Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Цимбалюк Ірина Олександрівна. Механізм регулювання конкурентних відносин на регіональних сировинних ринках : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Цимбалюк І.О. Механізм регулювання конкурентних відносин на регіональних сировинних ринках. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008.

Сформульовано теоретичні та методичні основи формування механізму регулювання конкурентних відносин на регіональних сировинних ринках. Запропоновано методологічний підхід щодо оцінки механізму регулювання економічної конкуренції шляхом обрахунку часткових і узагальнених показників, основним з яких є коефіцієнт дієвості регулювання економічної конкуренції. Здійснено аналіз обсягів виробництва молока, ринкових часток переробних підприємств та проведений аналіз зміни цін на молоко та молокопродукти в розрізі Волинського регіону. Встановлені напрямки вдосконалення механізму регулювання конкурентних відносин на регіональних сировинних ринках переробних галузей: обґрунтовано стратегію розвитку інституційної сфери механізму регулювання конкуренції, напрямки удосконалення ринкового механізму та оптимізації державної сфери регулювання економічної конкуренції на регіональних сировинних ринках.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми вдосконалення механізму регулювання конкурентних відносин на регіональному ринку молока для промислової переробки, що дозволяє зробити наступні висновки:

1. В сучасних умовах розвитку ринкової економіки особливо актуально постає питання формування та розвитку регіональних сировинних ринків, функціонування яких безпосередньо залежить від рівня розвитку конкурентних відносин та дотримання господарюючими суб’єктами правил добросовісної конкурентної боротьби. Ефективна конкуренція є основним рушієм інтенсифікації розвитку науково-технічного прогресу, сприяє підвищенню обсягів валового національного продукту та раціональному розміщенню ресурсів. Вона відіграє важливу роль у розвитку ринкових відносин, змушує підприємців мобілізувати всю енергію і здібності для підвищення конкурентоспроможності своїх підприємств.

2. У процесі дослідження стану конкурентних відносин на регіональних ринках виділено три види конкурентного середовища залежно від суб’єкта контролю за цінами: конкурентне середовище, де ціни контролюються державою; конкурентне середовище, де ціни регулюються ринком; конкурентне середовище, де ціни визначаються підприємством. Дана класифікація дає змогу уникнути непорозумінь щодо подвійного тлумачення форм і методів впливу на ринкову ситуацію регіону.

3. Досвід розвинутих країн свідчить, що ринок самостійно не спроможний ефективно функціонувати і потребує в тій чи іншій мірі регулювання з боку держави. Послідовним етапом розвитку вітчизняних ринків є формування механізму регулювання конкурентних відносин, складові інструменти якого згруповано у дві сфери – державну та інституційну – залежно від рівня впливу на конкурентне середовище.

4. Комплексний підхід до оцінки ефективності конкурентних відносин включає аналіз структури ринку, визначення кількісних показників та якісних параметрів конкурентних процесів, вивчення поточного та перспективного стану ринкової ситуації. Заключним етапом є формування висновків на основі отриманих результатів дослідження та розробка пропозицій вдосконалення економічної конкуренції на регіональному ринку.

Показниками, які дозволяють оцінити ефективність конкурентних відносин в регіоні є коефіцієнти ринкової концентрації трьох та п’яти найбільших фірм на ринку, індекс Херфіндаля-Хіршмана, індекс ентропії, показник розкиду логарифмів та ринкових часток фірм, індекс Джині та індекс Лінда.

Підсумкова оцінка здійснюється на базі розрахунку коефіцієнта дієвості механізму регулювання конкурентних відносин.

5. Нормативно-правова база є достатньою для розвитку ринкових відносин у країні та формування сприятливих економічних умов для новостворених підприємств, проте основним змістом нового етапу конкурентної політики є захист уже створеного конкурентного середовища, перетворення існуючих ринкових відносин у ефективніші.

Модель антимонопольного регулювання ринку в Україні тяжіє до регулятивної системи, притаманної країнам Європи та потребує значного удосконалення, приведення вітчизняної законодавчої бази у відповідність до вимог Євросоюзу в контексті сучасних інтеграційних процесів.

6. З метою дотримання конкурентних норм та контролю за політикою ціноутворення на молоко-сировину, посиленої уваги з боку антимонопольних органів вимагають переробні підприємства, ринкова частка яких є найбільшою на ринку молока для промислової переробки Волинського регіону.

На ринку відбулася структурна демонополізація, але спостерігаються занижені монопольні ціни на закупівлю сировини, низька якість продукції, високі бар’єри вступу нових господарюючих суб’єктів. Тому, доцільно вдосконалити механізм регулювання конкурентних відносин, з метою забезпечення підвищення ефективності функціонування регіонального ринку молока для промислової переробки.

7. Проведений на основі методики визначення монопольного становища суб’єктів господарювання на ринку аналіз економічної конкуренції був доповнений розрахунком комплексного показника ринкової концентрації та підсумковою оцінкою ефективності механізму регулювання конкурентних відносин на базі визначення коефіцієнта дієвості, що вказує на тенденцію розвитку економічної конкуренції та потенційний розвиток ринку в контексті конкурентних змін.

Значення розрахованих показників дієвості механізму регулювання конкурентних відносин у 2002-2006 рр. на регіональному сировинному ринку перевищують одиницю, що свідчить про недостатню дієвість проведених заходів щодо запобігання прояву монополізму на зазначеному ринковому сегменті регіону.

8. Підвищення ефективності інституційної сфери регулювання конкуренції на рівні підприємств включає заходи щодо поліпшення якості продукції, удосконалення цінової політики, оптимізації витрат та структури запасів виробництва, розширення та диференціації системи збуту, від яких залежить випуск конкурентноздатної продукції та міцні конкурентні позиції на ринку.

Обґрунтовано вдосконалення інституційної сфери механізму регулювання конкурентних відносин на регіональному рівні на засадах створення молочного кластеру як системи взаємопов’язаних фірм та інститутів, що на основі досягнення синергетичного ефекту забезпечить їх взаємний розвиток та підвищення результатів діяльності за умови збереження конкуренції між підприємствами, не допустивши монополізацію ринку.

Дотримання запропонованих пріоритетів розвитку ринку молока для промислової переробки в регіоні дозволить прискорити досягнення стабілізації виробництва молочної сировини високої якості та оптимізації ринкової інфраструктури.

9. На сучасному етапі розвитку конкурентних відносин необхідна якісно нова система державної сфери, здатна створити відповідні умови для реалізації державної політики захисту прав споживачів та розвитку ефективної конкуренції. Діяльність державних органів має спрямовуватись на вдосконалення нормативно-законодавчої бази регулювання конкурентних відносин на регіональних ринках, а також окремих сфер економічної діяльності. Важливе значення має вчасне коригування програм галузевого розвитку з урахуванням змін, які відбуваються в економічному житті суспільства, забезпечення “прозорого” і надійного контролю над процесами ціноутворення, обсягами випуску та реалізації продукції.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Колісниченко І.О. Цінова ситуація на ринку молока Волинської області /
    Колісниченко І.О. // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: [зб. наук. праць / упорядник Павлов В.І.]. – Луцьк: Надстир’я, 2003. – вип. ІХ. – №2. – С. 98-102. – (Серія “Підприємництво, менеджмент та маркетинг”).

  2. Колісниченко І.О. Теоретико-методичні засади формування ефективного конкурентного середовища / Павлов В.І., Колісниченко І.О.// Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: [зб. наук. праць / упорядник
    Павлов В.І.]. – Луцьк: Надстир’я, 2003. – вип. ІХ. – №3. – С.135-141. – (Серія “Зайнятість, праця та соціальна інфраструктура”). Особисто автором висвітлено проблеми дослідження конкуренції та формування умов для ефективного її функціонування, розглянуто поняття ефективного конкурентного середовища.

  3. Колісниченко І.О. Світовий досвід державного регулювання конкурентних відносин та обмеження монополізму / Колісниченко І.О.// Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: [зб. наук. праць / упорядник
    Павлов В.І.]. – Луцьк: Надстир’я, 2004. – вип. Х – № 1-2. – С. 155-163. – (Серія “Фінансова політика та інвестиції”).

  4. Колісниченко І.О. Вивчення та запобігання проявам монополізму на ринку молока та молокопродуктів Волинської області / Колісниченко І.О. // Вісник Сумського національного аграрного університету: [наук. журнал / голов. ред. Царенко О.М.]. – Суми, 2004. – вип. 3-4 (13-14). – С. 75-78. – (Серія “Економіка та менеджмент”).

  5. Колісниченко І.О. Стан конкурентного середовища на ринку молока Волинської області / Кривов’язюк І.В., Колісниченко І.О. // Економічні науки: [зб. наук. праць ЛДТУ / відп. ред. Герасимчук З.В.]. – Луцьк: ЛДТУ, 2005. – вип. 2(5) – С.115-126. – (Серія “Регіональна економіка”). Особисто автором проведено аналіз динаміки закупівельних цін в регіоні.

  6. Колісниченко І.О. Проблеми та перспективи регулювання економічної конкуренції на продовольчих ринках / Колісниченко І.О. // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна: [зб. наук. праць / відп. за випуск В.В.Апопій]. – Львів: ЛКА, 2005. – Част. 1. –
    С.115-119.

  7. Колісниченко І.О. Оцінка дієвості механізму регулювання економічної конкуренції / Кривов’язюк І.В., Колісниченко І.О. // Економіка: проблеми теорії та практики: [зб. наук. праць / гол. ред. Покотілов А.А.]. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Т.1. – С. 136-144. Особисто автором розкрито схему оцінки дієвості механізму регулювання економічної конкуренції.

  8. Цимбалюк І.О. Фактори впливу на формування конкурентного середовища регіональних ринків / Кривов’язюк І.В., Володін А.В., Цимбалюк І.О. // Економічна наука: [зб. наук. праць ЛДТУ / відп. ред. Герасимчук З.В.].– Луцьк: ЛДТУ, 2007. – вип. 4 (13). – ч. 2. – С. 5-17. – (Серія “Регіональна економіка”). Особисто автором розкрито економічні фактори впливу на конкурентне середовище регіональних ринків.

  9. Цимбалюк І.О. Використання економетричних методів для прогнозування розвитку ринку молока в Україні / Цимбалюк І.О. // Економічна наука.: [зб. наук. праць ЛДТУ / відп. ред. Герасимчук З.В.]. – Луцьк: ЛДТУ, 2007. – вип. 4 (14). – С.301-315. – (Серія “Економіка та менеджмент”).

Статті у інших виданнях, тези конференцій

  1. Колісниченко І.О. Волинська область: формування та розвиток конкурентного середовища / Володін А.В., Колісниченко І.О. // Про бізнес. – Луцьк. – 2003. – №3. – С.4-5. Особисто автором визначено умови формування конкурентного середовища Волинської області.

  2. Колісниченко І.О. Особливості формування та розвитку ефективного конкурентного середовища в регіоні / Павлов В.І., Колісниченко І.О. // Стратегія розвитку вітчизняних підприємств: матеріали наук.-практ. конф., 23-24 жовтня 2003 р. / М-во освіти і науки України, Національна академія наук України. – Тернопіль, 2003. – С. 38-43. Особисто автором проведено аналіз конкурентного середовища регіону .

  3. Колісниченко І.О. Основні аспекти регулювання економічної конкуренції в умовах Євроінтеграції / Колісниченко І.О. // Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи: матеріали міжнар. наук. студ.-аспірантської конференції, 13-14 травня 2005 р. / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. Економічний факультет. – Львів, 2005. – С.165-166.

  4. Цимбалюк І.О. Напрямки вдосконалення механізму регулювання економічної конкуренції на регіональних сировинних ринках / Цимбалюк І.О. // Ставайки съвременна наука – 2007: матеріали 5-ї міжнар. наук.-практ. конференції, 1-15 жовтня 2007р., Софія. Т. 4 /відп.ред. Милко Тодоров Петков. – Софія, 2007. – Т. 4.– С.63-66.