148. Угрюмов Михайло Леонідович. Математичні тривимірові моделі та методи аналізу в'язких течій для аеродинамічного удосконалення вінців турбомашин: дис... д-ра техн. наук: 01.05.02 / Національний аерокосмічний ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харківський авіаційний ін-т". - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Угрюмов М.Л. Математичні тривимірові моделі та методи аналізу в’язких течій для аеродинамічного удосконалення вінців турбомашин. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 01.05.02 – математичне моделювання та обчислювальні методи. – Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”, Харків,2005.
Дисертацію присвячено удосконалюванню методів і засобів математичного й комп’ютерного моделювання в’язких течій газу в міжлопаткових каналах, а також синтезу раціональних форм вінців турбомашин з використанням способів керуванням відривом потоку в них. Розроблено методологію визначення й аналізу параметрів течії, що ґрунтується на системній структуризації фізичних процесів і зведенні задачі до еволюційної. Сформовано методологію профілювання шляхом реконструкції (модифікації) вінців на підставі розподіленого розв’язування взаємозв’язаних оптимізаційних задач. Для знаходження форми профілів у перерізах за висотою лопатки запропоновано метод побудови розв’язків варіаційної задачі аеродинаміки решіток турбомашин. Для розв’язування задач створено адаптивні обчислювальні алгоритми, а також програмні засоби, що їх реалізують, високу ефективність яких обґрунтовано теоретично й підтверджено практично. Основні результати роботи знайшли промислове застосування під час аеродинамічного удосконалення вінців осьових компресорів.
У дисертації одержано нові науково обґрунтовані результати, що в сукупності вирішують важливу науково-прикладну проблему, яка полягає в розробленні, узагальненні й розвитку теоретичної основи математичного та комп'ютерного моделювання в’язких тривимірних течій, обчислювальних методів, призначених для аеродинамічного удосконалювання високонавантажених вінців турбомашин з комплексним використанням способів керування відривом потоку на підставі сучасних технічних та інформаційних засобів, що дозволяє істотно скоротити терміни, матеріальні витрати й підвищити якість проектування турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок.
Одержано нові наукові й практичні результати роботи, що мають істотні переваги перед наявними вирішеннями й полягають у такому.
Проведено аналіз сучасного стану теорії та практики моделювання, аналізу фізичних полів і процесів у міжлопаткових каналах високонавантажених вінців турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок, а також синтезу раціональних просторових форм вінців з комплексним використанням способів керування відривом потоку. На їх підставі виявлено проблему дисертаційного дослідження, сформовано системну концепцію й підходи до розв’язування поставлених задач, що дозволили формалізувати процеси моделювання, аналізу і синтезу високонавантажених вінців турбомашин; структурувати задачі агрегування застосовуваних для поставленої мети методів у єдину методологію.
Уперше розроблено тривимірну математичну модель і системну методологію визначення параметрів відривної турбулентної течії ідеального політропного газу в міжлопаткових каналах вінців турбомашин на режимах обтікання, близьких до розрахункового при числах Маха М<1.3, що ґрунтується на системній структуризації (багатозонності) фізичних процесів з використанням розрахункової схеми з наближеним механізмом дисипації (розподіленими в просторі особливостями) в областях в’язкої взаємодії пристінних течій і нев'язкого ядра потоку й зведенні поставленої задачі до еволюційної. Розроблено узагальнений алгоритм розв’язування поставленої задачі.
Уперше розроблено математичну модель, методологію й методику розв’язування задач прийняття рішень під час формування вигляду вінців турбомашин на стадії концептуального проектування, виходячи із системної моделі прийняття раціональних рішень ОПР при аеродинамічному удосконалюванні вінців турбомашин:
метод розв’язування ВЗА решіток турбомашин шляхом послідовного розв’язування задач: перебування оптимального ПРТ уздовж контуру профілю, ЗКЗА – для вихрових стисливих течій при числах Маха М<1.3;
методологію раціонального тривимірного профілювання шляхом реконструкції (модифікації) вінців турбомашин з використанням способів керування відривом потоку в них шляхом ієрархічної організації синтезу системних раціональних проектних рішень за основними конструктивними параметрами вінця і решіток профілів у перерізах уздовж розмаху лопатки, форми профілів у перерізах на підставі методу побудови квазірозв’язків ЗКЗА з адаптацією диференціального зв'язку на кроці реконструкції (модифікації).
Одержала подальший розвиток теорія оптимальних алгоритмів. Розроблено нові ефективні послідовні (адаптивні) обчислювальні алгоритми з відкладеною корекцією рішень для задач: визначення параметрів тривимірної турбулентної течії ідеального політропного газу з урахуванням в’язкої взаємодії пристінних течій і нев'язкого ядра потоку, побудови квазірозв’язків ЗКЗА.
Розроблено структури нових засобів прикладної інформаційної технології: сертифікована САЕ-система інженерного аналізу в’язкої тривимірної течії в міжлопаткових каналах вінців турбомашин з комплексним використанням способів керування відривом потоку «Експерт», КСППР під час формування вигляду вінців турбомашин на стадії концептуального проектування.
Запропоновані тривимірові математичні моделі, розрахункові схеми, методи, алгоритми розв’язування задач і САЕ-системи, що їх реалізують, варто віднести до високоефективних, оскільки час розрахунку одного варіанта конструкції вінця в цьому випадку з точністю, порівняною з точністю фізичного експерименту, на порядок нижче, ніж за допомогою САЕ-систем, базисна частина функціонального наповнення яких орієнтована на числове розв’язування усереднених за Рейнольдсом-Фавром рівнянь Нав’є-Стокса.
Розроблено методику параметричного синтезу шляхом організації цілеспрямованих досліджень на моделях (прискорених випробувань) оптимального розміщення пристроїв керування відривом потоку в міжлопаткових каналах вінців турбомашин.
Для конкретних технічних об'єктів – вінців осьових компресорів – отримано за допомогою розроблених математичних, програмних і технічних засобів оригінальні результати теоретичних, розрахункових і експериментальних досліджень нових ефектів у тривимірній структурі течії, пов'язаних з комплексним використанням способів керування відривом потоку.
Розроблено нові способи і пристрої, що їх реалізують, для безпосереднього (непрямого) пасивного (активного) впливу на потік на підставі принципу керування відривом потоку, застосування яких забезпечує часткове зниження втрат.
Вірогідність запропонованих математичних моделей, розрахункових схем, методів, алгоритмів розв’язування задач і САЕ-систем, що їх реалізують, а також отриманих з їхньою допомогою наукових положень, результатів розрахункових досліджень, висновків і рекомендацій підтверджена результатами верифікації й аналізу адекватності розроблених математичних моделей.
Наукові положення, висновки, пропозиції та рекомендації, а також результати розрахункових і експериментальних досліджень прийняті для реалізації в технічних проектах і використовувалися під час доведення компресорів сучасних турбореактивних двигунів і турбоустановок, у вінцях яких шляхом непрямого керування відривом потоку досягають часткового зниження втрат.
Упровадження результатів дисертаційної роботи дозволило: підвищити продуктивність праці за рахунок організації процесу паралельного виконання операцій, якість проекту; істотно скоротити терміни й матеріальні витрати на експериментальне доведення виробу й охорону навколишнього середовища, тобто підвищити конкурентоспроможність вітчизняних турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок.
Таким чином, було досягнуто мету дослідження, що полягала в розробленні теоретичної основи, програмних і технічних засобів моделювання, аналізу фізичних полів і процесів у міжлопаткових каналах високонавантажених вінців турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок, а також синтезу раціональних просторових форм вінців з комплексним використанням способів керування відривом потоку в них, високу ефективність яких обґрунтовано теоретично й підтверджено практично.
Публікації автора:
Редин И.И., Угрюмов М.Л. Оценка эффективности надроторного устройства // Изв. вузов. Машиностроение. - 1984. - № 9. - С. 78-82.
Редин И.И., Угрюмов М.Л. Подход к обобщению данных по эффективности надроторных устройств // Изв. вузов. Авиационная техника. - 1986.- № 4.-С.96-99.
Угрюмов М.Л. Метод расчета взаимодействия пристенных течений // Изв. АН СССР. Механика жидкости и газа. - 1987. - № 2. - С. 53-59.
Меньшиков В.А., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Решение задачи обтекания венцов турбомашин пространственным потоком с учетом эффектов вязкости // Изв. АН СССР. Механика жидкости и газа .- 1991.- №6. – С.119 – 127.
Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А., Белик В.В. Сеточно-характеристический метод расчета пространственного пограничного слоя на ограничивающих поверхностях межлопаточного канала турбомашины // Изв. вузов. Авиационная техника. - 1992. - № 1. - С. 38-41.
Гнесин В.И., Голубев А.И., Угрюмов М.Л. Расчет дозвукового течения вязкого газа через решетку профилей // Газовая динамика двигателей и их элементов: Темат. сб. науч. тр. – Х.: ХАИ, 1983. – Вып. 2. - С. 62-69.
Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А. Интегральный метод расчета пространственного сжимаемого турбулентного пограничного слоя на вращающейся лопатке турбомашины // Газовая динамика двигателей их элементов: Темат. сб. науч. тр. – Х.: ХАИ, 1983.-Вып.2.– С. 154-160.
Гнесин В.И., Солодов В.Г., Угрюмов М.Л. Расчет пространственного течения в рабочем колесе осевого компрессора с учетом вязкости //Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. межвед. науч.-техн. сб. – Х.: ХАИ, 1983. – Вып. 50. – С. 18-23.
Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А. Подход к моделированию пространственных течений в каналах турбомашин //Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1984. - Вып. 38. - С. 14-20.
Угрюмов М.Л., Кравченко В.Б. Оценка влияния охлаждения на эффективность компрессора газотурбинного двигателя // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1985. - Вып. 40. - С. 81-84.
Угрюмов М.Л. Расчет взаимодействия пристенных течений //Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. междувед. науч.-техн. сб. - Х.: ХАИ, 1986. - Вып. 53. - С. 101-107.
Пространственное течение идеального газа в рабочем колесе осевого компрессора / Ю.И. Кимасов, В.А. Меньшиков, М.Л. Угрюмов, А.П. Черный // Проблемы машиностроения: Респ. межвед. сб. науч. тр. – Х.: Ин-т проблем машиностроения АН УССР, 1987. – Вып. 27. – С. 93-96.
Особенности формирования пространственных отрывных течений в плоских диффузорных решетках / В.Н. Ершов, В.А. Меньшиков, Ю.А. Скоб, М.Л. Угрюмов // Проблемы машиностроения: Респ. межвед. сб. науч. тр. - Х.: Ин-т проблем машиностроения АН УССР, 1988. - Вып. 29. - С. 72-76.
Никишов А.А., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Метод расчета кромочных потерь // Газовая динамика двигателей и их элементов: Темат. сб. науч. тр. - Х.: ХАИ, 1987. - С.42-49.
Амброжевич А.В., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Уточненное численное решение уравнений Эйлера //Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХАИ, 1988. - Вып. 55. - С. 93-97.
Угрюмов М.Л., Скоб Ю.А. Численное моделирование эффектов вязкости при расчете пространственного течения в решетках турбомашин // Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХАИ, 1989. - Вып. 56. – С. 20-25.
Экспериментальные исследования течения в области радиального зазора осевого компрессора /В.Ю. Незым, В.А. Поздняков, В.Г. Прокопович, М.Л. Угрюмов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1990. - Вып. 49. - С. 22-28.
Меньшиков В.А., Угрюмов М.Л. Метод расчета потерь в венцах дозвуковых осевых турбомашин //Лопаточные машины и струйные аппараты: Труды ЦИАМ. - М.: ЦИАМ, 1990. - Вып. 12. - С. 43-55 (Тр. ЦИАМ; № 1280).
Разработка структуры и математического обеспечения системных математических моделей приборов и агрегатов сложных технических систем / Борисенко Б.Н., Богомолов А.С., Трегубов М.И., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. // Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1993г. - Х.: ХАИ, 1994. - С. 201-206.
Адаптация математического обеспечения и системных математических моделей приборов и агрегатов к использованию в новых экономических условиях / Борисенко Б.Н., Богомолов А.С., Трегубов М.И., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. // Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1994 г. - Х.: ХАИ, 1995. - С.261-265.
Методика пространственного профилирования дозвуковых венцов осевых компрессоров в области сопряжения пера лопаток с торцевой поверхностью / Савин Н.М., Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А., Скоб Ю.А., Белик В.В. // Лопаточные машины и струйные аппараты: Труды ЦИАМ.- М.: ЦИАМ, 1996. - Вып.13. - С.69-80 (Тр. ЦИАМ; №1296).
Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Расчет течения идеального газа в плоских решетках турбомашин со струйным обтеканием выходных кромок //Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1995. - Вып. 53. - С. 133-145.
Угрюмов М.Л. Проектирование диффузорных решеток профилей с гидродинамически целесообразным распределением давлений //Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1996 г. - Х.: ХАИ, 1997. - С. 328-332.
Ugryumov M.L. Numerical Modelling of Three-Dimensiоnal Flow in Axial Compressor Rows with Control Separation Devices // Наука i освiта: Зб. наук. праць. – Київ: Академiя наук вищої школи України, 1997. - Кн. 3. - С. 225-228.
Константинов В.В., Угрюмов М.Л. Математическое моделирование турбулентного пристенного течения в устройствах с подвижной торцевой стенкой //Вестник Харьковского государственного автомобильно-дорожного технического университета: Сб. науч. тр. – Х.: ХГАДТУ, 1998. - С. 54-58.
Угрюмов М.Л. Применение методов вычислительной аэродинамики для совершенствования венцов осевых компрессоров //Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1997 г. – Х.: ХАИ, 1998. - С. 227-231.
Угрюмов М.Л. Применение интегральных соотношений к расчету средних параметров областей отрывов, вызванных взаимодействием пристенных течений //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. - Х.: Гос. аэрокосмич. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 5. - С. 138-141.
Константинов В.В., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Автоматизированный комплекс программ для расчетов вязких пространственных течений в каналах турбомашин //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосмич. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 5. - С. 130-134.
Меняйлов А.В., Угрюмов М.Л. Результаты апробации методики расчета потерь в плоской решетке профилей //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 5. - С. 149-152.
Константинов В.В., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. Автоматизированная информационная система для построения решений задачи обтекания венцов осевых турбомашин трехмерным вязким потоком //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 7. - С. 146-150.
Угрюмов М.Л. Автоматизированная информационная система для комплексных исследований аэродинамического совершенства венцов осевых компрессоров, обтекаемых трехмерным вязким потоком газа // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998.-Вып.6.-С.143-147.
Применение моделирующего трехмерное вязкое течение компьютерного комплекса для оптимизации венцов осевого компрессора / Угрюмов М.Л., Константинов В.В., Цегельник А.М., Скоб Ю.А., Письменный В.И., Меняйлов А.В. // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1999. – Вып.9. – С.80-84.
Угрюмов М.Л., Константинов В.В. Системный подход к созданию компьютерных систем инженерного анализа для совершенствования венцов турбомашин // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2000. - Вып.15. - С.218-224.
Угрюмов М.Л., Меняйлов А.В., Цегельник А.М. Параметрический синтез трехмерного рационального профилирования венцов турбомашин с использованием САЕ – систем // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2000. - Вып.21. - С.195-201.
Численное моделирование процесса распространения продуктов горения при пожаре в зданиях с атриумами / Ю.Д. Митасов, А.Ф. Редько, Ю.А. Скоб, М.Л. Угрюмов // Науковий вісник будівництва: 3б. наук. пр. – Х.: ХДТУБА, ХОТВ АБУ. 2001. – Вип. 14. – С. 258-262.
Информационная система поддержки принятия решений при выборе параметров авиационных двигателей на этапе эскизного проектирования / А.Ю. Соколов, М.Л. Угрюмов, О.С. Радивоненко, Н.С. Бакуменко // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2001. – Вып. 23. – С. 104-107.
Угрюмов М.Л. Методы системной и информационной технологий анализа и аэродинамического совершенствования венцов турбомашин // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2002. - Вып.28. - С.108-116.
Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А., Прокофьев С.А. Расчетные и экспериментальные исследования обтекания лопаток венцов осевых компрессоров с прямыми и изогнутыми концами трехмерным вязким потоком газа // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2002. - Вып.27. - С.152-156.
Угрюмов М.Л., Цегельник А.М., Прокофьев С.А. Решение задачи многокритериального принятия решений при формировании облика венцов турбомашин // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2003. - Вып.36/1. - С.94-100.
Согласованные методы многокритериальной оптимизации и трехмерного проектирования венцов турбомашин / М.Л. Угрюмов, А.М. Цегельник, С.А. Прокофьев, А.В. Меняйлов // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2003. - Вып.41/6. - С.53-57.
Применение принципов объектно-ориентированного моделирования к разработке CAD-системы совершенствования венцов турбомашин / М.Л.Угрюмов, А.В.Меняйлов, А.М.Цегельник, С.А.Прокофьев // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2004. - Вып.7/15. - С.42-46.
Способ уменьшения неравномерности потока на выходе из лопаточной решетки турбомашины: А.с. 1073488 СССР, МКИ F 01 D 9/00, F 04 D 27/02 / В.Н.Ершов, В.А.Меньшиков, И.И.Редин, М.Л.Угрюмов (СССР).-№3532750/24-06; Заявлено 06.01.83; Опубл. 15.02.84, Бюл. №6.-2с.
Лопатка рабочего колеса осевого компрессора: А.с. 1203989 СССР, МКИ F 04 D 29/38 / В.С.Дука, В.Ю.Незым, И.И.Редин, М.Л.Угрюмов (СССР).-№3645173/25-06; Заявлено 22.09.83; Опубл. 07.01.86. Бюл. № 1. – 2с.
Способ уменьшения неравномерности потока на выходе из лопаточной решетки турбомашины: А.с. 1216375 СССР, МКИ F 01 D 9/04 , F 04 D 29/66 / В.С.Дука, В.Н.Ершов, И.И.Редин, М.Л.Угрюмов (СССР). - №3645174/24-06; Заявлено 22.09.83; Опубл. 07.03.86; Бюл. №9. - 2с.
Calculation and Measurement of the Three-Dimensional Flow in Axial Compressor Cascade, with and without End-Bends / M. L. Ugryumov, Yu. A. Skob, V. A. Menshikov, V. I. Pismenniy // Proc. The International Conf. of Fluid Mechanics V. – Vol. 2. – Cairo (Egypt). – 1995. – P. 433-442.
Константинов В.В., Угрюмов М.Л. Математическое моделирование взаимодействия вязких пристенных течений на ограничивающих поверхностях криволинейных диффузорных каналов // Совершенствование турбоустановок методами математического и физического моделирования. Тр. Междунар. науч.-техн. конф. (г. Змиев, 1997 г.) – Харьков: Ин-т проблем машиностроения НАН Украины, 1997.– С. 271–274.
Меняйлов А.В., Письменный В.И., Угрюмов М.Л. Совершенствование диффузорных каналов энергетических установок на базе профилей с откорректированной диффузорностью // Совершенствование турбоустановок методами математического и физического моделирования. Тр. Междунар. науч.–техн. конф. (г. Змиев, 1997 г.). -Харьков: Ин-т проблем машиностроения НАН Украины, 1997.- С. 215–219.
Автоматизированный комплекс для совершенствования венцов осевых компрессоров / Меняйлов А.В., Письменный В.И., Константинов В.В., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. // Прогресс. Технология. Качество. Тр. Второго конгресса двигателестроителей Украины с иностранным участием ( п. Рыбачье, 1997 г.). – Киев–Харьков: ХАИ им. Н.Е. Жуковского, 1997. – С.173–176.
Mathematical Models, Methods and Improvement Technology of the Turbomachinery Rows / M.L. Ugryumov, Yu.A. Skob, V.V. Constantinov, V.I. Pismenniy, A.V. Menyaylov // Papers from The Fourteenth International Symposium on Air Breathing Engines. – Florence (Italy).-1999.-10p. (ISABE Paper No. 99-7049)
Ugryumov M.L., Tsegelnik A.M., Menyaylov A.V. Computer-aided Improvement of the Axial Turbomachinary Rows Streamlined by 3D Viscous Flow // Turbomachinery. - Lodz, 1999. – No.115. – Р.379-386.
Ugryumov M.L., Tsegelnik A.M., Menyaylov A.V. Calculation and Measurement of the 3D Flow in Axial Flow Compressor Rows, with and without Control of Flow separation Devices // Proc. The Second International Symposium on Fluid Machinery and Fluid Engineering. – Beijing (China). – 2000. – P. 226 – 231 (2nd ISFMFE Paper No.D-5)
Decision Support Systems for the Aerodynamic Perfection of Turbomachinery Rows / M.L. Ugryumov, A.Yu. Sokolov, V.V. Kalinin, A.M. Tsegelnik // Papers from The Fifteenth International Symposium on Air Breathing Engines. – Bangalore (India).-2001.-7p. (ISABE Paper No. 2001-1116)
Ugryumov M.L., Tsegelnik A.M. Information Technology of a Turbomachinery Row Formation// Proc. The Seventh International Congress on Fluid Dynamics and Propulsion. – Sharm El-Sheikh, Sinai ( Egypt ). -2001. - 6p. (ICFDP7 by ASME Paper No. 2001-GLB-010)
Computational Modeling of the Emission and Distribution of Gaseous Toxic matters in the Atmosphere / A.V. Gaydachuk, Y.A. Skob, M.L. Ugryumov, E.A. Granovskiy, V.A. Lifar // Abstracts Book and CD–ROM Proceedings the 21st International Congress of Theoretical and Applied Mechanics. – Warszawa (Poland). – 2004. – 2p. (ICTAM04 Paper No. FM9S_12590)
Проектирование и реализация программного комплекса для совершенствования венцов осевых компрессоров / М.Л.Угрюмов, А.М.Цегельник, С.А.Прокофьев, А.В.Меняйлов // Компрессорная техника и пневматика в XXI веке: XIII Международная научно–техническая конференция по компрессоростроению. – Сумы: Изд-во СумГУ, 2004. – Т.1.– С. 103–108.