Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Дєгтяр Олег Андрійович. Механізми державного регулювання розвитку малого підприємництва на регіональному рівні : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Дєгтяр О.А. Механізми державного регулювання розвитку малого підприємництва на регіональному рівні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Класичний приватний університет. – Запоріжжя, 2008.

Дисертацію присвячено питанням побудови дієвих механізмів державного регулювання розвитку малого підприємництва. Дістало подальшого розвитку визначення ролі малого підприємництва в соціально-економічному розвитку суспільства. Уточнено теоретичні засади побудови та розвитку системи державного регулювання розвитку малого підприємництва. З метою вдосконалення організаційно-правового та фінансово-економічного механізмів запропоновано ряд заходів державної політики, а саме посилення ролі держави у стимулюванні розвитку регіональної інноваційної інфраструктури розвитку МП, державне стимулювання кредитування МП суб’єктами банківської та небанківської сфери, підтримка розвитку лізингових операцій та венчурного фінансування, вдосконалення розробки регіональних програм підтримки малого підприємництва. Наголошено на необхідності створення уповноваженого державного органу з питань розвитку малого підприємництва, структура якого має визначатися на основі програмно-цільового методу державного регулювання розвитку малого підприємництва.

У дисертації отримано нове вирішення наукового завдання побудови дієвих механізмів державного регулювання МП, у рамках якої уточнено теоретичні засади державного регулювання розвитку МП та запропоновано напрямки вдосконалення організаційно-правого та фінансово-економічного механізмів державного регулювання розвитку МП на регіональному рівні в Україні. Проведене дослідження дозволяє сформулювати такі висновки:

1. Наукове осмислення підприємництва пройшло через так звані «три хвилі», що характеризують еволюцію ідей та поглядів учених, економістів і підприємців на дану проблему, і вступило до фази початку четвертої хвилі. Дослідники «першої хвилі» вперше поставили підприємця у центр ринкової системи і виокремлювали в підприємцеві функцію наявності ризику. Представники "другої хвилі" основною ознакою підприємництва вважали діяльність зі створення нових комбінацій чинників виробництва з метою отримання економічної вигоди, у тому числі й у вигляді збільшення прибутку і прискорення розвитку економіки в цілому. Особливістю «третьої хвилі» наукового осмислення підприємництва є те, що воно розглядається в нерозривному зв'язку з ринковими відносинами, нерівновагою системи і конкуренцією. Сучасне підприємництво безперечно пов'язано з інноваційними процесами, що вимагає від підприємця унікальної здатності передбачення, ініціативи, раціональності, творчого підходу, високого рівня наукових знань.

2. Мале підприємництво є одним із провідних секторів ринкової економіки; формується на засадах дрібнотоварного виробництва; визначає темпи економічного розвитку, структуру та якісну характеристику ВВП; здійснює структурну перебудову економіки, характеризується швидкою окупністю витрат, свободою ринкового вибору; забезпечує насичення ринку споживчими товарами та послугами повсякденного попиту, реалізацію інновацій, додаткові робочі місця; має високу мобільність, раціональні форми управління; формує новий соціальний прошарок підприємців-власників; сприяє послабленню монополізму, розвитку конкуренції. Водночас МП відрізняється слабкою життєздатністю в порівнянні з великим, що зумовлює необхідність державного регулювання його розвитку.

3. Система державного регулювання розвитку МП включає суб’єкт та об’єкт регулювання, принципи та методи регулювання, а також механізми регулювання, які забезпечують цілеспрямований вплив суб’єкта та об’єкт. Держава може регулювати діяльність безпосередньо самих малих підприємств, крім цього, об’єктами державного впливу можуть бути інституції, які не є малими підприємствами і не відносяться до державних органів, але створюють у сукупності середовище функціонування малих підприємств. Принципами державного регулювання розвитку підприємництва являються комплексність, системність, законність, послідовність, наукова обґрунтованість, принцип невтручання держави у господарську діяльність суб’єктів МП, принцип програмно-цільового регулювання.

В укрупненому вигляді виділяється два механізми державного регулювання розвитку МП: організаційно-правовий механізм, який покликаний полегшити адміністративні бар’єри створення та функціонування МП, і фінансово-економічний механізм, метою якого є вирішення протиріччя між зростаючою потребою МП у фінансових та матеріально-технічних ресурсах і обмеженим доступом до них.

4. У країнах з розвиненою ринковою економікою загальною рисою державної підтримки малого бізнесу є участь різних організацій і відомств, багатоканальність отримання підтримки, відсутність монополізму будь-якого одного державного органу, але наявність структури, що виробляє національну політику в даній галузі і що координує її здійснення. Корисним досвідом буде використання в Україні характерного для США програмно-цільового методу організації державного регулювання розвитку МП, який передбачає формування основних цільових напрямків підтримки, кожний із яких, у свою чергу, передбачає реалізацію певної кількості програм із використанням різних видів та інструментів державної регулювання.

5. Аналіз розвитку МП у Харківській області показав, що спостерігається поступове збільшення кількості малих підприємств у порівнянні з попередніми роками, а також на 10 тис. осіб наявного населення; зростає середня заробітна платня та обсяги реалізації продукції. Разом з тим, слід відмітити негативні тенденції розвитку суб’єктів малого бізнесу, серед яких зменшення питомої ваги обсягів реалізації малих підприємств у загальному обсязі реалізації по регіону, значна кількість малих підприємств, що припиняють свою роботу, відсутність сформованого прошарку інноваційно орієнтованого МП.

6. Серед головних причин, які знижують ефективність організаційно-правового забезпечення прийняття управлінських рішень у сфері державного регулювання розвитку МП можна виділити декларативність нормативно-правового забезпечення розвитку МП; незабезпеченість програм підтримки МП фінансовими ресурсами; неконкретність та розпорошеність інституціонального забезпечення, а саме відсутність у Держпідприємництва конкретних функцій щодо регулювання розвитку МП; неспроможність держави в повній мірі забезпечувати належний рівень освітнього, інформаційного та консультаційного забезпечення і нерозвиненість інфраструктури розвитку МП, суб’єкти якої могли б виконувати ці функції.

Пропонується сконцентрувати функції державного регулювання МП в одному державному органі, що дозволить впорядкувати дії та відстежувати результати заходів щодо державного регулювання МП на державному та регіональному рівнях. На початковому етапі це може бути Департамент розвитку малого підприємництва у складі Держпідприємництва.

7. Основними недоліками існуючого фінансового-економічного механізму державного регулювання розвитку МП являються обмеженість бюджетних коштів, які являються джерелом фінансування державних та регіональних програм підтримки малого підприємництва; відсутність механізмів державного стимулювання суб’єктів фінансово-кредитної інфраструктури до надання позик суб’єктам МП; недостатній рівень державної стимулювання розвитку ринку лізингових, факторингових послуг, ринку венчурного капіталу.

8. Пріоритетним напрямком вдосконалення організаційно-економічного механізму державного регулювання МП являється посилення ролі держави у стимулюванні розвитку регіональної інноваційної інфраструктури розвитку МП: (бізнес-інкубаторів, бізнес-центрів, технологічних парків, центів трансферу технологій тощо), яка б забезпечувала нормальну діяльність МП шляхом надання консультаційної, освітньої, юридичної допомоги і суб’єктам якої можна передати деякі функції державних органів щодо підтримки МП. Рекомендується вжити заходів щодо створення та підвищення ролі бізнес-асоціацій у регулюванні розвитку МП на регіональному рівні.

9. Пріоритетними шляхами вдосконалення фінансово-економічного механізму державного регулювання розвитку МП визначено державне стимулювання кредитування МП суб’єктами банківської та небанківської сфери, підтримка розвитку лізингових операцій та венчурного фінансування. Для активізації розвитку лізингу доцільно розробити на державному рівні концепцію розвитку лізингових відносин у сфері малого бізнесу, програму підтримки лізингу, а також впровадження податкових пільг для усіх учасників лізингових операцій. На регіональному рівні необхідно стимулювати створення лізингових центрів, які б спеціалізувалися на обслуговуванні малих підприємств, а також організацію при них відділів з формування бази даних про попит та пропозицію на обладнання й устаткування. Державна політика щодо стимулювання розвитку венчурного підприємництва має передбачати розробку закону України “Про засади формування та регулювання ринку венчурного капіталу”, встановлення у податковому законодавстві податкових пільг як для осіб, що фінансують малий інноваційний бізнес, так і самих інноваційних підприємств; створення спеціальної урядової організації й приватно-державного банку, який би здійснював фінансову підтримку малих інноваційних підприємств.

10. Покращенню якості та підвищенню ефективності регіональних програм підтримки МП сприятиме узгодження їх з відповідними стратегіями розвитку МП на довгострокову перспективу, створення в обласних та районних державних адміністраціях окремого підрозділу з питань розвитку МП, структура якого повинна відповідати напрямкам програми, створення в регіонах механізмів отримання й обробки оперативної інформації з районів та міст щодо стану розвитку МП, залучення громадських організацій до розробки та реалізації програм підтримки МП, сприяння вдосконаленню співпраці самоврядних організацій підприємців з місцевими органами державної влади. В обласних програмах розвитку малого підприємництва доцільно передбачити додатково до існуючих кількісних показників оцінки розвитку МП якісні показники розвитку, які б характеризували рівень стійкості малих підприємств (термін їх роботи), рівень застосування капіталомістких та наукомістких технологій, обсяги доданої вартості, створюваної на цих робочих місцях, умови праці тощо.

Публікації автора:

  1. Дєгтяр О.А. Формування державної політики розвитку малого бізнесу // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2006. – №1. – С. 52-57.

  2. Дєгтяр О.А. Система державного регулювання розвитку малого підприємництва: теоретико-методологічний аспект // Держава та регіони. Серія: Державне управління. – 2007. – № 4. – С. 65–69.

  3. Дєгтяр О.А. Державна політика підтримки малого підприємництва: світовий досвід і Україна // Збірник наукових праць Донецького державного університету управління «Фінансовий механізм державного управління економікою України», т. VIII, вип. 85, серія «Державне управління». – Донецьк, Дон ДУУ, 2007 – С. 155–165.

  4. Дєгтяр О.А. Застосування методів економіко-статистичного аналізу у сфері державного регулювання малого підприємництва // Теорія і практика державного управління. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ "Магістр", 2007. – № 4 (23). – С. 131–139.

  5. Дєгтяр О.А. Вплив державного регулювання на розвиток малого підприємництва // Збірник наукових праць Української Академії державного управління при Президентові України // Державне управління та місцеве самоврядування. В. 6-ти частинах. ч. 1. За заг. ред. Г.І. Мостового. – Х.: УАДУ ХФ, 2001. – С. 51–52.

  6. Дєгтяр О.А. Стратегічне планування з урахуванням людського фактору // Сучасні технології ведення бізнесу в Україні: Матеріали І Всеукраїнської конференції студентів і аспірантів (25-27 квітня 2002 р., м. Київ) // Уклад. А.П. Білошапко, О.П. Корнута, О.В. Білоусов. – К.: Вид-во «Економіка і право», 2002. – С.42–43.

  7. Дєгтяр О.А. Шляхи збільшення надходжень до бюджету в умовах ринкової економіки // Теорія та практика державного управління. Випуск 1. Бюджет та фінансовий контроль у державному управлінні: Матеріали наук.-практ. конференції, 27 листопада 2002 р. – Х.: Вид-во ХарРІ УАДУ «Магістр», 2003. – С. 73–77.

  8. Дєгтяр О.А. Створення інфраструктури підтримки малого підприємництва як чинник регіонального розвитку // Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації: Матеріали щорічної міжнародної конференції 31 жовтня 2007 р. – Одеса: Вид-во ОРІ ДУ НАДУ, 2007, т.2. – С. 125–127.

  9. Дєгтяр О.А. Оцінювання ефективності малого підприємництва // Дні науки: Зб. Тез доповідей: В 3. / Гуманітарний цніверситет «ЗІДМУ»,
    11-12 жовтня 2007; Ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2007. – Т.1. – С. 118–119.

  10. Дєгтяр О.А. Сучасні технології підтримки підприємництва і розвитку інноваційної економіки // Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України: Матеріали науково-практичної конференції, 27 листопада 2007 р. – Х.: Вид-во ХарРІНАДУ «Магістр»; 2008. – С. 69–81.