Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія хімічних волокон


Ляшок Ірина Олександрівна. Механізм зміни ступеню полімеризації і молекулярно-масового розподілу при попередньому дозріванні лужної целюлози у віскозному виробництві: дисертація канд. техн. наук: 05.17.15 / Київський національний ун-т технологій та дизайну. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Ляшок И.А. Механізм зміни ступеню полімеризації і молекулярно-масового розподілу при попередньому дозріванні лужної целюлози у віскозному виробництві. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.17.15 – технологія хімічних волокон. – Київський національний університет технологій і дизайну, Київ, 2003.

Дисертація присвячена дослідженню механізму зміни ступеню полімеризації і молекулярно-масового розподілу при попередньому дозріванні лужної целюлози у віскозному виробництві методом Монте-Карло. У роботі розроблені різні моделі процесу попереднього дозрівання з наступним зіставленням розрахункових (отриманих з використанням методу Монте-Карло) з експериментальними кривими розподілу по ступеню полімеризації (отриманими фракціонуванням) після попереднього дозрівання лужної целюлози.

Показано, що зміна СП лужної целюлози в умовах попереднього дозрівання проходить при паралельному протіканні двох процесів в аморфних ділянках: а) деструкції за законом випадку і б) деполімеризації макромолекул целюлози з кінця ланцюга. Деструкція за законом випадку збільшує кількість кінців макромолекул і, як наслідок, прискорює процес деполімеризації.

Проведено аналіз кривих розподілу по СП, а також числових величин ММР після процесу деструкції за законом випадку, отриманих у результаті числового експерименту. Показано, що молекулярно-масовий розподіл по Флорі і логарифмічно нормальний розподіл по СП адекватні в межах похибки статистичних критеріїв збігу двох розподілів. Запропоновано альтернативні технологічні схеми підготовки целюлози до ксантогенування, що дозволяють змінювати кількість геміцелюлози і характер кривої розподілу по СП.

  1. У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової проблеми: механізм зміни СП і ММР кристалічної лужної целюлози в процесі попереднього дозрівання.

  2. Використання підходу до дослідження процесу деструкції кристалічної лужної целюлози, що базується на аналізі характеру кривої розподілу по СП, дозволяє виявити механізм зниження СП і характер зміни розподілу по СП при попередньому дозріванні лужної целюлози.

  3. Показано з використанням імітаційного варіанта методу Монте-Карло, що зміна СП лужної целюлози в умовах попереднього дозрівання проходить при паралельному протіканні двох процесів в аморфних ділянках: а) деструкції за законом випадку і б) деполімеризації макромолекул целюлози з кінця ланцюга. Деструкція за законом випадку збільшує кількість кінців макромолекул і, як наслідок, прискорює процес деполімеризації.

  4. Участь двох процесів у зниженні СП целюлози відкриває шлях до керування розподілом по СП целюлози у віскозному виробництві за рахунок інтенсифікації одного з процесів: 1) інтенсифікація деполімеризації призводить до збереження вихідного емпіричного розподілу по СП і появі як продукту глюкози; 2) інтенсифікація деструкції за законом випадку призводить до збільшення кількості геміцелюлози і наближенню кривої ММР до логарифмічно-нормального розподілу.

  5. Показано, що молекулярно-масовий розподіл по Флорі і логарифмічно-нормальний розподіл по СП адекватні в межах похибки статистичних критеріїв співпадання двох розподілів.

  6. Деструкція за законом випадку кристалічної целюлози призводить до появи продуктів деструкції, що відрізняються кількістю кристалічних послідовностей у макромолекулі, до появи множинних піків на кривій розподілу по СП.

  7. Запропоновано альтернативні технологічні схеми підготовки целюлози до ксантогенування, що дозволяють змінювати кількість геміцелюлози і характер кривої розподілу по СП.

Публікації автора:

1. Романкевич О.В., Ірклей В.М., Ляшок І.О. Математическое моделирование предсозревания кристаллической щелочной целлюлозы. // Хімічна промисловість України. - 1999. - №4. Додаток. - С.67-71.

2. О.В. Романкевич, В.М. Ирклей, И.А. Ляшок. Молекулярно-массовое распределение целлюлозы после предсозревания. // Химические волокна. – 2000. - №2. - С. 15-18.

3. І.О. Ляшок, О.В. Романкевич. Алгоритм моделювання деструкції кристалічної целюлози. // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. - №1. - С.59-62.

4. Романкевич О.В., Ірклей В.М., Ляшок І.О. Моделирование деструкции аморфной целлюлозы. // Хімічна промисловість України. – 2000. - №3. - С.39-43.

5. Ляшок И.А., Романкевич О.В., Ирклей В.М., Гриценко Л.П. Молекулярно-массовое распределение целлюлозы после деструкции по закону случая. // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. – 2000. - №4. - С.65-69.

6. Ляшок И.А., Романкевич О.В., Ирклей В.М., Гриценко Л.П. Молекулярно-массовое распределение целлюлозы после деструкции. // Украинский химический журнал.-2002.-Т.68,№9.-С.62-65.

7. Ляшок І.О., Романкевич О.В., Ірклей В.М. Молекулярно-масовий розподіл целюлози після деструкції за законом випадку. // Тези доповідей всеукр. Наук. конф. Молодих вчених та студентів “Наукова діяльність молоді на переломі тисячоліть”. – Том 1. – Київ: КНУТД. – 2002. – С. 119.

8. Ляшок І.О., Романкевич О.В., Ірклей В.М. Математичне моделювання процесу попереднього дозрівання лужної целюлози. // Тези доповідей 9-ї укр.конф. з ВМС. – Київ: НАН України. – 2000. – С.111.

9. Ляшок И.А., Романкевич О.В., Ирклей В.М. Математическое моделирование предсозревания щелочной целлюлозы. // Тезисы докладов II Всерос.науч.конф. “Физико-химия процессов переработки полимеров”. – Иваново. – 2002. – С.65-66.

Особистий внесок автора - у роботи, що опубліковані в співавторстві: [1,2,4-9] – участь у теоретичних дослідженнях і аналіз отриманих результатів, [3] – участь у розробці алгоритму моделювання.