Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Титомир Ірина Олегівна. Механізм оцінки кредитоспроможності позичальників банків України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Титомир І.О. Механізм оцінки кредитоспроможності позичальників банків України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2008.

Дисертація присвячена теоретичним і прикладним аспектам дослідження механізму оцінки кредитоспроможності позичальників банків, розробці концептуальних засад формування методології оцінки кредитоспроможності юридичних осіб на основі комплексного підходу до визначення фінансового стану і якісних показників фінансово-господарської діяльності позичальника та врахування впливу факторів зовнішнього середовища з огляду на вид економічної діяльності та стан ринкової конкуренції.

У дисертації проаналізовано методичні підходи та інструмент рейтингування позичальників банків у відповідності до вимог стандартів банківської діяльності Базель ІІ «Міжнародна конвергенція вимірювання капіталу та стандартів капіталу: нові підходи». Вдосконалено механізм оцінки кредитоспроможності позичальників банками на основі підвищення якості інформації про позичальника, підвищення рівня кваліфікації кадрів у банківській сфері, оновлення організаційної структури банків та покращення їх матеріально-технічної бази. За результатами дослідження групи підприємств з різною якістю обслуговування банківських кредитів розраховано нормативні значення показників фінансового стану для підприємств торгівлі та промисловості.

У дисертації виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо вдосконалення механізму оцінки кредитоспроможності позичальників банків України. Проведені в дисертації дослідження дозволяють зробити наступні узагальнення і висновки, які мають теоретичне та прикладне значення:

  1. Аналіз вітчизняних та закордонних наукових праць, публікацій та методик різних фінансових установ засвідчив, що кредитний ризик є одним з визначальних в банківській справі. З глобалізацією світової фінансової системи та розширенням спектру фінансових інструментів поняття кредитного ризику набуватиме все більшого значення. Одним з основних заходів мінімізації кредитного ризику більшістю науковців визнається оцінка кредитоспроможності позичальників банків.

  2. На основі проведеного системного аналізу вітчизняної та закордонної практики оцінки кредитоспроможності позичальників виділено спільні та відмінні риси різноманітних методик, а також систематизовано методологічний інструментарій аналізу кредитоспроможності. Обґрунтовано теоретичну концепцію методичних підходів до оцінки кредитоспроможності на основі синтезу фінансового аналізу, аналізу якості управління, обліку, контролю, технологічного рівня та оцінки зовнішнього середовища функціонування підприємства. Принципові відмінні особливості концепції полягають в оцінці кредитоспроможності як системи факторів, що мають невідворотний вплив на здатність підприємства розрахуватись за своїми зобов'язаннями.

  3. В роботі конкретизовано та систематизовано складові системи інформаційного забезпечення фінансового аналізу позичальника. Визначено, що з метою отримання достовірних результатів про фінансовий стан позичальника структура даних, що аналізується, повинна відповідати Директиві Європейського парламенту щодо прозорості компаній (Transparency Directive), а саме, крім фінансової та статистичної звітності, містити достатній обсяг аналітичних пояснень та інтерпретації даних фінансової звітності, розкриття ризиків, пояснення загальних тенденцій динаміки фінансового стану, аудиторський висновок, який відповідає Міжнародним стандартам аудиту тощо. Встановлено, що дані, які використовуються під час оцінки кредитоспроможності, повинні відповідати критеріям повноти (вичерпності), достовірності та верифікованості, актуальності, об'єктивності, порівнюваності та надавати можливість визначити кредитоспроможність підприємства.

  4. Проведене дослідження дозволило розробити концептуальні засади формування методології оцінки кредитоспроможності суб’єктів господарювання – позичальників банків на основі комплексного підходу до оцінки фінансового стану і якісних показників фінансово-господарської діяльності позичальника (мікро-рівень) та врахування впливу факторів зовнішнього середовища з огляду на вид економічної діяльності та стан ринкової конкуренції (макро-рівень). Цінність розроблених методичних підходів до оцінки кредитоспроможності позичальників банків визначається такими факторами:

враховуються різні аспекти фінансово-господарської діяльності підприємства, в тому числі ті фактори, які безпосередньо не підлягають корекції з боку підприємства і є факторами безумовного зовнішнього впливу;

обрані критерії визначення інтегрованого рейтингу кредитоспроможності поєднують досвід визначення кредитоспроможності вітчизняними та закордонними авторами;

запропоновані нормативні значення ряду показників визначені дослідним шляхом за допомогою математичного інструментарію.

  1. За результатами дослідження наукової практики та проведеного власного критичного аналізу ряду існуючих методик оцінки кредитоспроможності розглянуто набір показників для оцінки фінансового стану потенційного позичальника, який містить шість коефіцієнтів, що дозволяють оцінити різні аспекти фінансової діяльності. Запропоновано підхід до розрахунку показників з прив'язкою до Міжнародних стандартів бухгалтерського обліку, що діють в Україні. Для повної оцінки кредитоспроможності доцільно доповнювати фінансовий аналіз оцінкою факторів, що характеризують якість управління, діяльність фінансових служб та технологічний рівень підприємства як сукупності параметрів, що мають безпосередній вплив на реалізацію виробничого потенціалу позичальника. Такий підхід дозволяє найбільш повно оцінювати мікро-середовище суб’єкта господарювання та аспекти його фінансово-господарської діяльності.

  2. В процесі аналізу альтернативних методик оцінки кредитоспроможності визначено, що більшість авторів не приділяє належної уваги аналізу зовнішніх факторів впливу на діяльність позичальника. В роботі обґрунтовано вплив зовнішнього середовища як одного з визначальних факторів кредитоспроможності. Автором запропоновано систему оцінки макро-середовища - зовнішнього оточення підприємства – позичальника.

  3. Розроблену систему показників оцінки фінансового стану, якісних факторів та оцінки впливу зовнішніх факторів на діяльність позичальника узагальнено в методичні підходи до оцінки кредитоспроможності позичальника банку, які за своїми характеристиками та методологією придатні для використання в системах рейтингування активів на виконання вимог міжнародних стандартів Базель ІІ „Міжнародна конвергенція вимірювання капіталу та стандартів капіталу: нові підходи”. Запропоновані методичні підходи до оцінки кредитоспроможності охоплюють аналіз мікро- (фінансового стану та якісних характеристик стилю управління та ведення фінансових справ на підприємстві) і макросередовища (аналіз галузі та конкурентного поля) суб’єктів господарювання – позичальників банку. Такий підхід найбільш повно розглядає усі сфери діяльності підприємства і дозволяє своєчасно виявити можливі ризики, пов'язані з кредитною операцією.

  1. З метою вдосконалення механізму оцінки кредитоспроможності позичальників банків необхідним є модернізація основних її структурних елементів. Автором розроблено рекомендації щодо вдосконалення механізму оцінки кредитоспроможності позичальників шляхом оновлення організаційної структури банків та покращення їх матеріально-технічної бази, підвищення якості інформації про позичальника та підвищення рівня кваліфікації кадрів у банківській сфері, зокрема:

на рівні Національного банку України та уряду необхідно визначити концепцію переходу банківської системи України до міжнародних стандартів банківської діяльності Базель ІІ «Міжнародна конвергенція вимірювання капіталу та стандартів капіталу: нові підходи», реалізувати програму переходу банківської системи України до нових методів оцінки кредитоспроможності позичальників та ризиків банківських активів, закріпити на законодавчому рівні ряд юридичних ініціатив Національного банку України та Асоціації українських банків щодо поступового впровадження в практичну діяльність стандартів Базель ІІ;

з метою підвищення ефективності діяльності та створення адекватних систем оцінки кредитоспроможності банкам України необхідно створити відповідні підрозділи ризик-менеджменту та розробити відповідну локальну нормативну базу і план фінансування витрат з організації інформаційної інфраструктури, розробки програмного забезпечення для оцінки кредитоспроможності та ризиків та підготовки кадрів. Банкам рекомендовано запровадити в практичну діяльність систему оцінки кредитоспроможності, засновану на системі рейтингування позичальників за рівнем кредитного ризику із врахуванням аналізу зовнішнього середовища підприємств – позичальників;

на урядовому рівні необхідно вдосконалити податкову систему з метою підвищення транспарентності вітчизняного бізнесу, справедливого відображення фінансових результатів та нарахованих страхових резервів банків, а також вдосконалити систему вищої освіти з метою підвищення кваліфікації випускників банківських спеціальностей вищих навчальних закладів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Нужна І.О. Аналіз кількісних змін у структурі суб'єктів малого бізнесу у Львівщині / Г.І. Башнянин, І.О. Нужна // Торгівля, комерція, підприємництво. – 2000. - №3. – С. 75-78 (Збірник наукових праць / Львівська комерційна академія; №3).

  2. Нужна І.О. Ризики у банківській сфері: теоретична концептуалізація та проблеми класифікації / Я.В. Грудзевич, І.О. Нужна. // Світ фінансів. – 2006. – №1(6). – С.124-129.

  3. Нужна І.О. Методика аналізу фінансового стану позичальників комерційних банків / І.О.Нужна. // Соціально економічні дослідження в перехідний період. Відп.ред. М.І.Долішній - 2002. - С.32-35 (Збірник наукових праць випуск 6 (ХХХVII) / НАНУ, ІРД; № 6 (ХХХVII)).

  4. Нужна І.О. Особливості аналізу показників ліквідності при вивченні кредитоспроможності позичальників комерційних банків / І.О.Нужна // Регіональна економіка. – 2002. - №3 (25). – С.44-50.

  5. Нужна І.О. Оцінка кредитоспроможності позичальника банку – конкурентний аналіз / І.О.Нужна. // Регіональна економіка. – 2005. - №2 (36). – С.68-72.

  6. Нужна І.О. Оцінка кредитоспроможності позичальника банку – галузевий аналіз / І.О.Нужна. // Теорії мікро-макроекономіки. – 2005. - №21. - С.180-186 (Збірник наукових праць / Академія муніципального управління; №21).

  7. Нужна І.О. Оцінка фінансової стійкості позичальників комерційних банків при довгостроковому кредитуванні / І.О.Нужна // Соціально - економічні дослідження в перехідний період. – 2003. Відп.ред. М.І.Долішній - С.76-79 (Збірник наукових праць, випуск 1 (ХХХIХ) / НАНУ, ІРД; №1 (ХХХIХ)).

  8. Нужна І.О. Питання ефективності взаємодії малих банків з дрібними підприємницькими структурами / І.О.Нужна. // Соціально економічні дослідження в перехідний період. Відп.ред. М.І.Долішній – 2004. - С.33-37 (Збірник наукових праць, випуск 6 (L) / НАНУ, ІРД; №6 (L)).

В інших виданнях

  1. Нужна І.О. Відверто про інвестиційні кредити: погляд банку на позичальника / І.О.Нужна // Круглий стіл МФК. – 2004. - № 4(17). – С.11-14.

  2. Нужна І.О. Деякі аспекти організації ризик-менеджменту в банку / І.О.Нужна, У.Я. Грудзевич // Проблеми та перспективи розвитку економіки і підприємництва та комп'ютерних технологій в Україні : ІІ міжвузівська науково-технічна конференція науково-педагогічних працівників, 20-21 бер. 2007 р. : тези доповідей. Наук.ред. Слав'юк Р.А. – Львів, 2007. – С. 96 – 97.

  3. Титомир І.О. Аналіз та оцінка кредитоспроможності позичальників банків (методика) / І.О. Титомир – Львів: ННВК АТБ, - 2008. – 33 с.

  4. Титомир І.О. Вдосконалення методики комплексного аналізу кредитоспроможності позичальника банку / І.О. Титомир // Розвиток фінансово-кредитної системи України: здобутки, проблеми, перспективи : ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція аспірантів та молодих вчених, 25-26 жовт. 2007 р. : тези доповідей – Львів, 2997. – С.160 – 162.