Синенко Олександр Іванович. Механізм підвищення інвестиційної привабливості підприємств на основі ведення реєстрів (на прикладі легкої промисловості) : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.
Анотація до роботи:
Синенко О.І. Механізм підвищення інвестиційної привабливості підприємств на основі ведення реєстрів (на прикладі легкої промисловості). – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (легка промисловість). – Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2007.
Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням формування ефективного механізму підвищення інвестиційної привабливості підприємств на основі ведення реєстрів форм власності на прикладі легкої промисловості України.
У дисертаційній роботі розкрито процес формування Єдиного реєстру об’єктів державної власності та розглянуто концептуальні підходи до розбудови систем управління підприємствами та особливості їх практичного впровадження.
Розроблено модель системи ведення реєстрів форм власності, яка характеризується цілісністю побудови, системністю та комплексністю. На основі моделі побудовано Єдиний реєстр об’єктів державної власності, що використовується у роботі органів державної влади.
Запропоновані конкретні рекомендації щодо практичного використання системи ведення реєстрів форм власності для підвищення інвестиційної привабливості підприємств легкої промисловості.
У дисертаційному дослідженні викладено теоретичні узагальнення та нове вирішення наукової проблеми формування механізму підвищення інвестиційної привабливості підприємств на основі ведення реєстрів форм власності (на прикладі підприємств легкої промисловості України). Дослідження розвиває науково обґрунтовані підходи до побудови ефективних систем управління підприємствами України в умовах перехідного періоду від планової до ринкової економіки та містить пропозиції щодо напрямів, механізмів і методів їх впровадження у господарську діяльність. Виконане дослідження дає можливість зробити такі висновки:
Організаційно-економічна сутність ефективного управління розвитком підприємств в умовах транзитивної економіки полягає у активному процесі трансформації організаційно-правових форм господарювання підприємств та перехід від суто виробничої системи, заснованої на плановій системі господарювання, до ринкової, що базується на різних формах власності з переважанням приватної.
Моніторинг діяльності підприємств повинен проводитись на основі інформації баз даних системи ведення реєстрів із залученням управлінської звітності підприємств, що дозволить для підприємств легкої промисловості створити механізм перетворення активів у капітал. Це у свою чергу призведе до надходження не тільки реальних інвестицій у майнові активи, а і підвищення рівня капіталізації підприємств галузі за рахунок підвищення прозорості діяльності та надходження фінансових інвестицій.
Зарубіжний досвід регулювання функціонування та розвитку підприємств засвідчує необхідність створення єдиного центру реєстрації прав власності на активи підприємств, як інструменту підвищення їх інвестиційної привабливості.
Існуючі процеси управління діяльністю підприємств легкої промисловості не сприяють підвищенню їх інвестиційної привабливості, оскільки для переважної більшості підприємств легкої промисловості характерна давальницька схема роботи. При цьому вона не передбачає використання комбінацій таких факторів виробництва як: розробка нової продукції, відкриття нових джерел сировини та освоєння нових ринків збуту, а, відповідно, найбільш прибуткові види діяльності залишаються поза межами бізнес процесу.
Вихідні положення щодо організації ведення реєстрів об’єктів різних форм власності передбачають необхідність забезпечення координації інформаційної та маркетингової політики, що формується органом регулювання, у процесі взаємодії всіх суб’єктів та об’єктів управління галузі.
Визначення структури даних та нормативно-довідкового забезпечення механізму підвищення інвестиційної привабливості підприємств здійснювалося з урахуванням необхідності розробки системи ведення реєстрів форм власності, з використанням оптимальної кількості атрибутів даних та можливості їх розширення у майбутньому.
Алгоритм оцінки інвестиційної привабливості підприємств за організаційно-правовими формами господарювання передбачає, що для становлення легкої промисловості України в умовах жорсткого протистояння актуальним для досягнення конкурентних переваг є практичне використання теоретичних положень нової інституціональної теорії і, в першу чергу, таких як: теорія прав власності, теорія трансакційних витрат, теорія економічних організацій та економіки права.
Механізм управління підприємствами на основі ведення реєстрів форм власності передбачає впровадження такої схеми формування управлінських рішень для ефективного розвитку підприємств легкої промисловості, що знижує такі види трансакційних витрат, як витрати на пошук інформації та специфікацію і захист прав власності.
На сьогодні в Україні практично відсутні бізнеси, які створені не на базі активів колишніх державних підприємств, що свідчить про низький рівень розвитку підприємництва та високу ціну виходу на ринок.
При впровадженні механізму підвищення інвестиційної привабливості підприємств легкої промисловості на основі ведення реєстрів форм власності слід виходити з того, що незважаючи на загалом незадовільні результати роботи суб’єктів господарювання легкої промисловості, потрібно утриматися від не ринкових методів впливу держави на їх діяльність, оскільки процес ринкової трансформації суб’єктів господарювання триває.
Ринкова конкуренція сама встановлює оптимальний для економіки обсяг планування та ринкового регулювання у діяльності суб’єктів господарювання. Для кожної галузі та технології оптимальний розмір суб’єкта господарювання та його організаційно-правова форма буде регулюватися необхідністю мінімізації трансакційних витрат.
Необхідно продовжити створення системи ведення реєстрів форм власності, що є механізмом перетворення активів на капітал, шляхом опису найбільш корисних у соціальному та економічному відношенні можливостей активів, зведення їх воєдино, а також організації всієї інформації потенційно необхідної для оцінки активів. Оскільки будь-який актив, економічні та соціальні властивості якого не зафіксовані у формальній системі власності, не можливо пред’явити ринку та отримати за нього справедливу ціну.
Публікації автора:
За результатами дослідження автором опубліковано 10 наукових праць:
у фахових виданнях:
Синенко О. І. Нові підходи до управління державною власністю // Вісник КНУТД. – 2003. – № 3. – С. 44 – 49.
Синенко О. І., Чубукова О. Ю., Рубан В. Я., Шіковець К. О. Алгоритм інфологічного моделювання в системі освіти // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. Гуманітарний університет "ЗІДМУ" – 2004. – № 4. – С. 252 – 255. (автору належить методичне обґрунтування вибору джерел інформації для функціонування моделі)
Синенко О. І. Формування нових підходів щодо забезпечення прозорості компанії // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. Гуманітарний університет "ЗІДМУ" – 2005. – № 2. – С. 152 – 156.
Синенко О. І. Шляхи вдосконалення корпоративної звітності в державному секторі економіки // Формування ринкових відносин в Україні. – 2005. – № 3. – С. 109 – 112.
Синенко О. І. Організаційно-економічні проблеми управління державною власністю в умовах перехідної економіки // Вісник КНУТД. – 2005. – № 2. – С. 162 – 168.
Синенко О. І., Григоренко Є. М., Лєдомська С. Ю. Передумови та мета створення реєстру об’єктів державної власності, які використовуються у сфері господарської діяльності // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2005. – № 1. – С. 2 – 4. (автору належить загальна концепція створення реєстру)
Синенко О. І. Тенденції формування об’єктів державної власності та реформування в Україні // Вісник КНУТД. – 2007. – № 4. – С. 126 – 133.
Синенко О. І. Світовий досвід управління державною власністю // Вісник КНУТД. – 2007. – № 5. – С. 36 – 41.
Синенко О. І., Мудра В. О. Передумови формування системи обліку об’єктів державної власності та результати їх впровадження // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – 2007. – № 9. – С. 20 – 26. (автору належить загальна концепція створення реєстру та визначення методичних засад ведення обліку)
в інших виданнях:
10. Синенко О. І., Чубукова О. Ю. Корпоративне управління як інструмент формалізації стадій організаційного розвитку господарських товариств / Новий формат стратегії і тактики соціально-економічного розвитку України: людина, громада, держава. Монографія – К.: Видавничий дім "Корпорація", 2005. – С. 178 – 191 ( автору належить виклад основного матеріалу та адаптація ідеї Л. Грейнера до діяльності підприємств в Україні).