Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Бурсаков Андрій Вікторович. Логістичні системи на фармацевтичному підприємстві: формування та функціонування: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Бурсаков А.В. Логістичні системи на фармацевтичному підприємстві: формування та функціонування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2003.

Дисертаційна робота присвячена актуальним проблемам теоретичних, методологічних і організаційних аспектів формування системи транспортно-складської логістики на фармацевтичних підприємствах. В роботі розглянуто теоретичні основи логістики в контексті господарської діяльності підприємств; уточнено поняття логістики, визначені її мета і задачі на сучасному етапі розвитку ринкових відносин, місце транспортно-складської логістики в логістичній системі фармацевтичних підприємств, виділено її функціональні підсистеми і розкрито їх зміст.

В дисертації проведено дослідження системи транспортно-складської логістики на фармацевтичних підприємствах. З цією метою проведена діагностика логістичних інформаційних систем, досліджено транспортно-складську логістику фармацевтичних підприємств, здійснено оцінку ефективності функціонування транспортно-складської логістики в досліджуваних підприємствах.

Розроблено рекомендації щодо вдосконалення механізму формування системи транспортно-складської логістики на фармацевтичних підприємствах. Розроблено блок-схему процесу стратегічного управління транспортно-складською логістикою фармацевтичних підприємств. Розроблено практичні рекомендації з оптимального управління запасами та визначено сутність і конкретні інструменти реалізації систем управління товарними запасами фармацевтичних підприємств. Розроблено інтегровану систему координації логістичних процесів на фармацевтичному підприємстві.

У дисертаційній роботі наведено нове вирішення наукової проблеми щодо інтеграції складових логістичного процесу, таких як транспорт, складське господарство, управління запасами та сервіс у систему транспортно-складської логістики.

1. У сучасних умовах функціонування вітчизняних фармацевтичних підприємств усе більш актуальною стає орієнтація на оптимізацію матеріальних і інформаційних потоків у системі взаємодії між виробником і споживачем на основі застосування логістичного підходу. На наш погляд, логістика – це рух матеріальних та інформаційних потоків, які забезпечують доставку товарів в необхідне місце і в необхідний час з оптимальними витратами і спрямовані на забезпечення задоволення потреб і запитів споживачів.

2. Традиційна непогодженість учасників потокових процесів відкриває ресурс підвищення ефективності за рахунок застосування транспортно-складської логістики, що дозволяє побудувати оптимальну логістичну систему взаємодії учасників цього процесу. На наш погляд, транспортно-складська логістика - це система організаційно-функціональної діяльності технологічного характеру з розміщення і транспортування продукції з оптимальними витратами для підприємства з метою якісного обслуговування споживачів.

3. У процесі діагностики логістичних інформаційних систем фармацевтичних підприємств був виявлений ряд проблем інформаційної логістики, а також проведено дослідження функціональної і забезпечувальної підсистем інформаційної логістики, що дозволило зробити висновок про недостатній ступінь використання інформації в процесі рішення задач транспортно-складської логістики, низьку якість інформаційних потоків, методичного і програмного забезпечення логістичних інформаційних систем.

4. Дослідження системи транспортно-складської логістики проводилося у розрізі її функціональних підсистем: транспортної логістики, складської логістики, логістики запасів та логістичного сервісу. Дослідження транспортної логістики показало, що фармацевтичні підприємства для перевезення лікарських препаратів в основному використовують автомобілі малої вантажопідйомності. Важливою проблемою досліджуваних підприємств є проблема вибору оптимальних маршрутів руху автотранспорту. Дослідження складської логістики дозволило зробити висновок, що у великих і середніх фармацевтичних підприємствах використана система складування раціональна. У групі дрібних підприємств систему складування можна вважати нераціональною. Також виявлена недостатньо висока якість логістичних процесів на складі. Вивчення логістики запасів свідчить, що управління товарними запасами у досліджуваних підприємствах знаходиться у задовільному стані. З метою розробки конкретних заходів щодо управління товарними запасами в роботі проведено АВС-, VEN- і XYZ-аналіз. Оцінка логістичного сервісу показала, що провідними фармацевтичними підприємствами з надання логістичних послуг є великі фармацевтичні підприємства.

5. З метою оцінки ефективності системи транспортно-складської логістики був проведений аналіз логістичних витрат системи транспортно-складської логістики (кількісний аспект) і розрахована бальна оцінка ефективності функціонування логістичної системи (якісний аспект). Це дозволило провести узагальнюючу оцінку ефективності транспортно-складської логістики на основі зіставлення показників логістичних витрат і якісних оцінок її функціональних підсистем.

6. Для своєчасної адаптації до змін у зовнішньому оточенні і забезпечення довгострокових конкурентних переваг розроблено і рекомендовано до використання блок-схему процесу стратегічного управління транспортно-складською логістикою фармацевтичних підприємств, що включає: стратегічний аналіз, стратегічне планування і стратегічний контроль.

7. Розроблено практичні рекомендації з оптимального управління запасами фармацевтичних підприємств на основі використання результатів АВС-, VEN- і XYZ- аналізу. У дисертаційній роботі розроблена матриця АВС – XYZ аналізу з управління товарними запасами лікарських препаратів фармацевтичних підприємств. Визначено сутність і конкретні інструменти реалізації систем управління товарними запасами фармацевтичних підприємств.

8. Розроблено інтегровану систему координації логістичних процесів на фармацевтичному підприємстві. Її використання дозволить керівництву можливість побачити, наскільки ефективно використовуються ті чи інші ресурси, виявити джерела втрат, оптимізувати діяльність робітників з метою поліпшення кінцевих результатів діяльності підприємства

9. Розроблено алгоритм автоматизації інформаційних потоків в одній з ланок системи транспортно-складської логістики фармацевтичного підприємства: забезпечення – склад – реалізація. Методологічною основою запропонованого алгоритму автоматизації є інформаційні системи і технології, що використовуються в практиці закордонних компаній.

10. Розроблено матрицю визначення функціонально-забезпечувальних витрат транспортно-складської логістики. Її використання в діяльності фармацевтичних підприємств дозволить у значній мірі забезпечити приріст ефективності логістичної діяльності за рахунок оптимізації сукупних логістичних витрат.

11. Практична апробація запропонованих у дисертації рекомендацій щодо вдосконалення механізму формування системи транспортно-складської логістики підтвердила доцільність їх використання.

Публікації автора:

Монографія

  1. Шубин А.А., Бритченко Г.И. Бурсаков А.В. Механизмы логистики фармацевтического предприятия. – Донецк: ДонГУЭТ, 2003. – 158 с. (особисто автором проведено теоретичний аналіз різних наукових шкіл щодо визначення сутності і ролі логістики для вітчизняних підприємств; запропоновано ряд пропозицій щодо удосконалення механізму транспортно-складської логістики та їх впровадження в діяльність фармацевтичних підприємств).

Статті у провідних наукових фахових виданнях:

  1. Бритченко Г.И., Бурсаков А.В. Проблеми вибору в транспортній логістиці // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 13, Т. 2. – С. 67-72 (особистий внесок автора: проаналізовані критерії вибору в транспортній логістиці з урахуванням особливостей діяльності фармацевтичного підприємства, 0,3 др.арк.)

  2. Бурсаков А.В. Логістика як метод управління в загальному контексті товароруху // Тем. Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2001. - Вип. 12, – Т. 2. – С.36-41

  3. Бурсаков А.В. Каналы распределения и товародвижения // Економіка: проблеми теорії і практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 93. – С. 3 – 7.

  4. Бурсаков А.В. Логистика как основа интегрированной системы управления // Социально-экономические аспекты промышленной политики. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – Т 1. – с. 377 – 382.

  5. Бурсаков А.В. Системи логістики на підприємствах фармацевтичної галузі // Вісник ДонДУЕТ. Серія “Економічні науки”. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2002. – Вип. 2. – С. 68 – 73.

  6. Бурсаков А.В. Автоматизація фармацевтичних підприємств в контексті логістичного менеджменту // Торгівля і ринок України. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 14, – Т 1. – С. 235-239

Опубліковано за матеріалами конференцій:

  1. Бритченко Г.И., Бурсаков А.В. Формирование логистической системы в условиях экономического роста предприятия // Материалы Всеукраинской науч. практ. конф. «Проблемы экономического роста Украины на современном этапе: микро- и макроуровень». – Феодосия: ФГФЭИ. – 2002. – С.7 (особисто автором запропоновано схему логістичної системи фармацевтичного підприємства, 0,05 др.арк.).

  2. Бурсаков А.В. Распределительная логистика и ее взаимосвязь с маркетингом // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова 2001”. – Дніпропетровська: ДНУ. – 2000. – Т 1. – С. 10-11

  3. Бурсаков А.В. Комплексное управление в контексте логистической концепции // Материалы Всеукраинской науч. практ. конф. “Сучасні проблеми управління”. – Київ: НТУУ. – 2001. – С. 234

  4. Бурсаков А.В. Влияние логистики на повышение эффективности управления деятельностью предприятия // Материалы Междунар. науч. практ. конф. «Теория и практика коммерческой деятельности». – Красноярск: КГТЭИ. – 2002. – С. 54 – 56. (0,1 др.арк.)