Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Електричні станції, мережі і системи


Меженкова Марія Олександрівна. Математична модель електростанції для аналізу перехідних процесів і оцінки поведінки пристроїв релейного захисту : Дис... канд. наук: 05.14.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Меженкова Марія Олександрівна. Математична модель електростанції для аналізу перехідних процесів и оцінки поведінки пристроїв релейного захисту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.14.02 Електричні станції, мережі і системи. – Донецький національний технічний університет, Донецьк, 2002.

Запропонована математична модель ЕС, яка базується на повних диференційних рівняннях елементів і дозволяє одержувати миттєві значення величин. Надана методика і проведено розрахунок параметрів схем заміщення ТГ з обмеженою кількістю демпферних контурів ротора. Виконані розрахунки симетричних і несиметричних КЗ для схем Вуглегірської і Зуївської ТЕС. Визначені межі динамічної стійкості генераторів цих ЕС при різних рівнях частоти в енергосистемі. Виявлено, що при тривалих КЗ певної відстані типовий струмовий захист від зовнішніх симетричних КЗ з блокуванням мінімальної напруги виявляється непрацездатним для генераторів з системами самозбудження. Також виявлено, що коли КЗ на відходячих від шин ЕС приєднаннях вимикаються з великими витримками часу, генератори переходять у асинхронний режим роботи, що не враховується при виборі уставок їх резервних захистів. Запропоновані шляхи удосконалення зазначених захистів. Розроблена методика подання в перехідних режимах миттєвих значень несинусоїдальних фазних струмів у вигляді аперіодичної складової, а також складових прямої, зворотної і нульової послідовностей. Адекватність математичної моделі підтверджена задовільним збігом результатів моделювання з реальними осцилограмами, зафіксованими під час КЗ на Вуглегірській ТЕС.

В дисертаційній роботі вирішена актуальна науково-прикладна задача створення математичної моделі ЕС для аналізу перехідних процесів при симетричних і несиметричних КЗ, яка дає можливість уточнювати параметри спрацьовування пристроїв РЗА, що дозволяє підвищити надійність роботи електричної системи у цілому.

1. Розроблена математична модель ЕС, яка заснована на ДР елементів, враховує їх взаємні зв’язки і дозволяє розраховувати: узагальнені вектора по трьом фазам і миттєві значення фазних струмів, напруг, опорів, потужностей і кутів, які описують поведінку елементів системи; миттєві та діючі значення струмів і напруг прямої, зворотної та нульової послідовностей в усталених і в перехідних режимах при усіх видах міжфазних та однофазних КЗ.

2. Для використовуємих у теперішній час на ЕС України турбогенераторів потужністю 100-800 МВт отримані параметри еквівалентних схем заміщення з обмеженою кількістю еквівалентних контурів на роторі (2-3) по відомим частотним характеристикам, що дозволяє спростити їх математичне моделювання.

3. На підставі результатів моделювання проведено аналіз поведінки резервних захистів генераторів при близьких і віддалених КЗ. Виявлено, що при тривалих КЗ генератори втрачають динамічну стійкість, і їх напруги та струми мають коливальний характер, що у теперішній час не враховується при виборі уставок резервних захистів і може призвести до відмови у роботі останніх.

4. Запропонована удосконалена схема резервного МСЗ генератора, яка враховує можливість порушення стійкості генераторів з системами самозбудження при тривалих КЗ. Зазначена схема забезпечує фіксацію досягнення струмом статора уставки реле мінімального струму, завдяки чому гарантується надійне спрацьовування захисту при випадінні генератора з синхронізму під час КЗ.

5. Для забезпечення надійного відключення збудженого генератора, який перейшов у асинхронний режим після відключення з великою витримкою часу КЗ на приєднаннях, що відходять від шин ЕС, запропоновано пускові органи струмових і дистанційних захистів генераторів виконувати з затримкою на відпадання з часом, який би перевищував напівперіод коливань струму статора. Останній може бути отриманий за допомогою розробленої моделі.

6. Розроблена методика подання миттєвих значень несинусоїдальних фазних струмів (напруг) при КЗ у вигляді аперіодичної складової, а також складових прямої, зворотної та нульової послідовностей, що дозволяє оцінювати поведінку фільтрових пристроїв РЗА, які реагують на ці величини. Методика заснована на об’єднанні відомих методів симетричних складових і розкладання у ряд Фур’є.

7. Для підтвердження адекватності математичної моделі проведено порівняльний аналіз результатів моделювання за допомогою розробленої програми з натурними осцилограмами, якій показав, що характер змінення струмів і напруг у обох випадках збігається, а відносна похибка, розрахована для діючих значень величин, не перевищує 8,7%.

Публікації автора:

  1. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Поведение синхронных генераторов с системами самовозбуждения при близких коротких замыканиях // Сб. науч. трудов Донецкого гос. техн. унив-та. Серия: “Электротехника и энергетика”. - Донецк: ДонГТУ. - 1998. - Вып. 2. - С. 20-23.

  2. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Расчет на ПЭВМ токов коротких замыканий для выбора уставок релейной защиты электростанций // Сб. науч. трудов Донецкого гос. техн. унив-та. Серия: “Электротехника и энергетика”. - Донецк: ДонГТУ. - 1999. - Вып. 4. - C. 186-190.

  3. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Метод определения мгновенных значений симметричных составляющих токов и напряжений в переходных режимах// Вісник Нац. унів-ту "Львівська політехніка".- Львів: Львівська політехніка. - 2000. - №403. - С. 149-156.

  4. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Определение параметров эквивалентных схем замещения турбогенераторов для расчетов на математических моделях // Зб. наук. праць Донецького держ. техн. унів-ту. Серія “Електротехніка і енергетика”. - Донецьк: ДонДТУ. - 2000. - Вип. 17. - С. 38-41.

  5. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Анализ поведения резервных защит генераторов блочных электростанций при внешних симметричных коротких замыканиях // Зб. наук. праць Донецького держ. техн. унів-ту.. Серія “Електротехніка і енергетика”. - Донецьк: ДонДТУ. - 2000. - Вип. 21. - С.120-122.

  6. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Математическое моделирование электромеханических переходных процессов на электрических станциях // Электричество. – 2001. - №4. - С.5-9.

  7. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Математическая модель электрической станции для анализа поведения турбогенераторов с системами самовозбуждения при коротких замыканиях // Технічна електродинаміка. Cпец. випуск за матеріалами II Міжнародної науково-технічної конференції “Математичне моделювання в електротехніці та електроенергетиці”. – Київ: Інститут електродинаміки НАН України. - 1998. – C. 100-105.

  8. V. Sivokobylenko, M. Mezhenkova, A. Apuchtin Digital modelling of transients in the turbogenerators of electric power station during the short circuits // Proc. 9-th International Symposium on Short-circuit currents in power systems. –Cracow. - 2000. - P.53-59.

  9. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Оценка степени несимметрии трехфазных напряжений и токов в переходных режимах электрических систем // Зб. праць IV Міжнар. наук. конф. “Ефективність і якість електропостачання промислових підприємств”. - Маріуполь: ПДТУ. - 2000.- С. 109-113.

  10. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Разработка резервной защиты генераторов с системами самовозбуждения с помощью математической модели ТЭС // Книга за матеріалами п’ятої міжнар. науково-техн. конф. “Контроль і управління в складних системах” (КУСС-97). - Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця. - 1999. - Том 3. - C. 248-254.

  11. Сивокобыленко В.Ф., Меженкова М.А. Математическое моделирование симметричных составляющих токов и напряжений в переходных режимах// Тези доповідей 3-ї Міжнар. наук.-техн. конф. “Математичне моделювання в електротехніці, електроніці та електроенергетиці”. – Львів. - 1999. - С. 242.

Особистий внесок: у [1],[6]-[8] – розробка математичної моделі і розрахунки ПП на ЕС; у [2] – розрахунок на ПЕОМ струмів КЗ; у [3],[9],[11] – методика подання миттєвих значень несинусоідальних фазних струмів (напруг) у вигляді аперіодичної і симетричних складових для оцінки їх степіня несиметрії і несинусоїдальності в перехідних режимах; у [4] – визначення параметрів еквівалентних схем заміщення турбогенераторів потужністю 100-800 МВт з обмеженою кількістю (2-3) еквівалентних контурів на роторі; у [5],[10] – аналіз поведінки резервних захистів генераторів при КЗ.