Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Плужников Ігор Олександрович. Механізм формування державної бюджетної політики в Україні: дисертація канд. екон. наук: 08.04.01 / Українська академія банківської справи. - Суми, 2003.



Анотація до роботи:

Плужников І.О. Механізм формування державної бюджетної політики в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національна академія управління, Київ, 2003.

У роботі досліджено з урахуванням зарубіжного досвіду зміст і призначення соціально-економічних функцій держави, які виконуються відповідно до Конституції України, організаційно-правові основи функціонування бюджетної системи і методологічні засади формування державної бюджетної політики.

Проаналізовано зарубіжний досвід формування державної бюджетної політики, виявлено її особливості і можливості використання в умовах України. Детально досліджено бюджетну систему і бюджетний процес в Україні, визначено основні недоліки, яких вони не позбавилися після прийняття Бюджетного кодексу. Вперше проаналізовано процес реалізації пріоритетів бюджетної політики, визначених в Бюджетних резолюціях Верховної Ради України через їх відображення в законах про державний бюджет та їх здійснення.

Розроблено методику визначення пріоритетів державної бюджетної політики у складі інформаційно-аналітичного забезпечення, сукупності індикаторів стану бюджетної сфери, аналізу соціально-економічного розвитку країни і стану бюджетної сфери, виявлення загроз стану бюджетної сфери і здійсненню бюджетної політики, стратегічного планування бюджетної політики і кожну з цих складових. Запропоновано підсистему інформаційно-аналітичного забезпечення, яка дозволяє створити комплексну інформаційну базу для формування бюджетної політики держави.

Розроблено методику узгодження бюджетної та грошово-кредитної політики держави, у якій визначаються сукупність засад бюджетної і грошово-кредитної політики, перелік індикаторів, котрі їх характеризують, сукупність каналів прямого і зворотного впливу бюджетної і грошово-кредитної політики і організаційні методи узгодження цих видів політики.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової задачі, котра полягає у розробці і удосконаленні засад формування бюджетної політики держави.

Основні висновки виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:

1.Під бюджетною політикою держави доцільно розуміти системну сукупність пріоритетів (національних інтересів), наукових підходів і конкретних заходів щодо цілеспрямованої діяльності держави з регулювання бюджетного процесу і використання бюджетної системи для рішення економічних і соціальних задач країни.

2.До інструментів, через які здійснюється бюджетна політика, відносяться: щорічні послання Президента України до Верховної Ради України, Програма економічного і соціального розвитку України, щорічні Бюджетні резолюції Верховної Ради України (з 2003 року – Основні напрями бюджетної політики), закон про державний бюджет, закон про виконання державного бюджету, бюджетні програми всіх рівнів.

3.Проведений аналіз змісту Бюджетних резолюцій і Основних напрямів бюджетної політики, сутності і числових значень пріоритетів бюджетної політики дозволив виявити суттєві основні недоліки щодо механізму визначення пріоритетів бюджетної політики.

4.Методологічним підходом до віднесення цілей бюджетної політики до пріоритетів пропонується такий: пріоритети бюджетної політики повинні реалізуватися тільки за рахунок бюджетних коштів і мати чіткий орієнтир кількісного характеру.

5.Виходячи з результатів проведеного аналізу до основних засад визначення пріоритетів бюджетної політики доцільно віднести наступні:

інформаційно-аналітичне забезпечення аналізу шляхом запровадження системи моніторингу стану соціально-економічного розвитку країни і реалізації бюджетної політики,

визначення сукупності показників (індикаторів) стану бюджетної сфери, по яких здійснюватиметься аналіз стану бюджетної сфери і рівень реалізації наміченої бюджетної політики,

аналіз соціально-економічного розвитку країни і стану бюджетної сфери, включаючи реалізацію бюджетної політики, за попередній період ,

по результатах аналізу - виявлення загроз стану бюджетної сфери і здійсненню бюджетної політики,

-стратегічне планування бюджетної політики з врахуванням результатів аналізу соціально-економічного розвитку країни, стану бюджетної сфери, переліку загроз. В процесі стратегічного планування визначаються пріоритети бюджетної політики, прогнозуються дії чинників і заходів, які забезпечуватимуть реалізацію бюджетної політики і перспектив здійснення самої бюджетної політики через розробку і реалізацію бюджетних цільових програм по кожному пріоритету.

6.Базуючись на проведеному аналізі були визначені вимоги щодо формування пріоритетів бюджетної політики.

7.Розроблена в роботі методика надає можливість визначати пріоритети державної бюджетної політики на перспективу. Такими пріоритетами в дисертації визначено:

1)підтримка підприємництва;

2)забезпечення соціально-економічного розвитку регіонів;

3)державна підтримка переведення економіки на інноваційний шлях розвитку;

4)суттєве покращання охорони здоров’я.

8.Програмно-цільовий підхід до визначення пріоритетів бюджетної політики має включати наступні кроки:

-визначення пріоритетів бюджетної політики,

-визначення завдань програми на бюджетний період, напрямів і заходів діяльності, які забезпечують реалізацію пріоритетів (на бюджетний період),

-розрахунки обсягів коштів, потрібних для реалізації сукупності пріоритетів бюджетної політики,

-порівняння визначених обсягів коштів з можливостями зведеного бюджету країни,

-визначення відповідальних органів державної влади за виконання цільових бюджетних програм у вигляді головного розпорядника бюджетних коштів,

-визначення критеріїв і показників оцінки і аналізу результативності цільової бюджетної програми відносно обсягів витрат, кінцевого результату, ефективності понесених витрат і якості,

-виділення необхідних для реалізації бюджетних пріоритетів в рамках цільової бюджетної програми фінансових коштів,

-організація систематичного контролю виконання цільової бюджетної програми по визначених критеріях і показниках оцінки результативності,

-корегування програми (завдань, заходів, обсягів фінансових ресурсів) в разі відставання від програми.

9.Обґрунтовано, що проблема узгодження бюджетної та грошово-кредитної політики держави у період їх формування має суттєве значення, оскільки від цього багато в чому залежить і стан вирішення соціальних питань, і ефективний розвиток економіки.

10.Запропоновано, що у концептуальному плані механізм узгодження бюджетної та грошово-кредитної політики включатиме такі складові:

1)сукупність засад (пріоритетів, методів, засобів) бюджетної та грошово-кредитної політики;

2)перелік індикаторів, котрі характеризують відповідно бюджетну й грошово-кредитну політику;

3)канали прямого і зворотного впливу бюджетної та грошово-кредитної політики, які в якісному плані визначають залежності між ними;

4)організаційні методи узгодження бюджетної та грошово-кредитної політики.

Публікації автора:

1.Плужников І.О. Пріоритети соціально-економічного розвитку регіонов в бюджетній політиці держави // Менеджер, 2002, №5. – С. 296-297, 0,21 д.а.

2.Плужников І.О. Підтримка підприємництва у бюджетній політиці держави // Актуальні проблеми економіки, 2002, № 8. – С. 44-46, 0,25 д.а..

3.Єрмошенко М.М., Єрохін С.А., Базилюк А.В., Курочкін Г.Ф., Плужников І.О., Невідома Н.І. Економічні та організаційні аспекти залучення іноземних інвестицій в оборонно-промисловий комплекс України // Актуальні проблеми економіки, 2002, № 8. – С. 50-65, 1,73 д.а., особисто – 0,4 д.а.

4.Плужников І.О. Інформаційно-аналітичне забезпечення прогнозування і планування бюджетної політики держави // Актуальні проблеми економіки, 2002, № 9. – С. 56-58, 0,3 д.а.

5.Плужников І.О. Засади визначення пріоритетів бюджетної політики держави // Економіст, 2003, №2. – С. 25-29, 0,8 д.а.

6.Плужников І.О. Механізм узгодження бюджетної та грошово-кредитної політики держави. У кн.: Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. Т. 7. – Суми: ВВП “Мрія-1” Лтд, УАБС, 2003. – С. 84-91, 0,5 д.а.

7.Засади формування бюджетної політики держави: Наук. монографія /М.М.Єрмошенко, С.А.Єрохін, І.О.Плужников, Л.М.Бабич, А.М.Соколовська, Чередніченко Ю.В. / За наук. редакцією д.е.н., проф. М.М.Єрмошенка/. – К.: Національна академія управління, 2003. – 284 с., 15,4 д.а., особисто – 6,2 д.а.