Михайлюк Роксолана Володимирівна. Механізм управління фінансовою стійкістю комерційних банків. : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.
Анотація до роботи:
Михайлюк Р. В. Механізм управління фінансовою стійкістю комерційних банків. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.
Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретичних засад фінансової стійкості комерційних банків та розробленню методичних основ механізму управління фінансовою стійкістю як форми її практичного забезпечення в сучасних умовах ринкової трансформації.
Визначено роль та зміст діяльності комерційних банків у системі грошово-кредитних відносин. Обґрунтовано концептуальні засади фінансової стійкості комерційного банку. Визначено основи функціонування механізму управління фінансовою стійкістю комерційних банків.
Розглянуто базові характеристики фінансової стійкості комерційного банку. Проаналізовано методи оцінки фінансової стійкості комерційних банків у зарубіжній та вітчизняній банківській практиці. Сформульовано стратегію управління ліквідністю і прибутковістю банку.
Визначено основні методи управління фінансовою стійкістю комерційних банків та перспективи їх вдосконалення у вітчизняній банківській практиці. Обґрунтовано процес взаємозв’язку між банківськими ризиками та фінансовою стійкістю, а також сформовано комплексну систему управління банківськими ризиками. Запропоновано практичні рекомендації щодо вдосконалення процесу державного регулювання і банківського нагляду в механізмі управління фінансовою стійкістю комерційних банків.
У дисертаційній роботі наведено теоретичні узагальнення й отримано нові розв’язання наукових проблем щодо управління і забезпечення фінансової стійкості комерційних банків, а також внесено пропозиції щодо перспектив удосконалення механізму управління фінансовою стійкістю банків в Україні. Загальні висновки, одержані в результаті дослідження, полягають у наступному.
Визначення змісту діяльності комерційних банків дало змогу переконатися в тій важливій ролі, яку вони виконують у системі грошово-кредитних відносин та підвищеній ризикованості їх діяльності. Специфіка розвитку вітчизняної банківської системи, зокрема порівняно короткий період діяльності українських банків, необхідність працювати в умовах підвищеного ризику, відсутність достовірних кредитних історій позичальників, що значно ускладнює механізм кредитних операцій, засвідчили підвищену необхідність банків ефективно управляти фінансовою стійкістю.
Системне дослідження підтвердило, що у вітчизняній економічній літературі нема єдиної думки про сутність фінансової стійкості. Зміст концептуальних засад фінансової стійкості комерційного банку полягає у наступному: 1) вихідними поняттями при з’ясуванні сутності фінансової стійкості є “стійкість”, “фінансові ресурси”, “фінансовий стан”; 2) поняття “стійкість” перебуває у взаємозв’язку з такими важливими ознаками банку, як надійність і стабільний розвиток; 3) поняття фінансової стійкості – одна зі складових загальноекономічної стійкості (іншою складовою є організаційна стійкість); 4) на фінансову стійкість впливають зовнішні та внутрішні фактори. Уточнення суті понять “стійкість”, “надійність”, “стабільний розвиток”, “загальноекономічна стійкість”, “фінансова стійкість”, “організаційна стійкість” дало змогу конкретизувати названі дефініції.
Управління фінансовою стійкістю комерційних банків передбачає об’єктивне визначення її поточного й бажаного стану, скоординоване управління фінансами банківської установи, вибір таких управлінських рішень, котрі сприяли б фінансовій стійкості. Це впорядковано та відображено у сформованому цілісному механізмі. Механізм управління фінансовою стійкістю не є статичним утворенням, а постійно перебуває у динамічному розвитку. Необхідно враховувати конкретні економічні умови, в яких функціонує банк, і відповідно до змін в економічному середовищі вносити корективи до механізму управління фінансовою стійкістю. Результативність функціонування механізму управління фінансовою стійкістю банків залежить від ступеня впорядкованості його елементів, їх взаємодії та спрямованості щодо досягнення основної мети – забезпечення фінансової стійкості банку.
Системне дослідження підтвердило відсутність у вітчизняній банківській практиці єдиного підходу щодо оцінки фінансової стійкості комерційних банків. Для досягнення об’єктивної оцінки фінансової стійкості банків варто поєднувати два напрямки оцінки: на макроекономічному рівні та на рівні окремого банку.Рекомендаціями щодо забезпечення комплексної оцінки фінансової стійкості банків на макроекономічному рівні є наступні: 1) здійснення відбору критеріїв такої оцінки спільно з банками; 2) забезпечення регулярного розрахунку показників за індикаторами фінансової стабільності (запропонованих МВФ), а також адаптація окремих з них, зважаючи на наявність статистичної бази і структурні особливості національної економіки; 3) доповнення системи показниками оцінки якості банківських зобов’язань; 4) застосовування методів стрес-тестування та опублікування результатів оцінки фінансової стійкості банків країни; 5) створення комітету незалежних експертів для забезпечення об’єктивності та прозорості даних щодо індикаторів фінансової стійкості банківського сектору.
Пропозиціями до проведення ефективної оцінки фінансової стійкості банків на мікроекономічному рівні є: 1) формування системи оцінки фінансової стійкості для окремого комерційного банку на такому комплексі показників, який відображав би всі аспекти діяльності банку; 2) забезпечення оцінки фінансової стійкості, що випливає з необхідності не лише кількісного, а й обов’язково якісного аналізу банку, з позиції не оцінки його фінансового стану в даний момент, а динаміки розвитку; 3) проведення аналітичної роботи, спрямованої на вивчення реґресійної залежності фінансової стійкості від рівнів вибраних показників, що створюватиме можливість об’єктивно визначити значення кожного з показників і дасть змогу відсікати несуттєві з них.
Результати аналізу фінансових показників, які характеризують фінансовий стан банку, засвідчили, що комерційні банки відчувають проблеми з ліквідністю, особливо це стосується короткотермінової ліквідності, й дане явище спостерігається в усіх групах банків. Також показники прибутковості, особливо “середніх” банків, є недостатніми і такими, що не відповідають рекомендованим значенням. Тому, зважаючи на значимість рівня ліквідності та прибутковості у забезпеченні фінансової стійкості, банки мають ними ефективно управляти. Використання на практиці стратегії управління ліквідністю та прибутковістю банку – необхідне і логічно вмотивоване.
Для забезпечення фінансової стійкості комерційні банки мають застосовувати проґресивні методи, що спрямовані на підвищення рівня своєї капіталізації, поліпшення якості активів та фінансового менеджменту, оптимізацію управління активами і зобов’язаннями. Дані методи мають забезпечити такі умови функціонування комерційного банку, за яких його взаємодія з навколишнім середовищем не суперечила б специфіці банку як особливого грошово-кредитного інституту та його ролі в суспільному розвитку.
Серед ризиків, що впливають на фінансову стійкість банків, визначено кредитний, операційний, відсотковий, валютний та ризик ліквідності. Мінімізацію впливу даних ризиків на фінансову стійкість необхідно забезпечувати комплексним управлінням, реалізувати яке має на меті система управління ризиками. Для органів державної влади та НБУ базовими напрямками забезпечення розвитку та вдосконалення функціонування систем управління ризиками у вітчизняних банках є: 1) сприяння розвитку фінансового ринку в структурному (збільшення частки фондового ринку) та інфраструктурному (розвиток кредитних бюро, рейтинґових аґентств) контекстах; 2) вдосконалення нормативної бази щодо регулювання банківських ризиків; 3) стимулювання банків до впровадження комплексних систем ризик-менеджменту, особливо в “найбільших” та “великих” банках. Для комерційних банків: 1) формування оптимальної організаційної структури, яка б органічно охоплювала управління ризиками на всіх етапах банківської діяльності; 2) впровадження у щоденну практику оцінки ризиків математичних і статистичних методів; 3) забезпечення функціонування єдиного відділу ризик-менеджменту і його структурної та фінансової незалежності від підрозділів банку (фронт-офісів та бек-офісів).
Основними напрямками вдосконалення державного регулювання і нагляду за діяльністю банківської системи з метою підвищення рівня її фінансової стійкості для органів державної влади є наступні: 1) впорядкування банківського законодавства, доповнення його необхідними законодавчо-нормативними актами, особливо в контексті нової Базельської угоди щодо нормативів достатності капіталу, ризиків, що приймають банки; щодо питань внутрішнього аудиту та внутрішнього контролю; щодо підвищення вимог до професійної здатності та ділової репутації керівництва банку; щодо визначення поняття “фінансова стійкість” та фінансово стійкого банку; 2) підвищення ролі системи страхування депозитів; 3) створення спеціальної організації (комітету) із питань реструктуризації банківських активів при НБУ чи Асоціації українських банків.
Для НБУ пріоритетними напрямками оптимізації та підвищення дієвості банківського нагляду є: 1) зосередження уваги в сфері поточного банківського нагляду та подальший розвиток ризик-орієнтованого нагляду з урахуванням нефінансових ризиків; 2) забезпечення розвитку нагляду на консолідованій основі, у т. ч. вдосконалення консолідованої звітності й аналізу ризиків банківських груп і банківських холдингів; 3) вдосконалення нормативної бази шляхом внесення змін у нормативні акти, зокрема: затвердження методичних рекомендацій щодо оцінки фінансової стійкості банків та використання при цьому стандартизованого комплексу фінансових показників;розроблення чітких рекомендацій банкам щодо діяльності у кризових ситуаціях, програм фінансового оздоровлення і стабілізації; 4) внесення змін у порядок моніторингу банківської діяльності з точки зору посилення на них впливу, зокрема підвищення частоти комплексних інспекцій та оцінки фінансового стану проблемних банків; 5) внесення змін у нормативні показники ризику основних видів банківських операцій, що встановлює НБУ, зокрема щодо кредитних, інвестиційних і валютних операцій; 6) переорієнтація на засоби превентивного контролю банківської діяльності й раннього виявлення та попередження ризиків.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Михайлюк Р. В. Проблеми визначення сутності та ролі банку в сучасній системі грошово-кредитних відносин / Р. В. Михайлюк // Українська наука : минуле, сучасне, майбутнє : зб. наук. праць. – Тернопіль : Екон. думка, 2005. – Вип. 10. – С. 205–212 (0,42 д. а.).
Михайлюк Р. В. Теоретичні аспекти поняття стійкості комерційного банку / Р. В. Михайлюк // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія : економіка. – 2006. – Вип. 20. – С. 107–111 (0,46 д. а.).
Михайлюк Р. В. Фінансова стійкість комерційного банку : сутність та фактори, що її визначають / Р. В. Михайлюк // Финансы, учет, банки : сб. науч. трудов. – Донецк : ДонНУ, Каштан, 2005. – Вып. 11. – С. 196–201 (0,45 д. а.).
Михайлюк Р. В. Концептуальні засади механізму управління фінансовою стійкістю комерційних банків / Р. В. Михайлюк // Світ фінансів. – 2005. – Вип. 3–4 (4–5). – С. 21–32 (0,9 д. а.).
Михайлюк Р. В. Раціональна ресурсна база комерційного банку як необхідна умова його фінансової стійкості / Р. В. Михайлюк // Фінансова система України : зб. наук. праць. – Острог : Національний ун-тет “Острозька академія”, 2005. – Вип. 7. – Ч. 2. – С. 215–221 (0,35 д. а.).
Михайлюк Р. В. Основні критерії оцінювання фінансової стійкості комерційного банку / Р. В. Михайлюк // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук. праць. Т. 17. – Суми : УАБС НБУ, 2006. – С. 224–232 (0,55 д. а.).
Михайлюк Р. В. Соціально-економічні аспекти рейтингових методів оцінки комерційних банків / Р. В. Михайлюк // Реґіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України : зб. наук. праць. – Тернопіль : Екон. думка, 2005. – Вип. 10 – С. 227–229 (0,33 д. а.).
Михайлюк Р. В. Рейтингові оцінки у системі побудови надійного комерційного банку / Р. В. Михайлюк // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2005. – Вип. 3. – С. 82–89 (0,56 д. а.).
Михайлюк Р. В. Ліквідність та прибутковість – фактори зміцнення фінансової стійкості комерційного банку / Р. В. Михайлюк // Вісник соціально-економічних досліджень : зб. наук. праць. – Одеса : ОДЕУ, 2006. – Вип. 24. – С. 135–139 (0,43 д. а.).
Михайлюк Р. В. Монетарна політика центрального банку та її вплив на фінансову стійкість банківської системи країни / Р. В. Михайлюк // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – 2006. – Вип. 3. – С. 68–75 (0,52 д. а.).
Михайлюк Р. В. Концептуальні аспекти впровадження та розвитку систем ризик-менеджменту у вітчизняних банках / Р. В. Михайлюк // Вісник Львівського університету. Серія економічна : спецвип. наук. зб. – Львів, 2007. – Вип. 37 (2). – С. 113–118 (0,53 д. а.).
В інших виданнях:
Михайлюк Р. В. Вплив політичних факторів на фінансову стійкість банківської системи України / Р. В. Михайлюк // Економічний і соціальний розвиток України в XXI ст. : зб. тез доповідей III Міжн. наук.-практ. конференції молодих вчених. – Тернопіль : Екон. думка, 2006. – Ч. 2. – С. 202–204 (0,14 д. а.).
Михайлюк Р. В. Проблеми забезпечення фінансової стійкості комерційних банків України в умовах економічної глобалізації / Р. В. Михайлюк // Соціально-економічний розвиток України в умовах глобалізації світової економіки : зб. доповідей III науково-практичної конференції. – Луцьк : ЛГУ, ПВД “Твердиня”, 2006. – Вип. 2. – С. 68–72 (0,28 д. а.).
Михайлюк Р. В. Системи прогнозної оцінки фінансової стійкості банків : зарубіжний досвід та вітчизняні реалії / Р. В. Михайлюк // Економічний і соціальний розвиток України в XXI ст. : зб. тез доповідей IV Міжн. наук.-практ. конференції молодих вчених. – Тернопіль : Екон. думка, 2007. – Ч. 2. – С. 202–205 (0,17 д. а.).
Михайлюк Р. В. Підвищення ролі банків у забезпеченні економічного розвитку України / Р. В. Михайлюк // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період : зб. наук. праць III Міжн. наук.-практ. конференції [У 2-х ч.] – Чернівці : Букрек, 2005. – Ч. 1. – С. 258–262 (0,23 д. а.).
Михайлюк Р. В. Вдосконалення державного регулювання і банківського нагляду як необхідна умова забезпечення фінансової стійкості банків / Р. В. Михайлюк // Становлення і розвиток банківської системи України в умовах ринкових перетворень в економіці. Зб. тез доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції до 30-и річчя факультету банківського бізнесу ТНЕУ. – Тернопіль: Астон, 2008. – С. 71–72.