Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Математичне моделювання та обчислювальні методи


148. Угрюмов Михайло Леонідович. Математичні тривимірові моделі та методи аналізу в'язких течій для аеродинамічного удосконалення вінців турбомашин: дис... д-ра техн. наук: 01.05.02 / Національний аерокосмічний ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харківський авіаційний ін-т". - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Угрюмов М.Л. Математичні тривимірові моделі та методи аналізу в’язких течій для аеродинамічного удосконалення вінців турбомашин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 01.05.02 – математичне моделювання та обчислювальні методи. – Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського “Харківський авіаційний інститут”, Харків,2005.

Дисертацію присвячено удосконалюванню методів і засобів математичного й комп’ютерного моделювання в’язких течій газу в міжлопаткових каналах, а також синтезу раціональних форм вінців турбомашин з використанням способів керуванням відривом потоку в них. Розроблено методологію визначення й аналізу параметрів течії, що ґрунтується на системній структуризації фізичних процесів і зведенні задачі до еволюційної. Сформовано методологію профілювання шляхом реконструкції (модифікації) вінців на підставі розподіленого розв’язування взаємозв’язаних оптимізаційних задач. Для знаходження форми профілів у перерізах за висотою лопатки запропоновано метод побудови розв’язків варіаційної задачі аеродинаміки решіток турбомашин. Для розв’язування задач створено адаптивні обчислювальні алгоритми, а також програмні засоби, що їх реалізують, високу ефективність яких обґрунтовано теоретично й підтверджено практично. Основні результати роботи знайшли промислове застосування під час аеродинамічного удосконалення вінців осьових компресорів.

У дисертації одержано нові науково обґрунтовані результати, що в сукупності вирішують важливу науково-прикладну проблему, яка полягає в розробленні, узагальненні й розвитку теоретичної основи математичного та комп'ютерного моделювання в’язких тривимірних течій, обчислювальних методів, призначених для аеродинамічного удосконалювання високонавантажених вінців турбомашин з комплексним використанням способів керування відривом потоку на підставі сучасних технічних та інформаційних засобів, що дозволяє істотно скоротити терміни, матеріальні витрати й підвищити якість проектування турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок.

Одержано нові наукові й практичні результати роботи, що мають істотні переваги перед наявними вирішеннями й полягають у такому.

  1. Проведено аналіз сучасного стану теорії та практики моделювання, аналізу фізичних полів і процесів у міжлопаткових каналах високонавантажених вінців турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок, а також синтезу раціональних просторових форм вінців з комплексним використанням способів керування відривом потоку. На їх підставі виявлено проблему дисертаційного дослідження, сформовано системну концепцію й підходи до розв’язування поставлених задач, що дозволили формалізувати процеси моделювання, аналізу і синтезу високонавантажених вінців турбомашин; структурувати задачі агрегування застосовуваних для поставленої мети методів у єдину методологію.

  2. Уперше розроблено тривимірну математичну модель і системну методологію визначення параметрів відривної турбулентної течії ідеального політропного газу в міжлопаткових каналах вінців турбомашин на режимах обтікання, близьких до розрахункового при числах Маха М<1.3, що ґрунтується на системній структуризації (багатозонності) фізичних процесів з використанням розрахункової схеми з наближеним механізмом дисипації (розподіленими в просторі особливостями) в областях в’язкої взаємодії пристінних течій і нев'язкого ядра потоку й зведенні поставленої задачі до еволюційної. Розроблено узагальнений алгоритм розв’язування поставленої задачі.

  1. Уперше розроблено математичну модель, методологію й методику розв’язування задач прийняття рішень під час формування вигляду вінців турбомашин на стадії концептуального проектування, виходячи із системної моделі прийняття раціональних рішень ОПР при аеродинамічному удосконалюванні вінців турбомашин:

метод розв’язування ВЗА решіток турбомашин шляхом послідовного розв’язування задач: перебування оптимального ПРТ уздовж контуру профілю, ЗКЗА – для вихрових стисливих течій при числах Маха М<1.3;

методологію раціонального тривимірного профілювання шляхом реконструкції (модифікації) вінців турбомашин з використанням способів керування відривом потоку в них шляхом ієрархічної організації синтезу системних раціональних проектних рішень за основними конструктивними параметрами вінця і решіток профілів у перерізах уздовж розмаху лопатки, форми профілів у перерізах на підставі методу побудови квазірозв’язків ЗКЗА з адаптацією диференціального зв'язку на кроці реконструкції (модифікації).

  1. Одержала подальший розвиток теорія оптимальних алгоритмів. Розроблено нові ефективні послідовні (адаптивні) обчислювальні алгоритми з відкладеною корекцією рішень для задач: визначення параметрів тривимірної турбулентної течії ідеального політропного газу з урахуванням в’язкої взаємодії пристінних течій і нев'язкого ядра потоку, побудови квазірозв’язків ЗКЗА.

  2. Розроблено структури нових засобів прикладної інформаційної технології: сертифікована САЕ-система інженерного аналізу в’язкої тривимірної течії в міжлопаткових каналах вінців турбомашин з комплексним використанням способів керування відривом потоку «Експерт», КСППР під час формування вигляду вінців турбомашин на стадії концептуального проектування.

Запропоновані тривимірові математичні моделі, розрахункові схеми, методи, алгоритми розв’язування задач і САЕ-системи, що їх реалізують, варто віднести до високоефективних, оскільки час розрахунку одного варіанта конструкції вінця в цьому випадку з точністю, порівняною з точністю фізичного експерименту, на порядок нижче, ніж за допомогою САЕ-систем, базисна частина функціонального наповнення яких орієнтована на числове розв’язування усереднених за Рейнольдсом-Фавром рівнянь Нав’є-Стокса.

  1. Розроблено методику параметричного синтезу шляхом організації цілеспрямованих досліджень на моделях (прискорених випробувань) оптимального розміщення пристроїв керування відривом потоку в міжлопаткових каналах вінців турбомашин.

  2. Для конкретних технічних об'єктів – вінців осьових компресорів – отримано за допомогою розроблених математичних, програмних і технічних засобів оригінальні результати теоретичних, розрахункових і експериментальних досліджень нових ефектів у тривимірній структурі течії, пов'язаних з комплексним використанням способів керування відривом потоку.

Розроблено нові способи і пристрої, що їх реалізують, для безпосереднього (непрямого) пасивного (активного) впливу на потік на підставі принципу керування відривом потоку, застосування яких забезпечує часткове зниження втрат.

  1. Вірогідність запропонованих математичних моделей, розрахункових схем, методів, алгоритмів розв’язування задач і САЕ-систем, що їх реалізують, а також отриманих з їхньою допомогою наукових положень, результатів розрахункових досліджень, висновків і рекомендацій підтверджена результатами верифікації й аналізу адекватності розроблених математичних моделей.

  2. Наукові положення, висновки, пропозиції та рекомендації, а також результати розрахункових і експериментальних досліджень прийняті для реалізації в технічних проектах і використовувалися під час доведення компресорів сучасних турбореактивних двигунів і турбоустановок, у вінцях яких шляхом непрямого керування відривом потоку досягають часткового зниження втрат.

Упровадження результатів дисертаційної роботи дозволило: підвищити продуктивність праці за рахунок організації процесу паралельного виконання операцій, якість проекту; істотно скоротити терміни й матеріальні витрати на експериментальне доведення виробу й охорону навколишнього середовища, тобто підвищити конкурентоспроможність вітчизняних турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок.

Таким чином, було досягнуто мету дослідження, що полягала в розробленні теоретичної основи, програмних і технічних засобів моделювання, аналізу фізичних полів і процесів у міжлопаткових каналах високонавантажених вінців турбомашин турбореактивних двигунів і турбоустановок, а також синтезу раціональних просторових форм вінців з комплексним використанням способів керування відривом потоку в них, високу ефективність яких обґрунтовано теоретично й підтверджено практично.

Публікації автора:

  1. Редин И.И., Угрюмов М.Л. Оценка эффективности надроторного устройства // Изв. вузов. Машиностроение. - 1984. - № 9. - С. 78-82.

  2. Редин И.И., Угрюмов М.Л. Подход к обобщению данных по эффективности надроторных устройств // Изв. вузов. Авиационная техника. - 1986.- № 4.-С.96-99.

  3. Угрюмов М.Л. Метод расчета взаимодействия пристенных течений // Изв. АН СССР. Механика жидкости и газа. - 1987. - № 2. - С. 53-59.

  4. Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А. Расчет пространственного пограничного слоя в межлопаточных каналах решеток осевых турбомашин // Изв. вузов. Авиационная техника. - 1989. - № 4. - С. 18-21.

  5. Меньшиков В.А., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Решение задачи обтекания венцов турбомашин пространственным потоком с учетом эффектов вязкости // Изв. АН СССР. Механика жидкости и газа .- 1991.- №6. – С.119 – 127.

  6. Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А., Белик В.В. Сеточно-характеристический метод расчета пространственного пограничного слоя на ограничивающих поверхностях межлопаточного канала турбомашины // Изв. вузов. Авиационная техника. - 1992. - № 1. - С. 38-41.

  7. Гнесин В.И., Голубев А.И., Угрюмов М.Л. Расчет дозвукового течения вязкого газа через решетку профилей // Газовая динамика двигателей и их элементов: Темат. сб. науч. тр. – Х.: ХАИ, 1983. – Вып. 2. - С. 62-69.

  8. Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А. Интегральный метод расчета пространственного сжимаемого турбулентного пограничного слоя на вращающейся лопатке турбомашины // Газовая динамика двигателей их элементов: Темат. сб. науч. тр. – Х.: ХАИ, 1983.-Вып.2.– С. 154-160.

  9. Гнесин В.И., Солодов В.Г., Угрюмов М.Л. Расчет пространственного течения в рабочем колесе осевого компрессора с учетом вязкости //Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. межвед. науч.-техн. сб. – Х.: ХАИ, 1983. – Вып. 50. – С. 18-23.

  10. Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А. Подход к моделированию пространственных течений в каналах турбомашин //Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1984. - Вып. 38. - С. 14-20.

  11. Угрюмов М.Л., Кравченко В.Б. Оценка влияния охлаждения на эффективность компрессора газотурбинного двигателя // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1985. - Вып. 40. - С. 81-84.

  12. Угрюмов М.Л. Расчет взаимодействия пристенных течений //Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. междувед. науч.-техн. сб. - Х.: ХАИ, 1986. - Вып. 53. - С. 101-107.

  13. Пространственное течение идеального газа в рабочем колесе осевого компрессора / Ю.И. Кимасов, В.А. Меньшиков, М.Л. Угрюмов, А.П. Черный // Проблемы машиностроения: Респ. межвед. сб. науч. тр. – Х.: Ин-т проблем машиностроения АН УССР, 1987. – Вып. 27. – С. 93-96.

  14. Особенности формирования пространственных отрывных течений в плоских диффузорных решетках / В.Н. Ершов, В.А. Меньшиков, Ю.А. Скоб, М.Л. Угрюмов // Проблемы машиностроения: Респ. межвед. сб. науч. тр. - Х.: Ин-т проблем машиностроения АН УССР, 1988. - Вып. 29. - С. 72-76.

  15. Никишов А.А., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Метод расчета кромочных потерь // Газовая динамика двигателей и их элементов: Темат. сб. науч. тр. - Х.: ХАИ, 1987. - С.42-49.

  16. Амброжевич А.В., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Уточненное численное решение уравнений Эйлера //Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХАИ, 1988. - Вып. 55. - С. 93-97.

  17. Угрюмов М.Л., Скоб Ю.А. Численное моделирование эффектов вязкости при расчете пространственного течения в решетках турбомашин // Самолетостроение. Техника воздуш. флота: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХАИ, 1989. - Вып. 56. – С. 20-25.

  18. Экспериментальные исследования течения в области радиального зазора осевого компрессора /В.Ю. Незым, В.А. Поздняков, В.Г. Прокопович, М.Л. Угрюмов // Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1990. - Вып. 49. - С. 22-28.

  19. Меньшиков В.А., Угрюмов М.Л. Метод расчета потерь в венцах дозвуковых осевых турбомашин //Лопаточные машины и струйные аппараты: Труды ЦИАМ. - М.: ЦИАМ, 1990. - Вып. 12. - С. 43-55 (Тр. ЦИАМ; № 1280).

  20. Разработка структуры и математического обеспечения системных математических моделей приборов и агрегатов сложных технических систем / Борисенко Б.Н., Богомолов А.С., Трегубов М.И., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. // Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1993г. - Х.: ХАИ, 1994. - С. 201-206.

  21. Адаптация математического обеспечения и системных математических моделей приборов и агрегатов к использованию в новых экономических условиях / Борисенко Б.Н., Богомолов А.С., Трегубов М.И., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. // Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1994 г. - Х.: ХАИ, 1995. - С.261-265.

  22. Методика пространственного профилирования дозвуковых венцов осевых компрессоров в области сопряжения пера лопаток с торцевой поверхностью / Савин Н.М., Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А., Скоб Ю.А., Белик В.В. // Лопаточные машины и струйные аппараты: Труды ЦИАМ.- М.: ЦИАМ, 1996. - Вып.13. - С.69-80 (Тр. ЦИАМ; №1296).

  23. Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Расчет течения идеального газа в плоских решетках турбомашин со струйным обтеканием выходных кромок //Энергетическое машиностроение: Респ. межвед. науч.-техн. сб. - Х.: ХПИ, 1995. - Вып. 53. - С. 133-145.

  24. Угрюмов М.Л. Проектирование диффузорных решеток профилей с гидродинамически целесообразным распределением давлений //Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1996 г. - Х.: ХАИ, 1997. - С. 328-332.

  1. Ugryumov M.L. Numerical Modelling of Three-Dimensiоnal Flow in Axial Compressor Rows with Control Separation Devices // Наука i освiта: Зб. наук. праць. – Київ: Академiя наук вищої школи України, 1997. - Кн. 3. - С. 225-228.

  2. Константинов В.В., Угрюмов М.Л. Математическое моделирование турбулентного пристенного течения в устройствах с подвижной торцевой стенкой //Вестник Харьковского государственного автомобильно-дорожного технического университета: Сб. науч. тр. – Х.: ХГАДТУ, 1998. - С. 54-58.

  3. Угрюмов М.Л. Применение методов вычислительной аэродинамики для совершенствования венцов осевых компрессоров //Авиационно-космическая техника и технология: Труды ХАИ им. Н.Е. Жуковского за 1997 г. – Х.: ХАИ, 1998. - С. 227-231.

  4. Угрюмов М.Л. Применение интегральных соотношений к расчету средних параметров областей отрывов, вызванных взаимодействием пристенных течений //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. - Х.: Гос. аэрокосмич. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 5. - С. 138-141.

  5. Константинов В.В., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л. Автоматизированный комплекс программ для расчетов вязких пространственных течений в каналах турбомашин //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосмич. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 5. - С. 130-134.

  6. Меняйлов А.В., Угрюмов М.Л. Результаты апробации методики расчета потерь в плоской решетке профилей //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 5. - С. 149-152.

  7. Константинов В.В., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. Автоматизированная информационная система для построения решений задачи обтекания венцов осевых турбомашин трехмерным вязким потоком //Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998. - Вып. 7. - С. 146-150.

  8. Угрюмов М.Л. Автоматизированная информационная система для комплексных исследований аэродинамического совершенства венцов осевых компрессоров, обтекаемых трехмерным вязким потоком газа // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1998.-Вып.6.-С.143-147.

  9. Применение моделирующего трехмерное вязкое течение компьютерного комплекса для оптимизации венцов осевого компрессора / Угрюмов М.Л., Константинов В.В., Цегельник А.М., Скоб Ю.А., Письменный В.И., Меняйлов А.В. // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 1999. – Вып.9. – С.80-84.

  10. Имитационное моделирование управления отрывом потока в межлопаточных каналах турбомашин / Угрюмов М.Л., Скоб Ю.А., Меньшиков В.А., Константинов В.В., Цегельник А.М. // Вестник Харьковского гос. политехн. ун-та: Сб. науч. тр. – Х.: ХГПУ, 1999.- Вып.73. - С.161-166.

  11. Угрюмов М.Л., Константинов В.В. Системный подход к созданию компьютерных систем инженерного анализа для совершенствования венцов турбомашин // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2000. - Вып.15. - С.218-224.

  12. Угрюмов М.Л., Меняйлов А.В., Цегельник А.М. Параметрический синтез трехмерного рационального профилирования венцов турбомашин с использованием САЕ – систем // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Гос. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2000. - Вып.21. - С.195-201.

  13. Численное моделирование процесса распространения продуктов горения при пожаре в зданиях с атриумами / Ю.Д. Митасов, А.Ф. Редько, Ю.А. Скоб, М.Л. Угрюмов // Науковий вісник будівництва: 3б. наук. пр. – Х.: ХДТУБА, ХОТВ АБУ. 2001. – Вип. 14. – С. 258-262.

  14. Информационная система поддержки принятия решений при выборе параметров авиационных двигателей на этапе эскизного проектирования / А.Ю. Соколов, М.Л. Угрюмов, О.С. Радивоненко, Н.С. Бакуменко // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2001. – Вып. 23. – С. 104-107.

  15. Угрюмов М.Л. Методы системной и информационной технологий анализа и аэродинамического совершенствования венцов турбомашин // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2002. - Вып.28. - С.108-116.

  16. Угрюмов М.Л., Меньшиков В.А., Прокофьев С.А. Расчетные и экспериментальные исследования обтекания лопаток венцов осевых компрессоров с прямыми и изогнутыми концами трехмерным вязким потоком газа // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2002. - Вып.27. - С.152-156.

  17. Повышение эффективности каталитических преобразователей отходящих газов мусоросжигательных печей / В.Е. Ведь, Е.В. Кухтик, А.М. Ляшенко, М.Л. Угрюмов // Интегрированные технологи и энергосбережение: Ежеквартальный научно-практический журнал. - Х.: Нац. техн. ун-т «ХПИ», 2002. - № 2. - С. 90-93.

  18. Угрюмов М.Л., Цегельник А.М., Прокофьев С.А. Решение задачи многокритериального принятия решений при формировании облика венцов турбомашин // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2003. - Вып.36/1. - С.94-100.

  19. Согласованные методы многокритериальной оптимизации и трехмерного проектирования венцов турбомашин / М.Л. Угрюмов, А.М. Цегельник, С.А. Прокофьев, А.В. Меняйлов // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2003. - Вып.41/6. - С.53-57.

  20. Применение принципов объектно-ориентированного моделирования к разработке CAD-системы совершенствования венцов турбомашин / М.Л.Угрюмов, А.В.Меняйлов, А.М.Цегельник, С.А.Прокофьев // Авиационно-космическая техника и технология: Сб. науч. тр. – Х.: Нац. аэрокосм. ун-т им. Н.Е. Жуковского «ХАИ», 2004. - Вып.7/15. - С.42-46.

  21. Способ уменьшения неравномерности потока на выходе из лопаточной решетки турбомашины: А.с. 1073488 СССР, МКИ F 01 D 9/00, F 04 D 27/02 / В.Н.Ершов, В.А.Меньшиков, И.И.Редин, М.Л.Угрюмов (СССР).-№3532750/24-06; Заявлено 06.01.83; Опубл. 15.02.84, Бюл. №6.-2с.

  22. Лопатка рабочего колеса осевого компрессора: А.с. 1203989 СССР, МКИ F 04 D 29/38 / В.С.Дука, В.Ю.Незым, И.И.Редин, М.Л.Угрюмов (СССР).-№3645173/25-06; Заявлено 22.09.83; Опубл. 07.01.86. Бюл. № 1. – 2с.

  23. Способ уменьшения неравномерности потока на выходе из лопаточной решетки турбомашины: А.с. 1216375 СССР, МКИ F 01 D 9/04 , F 04 D 29/66 / В.С.Дука, В.Н.Ершов, И.И.Редин, М.Л.Угрюмов (СССР). - №3645174/24-06; Заявлено 22.09.83; Опубл. 07.03.86; Бюл. №9. - 2с.

  24. Лопатка осевого компрессора: А.с. 1751430 СССР, МКИ F 04D 29/38 / В.В.Ключников, В.А.Меньшиков, М.Е.Ольшанский, Н.М.Савин, Ю.А.Скоб, М.Л.Угрюмов, Г.Н.Чурсанов (СССР). - №4686725 / 06; Заявлено 03.05.89. Опубл. 30.07.92. Бюл. №28.-4с.

  25. Calculation and Measurement of the Three-Dimensional Flow in Axial Compressor Cascade, with and without End-Bends / M. L. Ugryumov, Yu. A. Skob, V. A. Menshikov, V. I. Pismenniy // Proc. The International Conf. of Fluid Mechanics V. – Vol. 2. – Cairo (Egypt). – 1995. – P. 433-442.

  26. Константинов В.В., Угрюмов М.Л. Математическое моделирование взаимодействия вязких пристенных течений на ограничивающих поверхностях криволинейных диффузорных каналов // Совершенствование турбоустановок методами математического и физического моделирования. Тр. Междунар. науч.-техн. конф. (г. Змиев, 1997 г.) – Харьков: Ин-т проблем машиностроения НАН Украины, 1997.– С. 271–274.

  27. Меняйлов А.В., Письменный В.И., Угрюмов М.Л. Совершенствование диффузорных каналов энергетических установок на базе профилей с откорректированной диффузорностью // Совершенствование турбоустановок методами математического и физического моделирования. Тр. Междунар. науч.–техн. конф. (г. Змиев, 1997 г.). -Харьков: Ин-т проблем машиностроения НАН Украины, 1997.- С. 215–219.

  28. Автоматизированный комплекс для совершенствования венцов осевых компрессоров / Меняйлов А.В., Письменный В.И., Константинов В.В., Скоб Ю.А., Угрюмов М.Л., Чернышев Ю.К. // Прогресс. Технология. Качество. Тр. Второго конгресса двигателестроителей Украины с иностранным участием ( п. Рыбачье, 1997 г.). – Киев–Харьков: ХАИ им. Н.Е. Жуковского, 1997. – С.173–176.

  29. Mathematical Models, Methods and Improvement Technology of the Turbomachinery Rows / M.L. Ugryumov, Yu.A. Skob, V.V. Constantinov, V.I. Pismenniy, A.V. Menyaylov // Papers from The Fourteenth International Symposium on Air Breathing Engines. – Florence (Italy).-1999.-10p. (ISABE Paper No. 99-7049)

  30. Ugryumov M.L., Tsegelnik A.M., Menyaylov A.V. Computer-aided Improvement of the Axial Turbomachinary Rows Streamlined by 3D Viscous Flow // Turbomachinery. - Lodz, 1999. – No.115. – Р.379-386.

  31. Ugryumov M.L., Tsegelnik A.M., Menyaylov A.V. Calculation and Measurement of the 3D Flow in Axial Flow Compressor Rows, with and without Control of Flow separation Devices // Proc. The Second International Symposium on Fluid Machinery and Fluid Engineering. – Beijing (China). – 2000. – P. 226 – 231 (2nd ISFMFE Paper No.D-5)

  32. Decision Support Systems for the Aerodynamic Perfection of Turbomachinery Rows / M.L. Ugryumov, A.Yu. Sokolov, V.V. Kalinin, A.M. Tsegelnik // Papers from The Fifteenth International Symposium on Air Breathing Engines. – Bangalore (India).-2001.-7p. (ISABE Paper No. 2001-1116)

  33. Ugryumov M.L., Tsegelnik A.M. Information Technology of a Turbomachinery Row Formation// Proc. The Seventh International Congress on Fluid Dynamics and Propulsion. – Sharm El-Sheikh, Sinai ( Egypt ). -2001. - 6p. (ICFDP7 by ASME Paper No. 2001-GLB-010)

  34. Computational Modeling of the Emission and Distribution of Gaseous Toxic matters in the Atmosphere / A.V. Gaydachuk, Y.A. Skob, M.L. Ugryumov, E.A. Granovskiy, V.A. Lifar // Abstracts Book and CD–ROM Proceedings the 21st International Congress of Theoretical and Applied Mechanics. – Warszawa (Poland). – 2004. – 2p. (ICTAM04 Paper No. FM9S_12590)

  35. Проектирование и реализация программного комплекса для совершенствования венцов осевых компрессоров / М.Л.Угрюмов, А.М.Цегельник, С.А.Прокофьев, А.В.Меняйлов // Компрессорная техника и пневматика в XXI веке: XIII Международная научно–техническая конференция по компрессоростроению. – Сумы: Изд-во СумГУ, 2004. – Т.1.– С. 103–108.