Воронецька Ірина Станіславівна. Маркетингове забезпечення ринку плодоовочевої продукції : Дис... канд. наук: 08.02.01 - 2003.
Анотація до роботи:
Воронецька І.С. Маркетингове забезпечення ринку плодоовочевої продукції. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - економіка, організація і управління підприємствами. - Національний аграрний університет, Київ, 2003.
В роботі досліджені теоретичні і методологічні основи та прикладні питання розвитку маркетингових досліджень та особливості організаційно-економічного механізму функціонування маркетингу в підприємствах і об’єднаннях плодоовочевого підкомплексу.
Організаційно-економічний механізм функціонування маркетингу в плодоовочевому підкомплексі розглядається як система організаційних, технологічних, економічних і соціальних важелів та методів управління процесом виробництва, розподілу, обміну та споживання продуктів плодоовочівництва та їх переробки.
В роботі обґрунтовані напрямки стратегії розвитку ринку плодоовочевої продукції в Україні, сутність яких зводиться до створення ефективного функціонування і регулювання маркетингового механізму. Дана робота фактично є одним із перших комплексних досліджень ринку плодоовочевої продукції в Україні.
Реформування сучасної України відбувається на фонів глибокої кризи всіх сфер і галузей, включаючи аграрне виробництво. Низький рівень ефективності, відсутність дієвих стимулів підприємницької діяльності, значні структурні диспропорції, диспаритет цін на сільськогосподарську і промислову продукцію, що споживається сільським господарством роблять особливо актуальним розвиток теорії і технології продовольчого маркетингу, забезпечення ефективності і конкурентоспроможності продукції.
Сучасний продовольчий маркетинг - це філософія великого аграрного бізнесу. Він все активніше використовується сільськогосподарськими підприємствами як засіб завоювання своєї частки на ринку і ефективної її експлуатації. Встановлено, що це дозволить оптимізувати обмежені ресурси, знижувати витрати виробництва та обігу, забезпечувати необхідний рівень рентабельності. Об’єкти продовольчого маркетингу – це споживчий ринок, його сегменти, товари, ціни, попит, конкуренція, реклама, канали руху товарів, система економічного стимулювання і відповідальності, ринкова інфраструктура (дороги, транспорт, банки, біржі, аукціони, зв’язок, інформаційно-обчислювальна база та ін.), мотиви покупців, нормативна база, мікро- і макросередовище маркетингу.
Доведено, що загальною негативною особливістю маркетингу плодоовочевого ринку України слід вважати появу на ньому великої кількості низько товарних контрагентів. Мова йде про значне зростання питомої ваги особистого підсобного господарства населення у загальному обсязі плодоовочевої продукції. Виробництво заради використання продукції для власного споживання, а не для реалізації, породжує чисто натуральне виробництво з великими затратами людської праці. Воно також потребує уваги держави: необхідні зовсім інші сорти, якісне насіння, малогабаритна техніка, нові конструкції теплиць, засоби захисту рослин та ін.
Ефективна підприємницька діяльність вимагає від суб’єктів економічних взаємовідносин проведення глибокого аналізу всіх ринкових процесів, щоб забезпечити ефективне використання наявних ресурсів і якісне задоволення споживчих потреб. Для прийняття оптимального рішення в умовах жорсткої конкуренції підприємствам необхідний чималий об'єм комерційної інформації. Потрібен серйозний аналіз ринків продукції, що виробляється і техніко-економічне обґрунтування планованих змін на підприємствах з використанням більш сучасних методів досліджень: функціонально-вартісного аналізу, SWOT-аналізу та маржинального аналізу.
Встановлено, що стратегічне планування маркетингової діяльності краще всього будувати за окремими етапами: організація-дослідження-апробація, використовуючи при цьому оперативне і тактичне планування. Досвід підприємств плодоконсервної промисловості дозволяє зробити висновок, що поточне планування і оперативне будується у вигляді календарно-виробничого планування з слабко вираженою комерціалізацією. Вихідним моментом планування комерційної діяльності є визначення попиту споживачів на товари підприємства. У зв’язку з цим, рекомендується структурно-функціональна модель організації маркетингової діяльності в області з виділенням пункцій на різних її рівнях.
Для забезпечення успішного функціонування системи маркетингу в різних формах господарювання є створення інформаційного простору, який би забезпечував обмін оперативною інформацію. Єдине інформаційне поле доцільно створювати через центри маркетингових досліджень на базі комп’ютерних мереж Необхідною умовою високої результативності такої системи є функціональний зв’язок між складовими елементами плодоовочевого підкомплексу.
Оскільки в нинішніх підприємствах плодоовочевого підкомплексу маркетингова діяльність розвинена недостатньо, пропонується вдосконалення функціональної структури управління виробництвом на засадах маркетингу на підприємствах і об’єднаннях на спеціалізованих оптових ринках, що дасть можливість сприйняти маркетинг як єдиний загальнопідприємницький процес, створити умови для доступності і довіри його запровадження, признати важливість особистого внеску співробітників для забезпечення успіху підприємства.
Підвищення результативності підприємницької діяльності традиційно пов‘язана з одним з основних елементів маркетингу - політикою цін. В конкурентному ринковому середовищі ціна виступає як один із основних інструментів, який в умовах низького рівня платоспроможності населення дає змогу виробникам продавати, а покупцям купувати, як економічний вимірювач попиту і пропозиції товару. Результатами дослідження доведено, що досягнення беззбиткового виробництва продукції є один із найприйнятних способів ціноутворення, який визначається на основі застосування маржинального аналізу.
В маркетинговій практиці використовуються різноманітні прийоми та методи для спілкування з цільовою аудиторією, для отримання необхідної реакції. Підприємства агропромислового сектору повинні не тільки виробляти достатню кількість якісної продукції, вони повинні інформувати споживачів про вигоди, які несуть вироблені ними товари і домогтися закріплення цієї інформації в свідомості споживачів. Для цього їм необхідно засвоїти основні прийоми масової комунікації: рекламу, стимулювання збуту і пропаганди. Для підприємств системи плодоовочевого підкомплексу необхідно: розробити комплексну програму, визначити конкретні цілі, познайомитись зі всіма відомими принципами дії основних методів стимулювання, скласти простий, але принадливий текст програми. Вибрані методи і форми повинні відповідати іміджу підприємства і товару. Необхідно знати ті засоби масової інформації, з якими прийдеться працювати. Повинна бути чітка координація діяльності по стимулюванню збуту з іншими маркетинговими планами.
Запропоновані окремі елементи маркетингу можна застосувати у вітчизняній практиці інших плодоовочевих регіонів України.
Публікації автора:
Воронецька І.С. Маркетингові дослідження в АПК // Вісник ВДСГІ.- 1997. - Вип. 1. -С.29-31.
Воронецька І.С. Фактори формування маркетингу плодоовочевого підкомплексу // Науковий вісник НАУ. - 1998. - Вип. 4. - С.31-37.
Воронецька І.С. Зарубіжний досвід та передумови створення оптових ринків плодоовочевої продукції в Україні // Науковий вісник НАУ. - 1999. - Вип.14.- С.341-346.
Воронецька І.С. До питання характеристики ринку плодоовочевої продук-ції // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У 4-х частинах. Частина 4. Ціноутворення, інфраструктура аграрного ринку та виробничих потреб в АПК. - К.: ІАЕ, 2001. - С.140-143.
Воронецька І.С. Оцінка зони безпечності підприємства // Збірник наукових праць ВДАУ, 2002. – Вип.12. - С.167-169.