Адаменко Дмитро Ігорович. Магніто- та електроіндуковані ефекти оптичної активності у магнітно-невпорядкованих кристалах : Дис... канд. наук: 01.04.05 - 2009.
Анотація до роботи:
Адаменко Д. І. Магніто- та електроіндуковані ефекти оптичної активності у магнітно-невпорядкованих кристалах. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.05 – оптика, лазерна фізика. – Інститут фізичної оптики Міністерства освіти і науки України, Львів, 2008.
Дисертаційна робота присвячена виявленню та дослідженню явищ просторової дисперсії та ефектів оптичної активності, зумовлених дією електричного та магнітного полів, в магнітно-невпорядкованих кристалах CdS, (Ga0.3In0.7)2Se3, Bi12GeO20, SiO2 і Li2B4O7; зокрема, в сегнетоелектричних кристалах Pb5Ge3O11 і Pb5Ge3O11:Cr3+, а також в ізотропних боросилікатних стеклах.
На основі експериментальних досліджень ефекту Фарадея в ряді кристалів показано, що неповна невзаємність цього ефекту однозначно проявляється лише в оптично активних кристалах. Методом малокутової поляриметрії виявлено неповну невзаємність фарадеївського повертання площини поляризації світла в кристалах кварцу, яка однозначно свідчить про те, що даний ефект не є пов’язаним з магнітогірацією, оскільки магнітогірація є забороненою в кристалах SiO2 при задіяній геометрії експерименту. На основі електродинамічної теорії з врахуванням просторової дисперсії показано, що неповна невзаємність ефекту Фарадея може існувати в магнітно-невпорядкованих кристалах за умови відмінності від нуля лінійного двозаломлення та наявності природної оптичної активності. Експериментально встановлено, що в кристалах Pb5Ge3O11:Cr3+ коефіцієнт електрогіраційного ефекту в околі температури фазового переходу суттєво перевищує значення електрогіраційних коефіцієнтів у досліджуваних раніше кристалічних матеріалах сімейства германату свинцю.
На основі досліджень температурних залежностей оптичної активності та електрогіраційного ефекту встановлено характер фазового переходу в кристалах Pb5Ge3O11:Cr3+ Виявлено магнітоелектрооптичний поворот площини поляризації світла в кристалах Pb5Ge3O11 та Pb5Ge3O11:Cr3+, індукований спільною дією зовнішнього магнітного поля та спонтанної поляризації.
На основі експериментальних досліджень ефекту Фарадея в кристалах (Ga0.3In0.7)2Se3, Bi12GeO20, Li2B4O7, CdS і SiO2, а також боросилікатних стеклах методами однопроменевої та малокутової поляриметрії показано, що неповна невзаємність ефекту Фарадея однозначно проявляється лише в оптично активних кристалах (Ga0.3In0.7)2Se3, Bi12GeO20 і SiO2.
Методом малокутової поляриметрії виявлено неповну невзаємність фарадеївського повертання площини поляризації світла в кристалах кварцу, яка однозначно свідчить про те, що даний ефект не є пов’язаним з магнітогірацією, оскільки магнітогірація є забороненою в кристалах SiO2 при задіяній геометрії експерименту.
На основі електродинамічної теорії з врахуванням просторової дисперсії показано, що неповна невзаємність ефекту Фарадея може існувати в магнітно-невпорядкованих кристалах за умови відмінності від нуля лінійного двозаломлення та наявності природної оптичної активності. Такі умови можуть виконуватися, зокрема, в одновісних кристалах з відносно невеликим залишковим двозаломленням.
На основі математичного моделювання встановлено, що залежності кута неповної невзаємності фарадеївського повертання площини поляризації світла від залишкового лінійного двозаломлення відповідають експериментально отриманим значенням кута неповної невзаємності в кристалах (Ga0.3In0.7)2Se3 і Bi12GeO20 та залишковому двозаломленню порядку 10–5.
Продемонстровано можливість існування ефекту невзаємності показників заломлення в кристалах СdS за наявності зовнішнього магнітного поля (kH–ефекту). Встановлено, що величина коефіцієнту ефекту Котона-Мутона в кристалах СdS для =632,8 нм становить 2,0810–15 Е–2.
Експериментально встановлено, що в кристалах Pb5Ge3O11:Cr3+ коефіцієнт електрогіраційного ефекту в околі дорівнює , суттєво перевищуючи значення електрогіраційних коефіцієнтів у досліджуваних раніше кристалічних матеріалах сімейства германату свинцю.
На основі досліджень температурних залежностей оптичної активності та електрогіраційного ефекту встановлено, що фазовий перехід в кристалах Pb5Ge3O11:Cr3+ є власним сегнетоелектричним фазовим переходом другого роду. За результатами даних досліджень для кристалів Pb5Ge3O11:Cr3+ отримано значення постійної Кюрі-Вейса (), критичного індексу температурної поведінки параметру порядку () та коефіцієнтів термодинамічного потенціалу (F21,2510–4 К–1 та F45 м4/Кл2). Показано, що в околі співвідношення обернених електрогіраційних коефіцієнтів приблизно задовольняє закон "двійки" ().
Виявлено магнітоелектрооптичний поворот площини поляризації світла в кристалах Pb5Ge3O11 та Pb5Ge3O11:Cr3+, індукований спільною дією зовнішнього магнітного поля та спонтанної поляризації. Встановлено, що величина відповідного магнітоелектрооптичного коефіцієнту для кристалів Pb5Ge3O11 та Pb5Ge3O11:Cr3+ в параелектричній фазі становить 2,910–7 та 6,610–7 м4/(ЕКл2), відповідно.