Чоловський Сергій Миколайович. Листкові злакові попелиці і цикадки на озимій пшениці та обгрунтування заходів обмеження їх чисельності в Північному Степу України: Дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / Інститут зернового господарства УААН. - Д., 2002. - 189арк. - Бібліогр.: арк. 150-185.
Анотація до роботи:
Чоловський С.М. Листкові злакові попелиці і цикадки на озимій пшениці та обгрунтування заходів обмеження їх чисельності в Північному Степу України.
Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 16.00.10 – ентомологія. –Харківський державний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2002.
В посівах озимої пшениці в Північному Степу України виявлено і ідентифіковано 4 види листкових злакових попелиць і 41 вид цикадок. Домінуючими і найшкодочиннішими серед них були Sitobion avenae F., Schizaphis graminum Rond., Psammotettix striatus L., Macrosteles laevis Rib. Вивчена структура видового складу цих шкідників та її динаміка в посівах озимої пшениці. Визначені кількісні втрати зерна від листкових злакових попелиць залежно від сорту. З’ясоване значення сисних шкідників ряду Homoptera як векторів збудників вірусних хвороб озимої пшениці. Ідентифіковано 43 види афідофагів. Ефективними регуляторами чисельності злакових попелиць були кокцинелліди. Досліджено вплив гідротермічних умов, ентомофагів, а також агротехнічних (попередник, строк сівби, сорт) і хімічних заходів захисту посівів на розвиток і шкодочинність злакових попелиць і цикадок.
Комплекс листкових злакових попелиць на озимій пшениці в Північному Степу України представлений видами Sitobion avenae F., Schizaphis graminum Rond., Rhopalosiphum padi L. та Rh. maidis Fitch. Домінуючими видами є S. avenae і Sch. graminum. В посівах озимої пшениці зареєстровано 41 вид цикадок, але найістотніше шкодять лише 3-6 видів. Серед них найпоширенішими є Psammotettix striatus L., Macrosteles laevis Rib., Laodelphax striatella Fall., Empoasca spp. і Zyginidia sp.
Виявлено два типи динаміки чисельності цикадок на озимій пшениці з одним або двома піками залежно від видового складу шкідників і строків появи сходів. Чисельність цикадок в весняно-літній період детермінується привабливістю посівів за своїми мікрокліматичними умовами. Їх кількість завжди більша в посівах раннього і оптимального строків сівби по чорному пару.
Найбільша загроза пошкодження рослин злаковими попелицями спостерігається восени в період "сходи – кущіння", а цикадками – "сходи – початок кущіння" в посівах раннього і оптимального строків сівби. Заселеність пшениці злаковими попелицями у весняно-літній період негативно відбивається на показниках структури врожаю. В період "формування зерна – воскова стиглість" при чисельності 5±1 особин/стебло, залежно від толерантності сорту озимої пшениці, маса колосу зменшується на 12-18, маса зерна з колосу – на 11,4-18,2 та маса 1000 насінин – на 12,4-17,6%. При чисельності 20±4 попелиць/стебло – відповідно на 21-34,2, 24,2-40,9, 20,8-40,6%.
Виявлений тісний зв’язок між чисельністю злакових попелиць восени та розповсюдженістю ВЖКЯ (r = 0,867-0,966). Ураженість посівів раннього строку сівби складає 17,4, оптимального – 11,2, пізнього – 0,4%. Цикадки як переносники збудників вірусних хвороб озимої пшениці в Північному Степу суттєвого значення не мають. При інтенсивному (вище 40-50 особин/м2) заселенні посівів цикадки несуть загрозу посівам як безпосередні шкідники.
В обмеженні розвитку листкових злакових попелиць і цикадок суттєве значення мають абіотичні фактори. При ГТК<0,9 і ГТК>2,5 чисельність і шкодочинність попелиць в період "трубкування – молочна стиглість" різко знижується і немає економічного значення. Найбільш сприятливі умови для розвитку цикадок в весняно-літній період складаються при ГТК<1,2, коли їх чисельність може сягати 423,2 особин/100 помахів сачка.
В посівах озимої пшениці ідентифіковано 43 види афідофагів. Активно знижують чисельність попелиць кокцинелліди (6 видів). Виявлено, що при співвідношенні кількості личинок кокцинеллід і попелиць 1:100 – 1:280, або при співвідношенні афідофагів і попелиць 1:40 – 1: 60 в фазі молочної стиглості зерна повне знищення шкідника спостерігається через 5-7 днів. На розвиток цикадок з ентомофагів найбільший вплив мали павуки.
Серед 22 оцінених районованих та перспективних сортів озимої пшениці груповою стійкістю до листкових злакових попелиць і цикадок виділяються Альбатрос одеський, Айсберг одеський, Одеська 161 і Фантазія. Відносно стійкими до ураження ВЖКЯ є сорти Тіра, Одеська 161, Фантазія, Донецька 48, Альбатрос одеський. Комплексно стійкими до злакових попелиць і цикадок та ураження ВЖКЯ є сорти Альбатрос одеський, Одеська 161 і Фантазія.
Відзначено опосередкований вплив попередника на розвиток сисних шкідників. Більша чисельність злакових попелиць восени спостерігається після вологозберігаючого (чорний пар) попередника, який забезпечує ранню появу сходів і більшу густоту травостою, а цикадок – після непарових попередників (кукурудза на силос, озима пшениця) в більш зріджених посівах. У весняно-літній період чисельність листкових злакових попелиць в посушливі роки дещо вища після непарових попередників, а чисельність цикадок – в посівах після парового попередника, де формується більш вища густота і висота стеблостою та більш м’який мікроклімат. В роки достатнього зволоження вплив попередника на сисних шкідників нівелюється.
Строк сівби детермінує час появи сходів і збіг найбільш сприйнятливих до ураження вірусною інфекцією фаз розвитку рослин з періодом найвищої активності сисних шкідників. Зміщення сівби пізніше оптимальних строків збільшує розрив між цими періодами і є одним з шляхів зменшення вірусного навантаження на посіви. Вплив строків сівби зводиться до формування навесні високої початкової чисельності шкідників в посіві раннього строку і низької – пізнього, а також густоти стеблостою, який визначає мікрокліматичні умови в посіві.
Хімічний захист посівів повинен бути приурочений до моменту найвищого заселення рослин злаковими попелицями і цикадками на протязі періоду "сходи – початок кущіння". Біологічна ефективність обприскування в цей період препаратом Бі-58 новий, 40% к.е. проти попелиць складає 88,9-90,8, проти цикадок – 67,5-74,8%. Ураженість рослин ВЖКЯ знижується з 18,8-23,3 до 2,3-6,9%, рівень збереження врожаю зерна складає 2,2-2,8 ц/га.
Біологічна ефективність протруювання насіння препаратом гаучо, 70% з.п. проти злакових попелиць складає 96,2-99,3, цикадок – 53,7-88,2, личинок злакових мух і хлібної жужелиці – 77,8-88,9%. Ураженість рослин ВЖКЯ в варіантах з використанням протруйника не перевищує 0,5-2,3 при 9,8-11,5% в контролі. Сумісне застосування інсектицидного протруйника з фунгіцидним (раксил, 2% з.п., 1,5 кг/т) сприяє захисту сходів як від шкідників, так і хвороб і забезпечує збереження 5,3-6,1 ц/га врожаю зерна.
Розроблена технологія і регламенти застосування протруйника насіння гаучо, 70% з.п. на озимій пшениці свідчить про високу його ефективність. Цей препарат можна рекомендувати Укрдержхімкомісії до внесення в "Перелік пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні".
Публікації автора:
Чоловський С.М. Видовий склад і структура комплексу злакових попелиць і цикадок на озимій пшениці // Бюл. ІЗГ УААН. –1999. –№ 11. –С. 58-60.
Чоловський С.М. Вплив агротехнічних заходів на чисельність злакових попелиць (Homoptera: Aphididae) в осінній період вегетації озимої пшениці // Бюл. ІЗГ УААН. –2000. –№ 12-13. –С. 96-100.
Чоловський С.М. Динаміка чисельності цикадок (Homoptera: Auchenorrhyncha) в осінній період вегетації озимої пшениці залежно від агротехнічних заходів // Бюл. ІЗГ УААН. –2001. –№ 15-16. –С. 86-90.
Чоловський С.М., Пінчук Н.І., Карнаухова Н.В. Динаміка чисельності сисних шкідників ряду Homoptera в залежності від елементів технології вирощування озимої пшениці // Вісник зоології (праці V З’їзду Українського ентомологічного товариства, 7-11 вересня 1998 р., м. Харків). –1998. –№ 9. –С. 190-193. (Особистий внесок здобувача 50%. Дані за 1997-1998 рр., оцінка результатів досліджень).
Чоловський С.М. Ефективність протруювання насіння проти сисних шкідників озимої пшениці // Матеріали наук.-практ. семінару молод. вчених та спеціалістів "Вчимося господарювати" (22-23 листопада 1999 р.). –К.: Нора-Прінт. –1999. –С. 30-31.
Чоловський С.М. Чисельність злакових попелиць і цикадок (Homoptera: Aphididae, Auchenorrhyncha) в осінній період вегетації озимої пшениці залежно від строку сівби // Тез. Всеукр. наук.-практ. конф. молод. вчених і спеціалістів "Наукові проблеми виробництва зерна в Україні та сучасні методи їх вирішення" (10-11 лютого 2000 р.). –Дніпропетровськ. –2000. –С. 18.
Cholovsky S.N. Conservation of beneficial insects using the insecticides on a winter wheat // III Symposium Ukraine – sterreich. Landwirtschaft: Wissenscchaft und Praxis. Tschernivci, 14-16 September 2000. – S. 23.
Чоловський С.М. Значення сортів озимої пшениці у регулюванні чисельності листкових злакових попелиць і цикадок // Тез. междунар. конф. "Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений" (2-7 июля 2001 г.). –Харьков. –2001. –С. 119-121.