Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Фролова Лариса Володимирівна. Логістичне управління торговельним підприємством: теорія та методологія : дис... д-ра екон. наук: 08.07.05 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Фролова Л.В. Логістичне управління торговельним підприємством: теорія та методологія. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – Економіка торгівлі та послуг. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2005.

У дисертації наведено результати дослідження теоретико-методологічних та практичних підходів до логістичного управління діяльністю торговельних підприємств. На основі вивчення передумов зміни концепції управління підприємством визначено поняття «логістика», «логістичний підхід», «логістизація», «логістичне управління». Розкрито принципи логістичного пізнання, сутність, функції та методи логістичного управління підприємством, визначено його місце та роль в підвищенні ефективності функціонування підприємств і виявлено основні відмінності логістичного управління від традиційного.

Доведено необхідність інноваційних змін управління підприємствами на засадах логістики. Поглиблено теорію та методологію розробки механізмів логістичного управління торговельними підприємствами. Обґрунтовано методологічні підходи до розробки й запровадження стратегії логістичного управління. Охарактеризовано взаємодію процесів, що формують логістичні потоки та системи вздовж ланцюга товароруху. Удосконалено методологію планування фінансових потоків торговельних підприємств та запропоновано математичну модель їх комплексної оптимізації, спрямовану на отримання ефекту синергізму. Розроблено агреговану модель запровадження логістичного управління на основі реінжинірингу потокових процесів. Визначено роль логістичної інформації в управлінні підприємством. Сформовано збалансовану систему показників для оцінки ефективності логістичного управління.

У дисертації наведено теоретичні узагальнення та отримано нове вирішення актуальної наукової проблеми, що виявляється в комплексній розробці теоретико-прикладних положень формування механізмів логістичного управління діяльністю торговельних підприємств, спрямованих на забезпечення сталого розвитку та конкурентоспроможності після інтеграції України в європейський та світовий простір.

Результати проведеного дослідження логістичного управління торговельними підприємствами дозволяють зробити такі висновки:

1. Дослідження генезису сутності логістики та розвитку методології її застосування дозволило виявити двоякість цього поняття. В теоретичному сенсі, логістика є наукою про економічні відносини з приводу формування сукупності бізнес-процесів і структур, що утворюють потоки матеріальних і нематеріальних цінностей, а як механізм господарювання – логістика виступає інтегрованою системою форм, методів та інструментів налаштування цих відносин на основі формування й оптимізації комплексу процесів закупівлі ресурсів, виробництва, розподілу й реалізації готової продукції та послуг.

2. Збагачена досвідом практичного застосування логістична наука виступає підґрунтям для розробки нового теоретико-методологічного підходу до логістизації економіки, суть якого полягає в оптимізації взаємозв’язків сукупності організаційно-економічних процесів, метою яких є ефективне формування логістичний потоків. Логістизація охоплює формування потокових процесів і потоків в економічній діяльності підприємницьких структур різного ієрархічного рівня на основі наскрізної оптимізації усіх процесів, які утворюють і обслуговують потоки матеріальних і нематеріальних цінностей. Результатом такої оптимізації в торгівлі виступає мінімізація сукупних витрат обігу, максимізація прибутку підприємницьких структур і соціального ефекту суспільства.

Розкриття сутності концепції та постулатних положень логістизації сучасної економіки, не тільки України, а й світу, дозволило виявити та охарактеризувати її об’єктивні передумови, головними серед яких є інтеграція, інформатизація та глобалізація світогосподарських процесів.

3. Концептуальна модель логістичного управління висвітлює його універсальність, яка забезпечується логістичним підходом до управління логістичними потоками, і комплексність, що проявляється в інтеграції функцій формування господарських зв’язків з функціями планування, організації й управління потоковими процесами та в координації стратегії і тактики управління в усіх ланках логістичного ланцюга. Визначено основні категорії концепції логістичного управління – принципи, мета, функції, стадії, фази управління, об’єкт і суб’єкти, методи і механізми; виявлено економічні переваги логістичного управління над традиційними методами управління. Концепція логістичного управління є нині найбільш прогресивною, бо орієнтує на оптимізацію всіх процесів, що забезпечують логістичні потоки.

4. Об’єктом логістичного управління виступає логістичний потік як нерозривна єдність товарно-матеріальних, інформаційних, фінансових і сервісних потоків та процесів і структур, що їх забезпечують. В об’єкті логістичного управління виділено його субстантну, функціональну та інфраструктурну складові. Розкриття сутності об’єкта логістичного управління дозволило розробити модель логістичного потоку, яка з позицій процесно-системного підходу показує, що логістичний потік, інтегруючи потокові процеси формує мікрологістичні системи (ланки) і ланцюги. Наведено класифікацію логістичних потоків підприємства.

Ефективне управління логістичними потоками ґрунтується на спеціальних методах управління, головними серед яких є: економічні, нормативно-правові, організаційно-розпорядницькі та соціально-психологічні. Найбільше значення для логістичного управління мають економічні методи впливу на логістичні процеси, потоки і структури за допомогою спеціальних важелів та інструментів.

5. Розвиток торгівлі проявляється в нарощуванні суспільного достатку, зростанні оптового й роздрібного товарообороту, домінуванні підприємств колективної форми власності та у високих темпах збільшення кількості приватних. Структурні та економічні зрушення обумовлюють необхідність розробки нової моделі підприємства – логістичної. Тому торговельне підприємство в дисертації обґрунтовано як мікрологістичну систему, яка являє собою цілісну відокремлену від зовнішнього середовища соціально-економічну структуру, що інтегрує в часі й просторі процеси реалізації товарів і послуг. Визначено, що логістична модель підприємства потребує інноваційного підходу до управління, яким є логістичне.

6. Основою розробки механізмів логістичного управління виступає процесно-системний підхід до формування й трансформування потоків товарів і послуг. Для більшості торговельних підприємств використання принципів логістичного управління в практичній діяльності є інновацією. Перехід на логістичні засади управління підприємствами викликав необхідність розробки інтегрованої стратегії логістичного управління з використанням системи ключових факторів успіху при формуванні системи перспективних цілей і збалансованої системи показників.

7. Удосконалення планування фінансових потоків і створення механізмів розробки системи фаз трансформування вхідних потоків у вихідні пов’язане з потребою узгодження дій внутрішніх структурних підрозділів підприємств, недостатньою гнучкістю механізмів залученням й розподілу ресурсів, низькою ефективністю чинних механізмів управління і контролю за цими процесами. Фінансове планування охоплює формування фінансових потоків (процес фінансового обслуговування товароруху від постачальника до споживача) та їх бюджетування, головною ціллю якого виступає забезпечення ефективного авансування оборотних активів та інвестування логістичних необоротних активів. Розроблене положення про поточне бюджетування документально пов’язує всі складові елементи бюджетування і регламентує діяльність усіх учасників цього процесу й контролю за виконанням бюджетів підприємства.

8. Оптимізацію логістичних фінансових потоків доцільно проводити на основі процесно-системного підходу з урахуванням комплексу управлінських дій в кожній ланці логістичного ланцюга як єдиної системи. Ефективність системи логістичного фінансового потоку може бути ідентифікована як чистий рух грошових коштів торговельного підприємства, для оптимізації якого розроблено економіко-математичну модель. Ця модель апробована на різних підприємствах, що підтверджує її універсальність. Оптимізація окремих видів логістичних витрат сприяє підвищенню чистого грошового потоку підприємства. Проведене моделювання фінансових ризиків дозволило визначити вірогідність попадання підприємств в зону ризику під впливом керованих і некерованих факторів.

9. Упровадження логістичного управління потребує використання реінжинірингу, головним завданням якого є створення ефективної системи управління підприємством на основі логістичного підходу до організації і планування фінансово-господарської діяльності підприємства з використанням автоматизованих логістичних інформаційних систем та збалансованої системи показників. Визначені стратегічні моделі розвитку підприємства шляхом впровадження логістичного управління, виходячи зі стадій їх життєвих циклів та форми змін. Методика впровадження логістичного управління шляхом реінжинірингу потокових процесів передбачає створення суб'єктної моделі логістичного управління, яка вказує на те, що нова система управління повинна запропонувати оточенню, та об'єктної моделі, яка відповідає на запитання, як вона буде це робити.

10. Підтримка інноваційних процесів, пов’язаних з логістизацією управління не можлива без сучасних інформаційних технологій (управління даними, електронний обмін даними, штрихове кодування, експертні системи, дистанційний доступ і комунікації), суть яких зводиться до вирішення проблем інформаційного забезпечення логістичного управління, яке потребує ефективного структурування інформаційних потоків на принципах автоматизації, інтелектуалізації, спеціалізації, індивідуалізації та інтеграції.

11. Для підвищення якості логістичних управлінських рішень пропонується застосовувати збалансовану систему оцінних індикаторів, яка базується на оцінці ефективності діяльності підприємства і спрямована на досягнення його стратегічних цілей. Побудована збалансована система показників ефективності логістичного управління торговельним підприємством ґрунтується на виявлених найважливіших факторах успіху логістичної діяльності в кожному підрозділі підприємства. Показники згруповані у п’ять блоків відповідно до субстанції логістичних потоків: фінансові, інформаційні, товарні, сервісні та кадрові, та містять 35 результативних показників. Розроблено алгоритм побудови збалансованої системи показників.

З метою загальної оцінки ефективності логістичного управління доцільно використовувати інтегральний коефіцієнт. Такий коефіцієнт було розроблено, в його основу покладено моделі функціональної логістичної структури управління і управління логістичними потоками. Інтегральний коефіцієнт ефективності логістичного управління залежить від сили впливу факторів логістичних потоків і факторів функціональних складових логістичного ланцюга і від чутливості внутрішнього стану підприємства до впливу цих факторів.

Публікації автора:

Монографіі:

1. Фролова Л.В. Логістичне управління підприємством: теоретико-методологічні аспекти. – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2004. – 261 с.

(Рецензія: д.е.н., проф. Амоша О.А. Теоретичні основи логістичного управління // Економіка України. – 2005. – № 8. – С. 93–95.).

2. Фролова Л.В. Механізми логістичного управління торговельним підприємством. – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2005. – 322 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

3. Фролова Л.В. Стратегічне планування господарсько-фінансової діяльності підприємства в контексті управління логістичними потоками // Держава та регіони. – Сер. Економіка і підприємництво. – Запоріжжя, ЗІДМУ, 2002. – № 3. – С. 225-227.

4. Фролова Л.В. Управление экономической деятельностью предприятия на основе логистических подходов в условиях глобализации мировых экономических отношений // Прометей: Сб. науч. тр. – Донецк: Юго-Восток, Лтд, 2002. – Вып.7. – С. 299-304.

5. Фролова Л.В. Розвиток геологістики – одна з умов ефективного функціонування регіональної економіки // Актуальные проблемы реформирования экономики в регионе: Сб. науч. тр. – Донецк: НАН Украины, ИЭП, КЭГИ, 2002. – С.20-23.

6. Фролова Л.В. Концепція структурування логістичної системи управління потоковими процесами // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 152. – С.99-104.

7. Фролова Л.В. Удосконалення системи управління фінансовими потоками // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Наукова думка, 2002. – Вип. 7/1. – С. 62-65.

8. Фролова Л.В., Радченко А.П. Вплив ПДВ на рух грошових коштів // Торгівля і ринок України. Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 13. – Т.3. – С. 157-162. (Особистий внесок: удосконалена методологія формування та ефективності використання фінансового капіталу на підприємствах – 0,15 д.а.).

9. Фролова Л.В. Торгове підприємство як логістична система // Вісник Донецького університету. – Серія В «Економіка і право». – Донецьк, ДонНУ, 2002. – №2-1. – С.341-346.

10. Фролова Л.В. Управління комерційними ризиками в умовах логістизації економічних потоків // Маркетинг: теорія і практика. Зб.наук.праць. – Луганськ: вид-во Східноукр.ун-ту, 2002. – С.230-235.

11. Фролова Л.В. Логістична економіка: концепція і методологія // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. пр. – Донецк: ДонДУЕТ, 2002. – Вип. 14. – Т.1. – С. 192-197.

12. Фролова Л.В. Концептуальний підхід до формування інтегрованої логістичної стратегії торгівельного підприємства // Вісник КНТЕУ. – К.: КНТЕУ, 2003. – № 1. Спецвипуск. – С.73-80.

13. Фролова Л.В. Роль логістики в сучасних методах управління економічною діяльністю торговельного підприємства // Схід. – 2003. – № 3 (53). – С.37–39.

14. Фролова Л.В. Торгівельна логістика як об’єктивний напрямок оптимізації товаропотоків на підприємстві // Торгівля і ринок України. Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – Вип. 15. – Т.2. – С.161-168.

15. Фролова Л.В., Садєков А.А. Торгівля в системі ринкових відносин: логістичний підхід // Вісник Технологічного університету Поділля. – Серія «Економічні науки». – Хмельницький: ТУП, 2003. – № 2. – Т.1. – С. 86-89. (Особистий внесок: визначена системна місія торгівлі в ринковій інфраструктурі, обґрунтовано наявність, формування та необхідність взаємодії товарних, фінансових й інформаційних потоків у системі товарного обміну – 0,25 д.а.).

16. Фролова Л.В. Логістична концепція динаміки життєвого циклу товару // Економіка підприємства: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип.174. – С.172-183.

17. Фролова Л.В. Економічна глобалізація: тенденції становлення і перспективи розвитку міжнародних логістичних систем // Соціальна економіка. –– 2003. – №1. – С.101-110.

18. Фролова Л.В. Інтеграція економічних потоків у торговельному підприємстві: критерії управління // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. – Львів: Львівська комерційна академія, 2003. – Вип. 14. – С. 166-171.

19. Фролова Л.В. Розвиток інтегрованої логістики як фактор підвищення ефективності управління підприємством // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Інноваційний розвиток економіки. Зб. наук. праць. – Львів: НАН України, Інститут регіональних досліджень, 2003. – Вип. 6 (ХLIV). Ч.1. –С.178-187.

20. Фролова Л.В. Економічна природа логістичних фінансових потоків і їх класифікація // Экономика Крыма. – 2003. – № 10. – С. 79-82.

21. Фролова Л.В. Форми й економічна ефективність логістичної інтеграції торговельних підприємств // Вісник ДонДУЕТ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – № 4. – С. 166-174.

22. Фролова Л.В., Никитенко О.О. Теоретико-методологічні основи фінансового управління підприємством // Вісник ДонДУЕТ. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – №2. – С. 255-263. (Особистий внесок: удосконалено теоретико-методологічні основи фінансового управління як підсистеми логістичного управління підприємством – 0,4 д.а.).

23. Фролова Л.В. Логистичні методи управління діяльністю підприємства // Торгівля і ринок України. Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 16. – Т.ІІ. – С. 136-146.

24. Фролова Л.В. Особливості розвитку бізнес-процесів у інформаційному суспільстві // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр.: В 3 т./ НАН Украины. Ин-т екон.пром-ти. Ред.кол. Булеев И.П. (отв.ред.) и др. – Донецк, 2004. – Т.2. – С. 345-354.

25. Фролова Л.В. Логістика: управління або оптимізація? // Регіональні перспективи. – 2004. – № 6 (43). – С. 20-23.

26. Фролова Л.В. Методологія формування логістичного потоку торговельного підприємства // Торгівля і ринок України. Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Вип. 17. – Т. 2. – С. 258-266.

27. Фролова Л.В. Концепція логістичного управління – основа підвищення ефективності функціонування підприємств // Вісник НУ «Львівська політехніка» «Логістика». – № 526. – Видавництво НУ «Львівська політехніка», 2005. – С. 173-180.

28. Фролова Л.В. Механізм створення і функціонування логістичних систем на електронному ринку // Вісник КНТЕУ. – К.: КНТЕУ, 2005. – № 2. Спецвипуск. Ч.1. – С. 131-136.

29. Фролова Л.В. Стратегічні механізми логістичного управління підприємством // Торгівля і ринок України. Темат. зб. наук. пр. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Вип. 19. – Т.4. – С.186-194.

30. Фролова Л.В. Збалансована система показників як інформаційно-аналітична база моніторингу логістичного управління // Вісник КНТЕУ. – К.: КНТЕУ, 2005. – № 5. – С.52-60.

Матеріали конференцій та тези доповідей:

31. Фролова Л.В. Радченко А.П. Використання інформаційних технологій в обґрунтуванні управлінських рішень з оптимізації фінансових потоків //Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми управління». – К.: ІВЦ «Політехніка», 2001. – 267-268. (Особистий внесок: обґрунтована доцільність імітаційного моделювання як складової сучасних систем підтримки прийняття управлінських рішень – 0,1 д.а.).

32. Фролова Л.В., Єрмак С.О. Глобализация экономической деятельности предприятия на основании логистических подходов // Страны СНГ в условиях глобализации. Материалы науч. конф. – М.: ЭКОН-ИНФОРМ, 2002. – С.74-76. (Особистий внесок: обґрунтовано значення глобалізації і розвитку інтеграцій-них процесів для логістичного управління підприємствами – 0,1 д.а.).

33. Фролова Л.В. Внутрифирменная интеграция логистической системы как фактор устойчивого экономического развития предприятия // Тезисы докладов Ш всероссийской науч.-практ. конф. «Теория и практика коммерческой деятельности». – Красноярск: КГТЭИ, 2002. – Т.1. – С. 155-156.

34. Фролова Л.В. Моделювання ризиків в процесі управління логістични-ми потоками // Тези доповідей П Міжнародної науково-практична конференція «Маркетингові дослідження в Україні». – Луганськ: Вид-во Східнукр. нац. ун-ту. – 2002. – С. 190-192.

35. Фролова Л.В. Методологічні принципи розробки логістичної стратегії торгівельного підприємства //Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. У 2 ч. – К., 2002. – Ч. 1. – С.128-130.

36. Фролова Л.В. Роль финансовых потоков в организации и оптимизации логистической системы управления потоковыми процесами // Матеріали Першої всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова ‘2001». Том 1. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С.22-23.

37. Фролова Л.В. Логістичний підхід до управління потоковими процесами // Проблеми економічного зростання України на сучасному етапі: мікро- і макрорівень / Тези за матеріалами Всеукраїнської наук.-практ. конференції. – Феодосія, ФЕЇ, 2002. – С. 12.

38. Фролова Л.В. Никитенко О.О. Аспекти реформування податкової політики в інтересах держави і фінансового управління підприємством // Матеріали наук.-практ. конф. «Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи реформування». – Ірпінь, Академія ДПС України, 2002. – С. 306-307. (Особистий внесок: запропоновано метод формування фінансової політики підприємства – 0,1).

39. Фролова Л.В. Логістичний підхід до дослідження життєвого циклу товарів // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Економіка підприємства: проблеми теорії та практики» – Д.: Наука і освіта, 2003. – С.201-203.

40. Фролова Л.В. Финансовый механизм логистических потоковых процес сов // Тезисы докладов IV всероссийской науч.-практ. конф. «Теория и практика коммерческой деятельности». – Красноярськ, КГТЭИ, 2003. – Т. II. – С.56-58.

41. Фролова Л.В. Форми логістичної інтеграції торговельних підприємств. // Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. «Управління підприємствами: проблеми та шляхи їх вирішення». – Донецьк: Дон ДУЕТ, 2003. – Т.1. – С.15-17.

42. Фролова Л.В. Використання імітаційного моделювання при стратегічному плануванні логістичних систем // Тези доповідей VIII Всеукраїнської науково-методичної конференції «Проблеми економічної кібернетики». – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2003. – С.79-80.

43. Фролова Л.В. Логістична система управління потоковими процесами // Матеріали VII Міжнародної наук.-практ. конф. «Наука і освіта ‘2004».– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.19. Економіка. – С.18-19.

44. Фролова Л.В. Теоретичні основи визначення логістичних методів управління торговельним підприємством // Матеріали ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. «Економіка підприємства: проблеми теорії та практики». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.1. – С.183-185.

45. Фролова Л.В. Теоретичні основи і методичні особливості розвитку підприємницьких процесів у сфері електронної торгівлі // Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях: Тез. докл. и сообщ. Всеукраинской науч.-прак.конф. – Донецк, 2004. – С. 368-370.

46. Фролова Л.В. Логістичний підхід – ефективний інструмент бізнесу // Матеріали Ш Міжнародної наук.-практ. конф. «Динаміка наукових досліджень ‘2004». – Дніпроветровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 49. Економіка. – С.16 – 18.

47. Фролова Л.В. Методологічні основи концепції логістичного управління підприємством // Тези доповідей Міжнародної наук.-практ. конф. «Маркетинг та логістика в системі менеджменту». – Львів: Вид-во Нац. ун-ту «Львівська політехніка», 2004. – С.339-341.

48. Фролова Л.В. Система збалансованих показників: реалії та перспективи: // Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – С. 118-121.

49. Фролова Л.В. Ефективне управління логістичними потоками: концепція взаємодії // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення». Т.1. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. –– С. 46-50.

Інші видання:

50. Фролова Л.В. Развитие логистической концепции: взаимосвязь основных категорий // Достижения современной экономической науки. Темат. сб. науч. тр. – Белгород: Руснаучкнига, 2004. – Вып. 1 – С. 67-71.

Навчальні посібники:

51. Фролова Л.В. Планирование деятельности предприятий. Учебное пособие для студентов экономических спеціальностей. (Рекомендовано МОН Украины). – Донецк: ДонГУЭТ, 2003. – 229 с.

52. Садеков А.А., Фролова Л.В., Шаруга Л.В. Ресурсний потенціал підприємства. Навч.посіб. (Рекомендовано МОН України). – Донецьк: ДДКІ, 1998. – 116 с. (Особистий внесок: Розділ 4. Фінансові ресурси підприємства; Розділ 6. Ефективність використання ресурсного потенціалу підприємства – 2,7 д.а.).

53. Фролова Л.В., Бакунов А.А., Шаруга Л.В. Экономика предприятия в структурно-логических схемах. Учебное пособие для студентов экономических специальностей. (Рекомендовано МОН Украины). – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – 173 с. (Особистий внесок: Раздел 1. Предприятие как субъект и объект рыночных отношений; Раздел 3. Ресурсный потенциал предприятия; Раздел 4. Материальные ресурсы предприятия; Раздел 5. Нематериальные ресурсы предприятия; Раздел 10. Источники формирования и направления использования прибыли предприятия – 4,1 д.а.).