Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Огнєв Віктор Андрійович. Медико-соціальні проблеми алергічних захворювань у дітей: дисертація д-ра мед. наук: 14.02.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Огнєв В.А. Медико-соціальні проблеми алергічних захворювань у дітей - рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 - соціальна медицина. - Національний медичний університет імені О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню та розробці системи медико-соціального моніторингу алергічних захворювань у дітей.

В комплексному медико-соціальному дослідженні вивчена епідеміологія бронхіальної астми, алергічного риніту і атопічного дерматиту серед дитячого населення міської та сільської місцевості великого промислового центру України у відповідності з критеріями міжнародної медичної програми “ISAAC” та міжнародного консенсусу по бронхіальній астмі; на основі отриманих даних про поширеність цих захворювань серед дітей Харківської області складені диференційовані картограми з урахуванням екологічної ситуації; розроблені вітчизняні методики вивчення та оцінки якості життя, оцінена його якість на індивідуальному та популяційному рівнях; розроблена універсальна інформаційно-прогностична матриця та модель факторів, що визначають якість життя дітей з алергічними захворюваннями; по модифікованій автором методиці вивчено соціально-психологічний стан дітей з цими захворюваннями з метою визначення рівня їх конфліктності в суспільстві; проаналізована система надання первинної, вторинної і третинної медико-санітарної допомоги дітям з алергічними захворюваннями; на основі отриманих даних розроблена і науково обґрунтована система медико-соціального моніторингу алергічних захворювань у дітей, модель якого представлена у вигляді блоків: блок збору інформації про поширеність алергічних захворювань серед дитячого населення; блок створення бази даних і її аналіз; блок виявлення факторів ризику при алергічних захворюваннях, блок прогнозування ризику виникнення алергічних захворювань, блок застосування моніторингових даних в охороні здоров'я. Медико-соціальний моніторинг алергічних захворювань у дітей включає в себе мету, концептуальні принципи, завдання та механізм їх реалізації. Оцінка ефективності моніторингу базується на оцінці якості життя дітей з алергічними захворюваннями на індивідуальному та популяційному рівнях. Разроблено його комп'ютерний варіант.

В результаті виконання актуальної медико-соціальної проблеми в рамках міжнародної програми "ISAAC" вперше в Україні науково обґрунтована і розроблена система медико-соціального моніторингу алергічних захворювань у дітей, яка є основою інтегральної профілактики цих захворювань на індивідуальному, сімейному і популяційному рівнях та визначає основні напрямки дій лікувально-профілактичних закладів по цій проблемі з урахуванням національних програм "Діти України" (1996), "Здоров'я нації" (2002) та Закону України "Про охорону дитинства" (2001).

1. У результаті верифікації діагнозів на основі скринінгової діагностики встановлено, що дійсна поширеність алергопатології серед дітей значно відрізняється від офіційно зареєстрованої й істотно її перевищує. Рівень поширеності бронхіальної астми серед дітей складає 98,2±2,6, алергічного риніту - 156,2±3,2, атопічного дерматиту - 50,5±1,9. Виявлено характерні особливості поширеності алергічних захворювань у дітей за статтю, віком і місцем проживання: бронхіальна астма й алергічний риніт вірогідно частіше поширені серед хлопчиків і з віком відзначається їх "накопичення", у той час як поширеність атопічного дерматиту з віком зменшується, розходжень у хлопчиків і дівчинок не виявлено. При цьому алергічними захворюваннями частіше хворіють діти, що проживають у міській місцевості.

2. Розроблено класифікацію типів алергізації і розраховано індекси нозометричної алергізації (ІНА). Тип А - ізольований перебіг бронхіальної астми, алергічного риніту й атопічного дерматиту, їхні показники відповідно рівні: 39,1±1,6, 90,0±2,4, і 20,4±1,2. Тип В - сполучення двох нозологічних форм: бронхіальна астма + алергічний риніт - 42,9±1,7; бронхіальна астма + атопічний дерматит - 6,6±0,7, алергічний риніт + атопічний дерматит - 13,8±1,0. Тип С - сполучення трьох нозологічних форм - 9,6±0,8, який характеризується найбільш несприятливим прогнозом.

3. Встановлено прямий, середньої і високої сили кореляційний зв'язок між екологічними характеристиками навколишнього середовища (агроекологічними, аероекологічними, гідроекологічними) і рівнем алергічної захворюваності дітей і на цій основі проведено картографування її поширеності серед дітей, що проживають у міській і сільській місцевості. Показник алергізації дитячого населення у вивченій області у 67,2% випадків визначається впливом факторів навколишнього середовища, половину з яких (51,4%) займають аероекологічні фактори. Згідно з даними картографування встановлено адміністративні райони, стан навколишнього середовища яких розглядається як етіологічний або пусковий механізм формування алергічних захворювань.

4. Встановлено, що якість життя дітей з алергічними захворюваннями в середньому складає 64,2% і коливається в межах від 63,0% до 66,4% залежно від нозологічної форми. До основних факторів, що знижують якість життя, відносяться: обмеження фізичної активності, психо-емоційні обмеження, обмеження в рівні самостійності й обмеження, викликані зовнішнім середовищем: при бронхіальній астмі вони складають - 90,2%, алергічному риніті - 91,5%, алергодерматозах - 89,2% обмежень. На основі отриманих даних вперше в Україні розроблені методики вивчення й оцінки якості життя дітей з алергічними захворюваннями, складено універсальну інформаційно-прогностичну матрицю і математичну модель факторів, що визначають якість життя цих дітей.

5. Доведено, що у дітей з алергічними захворюваннями спостерігаються зміни в їх особистості, для яких характерна перевага підозрілості, сумнівності, невпевненості, відчужденності від оточуючих. З цим пов’язано також, що на фоні перебігу захворювання рівень конфліктності у дітей з алергічними захворюваннями значно вищий, ніж в контрольній групі. Показник конфліктності у дітей з алергопатологією склав 2,47, проти 1,15 у контрольній групі (p<0,001). Найбільший рівень конфліктності відзначається у дітей з алергічним ринітом (2,62), потім у хворих на бронхіальну астму (2,54) і на атопічний дерматит (2,24). До найбільш значимих напрямків конфліктності в даній категорії хворих відносяться: конфліктність стосовно друзів, до майбутнього, до протилежної статі, нереалізовані можливості, страхи і побоювання, ставлення до себе, ставлення до свого минулого. Виявлені зміни соціально-психологічних особливостей особистості хворих дітей науково обґрунтовують необхідність обов`язкової участі в спостереженні за дітьми з алергічними захворюваннями лікарів-психологів і психотерапевтів з метою своєчасної корекції психологічного статусу, що сприятиме покращенню лікування та реабілітації дітей.

6. Встановлено, що при наданні медико-санітарної допомоги дітям на первинному і вторинному рівнях дільничні педіатри діагностують алергічні захворювання тільки в 37,5% випадків; виявлено недостатню кількість звернень хворих до лікарів вузького профілю (до пульмонолога - 38,7%, дермато-лога -33,3%, лор-лікаря - 63,0%); при цьому недооцінюється роль психологів і психотерапевтів (їх відвідувало 5,8% хворих дітей); диспансерним спостереженням охоплено 66,5% дітей, при цьому у 27,1% випадків відзначено порушення його термінів: найчастіше при алергодерматозах і алергічному риніті (до 45,8%). Лише у 12,6% дітей диспансерне спостереження було комплексним і відповідало сучасним вимогам.

7. На третинному рівні виявлено, що у 23,5% дітей діагноз алергічного захворювання був вперше встановлений в умовах спеціалізованого алергологічного відділення, у 22,0% хворих відзначено розбіжність діагнозів при направленні до стаціонару і заключним діагнозом, що вказує на необхідність подальшого удосконалення надання медичної допомоги дітям з алергопатологією на первинному і вторинному рівнях. Встановлено, що ресурси третинного рівня надання медичної допомоги використовуються нераціонально, про що свідчить госпіталізація дітей у спеціалізоване відділення в 80% випадків з легким і середнім ступенем тяжкості алергічних захворювань.

8. Виявлено низький рівень санітарно-просвітньої роботи серед батьків і дітей з алергопатологією. Встановлено, що 54,5% родин до появи у дитини бронхіальної астми не мали ніякої інформації про цю патологію, багато батьків і дітей не були інформовані про правила користування інгалятором, спейсером або іншими приладами індивідуального користування (33,0%), не володіють навичками спеціальної дихальної гімнастики (53,8%), основами загального масажу і самомасажу (44,3%), не дотримуються раціонального харчування (29,0%). З урахуванням цього визначені направлення і резерви гігієнічннного виховання населення по підвищенню медичної активності, формуванню здорового способу життя, перш за все в діяльності сімейного лікаря.

9. На основі комплексного медико-соціального дослідження розроблено систему медико-соціального моніторингу алергічних захворювань у дітей, яка містить у собі ціль, загальні концептуальні принципи, задачі і механізм їх реалізації. Для реалізації цієї системи розроблений пакет документів і оціночних таблиць. Дані, отримані за допомогою медико-соціального моніторингу, дозволять провести картографування алергічних захворювань, розрахунок потреб в амбулаторно-поліклінічній і стаціонарній медичній допомозі дітям, аналізувати діяльність закладів охорони здоров'я, забезпечити формування банку даних на регіональному і національному рівнях, розробити диференційовані програми боротьби з алергічними захворюваннями і також забезпечити їх менеджмент.

10. Розроблена науково обгрунтована модель медико-соціального моніторингу передбачає раннє активне виявлення цих захворювань, формування банку даних, виявлення факторів ризику алергічних захворювань, прогнозування ризику їх виникнення, застосування моніторингової інформації в охороні здоров'я. Оцінка ефективності моніторингу основана на оцінці якості життя дітей з алергічними захворюваннями на індивідуальному і популяційному рівнях.

Публікації автора:

Статті у наукових провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

1.Огнев В.А. Эпидемиология аллергии у детей: история и методология изучения по международной программе “ISAAC” // Врачебная практика. - 1999. - №1. - С. 41-43.

2.Огнев В.А. Астма и аллергия у детей: практическая реализация эпидемиологического подхода к изучению в двух сотрудничающих “ISAAC” - центрах Украины // Медицина сегодня и завтра. - 1999. - № 1. - С. 97-99.

3.Огнев В.А., Шкляр С.П. Астма и аллергия у детей: эпидемиологические технологии и мониторинг // Експериментальна і клінічна медицина. - 1999. - №4. - С. 54 -56.

4.Поширеність алергічних захворювань серед дітей, які проживають в умовах з різним ступенем забруднення навколишнього середовища / Огнєв В.А., Галічева Н.О., Малоштан А.Я., Бережной В.П., Рубінський Н.Д., Пінчук Л.Н., Петрова З.П., Горяїнова А.Н., Шмуліч В.К. // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 1999. - №2. – С. 428 – 429. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

5.Огнєв В.А. Міжнародне дослідження астми та алергії –“ISAAC”: поширеність та тяжкість симптоматичних проявів астми в популяції дітей Харківського регіону // Експериментальна і клінічна медицина. – 2000. - №1. – С. 101-103.

6.Огнєв В.А. Міжнародне дослідження астми та алергії -“ISAAC”: поширеність та тяжкість симптомів астми серед сільських дітей // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2000. - №1. - С. 225 - 226.

7.Огнєв В.А. Якість життя дітей з астмою: обмеження у повсякденному житті. // Експериментальна і клінічна медицина. - 2000. - №2. – С. 88-89.

8.Огнєв В.А., Галічева Н.О., Воронцов М.П. Вивчення поширеності та тяжкість симптомів астми серед міських дітей за програмою - “ISAAC” // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2000р. - № 2. - С. 27-31. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, аналіз літературних джерел.

9.Огнєв В.А. Міжнародне дослідження астми та алергії -“ISAAC”: поширеність та тяжкість проявів екземи в популяції дітей регіону // Медицина сегодня и завтра. - 2000. - №2. – С. 145-149.

10.Огнєв В.А. Міжнародне дослідження астми та алергії -“ISAAC”: поширеність та тяжкість проявів алергічного риніту в популяції дітей регіону // Медицина сегодня и завтра. - 2000. - №3. – С. 149-152.

11.Огнєв В.А. Контент-аналіз поширеності астми, алергічного ринокон’юнктивіту та екземи серед дітей різних регіонів світу // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2000р. - № 4. - С. 20-26.

12.Огнєв В.А. Астма та алергія: нозотопографія алергізації дітей Харківського регіону // Експериментальна і клінічна медицина. - 2000. - №4. - С. 129-132.

13.Огнєв В.А. Нові технології в медицині: якість життя дітей, хворих на бронхіальну астму // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2001. - № 4. - С. 20-24.

14.Огнєв В.А. Епідеміологічні особливості поєднаних клінічних варіантів алергічних захворювань серед дітей Харківського регіону // Медицина сегодня и завтра. - 2001. - №4. – С. 161-154.

15.Огнєв В.А. Медико-соціальні аспекти якості життя у дітей з алергічним ринітом // Експериментальна і клінічна медицина. - 2001. - №4. - С. 147-150.

16.Огнєв В.А. Регіональний медико-соціальний моніторинг алергічних захворювань у дітей // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров'я України. - 2002. - № 4 С.28-32.

17.Воронцов М.П., Галічева Н.О., Огнєв В.А. Довкілля в аспекті алергізації дітей регіону: медико-екологічний підхід // Довкілля та здоров'я - 2002р. - № 3. - С. 24-27. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

18.Огнєв В.А. Якість життя дітей, хворих атопічним дерматитом: методика, оцінка та прогнозування // Сб. наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. - розділ: атопічний дерматит та крапів'янка. - 2002. - випуск 11. - кн. 2. - С. 553-558.

19.Огнєв В.А. Особистісні аспекти дітей, хворих алергічними захворюваннями в умовах великого промислового центра // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. - серія "Медицина". - 2002. - випуск 4. - № 546 - С. 112-115.

20.Огнєв В.А. Організація третинної лікувально-профілактичної допомоги дітям з алергічними захворюваннями // Експериментальна і клінічна медицина. - 2003. - №1. - С. 184-187.

21.Огнєв В.А. Організація первинної та вторинної медико-санітарної допомоги дітям з алергічними захворюваннями // Медицина сегодня и завтра. - 2003. - №2. - С. 140-144.

22.Огнєв В.А. Медико-соціальне значення психологічних аспектів у дітей з алергічними захворюваннями // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2003. - №7 2/2. - С. 122-123.

23.Огнев В.А. Регионально-популяционные особенности распространенности аллергических заболеваний у детей // Медицина сегодня и завтра. - 2003. - №3. - С. 67-71.

У інших наукових виданнях:

24.Огнєв В.А. Про організацію стаціонарної алергологічної допомоги дітям // Мікробіологія, епідеміологія та клініка інфекційних хвороб // Збірник наукових праць. - Харків. - 1996. - С. 33-36.

25.Огнев В.А. Эпидемиология аллергии у детей: организационная структура и управление международным исследованием. // Врачебная практика. - 1999. - №4. - С. 94 -96.

26.Вивчення поширеності бронхіальної астми та інших алергічних захворювань у дітей у східному регіоні України (Харківська область), удосконалення діагностики та лікування згідно з програмою ISAAC та міжнародного консенсусу з бронхіальної астми. / Кожем'яка А.І., Фьоклін В.О., Огнєв В.А., Сіренко Т.В., Кандиба В.П., Плахотна О.М., Кліменко М.О., Древаль Д.Т, Шмуліч В.К., Марков В.О. // Врачебная практика. - 2002. - №5. - С. 20 -27. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу.

27.Огнєв В.А. Соціально-психологічні особливості дітей з алергічними захворюваннями // Вісник Харківського університету.-№ 550.-частина 2.-серія психологія.-2002.-с.226-229.

28.Огнев В.А. Качество жизни: история, понимание, проблемы и перспективы // Медицина сегодня и завтра. - 2003. - №3. - С. 53-58.

Патенти України на винахід:

29.Огнєв В.А. Спосіб визначення тяжкості та частоти астми у дітей. Патент 34862А, UA, А61В10/00, ХДМУ, заявка 99074022 від 13.07.1999, опубл. 15.03.2001. Бюл. №2.;

30.Огнєв В.А. Спосіб оцінки гармонічності взаємовідносин дитини з оточуючими. Патент 34861А, UA, А61В10/00, ХДМУ, заявка 99074021 від 13.07.1999, опубл. 15.03.2001. Бюл. №2.

31.Огнєв В.А., Шкляр С.П. Спосіб визначення якості життя дітей хворих на астму. Патент 34835А, UA, А61В10/00, ХДМУ, заявка 20000116840 від 30.11.2000, опубл. 15.01.02. Бюл.№1. Дисертанту належать ідея, методологічне забеспечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

32.Огнєв В.А., Шкляр С.П., Чеверда В.М., Чумак Л.І., Огнєва А.Г. Спосіб визначення рівня якості життя дітей з екземою. Патент 43982А, UA, А61В10/00, ХДМУ, заявка 20000116838 від 30.11.2000, опубл. 15.01.02. Бюл.№1. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

33.Огнєв В.А., Чеверда В.М., Чумак Л.І., Огнєва А.Г., Шкляр С.П. Спосіб визначення тяжкості та поширеності екземи у дітей. Патент 43508А, UA, А61В 10/00, ХДМУ, заявка 2000116837 від 30.11.2000, опубл. 17.12.2001. Бюл. №11. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

34.Огнєв В.А., Шкляр С.П., Чеверда В.М., Огнєва А.Г., Чумак Л.І. Спосіб визначення якості життя дітей з алергічним ринокон’юнктивітом. Патент 43983А, UA, А61В10/00, ХДМУ, заявка 20000116839 від 30.11.2000, опубл. 15.01.02. Бюл.№1. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

35.Огнєв В.А., Огнєва А.Г., Чумак Л.І., Чеверда В.М., Шкляр С.П. Спо-сіб визначення тяжкості та частоти алергічного ринокон’юнктивіту у дітей. Патент 43984А, UA, А61В10/00, ХДМУ, заявка 2000116840 від 30.11.2000, опубл. 15.01.2002. Бюл. № 1. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

Нововведення:

36.Огнєв В.А. Спосіб оцінки якості життя дітей хворих на бронхіальну астму. // Реєстр галузевих нововведень. - Випуск реєстру 14-15. - № 154/15/01. - Київ. - 2001. - С. 78-79.

37.Огнєв В.А. Спосіб популяційної оцінки тяжкості та поширеності алергічних захворювань серед дітей регіону. // Реєстр галузевих нововведень. - Випуск реєстру 14-15. - № 153/15/01. - Київ. - 2001. - С. 78.

38.Огнєв В.А. Нова методика оцінки якості життя дітей хворих алергічним ринітом // Реєстр галузевих нововведень. - Випуск реєстру 16-17. - № 79/16/02. - Київ. - 2002. - С. 46-47.

39.Огнєв В.А., Галічева Н.О. Методика медико-соціальної оцінка якості життя дітей хворих екземою // Реєстр галузевих нововведень. - Випуск реєстру 16-17. - № 80/16/02. - Київ .- 2002. - С. 47. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу.

40.Огнєв В.А., Галічева Н.О. Методика вивчення поширеності та тяжкості алергічного риніту серед дітей регіону // Реєстр галузевих нововведень. - Випуск реєстру 16-17. - № 77/16/02. - Київ. - 2002. – С .45. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.

41.Огнєв В.А. Методика вивчення поширеності та тяжкості екземи серед дітей регіону // Реєстр галузевих нововведень. - Випуск реєстру 16-17. - № 81/16/02. - Київ. - 2002. - С. 47-48.

42.Огнєв В.А., Галічева Н.О. Програма управління алергічними захворюваннями у дітей в умовах великого промислового регіону України // Реєстр галузевих нововведень. - Випуск реєстру 16-17. - № 78/16/02. - Київ. - 2002. - С. 45-46. Дисертанту належать ідея, методологічне забезпечення, збір матеріалу, узагальнення результатів.