Кужель Марина Юріївна. Механізм економічного регулювання корпоративного сектору державної форми власності : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2007.
Анотація до роботи:
КУЖЕЛЬ М.Ю. Механізм економічного регулювання корпоративного сектору державної форми власності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03. – організація управління, планування і регулювання економікою. – Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки України, Київ, 2006.
У роботі досліджено теоретичні зсади та практичні аспекти формування регуляторного механізму управління розвитком корпоративного сектору державної форми власності в економічній системі України.
Розкрито суть і значення корпоративного сектору для соціально-економічного розвиту держави в довгостроковій перспективі та досліджено процес формування даного сектору. Визначено особливості та окреслено основні проблеми функціонування корпоративного сектору, його форми та переваги. Обґрунтовано принципи доцільності концентрації фінансових ресурсів в корпоративних структурах, визначено диференційовані методи фінансування, проаналізовано сучасний стан забезпеченості фінансовими ресурсами корпоративних утворень в системі України.
В дисертації обґрунтовано доцільність активізації корпоративного процесу та розроблено регуляторний механізм управління вказаним процесом.
Дисертаційна робота спрямована на розв‘язання важливого наукового і практичного завдання - обґрунтування економічного механізму управління розвитком корпоративного сектору державної форми власності. Основні результати дисертаційної роботи дають змогу дійти таких висновків теоретичного, методичного та практичного спрямування.
Узагальнення теоретичних поглядів на економічну природу державного корпоративного сектору дозволило застосувати адекватний понятійний апарат відповідно до сучасних ринкових процесів національної економіки в термінах і оцінках економічних теорій державного регулювання економки. Запропоновано визначення державного сектору економіки, під яким ми розуміємо ті структури держави, які безпосередньо зайняті виробництвом певної частки кінцевого суспільного продукту, а також розподілом і перерозподілом її між всіма членами суспільства.
На основі узагальнення існуючих у світі концепцій та форм управління державною власністю взагалі та, зокрема, корпоративними правами зроблено висновок про їх чисельність та багатоваріантність, встановлено, що більшість перехідних економік розвивалися шляхом створення спеціальних органів для репрезентування інтересів держави. Вдосконалення управління корпоративного сектору може бути реалізоване тільки за умови створення дієвої системи управління державними корпоративними правами на засадах відповідного регуляторного механізму.
Встановлено, що деякі законодавчі акти стосовно економічних параметрів сьогодні мають здебільшого пізнавально-історичну цінність ніж науково-практичну. Причиною цього є те, що саме зараз органи законодавчої і виконавчої влади приймають кроки щодо впорядкування управління державним майном та відповідними корпоративними утвореннями. Це питання дуже складне, динамічне, тому в роботі детально досліджено проблеми формування корпоративного сектору, розуміючи, що і законодавче поле, і стан справ в корпоративному секторі на кінець 2006 року має і інші параметри та не менш складні проблеми.
Результатом реформування форм власності в Україні стала розгалужена структура державного сектора. Управління об'єктами державної корпоративної власності, що є важливим елементом державного сектору, залежить від організаційно-правових форм, в яких вони діють.
Подальший розвиток корпоративного сектору суттєво залежить від інтенсивності залучення інвестицій. Вказаний процес розглянуто для найбільших державних корпорацій, а саме НАК і ДХК, де інвестиції в основному спрямовуються на капітальне будівництво, основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та нематеріальні активи.
Сформовано механізм регулювання діяльності акціонерних товариств, впроваджена прозора і прийнятна схема залучення внутрішніх інвестиційних ресурсів для підвищення конкурентоспроможності українських підприємств.
За останній рік в Україні активізувався процес перерозподілу власності, зокрема шляхом рейдерства. В розвинутих країнах даний процес протікає в рамках правого поля та сприяє оздоровленню економіки. Захоплення підприємств в Україні відбувається на ґрунті недосконалого законодавства, корумпованості судової системи, неправомірного використання адмінресурсу. Основними мішенями рейдерських атак виступають активи підприємств і земельні ділянки, на яких вони розташовані. З метою припинення даного процесу розроблено комплекс заходів по перешкоджання рейдерству та усуненню його наслідків, що утворюють саморегульовану систему, яка забезпечує захист прав власників, перешкоджаючи незаконному перерозподілу власності. Основне навантаження правого поля в даному питанні покладено на прийняття закону „Про рейдерство”. Перенесення вирішення проблеми в правове поле
Доведено, що економічні показники не є повноцінними індикаторами становища підприємства. Фінансові параметри ідеально пристосовані до машинного характеру корпоративних утворень та застарілої управлінської філософії. На сьогодні показники діяльності зазнали змін і переважає концепція доданої економічної вартості.
Обґрунтовано впровадження системи збалансованих інтересів акціонерних товариств з державними корпоративними правами, яка покликана різнобічно висвітлювати діяльність державних корпорацій, визначати ефективність їх функціонування, стає індикатором дотримання державних інтересів, здатна впливати на формування стратегії корпорації.
В роботі наведено удосконалений механізм контролю суб’єктів управління державними корпораціями, що включає системний моніторинг за дотриманням державних інтересів та сприяє підвищенню мотивації топ-менеджменту.
Розроблений регуляторний механізм щодо вдосконалення державного регулювання діяльності акціонерних товариств дозволяє забезпечити захист прав акціонерів, прозорість фондового ринку, ефективність застосування до акціонерних товариств процедур банкрутства та їх реорганізації в інші форми господарювання.
Встановлені напрями підвищення ефективності становлення та діяльності акціонерних товариств, які передбачають: застосування ефективних методик корпоративного управління, вибір правильної управлінської та виробничої стратегії, збалансування інтересів власників, управлінців, держави та інших учасників корпоративних відносин, поєднання економічної політики з соціальною та їх гармонізація.
Публікації автора:
Розділи в монографіях та наукових фахових виданнях
Кужель М. Ю. Стратегія корпоративного управління // Новий формат стратегії ї тактики соціально-економічного розвитку України: людина, громада, держава / І.К. Бондар, М.В. Чечетов, О.І. Жадан та ін. – К.:Видавничий дім „КОРПОРАЦІЯ”, 2005. – С.327-334.
Кужель М. Ю. Механізм корпоративного регулювання ринкової економіки // Шлях до лідерства – європейський вибір України / А.І. Саввов, Л.В. Борщ, Е.А. Петрова та ін. – К.:Видавничий дім „КОРПОРАЦІЯ”, 2005. – С.110-117.
Кужель М. Ю. Інвестиційні проблеми реального корпоративного сектора // Стратегія соціально-економічного розвитку: держава, суспільство, особистість / М.В. Чечетов, О.І. Жадан, О.П. Процвів та ін. – К.:Видавничий дім „КОРПОРАЦІЯ”, 2005. – С.84-86.
Кужель М. Ю. Системне формування державного корпоративного сектору // Матриця продуктивної економіки / І.К. Бондар, О.П. Сологуб, Н.П. Гончарова та ін. – К.:Видавничий дім „КОРПОРАЦІЯ”, 2006. – С.84-86.
Кужель М.Ю. Монополізм: сутність та роль в економіці України // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К., 2004. – № 10 (41). – С.34-37.
Кужель М.Ю. Формування корпоративних відносин національної економіки// Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. – К., 2006. – № 3 (58). – С.7-11.
В інших виданнях:
Кужель М.Ю. Суб‘єкти забезпечення права власності підприємств // Економіка підприємства: теорія та практика. – К.:КНЕУ, 2006. – С.26-28.
Кужель М.Ю. Ефективність корпорацій державної форми власності й основні напрямки її підвищення // Теорія і практика розвитку корпоративного сектора економіки України в контексті цілей тисячоліття та світової глобалізації. – К.:Видавничий дім „КОРПОРАЦІЯ”, 2004. – С.28-33.
Кужель М.Ю. Держава як суб’єкт забезпечення права власності // Матеріали ІV Міжнародної науково науково-практичної конференції „Динаміка наукових досліджень ‘2005”. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 22. – С.18-21.