Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Технологія виробництва продуктів тваринництва


Чернявський Станіслав Євгенович. М'ясна продуктивність бугайців при відгодівлі під впливом штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / УААН; Інститут тваринництва центральних районів. — Д., 2007. — 144арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 110-130.



Анотація до роботи:

Чернявський С.Є. М’ясна продуктивність бугайців при відгодівлі під впливом штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.04 – технологія виробництва продуктів тваринництва. – Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2006.

У дисертації викладені результати досліджень відгодівлі бугайців червоної степової породи віком від 15 до 18 міс. під впливом штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення. Вивчено продуктивні якості бугайців, клініко-фізіологічні показники, вуглеводно-жировий обмін, морфологічний та хімічний склад м’яса, розвиток внутрішніх органів, біохімічні та морфологічні показники крові, поживність основних продуктів забою, мікрокліматичні умови утримання тварин.

Встановлено, що штучна аероіонізація в комплексі з ультрафіолетовим опроміненням позитивно впливає на стан здоров’я, ріст й розвиток бугайців, їх відгодівельні та забійні якості, при цьому зменшуються затрати кормів на 1 кг приросту живої маси. Поліпшуються основні параметри мікроклімату: зменшується вміст у повітрі аміаку, сірководню, вуглекислого газу, пилу та мікроорганізмів.

Дослідженнями доведено економічну ефективність комплексного застосування штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення при відгодівлі бугайців та визначено оптимальні концентрації й режими обробки.

  1. Удосконалено й апробовано спосіб відгодівлі бугайців червоної степової породи з 15- до 18-місячного віку шляхом використання штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення, які є потужними факторами, що не тільки позитивно впливають на параметри мікроклімату в приміщеннях, але й значно покращують стан здоров’я, ріст і розвиток, відгодівельні та забійні якості молодняку на заключній відгодівлі.

    1. Уперше при відгодівлі бугайців червоної степової породи віком з 15 до 18 місяців застосовано комплексну дію штучної аероіонізації та визначено оптимальний режим комплексної обробки: концентрація аероіонів – 800 тис. іон/см3, доза ультрафіолетового опромінення – 260 мергод/см2 при експозиції 60 хв. на добу. Курс обробки складає два 30-денних цикла, між якими перерва 20 днів.

    2. Застосування аероіонізації в комплексі з ультрафіолетовим опроміненням в оптимальних дозах значно поліпшувало відгодівельні та забійні якості бугайців: абсолютний приріст живої маси збільшився на 11,4-26,6% (Р<0,001), а затрати кормів на 1 кг приросту живої маси зменшилися на 20%. Забійна маса і маса парної туші в дослідних групах, відповідно, збільшилися на 5,2-8,0% (Р<0,05-0,01) та 5,4-8,6% (Р<0,05-0,01).

    3. Дія комплексного фактору призводить до зміни основних клінічних показників: температура шкіри підвищилась на 0,47-0,48 С (Р<0,05), частота пульсу збільшилась на 2,6-4,5% (Р<0,01-0,001), а частота дихальних рухів зменшилась на 6,4-8,3% (Р<0,05-0,01).

    4. Комплексна дія штучної аероіонізації й ультрафіолетового опромінення зумовила позитивні зрушення в морфологічному складі і якісних показниках крові:

    кількість еритроцитів збільшилась на 12,0-20,9% (Р<0,05-0,01). При цьому спостерігається тенденція до зменшення кількості лейкоцитів та підвищення концентрації гемоглобіну;

    посилюється білковий обмін. На це вказує збільшення в сироватці крові вмісту загального білка на 6,4-14,6% (Р<0,05);

    покращується мінеральний обмін: в сироватці крові зростають вміст кальцію на 4,8% (Р<0,01) і неорганічного фосфору на 6,2-10,9% (Р<0,05-0,01), а також показник лужного резерву – на 8,9% (Р<0,05).

    1. Під дією штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення у бугайців зростає коефіцієнт енергетичної забезпеченості, активізується процес синтезу м’язової тканини. Це підтверджується підвищенням на 3,2-8,3% харчового білка в розрахунку на 1 кг живої маси, а також морфологічним складом туш, одержаних від забитих бугайців (другий дослід III дослідна група). Порівняно з контролем у тушах дослідної групи маса м’якоті була на 19,09 кг більшою, а її вихід виявився вищим на 1,41%. При цьому встановлено їх перевагу за величиною коефіцієнта м’ясності (+0,52 або 10,6%) та за вмістом білка в середній пробі м’яса (+0,91 або 4,74%).

    2. Перевага комплексно оброблених тварин за відгодівельними, забійними і м’ясними якостями над контрольними пояснюється тим, що комплексна обробка виявилась значним стимулом розвитку як за масою, так і виходом внутрішніх органів, в тому числі органів травлення, що сприяє кращій перетравності і більш повному використанню всіх поживних речовин раціону. В результаті дослідні бугайці більше додавали в живій масі, характеризувались меншими затратами кормів на 1 кг приросту живої маси або краще оплачували згодовані корми.

    3. Штучна аероіонізація та ультрафіолетове опромінення не погіршували кулінарні та смакові якості вирощеної яловичини, що підтверджують результати дегустації. Це стосується також і шкур. За масою, промірами і хімічним складом у контрольних і дослідних шкурах суттєвої різниці не встановлено.

    4. Побічний вплив штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінювання на організм бугайців виявляється через поліпшення основних параметрів мікроклімату за рахунок зниження відносної вологості повітря на 1,32%, зменшення вмісту в повітрі шкідливих газів: аміаку – на 1,03 мг/м3, сірководню – на 0,33 мг/м3 і вуглекислого газу – на 0,03%; пилу й мікроорганізмів – на 56-62%.

    5. Дослідженнями доведено високу економічну ефективність комплексного застосування штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення при інтенсивній відгодівлі бугайців у заключний період. Собівартість 1 ц приросту живої маси в досліді, проведеному у виробничих умовах, знизилась на 16,9% (за концентрації легких іонів 800 тис. в 1 см3 та дози ультрафіолетового опромінювання 260 мергод/см2), а рентабельність виробництва яловичини підвищилась на 22,7%. Термін окупності витрат, пов’язаних з придбанням та монтажем іонізаторів і опромінювачів, становив 0,7 року.

    6. Комплексна дія штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінювання є одним із надійних і потужних факторів, що стимулює м’ясну продуктивність бугайців на відгодівлі.

Публікації автора:

  1. Сокрут О.В., Чернявський С.Є. Іонізація повітря в тваринницьких приміщеннях // Зб. наук. пр. Ін-ту тваринництва центр. районів УААН / Матер. наук.-вироб. конф. «Шляхи розвитку тваринництва в ринкових умовах». – Дніпропетровськ, 2002. – С. 28-30. (експериментальна частина).

  2. Чернявський С.Є. Вплив аероіонізації та ультрафіолетового опромінення на м’ясну продуктивність бугайців // Зб. проблемних доповідей Ін-ту тваринництва центр. районів УААН «Сучасні проблеми тваринництва». – Дніпропетровськ, 2002. – С. 70-73.

  3. Чернявський С.Є., Сокрут О.В. Вплив штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення на білковий склад крові бугайців // Зб. наук. пр. Ін-ту тваринництва центр. районів УААН / Матер. наук.-вироб. конф. «Наукове забезпечення епізоотичного благополуччя тваринництва». – Дніпропетровськ, 2003. – С. 64-66. (обробка даних).

  4. Чернявський С.Є. Вплив аероіонізації та ультрафіолетового опромінювання на вміст поживних речовин в їстівних частинах бугайців // Тваринництво України. – 2004. – №1-2. – С. 10-11.

  5. Сокрут О.В., Чернявський С.Є. Технологічні умови при використанні генератора аероінів в тваринницьких приміщеннях // Зб. наук. пр. Ін-ту тваринництва центр. районів УААН / Матер. наук.-вироб. конф. «Новітні технології в тваринництві». – Дніпропетровськ, 2004. – С. 61-63. (збір матеріалу, обробка даних).

  6. Чернявський С.Є. Вплив штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення на морфологічні та біохімічні показники крові бугайців // Науково-технічний бюлетень Ін-та тваринництва / Матер. Міжнар. наук. конф. «Наукові основи сучасних технологій виробництва продукції тваринництва». – Харків, 2004. – Вип. 87. – С. 156-159.

  7. Чернявський С.Є., Сокрут О.В. Продуктивні якості бугайців на відгодівлі під впливом штучної аероіонізації та ультрафіолетового // Зб. наук. пр. Ін-ту тваринництва центр. районів УААН / Матер. регіон. конф. молодих вчених «Актуальні проблеми тваринництва». – Дніпропетровськ, 2005. – С. 74-78. (аналіз результатів досліджень).

  8. Чернявський С.Є. Відгодівельні та забійні якості бугайців під впливом штучної аероіонізації та ультрафіолетового опромінення // Таврійський науковий вісник / Зб. наук. пр. Херсонського державного аграрного університету. – Херсон: Айлант, 2006. – С. 67-71.