Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


390. Шевчук Любов Теодорівна. Медико-соціальні основи використання трудового потенціалу в Україні: дис... д-ра екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Шевчук Л.Т. Медико-соціальні основи використання трудового потенціалу в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук з спеціальності 08.09.01 – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2005.

Дисертацію присвячено аналізу використання трудового потенціалу з урахуванням медико-соціальних основ. Розроблено новий напрямок наукового дослідження використання трудового потенціалу в умовах врахування медико-соціальних основ і положень нової парадигми економічної науки, запропоновано нові підходи до прогнозування регіонального трудовикористання через стратегії соціально-економічного розвитку регіонів.

Створена нова термінологія (соціально-економічне поле регіону, трудове мотиваційне поле регіону, трудові мотиваційні хвилі, медико-соціальний каркас території тощо). Запропонована модель аналізу і прогнозу використання трудового потенціалу в контексті медико-соціальних основ в умовах трансформації економіки. Сформульована концепція медико-соціального каркасу території та досліджені особливості впливу геополітичних й соціально-економічних осей на його формування, розроблена теорія трудового мотиваційного поля. Розроблена методика визначення величини трудового потенціалу та рівня її використання

Обґрунтовані напрямки регіонального трудовикористання при врахуванні медико-соціальних основ на найближчу і більш віддалену перспективу в рамках стратегій соціально-економічного розвитку регіонів.

На захист виносяться результати комплексних досліджень медико-соціальних основ використання трудового потенціалу за напрямами, що випливають з мети та поставлених завдань для її досягнення. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і представлено авторський варіант розв’язання наукової проблеми - розробка нового напрямку наукового дослідження використання трудового потенціалу в контексті медико-соціальних основ через призму нової парадигми економічної науки, запропоновано нові підходи до прогнозування регіонального трудовикористання через стратегії соціально-економічного розвитку регіонів.

Результати проведеного дослідження дозволяють сформулювати такі висновки та пропозиції:

1.Ефективний аналіз і прогноз використання трудового потенціалу вимагає застосування на базі міждисциплінарного підходу нових теоретичних надбань, які і були отримані в процесі виконання даної дисертації. Серед таких надбань - нова термінологія, яка дозволила повноцінно з’ясувати суть теорії трудового мотиваційного поля й концепції медико-соціального каркасу території, висвітлити результати інших здобутків. Серед здобутків важливими є підходи до обґрунтування структури трудового потенціалу та економічної оцінки його головного елемента – здоров’я, комплексної оцінки факторів використання трудового потенціалу та розробки концепції медико-соціальних факторів використання трудового потенціалу, а також запропонована автором модель аналізу і прогнозу використання трудового потенціалу в контексті медико-соціальних аспектів в умовах трансформації економіки.

2.Запропоновано новий напрямок економіко-регіональних досліджень, суть якого полягає у вивченні об’єкту дослідження крізь призму нової економічної науки. Остання, базуючись на наявності взаємозалежності між людиною і довкіллям (природним, техногенним і соціальним), визнанні в структурі об'єктів, процесів, явищ наявності інформаційної матриці, еманацій та енергій, що взаємопроникають одні в одних і взаємодіють одні з одними, дала змогу ставити питання про наявність соціально-економічних полів, а в їх складі – трудових мотиваційних полів та допомогла окреслити шляхи їх вивчення. Продовження наукових пошуків в цьому напрямку дасть змогу поглибити знання про природу територіальних суспільних систем різного ієрархічного рівня та більш ефективно управляти їх розвитком.

3.Сформульовано теорію трудового мотиваційного поля, за якою розширення границь, збільшення густини і стягування дрейфового потенціалу трудового мотиваційного поля зумовлює підвищення рівня використання трудового потенціалу. В рамках цієї теорії розкрито суть соціально-економічного поля - органічної складової соціально-економічних систем будь-яких ієрархічних рівнів, окреслена місце в його структурі трудового мотиваційного поля та подано тлумачення змісту поняття «трудова мотиваційна хвиля», яке трактується як значний просторовий перерозподіл трудового мотиваційного поля у зв'язку iз зміною локації дрейфового потенціалу, що в кінцевому результаті впливає на якісний стан території в цілому. Теорія трудового мотиваційного поля дозволяє глибше пізнати природу трансформаційних соціально-економічних процесів, які активізувалися в Україні на початку 90-х років.

3.Поглиблено знання про територіальні суспільні системи національного й регіонального рівнів на основі виявлених взаємозв'язків особливостей використання трудового потенціалу соціально-економічного району з рівнем його соціально-економічного розвитку, вивчених особливостях формування трудового мотиваційного поля, застосованих медико-соціальних підходів до оцінки середовища як ресурсу життєдіяльності й концепції медико-соціального каркасу території та дослідженні особливостей впливу геополітичних й соціально-економічних осей на його формування.

4.Обґрунтована доцільність вивчення медико-соціальних факторів використання трудового потенціалу при застосуванні розробленої концепції медико-соціальних факторів, які розглядаються як специфічні рушійні сили трудовикористання. Адже, дослідження медико-соціальних факторів, які, з одного боку, детермінують індивідуальне та суспільне здоров’я; з другого, - визначають особливості довкілля та медико-соціальну ситуацію в територіальній суспільній системі; з третього, - формують рівень використання трудового потенціалу; дало змогу оцінити роль медико-соціальних факторів використання трудового потенціалу у формуванні соціокультурного поля, виявити взаємозв’язки між медико-соціальними особливостями використання трудового потенціалу та формуванням інформаційного поля, здійснити оцінки особливостей впливу медико-соціальної ситуації на формування суспільного розуму і суспільного інтелекту.

5.Розкрита важливість застосування авторських методик для визначення кількості суспільного здоров’я відносного рівня розвитку суспільного економічного менталітету, використання яких дозволило розрахувати існуючий і передбачити прогнозний рівень використання трудового потенціалу на національному і регіональному рівнях та розробити заходи, спрямовані на активізацію економічної діяльності в розрізі регіонів.

6.На основі дослідження доведено, що для поліпшення управління соціально-економічним розвитком регіону необхідно і доцільно враховувати медико-соціальні особливості удосконалення трудового мотиваційного механізму. Доведена важливість синхронізації розвитку його окремих ланок – розширення законодавства України у сфері праці, охорони здоров’я, соціального захисту; поліпшення співвідношення пропозиції робочої сили і попиту на неї; задоволення вимог носіїв робочої сили до робочих місць, характеру і безпеки праці; забезпечення вимог роботодавців до якості робочої сили, до розвитку мотиваційної сфери особистості; досягнення стандартів умов життєдіяльності; збільшення рівня доходів, зокрема заробітної плати; підвищення рівня сформованості трудового мотиваційного поля. Це сприятиме збільшенню кількості суспільного здоров’я, підвищенню рівня використання трудового потенціалу.

7.В результаті здійсненого аналізу рівня розвитку системи охорони здоров'я України та вивченні особливостей його впливу на перспективне формування медико-соціальних основ використання трудового потенціалу регіону та виявленої ролі нетрадиційної медицини у розв’язанні медико-соціальних проблем при використанні трудового потенціалу регіону запропоновані підходи до уточнення концепції охорони здоров’я та її впровадження на національному й регіональному рівнях.

8.Розроблено медико-соціальне районування України, яке дозволило виділити в межах країни 8 медико-соціальних районів. Кожний з них розглядається як частина території країни, в межах якої спостерігається відносно однорідна медико-соціальна ситуація, мають місце подібні показники народжуваності, смертності, дитячої смертності, природного приросту населення та приблизно однакові показники забезпеченості населення медичними установами і яка базується на розвиненому в її межах медико-соціальному каркасі. Доведено, що медико-соціальні цілі регіонального трудовикористання, які розроблені при врахуванні медико-соціальних основ на найближчу і більш віддалену перспективу в складі стратегій соціально-економічного розвитку регіонів, повинні враховувати завдання щодо поліпшення медико-соціальної ситуації в розрізі медико-соціальних районів.

9. Розроблені моделі регіонального трудовикористання в умовах врахування медико-соціальних основ на ближчу і віддаленішу перспективу для підвищення рівня використання трудового потенціалу в умовах забезпечення медико-соціальних основ, які обґрунтовані в розрізі чотирьох можливих типів економічних моделей розвитку регіонів України.

З метою розширення практичного застосування розроблених у дисертації пропозицій і збільшення економічного та соціального ефекту, отримуваного в результаті їх впровадження, доцільно:

Міністерству економіки України:

- забезпечити розробку “Державної програми розвитку трудового потенціалу в Україні на 2007 - 2010 роки” та проекту Закону України «Про медико-соціальні основи життєдіяльності українського суспільства»,;

- при формуванні державної демографічної політики, державної політики зайнятості населення, державної регіональної політики врахувати розроблені в роботі можливі для реалізації в Україні в умовах трансформації економіки нові економічні моделі розвитку регіонів;

- сприяти розробці стратегій соціально-економічного розвитку областей, а в їх рамках стратегії перспективного трудовикористання з врахуванням медико-соціальних аспектів і основ.

Обласним державним організаціям:

- розробити і реалізувати в рамках стратегії соціально-економічного розвитку регіону медико-соціальні основи з відповідним їм прогнозом трудовикористання;

- враховувати стратегічні засади й медико-соціальні основи, затверджені у вигляді документу “Стратегія соціально-економічного розвитку регіону”, в практиці управління соціально-економічним розвитком регіону та трудовикористанням в його межах;

- створити відділ моніторингу реалізації стратегічних рішень, цілей і завдань в складі ОДА.

Проектним організаціям:

- використовувати методичні прийоми, запропоновані в дисертації, при розробці містобудівельної документації (наприклад, генеральних планів міст) чи проектуванні окремих об’єктів.

Вищим учбовим закладам:

- передбачити у навчальних програмах, які стосуються розвитку територіальних суспільних систем та територіального управління, використання нових теоретичних та практичних здобутків, отриманих в дисертації в сфері стратегічного розвитку і управління регіоном та перспективного регіонального трудовикористання.

Основні роботи, опубліковані за результатами досліджень

Монографії:

  1. Шевчук Л.Т. Медико-соціальні аспекти використання трудового потенціалу: регіональний аналіз і прогноз. – Львів, 2003. – 489 с.

  2. Шевчук Л.Т. Розміщення продуктивних сил. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001. – 150 с.

Розділи в колективних монографіях:

  1. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Проблеми становлення і розвитку менеджменту в контексті регіональної та містобудівельної політики // Регіональна політика та механізми її реалізації. – К.: Наукова думка, 2003. - С.288-298. Особистий внесок: сформульовані проблеми зайнятості в світлі становлення і розвитку менеджменту.

  2. Коломийчук В.С., Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Стратегічні засади соціально-економічного розвитку регіону (на матеріалах Тернопільської області): монографія. - Львів-Тернопіль: Укрмедкнига, 2002. – С. 5-30, 142-243 264-270. Особистий внесок: окреслені проблеми регіонального трудовикористання, розроблені типи економічних моделей розвитку регіонів України.

  3. Шевчук Л.Т., Куйбіда В.С., Шульц С.Л., Кривицький А.Ф. Світовий досвід регулювання розвитку великих міст // Регіональна політика: методологія, методи, практика / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2001. – С.607-617. Особистий внесок: окреслені здобутки розвинених країн світу в регулюванні зайнятості у великих містах.

  4. Шевчук Л.Т., Куйбіда В.С., Шульц С.Л., Кривицький А.Ф. Поняття “українське місто” в концепції регіональної політики // Регіональна політика: методологія, методи, практика / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2001.- С.571-579. Особистий внесок: окреслена специфіка українських міст, зокрема зайнятості в їх межах.

  5. Шевчук Л.Т., Дубаневич І.З. Здоров’я жінок: регіонально-географічні та соціально-економічні аспекти (на матеріалах Львівської області). - Тернопіль: Укрмедкнига, 2001.- 156 с. Особистий внесок: розроблені теоретико-методологічні основи дослідження здоров’я жінок в конкретному регіоні.

  6. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Фактори трудової мотивацiї i мотивацiйного механiзму // Трудовий потенцiал i зайнятiсть: теоретичнi основи та регiональнi особливостi - Ужгород: Карпати, 1997. – С. 92 - 99. Особистий внесок: обгрунтована структура мотиваційного механізму.

  7. Євдокименко В.К., Садова У.Я., Шевчук Л.Т. Соцiальна iнфрaструктура Карпатського регiону: пошуки перспектив розвитку. - Чернiвцi: Труд, 1995. – С.22 – 47, 57 – 78. Особистий внесок: здійснена оцінка соціальної інфраструктури на основі застосування нормативних методів.

  8. Євдокименко В.К., Шевчук Л.Т., Садова У.Я. Культура та її територiальна органiзацiя в системi вiдтворення соцiально-трудового потенцiалу // Соцiально-трудовий потенцiал. Теорiя i практика. Част. 2. - К.: Hаукова думка, 1994. - С.123 – 132. Особистий внесок: розкрита роль культури у відтворенні трудового потенціалу.

  9. Ресурсний потенцiал культури i активiзацiя людського фактору (Шевчук Л.Т., Садова У.Я.) // Соцiальний механiзм використання трудового потенцiалу - К.: IЕ УРСР, 1991. – С. 60-68. Особистий внесок: обгрунтований взаємозв’язок між рівнем розвитку культури та використанням трудового потенціалу.

  10. Трудовые ресуpсы производственных систем / Долишний М.И., Злупко С.Н., Писаренко С.М. и др. – К.: Наукова думка, 1990. – С.236-244. Особистий внесок: здійснено аналіз використання трудового потенціалу.

Статті у фахових наукових виданнях:

  1. Долішній М.І., Шевчук Л.Т., Шевчук Я.В. Територіальна суспільна система як об’єкт дослідження регіональної економіки України потенціалу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональні суспільні системи (зб. наук. праць). Вип. 3 (ХLVІІ) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол. Відп.ред.академік НАН України М.І.Долішній. Частина 1. – Львів, 2004. - С.3-14. Особистий внесок: обгрунтована структура територіальних суспільних систем.

  2. Шевчук Л.Т. Формування регіональної політики в Україні: нові підходи і акценти // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика: досвід Європейського Союзу та його адаптація до умов України (Зб. наук. праць). Вип.5 (ХLІІІ) В 3-х част./ НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред.академік НАН України М.І.Долішній. – Ч.1.- Львів 2003. - С.222-231.

  3. Шевчук Л.Т. Модель регіонального аналізу і прогнозу медико-соціальних аспектів використання трудового потенціалу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми реалізації регіональної політики (зб. наук. праць). Вип. 2 (ХL) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: Відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. Частина 1. – Львів, 2003. - С.40-45.

  4. Денисов Ю.Д., Савельєв Л.А., Шевчук Л.Т. Регіональний дискурс: сутність, еволюція, сучасні уявлення, перспективи розвитку // Регіональна економіка. – 2003. - № 1. - С.179-185. Особистий внесок: окреслені можливі напрямки розвитку регіонального дискурсу.

  5. Шевчук Л.Т. Соціоекономічний моніторинг як інструмент реалізації стратегії сталого розвитку України // Соціально-економічні дослідження в перехідний період.Регіональна політика сталого розвитку: принципи формування, механізми реалізації (збірник наукових праць). Випуск 5 (ХХXVI) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: Відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2002. - С.541-548.

  6. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Стратегічні пріоритети розвитку Тернопільської області в контексті сталого розвитку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональна політика сталого розвитку: принципи формування, механізми реалізації (збірник наукових праць). Випуск 5 (ХХXVI) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: Відп. ред. академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2002. – С.183-188. Особистий внесок: розроблені стратегічні пріоритети розвитку регіону у сфері праці.

  7. Шевчук Л.Т. Медико-соціальний каркас території: побудова концепції, підходи до вивчення, роль у використанні трудового потенціалу // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Економіка”. Випуск 12. – Ужгород, 2002. - С. 23– 26.

  8. Шевчук Л.Т. Cуспільний менталітет і суспільний інтелект в контексті використання трудового потенціалу: регіональний аспект // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми регулювання регіонального ринку праці. Збірник наукових праць. Випуск 3 (ХХХІV)/НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відпов. ред. М.І.Долішній. – Львів, 2002. – С. 107-121.

  9. Шевчук Л.Т. Стратегічні моделі соціально-економічного розвитку регіону: особливості використання трудового потенціалу // Социально-экономические аспекты промышленной политики: теоретические аспекты регионального развития и модели инновационного развития территорий / Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины: Материалы докладов всеукраинской научно-практической конференции (Донецк-Мелекино, 9-10 сентября 2002 г.). – Т.1: Сб. научн. труд./ НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти; Ред-кол.: Амоша А.И.(отв.ред. и др.). – Донецк, 2002. – С.35-46.

  10. Шевчук Л.Т. Пошуки перспективних напрямків соціально-економічного розвитку Західного регіону України // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Щорічник. Тернопіль: Збруч, 2002. – С.297-301.

  11. Шевчук Л.Т. Обґрунтування економічної моделі розвитку міста як вибір одного з найголовніших стратегічних пріоритетів його перспективного поступу // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КН-ТЕУ: Зб. Наук. Праць за матеріалами ХІІІ міжнар. наук.- практ. конференції (9 -10 квітня 2002 року, Чернівці). Вип. ІІ. Економічні науки. У 2-х част. – Чернівці: АНТ Лтд, 2002.- С.175-181.

  12. Шевчук Л.Т. Соціально-економічний моніторинг як інструмент державного регулювання використанням трудового потенціалу в системі національної безпеки. - Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. - С.127-131.

  13. Шевчук Л.Т. Роль аналізу і прогнозу медико-соціальних аспектів використання трудового потенціалу в реалізації сталого розвитку регіону// Стратегія сталого розвитку Закарпаття: еколого-економічні та соціальні моделі/Матеріали регіональної науково-практичної конференції 30 листопада 2001 року//Спец. вип. журналу «Науковий вісник Ужгородського університету». Сер. «Економіка». - Випуск №9. - 2001.- С.496-500.

  1. Шевчук Л.Т. Використання трудового потенціалу крізь призму нової парадигми науки ХХІ століття // Регіональна економіка.–2001.-№3.- С.17-25.

  2. Мазур Т.М., Шевчук Л.Т. Особливості розвитку Львівської області як складової українсько-польського прикордоння // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми європейської інтеграції і транскордонної співпраці. Вип. ХХІХ. В 2-х томах / НАН України. Ін-т регіональн. дослідж. – Львів-Луцьк: Ред.-вид. відд. «Вежа» Волин.держ.ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. – Т.1. - С. 193-198. Особистий внесок: окреслені особливості трудовикористання у прикордонній області.

  3. Шевчук Л.Т. Особливості врахування медико-соціальних аспектів використання трудового потенціалу в межах депресивних територіальних суспільних систем // Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду: Наук. вісник ІІІ випуск.– Чернівці, 2001.- С.120-122.

  4. Шевчук Л.Т. Суспільний менталітет і суспільний інтелект в контексті використання трудового потенціалу: регіональний аспект / Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми регулювання регіонального ринку праці. (Збірник наукових праць). Випуск 3 (ХХХІV) / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С.107-121.

  5. Шевчук Л.Т. Сучасні дослідження використання трудового потенціалу: теоретичний аспект // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регулювання зайнятості та безробіття на регіональному ринку праці (Щорічник наукових праць). Випуск ХХVІ / НАН України. Інститут регіональних досліджень.- Львів, 2001. - С.74-86.

  6. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Світовий досвід місцевого самоврядування у регулюванні розвитку великих міст // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Регіональне управління і місцеве самоврядування. Основи формування регіональної соціально-економічної політики (Щорічник наукових праць). Випуск ХІV / НАН УКраїни. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2000. – С.126 – 137. Особистий внесок: розроблені підходи до регулювання розвитком великих міст.

  7. Шевчук Л.Т. Сучасні особливості дослідження трудового потенціалу: теоретичний аспект / Соціально-економічні дослідження у перехідний період. Регулювання зайнятості та безробіття на регіональному ринку праці. (Щорічник наукових праць). Випуск ХХVІ / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор М.І.Долішній. – Львів, 2000. – С. 74 – 86.

  8. Шевчук Л.Т. Аналіз сучасної конфесійної ситуації // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Соціальні аспекти регіональної політики (щорічник наукових праць). Випуск ІХ / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 1999.- С.401 – 420.

  9. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л., Гісем К.А. Соціально-економічне поле регіону: концептуальні засади // Соціально-економічні дослідження у перехідний період. Основи формування регіональної соціально-економічної політики (Щорічник наукових праць). Випуск VІІІ / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор М.І.Долішній. – Львів, 1999. – С. 97 – 104. Особистий внесок: сформована ідея теорії соціально-економічного поля.

  10. Шевчук Л.Т., Панчук О.Я. Проблеми комплексного розвитку міста-супутника Хмельницької АЕС Нетішина // Регіон у системі нових економічних і правових відносин. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції / Упоряд. проф. І.Г.Ткачук – Івано-Франківськ: Сіверсія, 1998. Особистий внесок: окреслені підходи до оцінки медико-соціальної ситуації в зоні впливу атомної станції.

  11. Шевчук Л.Т., Пантилей В.Л., Риборак А.Ф. Аналіз факторів суспільного здоров'я великого міста та соціально-економічна оцінка їх наслідків (на прикладі факторів виникнення і динаміки розвитку карієсу дітей у м.Львові) // Регіональна політика України: наукові основи, методи, механізми / Збірник наукових праць. За матеріалами доповідей міжнародної науково-практичної конференції, м.Львів, 21-23 травня 1998 р. / В трьох частинах / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповід. редактор М.І.Долішній. – Львів, 1998. – 440 с. Особистий внесок: окреслена структура факторів суспільного здоров’я.

  12. Шевчук Л. Т., Шевчук А. В., Коломийчук В. С. Проблеми розвитку міст у період реформування української економіки // Соціально-економічні дослідження в перехідний період: щорічник наукових праць. Вип.ІІ - Львів: ІРД НАН України, 1997. - С. 417 - 428. Особистий внесок: здійснена оцінка демографічних проблем великих міст.

  13. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Соціально-економічні кризи у розвитку територіально-виробничих комплексів великих міст // Соціально-економічні дослідження у перехідний період (Щорічник наукових праць). Вип.ІІ / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: видповідальний редактор М.І.Долішній. – Львів, 1997. – С. 109 – 119. Особистий внесок: висвітлені проблеми зайнятості у великих містах.

  14. Шевчук Л., Куреляк О. Трансформація соціальної структури населення в постсоціалістичний період та проблеми її дослідження // Соціально-економічні проблеми в перехідний період (щорічник наукових праць) / НАН України, Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповід. редактор М.І.Долішній та ін. – Львів, 1996. – 330 с. Особистий внесок: окреслена соціальна структура населення та висвітлені проблеми її дослідження.

  15. Шевчук Л.Т., Риборак А.Ф. Проблеми збереження iснуючого житлового фонду // Соцiально-економiчнi проблеми управлiння розвитком регiону в умовах трансформацiї економiки: 36 наук. пр. (Частина 2) / Iнститут регiональних дослiджень НАН України. - Львiв,1994. - С.185-193. Особистий внесок: окреслені проблеми збереження житлового фонду в контексті формування стандартів життєдіяльності населення.

  16. Шевчук Л.Т., Садова У.Я., Копець Г.Р. Структурно-демографiчнi i квалiметричнi параметри трудового потенцiалу в умовах ринкової переорiєнтацiї розвитку продуктивних сил регiону // Трудовий потенцiал в умовах ринку: Зб. наук. праць - К.: IЕ АH України, 1992. - С.24 – 35. Особистий внесок: обгрунтована структура трудового потенціалу.

Препринти:

  1. Долiшнiй М.I., Паламарчук М.М., Паламарчук О.М., Шевчук Л.Т. Соцiально-економiчне районування України / Препр. НАН України, Iнститут регiональних дослiджень, Львiв. - 1997. - 50с. Особистий внесок: обгрунтовані підходи до визначення меж соціально-економічних районів.

Тези доповідей:

  1. Шевчук Л.Т., Садова У.Я. Врахування трансформацiї трудової мотивацiї у вдосконаленнi територiальної органiзацiї суспiльства // Hауково-практична конфереренцiя "Трудовий потенцiал України", м. Луцьк 3-5 грудня 1992р. Тези доповiдй.- Львiв,1992. - С.110 – 119. Особистий внесок: здійснена оцінка трансформації трудової мотивації.

  2. Шевчук Л.Т. Тудове мотивацiйне поле i значення його дослiдження для рацiонального використання трудового потенцiалу регiону // Проблеми рацiонального використаня соцiально-економiчного та природно-ресурсного потенцiалу регiону. Тези республiканської науково-практичної конференцiї. Ч.I. Луцьк, 1993.- С.200-201.

  3. Шевчук Л.Т. Трансформація екологічної ситуації на Рівненщині: зменшення шансів на виживання // Демографічна ситуація в Карпатському регіоні: реальність, проблеми, прогнози на ХХІ століття. Тези міжнародної науково-практичної конференції / Заг. ред. проф., д.соціол.н. М.І.Пірен – Чернівці-Київ: Чернівецький Університет ім. Ю.Федьковича, 1996. - С.220 – 222.

  4. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Вплив циклiчного характеру соцiально-економiчних змiн на трудову мотивацiю // Мiжнародна конференцiя «Соцiально-економiчнi та етнополiтичнi змiни в країнах Центральної i Пiвденно-Схiдної Європи (друга половина 80-х - перша половина 90-х рр. ХХ ст)», 26-27 вересня 1996 року. – Ужгород. - 4с. Особистий внесок: з’ясована суть циклічного характеру трансформаційних процесів.

  5. Шевчук Л.Т., Романів О.М. Стан суспiльного здоров'я як iндикатор впливу господарської дiяльностi на екологiчну ситуацiю (на прикладi мiста Львова) // Перша Всеукраїнська науково-практична конференцiя "Теоретичнi та прикладнi аспекти соцiоекологiї". - Львiв, 7-11 жовтня 1996 року. – 3 с. Особистий внесок: розкриті підходи до оцінки медико-соціальної ситуації великого міста.

  6. Шевчук Л.Т., Корженівський І.Б. Пiдходи до активiзацiї соцiально-економiчного розвитку адмiнiстративних районiв (На прикладi Староконстянтинiвського району Хмельницької областi) // Науковi доповiдi мiжнародної науково-практичної конференцiї (м.Тернопiль, 17-18 квiтня 1997 р.) "Соцiально-економiчнi та екологiчнi проблеми розвитку адмiнiстративних районiв”. - Львiв-1997. Частина I. - С.114 –117. Особистий внесок: розроблені напрямки активізації соціально-економічного розвитку адміністративного району.

  7. Шевчук Л.Т., Панчук О.Я. Медико-соцiальнi аспекти вiдтворення трудового потенцiалу в зонi аварiйно-небезпечних об'єктiв (на прикладi Нетiшина - мiста-супутника Хмельницької АЕС) // Трудовий потенцiал України i його реалiзацiя в умовах розбудови нацiональної економiки / Матерiали мiжнародної наукової конференцiї. - Львiв, 1997. – С. 122 - 128с. Особистий внесок: проаналізовані особливості вітворення трудового потенціалу в зоні атомної електростанції.

  8. Шевчук Л.Т. Трансформація мережі об'єктів охорони здоров'я в умовах реформування економіки України // Трансформаційні процеси в господарстві регіонів Східної Європи / Наукові доповіді Міжнародної науково-практичної конференції (м. Ірпінь, 10-12 вересня 1997 р.). - Ірпінь, 1997. - С.119-120.

  9. Шевчук Л.Т., Пантилей В.А. Региональные проблемы общественного здоровья в период современного кризиса ( на примере Западного региона Украины) // Социокультурная динамика в период становления постиндустриального общества: закономерности, противоречия, приоритеты / Материалы к ІІІ Международной Кондратьевской конференциии (Кострома, 19-21 мая 1998 г.). – Москва, 1998.- С.202-205. Особистий внесок: окреслені підходи до оцінки суспільного здоров’я в період кризи.

  10. Шевчук Л.Т. Теоретичні проблеми розвитку продуктивних сил в умовах переходу до ринкової економіки // Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України: міжнародна науково-практична конференція. Ч.2 – К.: Знання, 1999. - С.7-9.

  11. Шевчук Л.Т. Пошуки перспективних напрямків соціально-економічного розвитку Західного регіону України // Концептуальні засади розвитку Західного регіону України: регіональна наукова конференція, Тернопіль, 24 травня 2002 р.// Міністерство науки і освіти України, Інститут економіки і підприємництва, Тернопільська обласна державна адміністрація, Головне управління економіки; Редкол.: О.С.Білоус та ін. – Тернопіль, 2002.- С.44-45.

Додаткові публікації:

  1. Шевчук Л.Т. Підходи до дослідження трудового потенціалу в умовах трансформації економіки на зламі ХХ і ХХІ століть // Clovek v suradniciacn multidimenzialnej spolоcnosti. II. - Presove: ManaCon, 2001. // P.217 – 220.

  2. Шевчук Л., Аарреваара Т. Фінляндія: соціально-економіко-географічна характеристика. - Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2001.- 163с. Особистий внесок: здійснено аналіз соціально-економічного розвитку Фінляндії.

  3. Долішній М.І., Шевчук Л.Т., Шевчук Я.В. Депресивні територіальні суспільні системи: концептуальні підходи до вивчення та пошук шляхів активізації розвитку // Clovek v suradniciach multidimenzialnej spolocnosti. I. – Presov: ManaCon, 2000.- P.228-236. Особистий внесок: розроблені концептуальні підходи до вивчення депресивних територіальних суспільних систем.

  4. Shevchuk L.T., Rusanova I.V. Transformation of the sphere of services in postsocislist Ukraine: social & economical and city buildings aspects; Publi-shed; Contempory Role of the Service Sector (Abstract of Conference). Przestrzen – Spoleczenstwo – Gospodarka Studia i materialy. 5 / 2000. – Lodz, 2000.- P.57-60. Особистий внесок: здійснена оцінка трансформації сфери послуг в постсоціалістичній Україні.

  5. Шевчук Л.Т. Социально-экономические поля как новые приоритеты в изучении эволюции городских систем: Теоретические аспекти, практическое значение в период современного кризиса // Wybrane uwarunkowania dzialnosci ekonomicznej. – Krakow, 2000.- P.225-228.

  6. Шевчук Л.Т., Шульц С.Л. Методологічні аспекти вдосконалення управління урбанізованими системами // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. праць. – К.: Міністерство освіти України, Академія муніципального управління, 2000. - С. 139-143. Особистий внесок: окреслені підходи до вдосконалення управління урбанізованими системами.

  7. Шевчук Л.Т. Сакральна географія. - Львів: Світ, 1999.- 160 с.

  8. Shevchuk L.T., Pantylej V. Population health in urban regions of Western Ukraine in conditions of socio-economics transformations // Population changes in urban regions of the East Central Europe in the con ditions of their socio-economic transformations. Studia i materialy. 4/1997 Lodz: University of Lodz, 1997.- Р. 52 – 55. Особистий внесок: здійснена оцінка взаємозалежності між суспільним здоров’ям і трансформацією соціально-економічних процесів в Західному регіоні України.

  9. Shevchuk L.T. Contamination of the Environment and Public Health: Arguments for International Collaboration; друк.; Proceedings of the 2nd International Congress on Hazardous Waste: Impact on Human and Ecological Health.- Atlanta, Georgia.- Copiright @ 1997 by Princenton Scientific Publishing CO., Inc.; С.10 –21.

  10. Шевчук Л.Т. Основи iнтерпретацiї еволюцiї мiських систем // Архiтектура: Вiсник Державного унiверситету "Львiвська полiтехнiка". - N 310, 1996. - С.134 –138.

  11. Шевчук Л.Т. Вплив аварiй та катастроф на стан суспiльного здоров'я України // Українськi екологiчнi сторiнки / додаток до Свiтового екологiчного журналу. – 1996.; с.1-3.

  12. Shevchuk L.T. Transformation of demografic problems in the Lviv agglomeration at the present time // Socio-economic transformation of old urban and industrial agglomerations in Poland against the background of other East-Central Europian Countries. Studia i materialy 3/ 1995 Lodz, 1995. - P.133 – 135.

  13. Шевчук Л.Т. Підходи до дослідження трудового потенціалу в умовах трансформації економіки на зламі ХХ і ХХІ століть // Clovek v suradniciacn multidimenzialnej spolоcnosti. II. - Presove: ManaCon, 2001. - P.217 – 220.

  14. Шевчук Л.Т. Основи медичної географії. – Львів: Львівський державний університет ім.Івана Франка, 1997. – 167 с.