дільничного об’єктно-орієнтованого контролю податкових органів за діяльністю суб’єктів підприємницької та іншої господарської діяльності.
На підставі проведеного дисертаційного дослідження здійснено теоретичне узагальнення та запропоноване нове вирішення однієї із актуальних і вагомих науково-прикладних проблем – активізації ролі держави в управлінні податковою службою в умовах ризиків, що базується на державній стратегії зменшення податкових ризиків, методологічних положеннях організаційно-правового й інформаційного забезпечення, механізмі державного контролю щодо зменшення податкових ризиків.
Результати проведених досліджень дозволили автору зробити висновки і пропозиції теоретичного, методичного і практичного характеру.
1. Проблема удосконалення механізмів державного управління податковою службою України в умовах ризиків є актуальною і зумовлюється подальшим поглибленням в країні ринкових перетворень, завданнями повномасштабного забезпечення національної безпеки держави, вимогами щодо модернізації діяльності податкових органів, що визначається євроінтеграційними орієнтирами України.
2. Визначено, що ризики відіграють важливу роль в теорії і практиці діяльності податкової служби, що зумовлює необхідність управління ними з боку державних органів управління, а саме їхньої мінімізації. Дієвим інструментом удосконалення державного механізму управління податковою службою України є впровадження у податкову практику положень державного проекту «Програма модернізації державної податкової служби України». У роботі подано основні концептуальні положення, схема управління та очікувані результати модернізації державної податкової служби України, впровадження яких дозволить зменшити ризик податкового боргу.
3. Дослідження зарубіжного та вітчизняного досвіду організаційно-правового забезпечення процесу державного управління податковими органами дозволило зробити критичну оцінку відповідності державної податкової служби України вимогам євроінтеграційного розвитку країни. Зазначено, що державою вже вжито певні заходи з формування податкової системи європейського типу, але для того, щоб євроінтеграційні намагання нашої держави були досягнуті, в процесі управління процесом реалізації проекту «Програми модернізації державної податкової служби України», державним органам управління потрібно враховувати передовий досвід інших країн з ефективними податковими системами, до яких належать США, Велика Британія, Франція, Німеччина та деякі інші. Тільки критичне сприйняття досвіду інших країн, враховане на практиці вітчизняних умов, в яких функціонують державні податкові органи України, сприятиме приведенню організації державної податкової служби України у відповідність з вимогами щодо євроінтеграційного розвитку країни.
4. Доведено, що оскільки держава покладає на податківців обов’язки з виконання правоохоронних функцій, то державна податкова служба повинна бути віднесена до правоохоронних органів. Проведене опитування працівників державної податкової служби України підтвердило цю тезу і дозволило виділити основні функції податківців, які запропоновано віднести до правоохоронних. Доведено, що їхнє виконання пов’язане із професійними ризиками, а тому питання мінімізації професійного ризику податківців необхідно вирішувати шляхом забезпечення їхньої особистої безпеки, з урахуванням в податковій практиці психологічних чинників, що сприятиме підвищенню ефективності діяльності державних податкових органів.
5. Розроблено типологію професійних ризиків працівників державної податкової служби та доведено необхідність впровадження системного підходу в дослідження діяльності податкових органів й мінімізації професійних ризиків. Сформульовані концептуальні підходи до визначення та оцінки професійних ризиків у діяльності по боротьбі з ухиленням від сплати податків та відмиванням злочинно одержаних доходів як взаємопов’язаних явищ.
6. Обґрунтовано необхідність участі державних організацій і установ у розробці методичних аспектів оцінки ризиків у діяльності державної податкової служби. Вони повинні бути засновані на обґрунтуванні потреби посилення ролі організаційно-правового, інформаційного, та морально-етичного факторів як провідних щодо мінімізації професійних ризиків у діяльності працівників державної податкової служби. Доведено, що успішна реалізація державою функції боротьби з відмиванням доходів вимагає удосконалення державних організаційно-правових механізмів, які повинні передбачати удосконалення механізмів державного контролю, формування єдиної загальнодержавної концепції протидії ухиленням від сплати податків й протидії відмиванню доходів.
7. Розроблено алгоритм економічного управління інформаційним потенціалом державної податкової служби та модель її впровадження, що дозволить державним органам управління швидше реагувати на зміни, раціоналізувати управлінський процес, автоматизувати здійснення ряду управлінських операцій з боку державних органів управління.
8. Сформовано науковий базис щодо вдосконалення державних механізмів організаційно-правового забезпечення захисту податкової інформації з безпеки діяльності податкової служби та запропоновано модель інформаційних загроз діяльності податкових органів, впровадження якої дозволить більш цілеспрямовано здійснювати вибір і вживати адекватних заходів щодо захисту означеної інформації, із забезпечення своєї інформаційної безпеки в цілому. А це, відповідно, буде мінімізувати рівень небезпек, що загрожують професійній діяльності працівників державної податкової служби. З методологічного погляду, пропозиції з відбору відомостей до вказаного інформаційного блоку можуть бути враховані й іншими державними органами, працівники яких працюють в умовах підвищеного професійного ризику. Результатом такої діяльності повинно стати налагодження надійної системи захисту податкової інформації, в першу чергу тих відомостей, що пов’язані з професійними ризиками й безпекою працівників державної податкової служби України.
9. Розроблено стратегічні підходи щодо організаційно-правового забезпечення механізмів державного управління податковою службою, що діє в умовах ризиків. Усі пріоритети при виборі заходів з мінімізації професійних ризиків працівників державної податкової служби повинні виходити зі стратегічного напряму держави щодо вдосконалення морально-етичних норм, гуманізації податкових відносин. У протилежному випадку не можна налагодити партнерські відносини між платниками податків і податковими органами – головної умови успішного виконання останніми свого основного завдання: забезпечення економічної бази функціонування держави, без чого неможливий сталий економічний розвиток країни, підвищення якості життя населення, створення можливостей для вільного розвитку особистості, що визначено метою політики Кабінету Міністрів України в останні роки.
10. Зазначено, що створення в державній податковій адміністрації України спеціалізованої служби безпеки діяльності органів державної податкової служби дозволить підвищити рівень безпеки праці податківців в організаційному аспекті – цілеспрямовано проводити профілактику правопорушень, що скоюються як проти, так і серед працівників, а також своєчасно та ефективно планувати і сконцентровано здійснювати комплексні заходи щодо їхнього захисту. Це дозволить значно мінімізувати прояви протиправних дій стосовно працівників органів державної податкової служби України, майна, що їм належить, підвищити рівень захисту адмінбудівель і приміщень, гарантувати співробітникам нормальні умови службової діяльності, що сприятиме більш упевненому, рішучому і результативному виконанню ними поставлених завдань у сфері оподаткування.
11. Запропоновано методологічний підхід до здійснення державною податковою службою контрольно-перевірочної роботи у процесі протидії відмиванню доходів, який може використовуватися й іншими державними органами, що виконують правоохоронні чи контролюючі функції. Такий підхід, у сукупності з реалізацією запропонованих автором пропозицій, сприятиме підвищенню ефективності державного контролю у сфері оподаткування за рахунок мінімізації ризиків протидії відмиванню доходів, збільшення рівня активності та професійної спроможності компетентних служб і посадових осіб органів державної податкової служби України.
12. Теоретично обґрунтовано організаційну схему державного територіально-дільничного об’єктно-орієнтованого контролю за діяльністю платників податків – суб’єктів підприємницької та іншої господарської діяльності, що сприятиме удосконаленню державного організаційно-правового механізму управління податковою службою в умовах ризиків.
Публікації автора:
Монографії
Долгий О.А., Задояний М.Т., Крошко В.П. та ін. Мінімізація професійного ризику працівників підрозділів податкової міліції органів ДПС України (теоретичні та практичні аспекти): Монографія / За ред. О.А. Долгого – К.: Атіка-Н, 2002. – 184 с. (Особистий внесок здобувача: загальна редакція, п. 5.1, висновки; вступ, пп. 1.1, 1.2, 3.1, 3.2. – у співавторстві).
Долгий О.А. Управління ризиками працівників податкової служби: Монографія. – Суми: ВВП «Мрія – 1» ЛТД, 2003. – 180 с.
Долгий О.А. Організаційно-правові засади управління діяльністю державної податкової служби України в умовах ризиків. – Донецьк: ВІК, 2006. – 317 с.
Статті в наукових фахових виданнях
Долгий О.А. Щодо кримінальних порушень встановленого законом порядку зміни складу і структури бюджету // Право України. – 1998. – № 3. – С. 18-20.
Долгий О.А. Становлення служби боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ (історичний огляд) // Право України. – 1998. – № 5. – С. 95-98.
Долгий О.А. Припинення протиправної діяльності організованих злочинних угруповань – актуальне завдання // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник. – Львів: Львівський ІВС при НАВС України. – 2000. – № 1. – С. 191-197.
Долгий О.А. Реформуванню аграрного сектора економіки – надійний правовий захист // Право України. – 2000. – №4. – С. 23-26.
Будаков А.Ю., Долгий О.А. Деякі питання правового регулювання діяльності митних органів // Митна справа. – 2001. – № 6. – С. 17-25. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, визначення факторів впливу на діяльність органу податкового контролю – Держмитслужби, вивчення досвіду організації взаємодії на міжнародному і внутрішньодержавному рівнях та організації проведення окремих заходів, пропозиції з удосконалення правового механізму управління органами Держмитслужби, висновки).
Долгий О.А., Задояний М.Т. Щодо дослідження проблеми професійного ризику працівників підрозділів податкової міліції // Право України. – 2002. – № 3. – С. 129-134. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, аналіз чинників, що формують ризики в діяльності податкової служби, визначення сутності поняття «професійний ризик» у загальному розумінні, висновки).
Долгий О.А. Забезпечення безпеки працівників органів ДПС України суб’єктами охоронної діяльності // Науковий вісник Академії державної податкової служби України: Збірник наукових праць. – 2002. – № 2 (16). – С. 180-189.
Долгий О.А., Гаркуша В.С., Василькевич Я.І. Забезпечення безпеки працівників податкової міліції шляхом мінімізації професійних ризиків // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – № 7. – С. 57-59. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, визначення тенденцій щодо протидії податковим органам, напрямків типологізації професійних ризиків, оцінка заходів ДПА України стосовно забезпечення сприятливих умов професійної діяльності податківців у контексті реформування податкової служби, висновки).
Долгий О.А. Організаційний та охоронний аспекти проблеми вдосконалення діяльності чергової служби податкової міліції // Науковий вісник Академії державної податкової служби України: Збірник наукових праць. – 2002. – № 3 (17). – С. 177-183.
Долгий О.А. Роль та значення виявлення податкових ризиків в процесі модернізації дослідчих перевірок // Науковий вісник Академії державної податкової служби України: Збірник наукових праць. – 2002. – № 4 (18) – С. 202-205.
Долгий О.А. Соціальний захист як важливий чинник модернізації державної податкової служби України // Митна справа. – 2003. – № 1. – С. 68-72.
Долгий О.А. Чергова служба міліції як орган оперативного управління та суб’єкт охоронної діяльності: нарис нормотворчої практики з регулювання її функціонування // Науковий вісник Академії державної податкової служби України: Збірник наукових праць. – 2003. – № 1 (19). – С. 141-148.
Долгий О.А. Правова та економіко-соціологічна характеристика умов прояву конфлікту інтересів як фактора небезпеки у сфері податкових відносин // Вісник Запорізького юрид. інституту МВС України. – 2003. – № 2. – С. 202-210.
Долгий О.А. Організаційно-правові основи захисту інформації з обмеженим доступом стосовно діяльності податкової служби та безпеки її працівників // Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ України. Частина II. – 2003. – № 2. – С. 88-96.
Долгий О.А. До характеристики протиправних дій, що вчиняються щодо працівників податкових органів // Науковий вісник Академії державної податкової служби України: Збірник наукових праць. – 2003. – № 2(20). – С. 151-160.
Долгий О.А., Недюха М.П., Гаркуша В.С. Методологічні аспекти оперативно-розшукової діяльності з забезпечення національної безпеки // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 3. – С. 80-83. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, оцінка девіантної поведінки як чинника, що зумовлює необхідність застосування уповноваженими державними органами оперативно-розшукової діяльності для забезпечення безпеки держави і особистості, визначення завдань цієї діяльності у сфері подолання соціальних конфліктів, місце системного підходу в ієрархії методологічного знання щодо оперативно-розшукової діяльності, висновки).
Долгий О.А., Недюха М.П. Правові та морально-етичні аспекти вдосконалення податкових відносин як обов’язкова умова мінімізації фактора небезпеки при конфлікті інтересів // Вісник Запорізького юридичного інституту МВС України. – 2003. – №3. – С. 100-111. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, оцінка сучасної податкової політики, дослідження морально-етичних аспектів податкових відносин, інструментів і правового механізму управління, деталізація професійно-кваліфікаційних вимог, їхньої класифікації, рекомендації з розв’язання конфліктів, визначення напрямків попередження конфліктів у сфері оподаткування, висновки).
Долгий О.А. Класифікація інформації: зв’язок із забезпеченням безпеки працівників державної податкової служби // Підприємництво, господарство і право. – 2003. – № 11. – С. 75-79.
Долгий О.А., Недюха М.П. Гуманізація податкових відносин: юридично-соціологічний аспект // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Випуск 23. – С. 86-94. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, визначення напрямів зменшення небезпеки в діяльності податкових органів, мінімізації конфліктів у сфері податкових відносин на основі їхньої гуманізації, обґрунтування прогресивного типу ідеології оподаткування як елемента єдиної системи в правовому механізмі державного управління, висновки).
Долгий О.А. Поняття професійного ризику працівників державної податкової служби // Науковий вісник Національної академії державної податкової служби України (економіка, право). – 2003. – № 3. – С. 163-173.
Долгий О.А., Крошко В.П. Професійний ризик у діяльності правоохоронних органів (кримінально-правові аспекти вітчизняного та зарубіжного законодавства) // Вісник Львівського інституту внутрішніх справ: Збірник / Головний редактор В.Л. Ортинський. – Львів: ЛІВС при НАВС України. – Вип. 3. – 2003. – С. 41-55. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, узагальнююча оцінка кримінально-правового механізму захисту діянь, пов’язаних з ризиком, в Україні і за кордоном, визначення підстав віднесення податкової служби до правоохоронного органу, висновки).
Долгий О.А., Крошко В.П. Удосконалення оперативно-розшукової тактики податкової міліції як важлива умова мінімізації професійного ризику її працівників / Шляхи вдосконалення оперативно-розшукової діяльності правоохоронних органів: Збірник наукових праць. – Додаток № 1 до Вісника №2’2003 ЛІВС при НАВС України. – Львів: ЛІВС при НАВС України, 2003. – С. 160-174. (Особистий внесок здобувача: ідея статті, постановка проблеми, дослідження організаційних аспектів тактики діяльності податкової міліції, визначення напрямів її вдосконалення, висновки).
Долгий О.А. Оперативно-розшукова діяльність як професійна практика забезпечення національної безпеки: філософський аспект // Право України. – 2004. – №1. – С. 124-128.
Долгий О.А. Професійний ризик працівників податкової міліції: новітні підходи вирішення проблеми // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського: Серія: Економічні науки. Спеціальний випуск. – Частина ІІ. – 2002. – № 4/2 (16). – С. 118-123.
Долгий О.А. Удосконалення механізмів державного управління податковими органами у процесі запобігання ризику фінансування тероризму: організаційно-правовий аспект // Менеджер: Науковий вісник Донецького державного університету управління. – 2006. – №3(37). – С. 200-207.
Грушева Т.І., Долгий О.А. Податкова система України як важлива структура державного управління // Управління соціально-економічним розвитком територій та підприємств: Збірник наукових праць Донецького державного університету управління. Серія: Державне управління. – Т. 7. – Вип. 64. – 2006. – С. 156-163. (Особистий внесок здобувача: обґрунтування необхідності реформування податкової системи як структури державного управління).
Долгий О.А. Удосконалення організаційного механізму державного управління податковою міліцією України: сучасні підходи, ризики реформування та шляхи їх мінімізації // Управління діяльністю органів державної влади: Збірник наукових праць Донецького державного університету управління. Серія: Державне управління. – Т. 7. – Вип. 71. – 2006. – С. 25-39.
Матеріали наукових конференцій
Долгий О.А. Окремі питання практики захисту прав людини в разі їх порушення суб’єктами організованих злочинних діянь: Аналітичні розробки, пропозиції наукових та практичних працівників / Керівники авторського колективу А.І. Комарова, В.В. Медведчук, В.О. Євдокимов, В.Ф. Бойко, О.О. Крикун. – Київ, 1999.– Т. 12. – С. 539-545.
Долгий О.А. Мінімізація професійних ризиків як основна мета якісної підготовки кадрів податкової міліції // Міжнар. наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми підготовки кадрів і роботи з персоналом оперативних служб міліції».– К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2003.– Ч. 1. – С. 155-158.
Долгий О.А. Закон України «Про державну таємницю» як основний засіб забезпечення інформаційної безпеки податкових органів // IV міжнар. наук.-практ. конф. «Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці». – Ірпінь: Академія державної податкової служби України, 2003. – С. 619-621.
Долгий О.А. Професійний ризик у діяльності підрозділів податкових органів, що здійснюють боротьбу з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом: проблеми та шляхи їх вирішення // Міжнар. наук.-практ. конф. «Протидія відмиванню «брудних» коштів та фінансуванню тероризму: громадська підтримка та контроль». – К.: Національна академія внутрішніх справ України, 2003. – С. 133-136.
Долгий О.А. Щодо проблеми підвищення ефективності діяльності та забезпечення безпеки працівників органу податкового контролю – Держмитслужби України // Наук.-практ. конф. «Митна політика України в контексті європейського вибору: проблеми та шляхи їх вирішення». – Дніпропетровськ: Академія митної служби України, 2003. – С. 96-98.
Долгий О.А. Охоронна діяльність у податкових органах: поняття, суб’єкти, напрями організаційно-структурного вдосконалення // Міжнар. наук.-практ. конф. «Проблеми й напрями формування світогляду майбутніх працівників органів внутрішніх справ та забезпечення прав і свобод людини». – Запоріжжя: Юридичний інститут МВС України, 2003 р. – Ч. II. – С. 146-150.
Долгий О.А. Соціально-правові аспекти модернізації податкових відносин як важлива умова забезпечення економічної безпеки держави // Наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми економічної безпеки України». – Львів: ЛЮІ МВС України, 2004. – С. 261-264.
Долгий О.А. Організаційно-правові аспекти інформаційної безпеки податкових органів // V міжнар. наук.-практ. конф. «Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці». – Ірпінь: Національна академія державної податкової служби України, 2004 р. – С. 493-495.
Долгий О.А. Профессиональные риски в деятельности сотрудников налоговой службы // Теория и практика менеджмента и маркетинга: Материалы VI междунар. науч.-практ. конференции. (Минск, 30-31 мая 2005 г.) / Под общей редакцией д.э.н., проф. И.Л. Акулича. – Минск: ООО «Мэджик Бук», 2005. – С. 84-85.
Долгий О.А. Морально-етичні аспекти професійної діяльності працівників оперативно-розшукових підрозділів податкових органів // Професійна етика працівників державної податкової служби як складова етики державного службовця України: Матеріали науково-практичної конференції. – Ірпінь: Національний університет ДПС України, 2006. – С. 87-90.
Долгий О.А., Долгий О.О. Кодекс професійної етики як регулятор поведінки працівників державної податкової служби України // Право, держава, духовність: шляхи розвитку та взаємодії: Тези доп. міжнар. наук.-практ. конфер. ОНЮА «Право, держава, духовність: шляхи розвитку та взаємодії»; м. Одеса, 3 вересня 2006 р. / Відп. Ред.. Ю.М. Оборотов, Г.І, Чаншиева. – О.: Фенікс, 2006. – С. 131-134. (Особистий внесок здобувача: визначення чинників, що впливають на суспільну оцінку діяльності податкової служби).
Навчальні посібники
Долгий О.А., Задояний М.Т., Крошко В.П. та ін. Професійний ризик в діяльності працівників податкової міліції: Навчальний посібник / За заг. ред. О.О. Спиридонова – К.: Атіка-Н, 2002. – 320 с. (Особистий внесок здобувача: наукова редакція, пп. 4.2, 5.1, 5.2, 6.4, добірка додатків; пп. 1.1, 1.2, 3.1, 3.2, 4.1 – у співавторстві).
Долгий О.А., Новицький А.М., Антипов В.І. та ін. Мінімізація податкового боргу: економіко-правове забезпечення та організація: Навч. посібник / За заг. ред. В.І. Антипова та О.А. Долгого. – Коростень: «Вечірній Коростень», 2005. – 208 с. (Особистий внесок здобувача: загальна редакція, передмова; пп. 3.1, 4.2, 4.3 – у співавторстві).