23. Морозов Євген Леонідович. Механізми державного управління науково-технічними програмами та проектами соціально-економічного розвитку регіону: дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Донецький держ. ун-т управління. - Донецьк, 2005.
Анотація до роботи:
Морозов Є.Л. Механізми державного управління науково-технічними програмами та проектами соціально-економічного розвитку регіону. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2005.
У дисертації викладено результаті досліджень і апробації методичних підходів щодо оптимізації механізму державного управління науково-технічними програмами та проектами соціально-економічного розвитку регіону.
Запропоновано загальну регіональну систему управління структурно-інвестиційними процесами та формування цільових програм.
Для обґрунтування підсистем стратегічних пріоритетів і цілей комплексного розвитку регіону запропоновано методику розрахунку інтегрального коефіцієнту економічних результатів діяльності підприємств, застосування якої допоможе визначити пріоритети в фінансуванні конкретної НТО.
Для оцінки соціально-економічної та екологічної ефективності інноваційних і інвестиційних проектів розроблена система критеріїв селекції високоефективних проектів, яка включає три блоки (соціальний, економічний, екологічний).
З метою вдосконалення роботи державних органів, розроблені методичні рекомендації щодо створення організаційної системи управління соціально-економічним розвитком територіальної системи. Виділено основні структурні одиниці на стратегічному та проектному рівнях.
У дисертації наведено результати розробки наукової задачі, яка полягає в теоретичному обґрунтуванні й практичному вирішенні актуальної проблеми - створення науково-методичних основ ефективного державного управління соціально-економічним і науково-технічним розвитком територіальних утворень регіону.
На основі проведеного дослідження сформульовано такі висновки:
Невідповідність механізмів державного управління територіальними утвореннями їх новій сучасній ролі, складності вирішуваних задач, обмеженості ресурсів та часу на здійснення цих задач значно уповільнює темпи ринкових перетворень і досягнення належних соціально-економічних стандартів життя людей. Систематизований досвід провідних країн свідчить про велику ефективність механізмів управління розвитком територіальних утворень, якщо вони базуються на проектній методології. В дисертації доведено, що саме проектна методологія найбільшим чином відповідає складності управління науково-технічним і соціально-економічним розвитком регіонів в українських умовах.
На широкому полі даних про стан науки України та Донецького регіону на протязі всього перехідного періоду дисертантом аргументовано ідею про визначений вплив науки на формування соціально-економічних параметрів регіону та необхідність створення адекватних механізмів ефективного залучення можливостей науки до рішення проблем регіону. Однак між визначальною роллю науки у соціально-економічному розвитку регіону та рівнем уваги держави до науки існує велика розбіжність.
Внаслідок фактичного занепаду НТО при вкрай обмеженому їх фінансуванні загострюються проблеми оновлення засобів виробництва у всіх галузях економіки, впровадження сучасних технологій, виробництва високотехнологічної продукції, забезпечення відповідних екологічних умов життя тощо.
Для використання накопиченого науково-технічного потенціалу, його відтворення та пріоритетного розвитку треба створити систему моніторингу, головною функцією якої повинно бути забезпечення органів державного управління інформацією про стан, можливості, проблеми НТО. Розроблені в дисертації науково-методичні основи формування комплексних соціально-економічних і науково-технічних програм розвитку регіонів на засадах моніторингу визначають його об’єкти і досліджувані показники. Для реалізації даних моніторингових досліджень розроблено регіональну систему управління структурно-інвестиційними процесами та формування цільових програм.
Обґрунтованість рішень у процесі державного управління розвитком науково-технічного потенціалу регіону визначається встановленими пріоритетами конкретних НТО та можливістю інтегральної оцінки економічних результатів їх діяльності. Автором розроблено методику обчислення рівня пріоритету НТО і введено відповідний інтегральний показник, застосування яких забезпечує необхідну доказовість державної політики підтримки наукових організацій, зокрема, рішення питань про напрями, обсяги, терміновість їх фінансування.
Об’єктивізація державного управління в такій специфічній сфері, як наука та наукове обслуговування, потребує використання різноманітних і гнучких критеріїв оцінок відносно спроможності НТО продукувати інноваційні розробки, попиту підприємств на такі розробки, інтересів банківських установ фінансувати науково-технічні розробки при умові їх ризикованості (невизначеності очікуваних результатів). Для надання органам влади відповідних можливостей у такій діяльності в дисертації запропоновано блоки взаємозв’язаних критеріїв – соціальних, економічних і екологічних.
Підвищення дієвості державного управління соціально-економічним і науково-технічним розвитком регіону знаходиться в залежності від організаційної структури управління. В роботі аргументовано три види організаційних структур управління розвитком регіону – стратегічний, проектний і оперативний, розроблено їх функції і методи координації, що відтворено у запропонованій організаційній структурі управління розвитком територіальної системи. Переваги цієї структури полягають в забезпеченні єдності управління на всіх рівнях планування, в оптимальному розподілі стратегічної і оперативної роботи між рівнями управління, в наскрізному контролі використання бюджетних коштів на розвиток і практичну реалізацію наукового потенціалу регіону тощо.
Публікації автора:
Статті в наукових фахових виданнях
Бородін В.С., Морозов Є.Л., Перевозчікова Н.О. Застосування методу експертних оцінок при розподілі бюджету наукової організації // Менеджер. – 2000. - №4. – С. 137- 141.
Особистий внесок: запропоновано методику розподілу фінансових коштів по проектах науково-дослідної організації.
Бородін В.С., Морозов Є.Л. Експертні оцінки при розробці проектів програм науково-технічного розвитку // Менеджер. – 2001. - №3. – С. 47 – 53
Особистий внесок: Проаналізовано статистичні дані, що характеризують стан і динаміку розвитку наукових установ Донецької області. Запропоновано методику застосування експертних оцінок при формуванні Програми науково-технічного розвитку Донецької області на період до 2020 року.
Морозов Є.Л. Розробка комп’ютерних додатків для підтримки прийняття рішень при експертизі наукових проектів // Менеджер. – 2002. - №3. – С. 154 - 157.
Морозов Є.Л. Методи виробки заходів з соціально-економічного розвитку регіону // Менеджер. – 2003. - №3. – С. 32- 34.
Вісящев В.А., Морозов Є Л. Організаційний механізм державного управління програмами та проектами соціально-економічного та науково-технічного розвитку регіону // Менеджер. – 2004. - №2. – С.25-29.
Особистий внесок: Розроблено організаційний механізм управління програмами та проектами соціально-економічного та науково-технічного розвитку регіону.
Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях
Морозов Є.Л., Бородін В.С. Застосування методу експертних оцінок при розподілі бюджету між проектами в НТО, здійснюючих екологічні розробки // Труди всеукраїнській науковій конференції студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». Частина 3./Ред.кол. Ступін О.Б.(голова), Александров І.О. (заступник голови), та ін. – Донецьк: ДонНУ, 2000. – 293 с.
Особистий внесок: Автором запропоновано критерії оцінки проектів та виконано обробку експертної інформації отриманої за результатами досліджень).
Морозов Є.Л. Системи прийняття рішень в задачах соціально-економічного розвитку регіонів // Зб. наук. праць ДонДАУ «Методи розвитку підприємництва та макроекономічного регулювання»: серія «Економіка», т. II, вип.6. – Донецьк: ДонДАУ, 2001. – 296 с.