Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Круглик Сергій Вікторович. Механізм міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Круглик С.В. Механізм міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний авіаційний університет, Київ, 2009.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних і методичних положень формування механізму міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств. Розкрито зміст та наукове розуміння економічної сутності інтеграційних процесів та міжнародних коопераційних зв’язків, визначено їх взаємозв’язок та місце у міжнародній кооперації підприємств. Проведено класифікацію коопераційних утворень та доповнено її.

Проведено аналіз авіатранспортних підприємств, як учасників коопераційних процесів, виявлені основні напрямки та тенденції створення авіаційних кооперацій. Проведено дослідження основних методик оцінки господарських суб’єктів, що мають намір вступити у кооперацію.

Запропоновано формування механізму міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств з використанням методичного, методологічного та організаційного інструментарію. Обґрунтовано для оцінки потенціалу суб’єктів господарювання які бажають вступити в коопераційні зв’язки застосування проектно-потенційної модифікації прибуткового підходу до оцінки інтеграційних процесів, для більш точного визначення потенціалу господарського суб’єкту, елемента коопераційної угоди, що враховує матеріальну та нематеріальну складову потенціалу підприємства.

На основі запропонованих методичних підходів з формування механізму міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств та підходів щодо її оцінки запропоновані практичні рекомендації щодо реалізації даних розробок.

У дисертаційній роботі вирішено науково-практичні завдання формування та розвитку механізму міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств, що в сукупності вирішує важливу стратегічну ціль – вихід вітчизняних авіаційних підприємств на міжнародний авіаційний ринок та підвищення їх конкурентоспроможності.

Розроблені методичні підходи, принципи та способи оцінки коопераційних утворень дозволили сформулювати такі висновки та рекомендації:

1. Сформоване поняття «міжнародні коопераційні зв’язки підприємств» та уточнене поняття «організаційно-економічний механізм» дозволило розширити понятійний апарат коопераційної діяльності та сформувати основні напрямки дисертаційного дослідження. «Міжнародні коопераційні зв’язки підприємств» - це сукупність суб'єктів господарювання, які ведуть спільну діяльність з метою забезпечення динамічного розвитку та конкурентоспроможності на ринку товарів і послуг шляхом поєднання ресурсів та узгодження інтересів, отримуючи від взаємодії певну вигоду – ефект синергії.

2. Виявлено що наявні методики оцінки інтеграційних утворень не враховують нематеріальний потенціал підприємства, яке має намір вступити в коопераційне утворення. Існуючи методики мають дві групи проблем: невиправдано оптимістичні оцінки прогнозованих доходів та необ’єктивна оцінка результатів інтеграції на основі оцінки дисконтованих грошових потоків, що може бути невірною оцінкою грошового потоку у вигляді виручки від продажу активів в кінці періоду планування.

3. Аналіз результатів діяльності міжнародних коопераційних авіаційних підприємств показує, що Україна має великі коопераційні та кредитно-інвестиційні можливості в сфері авіа-космічного співробітництва, що у світовому авіабудуванні сконцентровано надзвичайно великий капітал. Шляхи кооперації виробничих інтересів вбачаються в інтеграції українського авіабудівного комплексу, можливо, із зверненням до взаємних інтересів російсько-української співпраці та у ремонтній співпраці з світовими авіа гігантами, що вимагає розробки ефективного механізму коопераційної діяльності.

4. Встановлено, що під час інтеграційних процесів моделі компаній зазнають певних змін, а у випадку повної інтеграції зміни всієї моделі, що вимагає планування оцінки об’єднаних утворень

5. Удосконалено, розширено та уточнено класифікацію, принципи та оцінку міжнародних коопераційних зв’язків підприємств, які є основними засадами результативної діяльності міжнародних коопераційних утворень у авіаційній галузі.

6. Запропоновано та обґрунтовано для оцінки потенціалу суб’єктів господарювання які бажають вступити в коопераційні зв’язки застосування проектно-потенційної модифікації прибуткового підходу до оцінки інтеграційних процесів, для більш точного визначення потенціалу господарського суб’єкту, елемента коопераційної угоди, що враховує матеріальну та нематеріальну складову потенціалу підприємства.

7. Головною складовою ефективного функціонування коопераційного об’єднання підприємств є розробка механізму його формування у різних формах з використанням методологічного, методичного й організаційного інструментарію.

8. Сформовано механізм міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств, як систему соціально-економічних, організаційних, адміністративних та регулюючих дій і процесів, оптимальне співвідношення між якими впливає на кінцеві результати здійснення ефективної взаємодії, у вигляді синергічного ефекту, соціально-економічних результатів, на основі міжнародних коопераційних зв’язків підприємств, з використанням економічних законів, що викликає максимальну зацікавленість сторін до інтеграції та диференціації елементів зовнішнього та внутрішнього середовища підприємств.

9. Для отримання можливості більш гнучкої оцінки ефективності потенціалу авіапідприємства, що приймає участь в коопераційних процесах, запропоновано використовувати: приріст коефіцієнту інтелектуальності базової структури; відносний приріст потенціалу базової структури; відносний приріст коефіцієнту інтелектуальності базової структури.

Отримані наукові положення дисертації носять теоретичний та прикладний характер, а також відповідають сучасним вимогам до створення та діяльності коопераційних утворень в авіаційній галузі, що буде сприяти підвищенню конкурентноздатності вітчизняних авіапідприємств та виходу їх на міжнародний ринок. Запропонований механізм міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств є основою для розвитку і розробки державної програми, щодо створення міжнародних коопераційних авіаційних утворень різної форми.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

1. С.В. Круглик, В.В. Матвєєв. Підходи до визначення механізму кооперації діяльності підприємств: зб. наук. праць [“Економіка і управління”] випуск 12 / відповід. ред. Є.М. Сич – К.: ДЕТУТ, 2008.: С.249-255.

2. С.В. Круглик, В.В. Матвєєв. Комплексний аналіз зарубіжної практики формування міжнародної коопераційної діяльності авіаційних підприємств: зб. наук. праць [“Проблеми системного підходу в економіці”] випуск 26 / відповід. ред. В.В. Мова. – К.: НАУ, 2008.: С.72-78.

3. С.В. Круглик, В.В. Матвєєв. Моделювання інтегрованих об’єднань підприємств при виборі стратегічного партнера: зб. наук. праць [“Проблеми підвищення ефективності інфраструктури”] випуск 21 / відповід. ред. Ю.Ф. Кулаєв. – К.: НАУ, 2009.: С.236-243.

4. С.В. Круглик, В.В. Матвєєв. Формування механізму коопераційної діяльності підприємств: зб. наук. праць [“Проблеми підвищення ефективності інфраструктури”] випуск 22 / відповід. ред. Ю.Ф. Кулаєв. – К.: НАУ, 2009.: С.88-93.

5. С.В. Круглик, В.В. Матвєєв. Методика оцінки ефективності коопераційної діяльності підприємств: зб. наук. праць [“Проблеми системного підходу в економіці”] випуск 29 / відповід. ред. В.В. Мова. – К.: НАУ, 2009.: С.8-18.

Тези конференцій:

6. С.В. Круглик. Моделювання та оцінка інтегрованих об’єднань підприємств (при виборі стратегічного партнера): матеріали IX міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених [“Політ”], 08-10 квіт. 2009р. / М-во освіти і науки України, Нац. авіац. ун-т. – К.: Нац. авіац. ун-т, 2009. – C. 25

7. С.В. Круглик, В.В. Матвєєв. Методичні основи формування механізму коопераційної діяльності підприємств: тези доповідей наук.-практ. конф. [“Інноваційно-інвестиційні проблеми розвитку економіки України”], 19 груд. 2008р. / М-во освіти і науки України, Нац. авіац. ун-т. – К.: Нац. авіац. ун-т, 2009. – С.3.