Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Автоматизовані системи управління та прогресивні інформаційні технології


Ткачук Ростислав Львович. Логіко-когнітивні моделі інтелектуального тренування і тестування операторів в системі забезпечення ліквідації загроз : Дис... канд. наук: 05.13.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Ткачук Р.Л. Логіко-когнітивні моделі інтелектуального тренування і тестування операторів в системі забезпечення ліквідації загроз. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.13.06 – інформаційні технології. Українська академія друкарства, Львів, 2008.

Дисертаційна робота присвячена питанням розв’язання методів підвищення ефективності управлінських рішень та інтелектуально-психологічної стійкості оперативно-командного персоналу й операторів у виробничо-технологічних структурах в умовах надзвичайних ситуацій з використанням інформаційних технологій, синтезу стратегій управління, тактики і планів дій та когнітивної психології для побудови моделей інтелектуальної діяльності людини в умовах загроз та технологічних аварій.

У результаті теоретичних та експериментальних досліджень встановлено, що мінімізація ризику прийняття неправильних рішень і забезпечення антистресової поведінки оператора управління технологічним процесом залежить від кількох значних факторів: рівня його психологічної і фізіологічної підготовки, інтелектуальної стійкості, від організації нейропроцесора, сенсорної системи та її здатності сприймати потоки образних, аналітичних даних, формувати сценарії подій та їх інформаційний образ, а також виявляти ознаки та появу загрози, формувати їх інформаційний портрет, відслідковувати траєкторії та сценарії змін, прогнозувати напрямки динамічного руху, формувати на їх основі логіко-когнітивні моделі управлінських рішень та реалізовувати їх у вигляді оперативних планів дій.

У дисертації розроблено інформаційно-інтелектуальні моделі формування рішень з урахуванням розмитості і неповноти даних, які надходять від первинної сигнальної інформації.

Розроблено концепцію інтеґрованих тестів та на основі інформаційних технологій побудовано процедури інтелектуального тренування операторів для правильного прийняття рішень в екстремальних умовах на основі розширення системи знань про проблемно-орієнтовані об’єкти виробничих структур і розвитку логічного мислення оператора, виходячи з методів когнітивної психології, формальної логіки та теорії прийняття рішень.

На основі інформаційної технології опрацювання ситуативних даних і логіко-когнітивних моделей нейропроцесора розроблено систему та її апаратно-програмне забезпечення оперативного тестування і тренування операторів з метою підвищення їх інтелектуального й професійного рівня, яка має переваги перед існуючими методами.

З метою підвищення рівня ефективності прийняття оперативних рішень та інтелектуально-психологічної стійкості оперативного персоналу в екстремальних умовах у дисертаційній роботі розв’язано науково-практичну задачу побудови інформаційної технології на основі розробки логіко-когнітивної моделі інтелектуальної діяльності оператора-рятівника, яка покладена в основу тренування його інтелектуально-психологічної стійкості. При цьому можна зробити наступні висновки:

  1. На основі аналізу наукової літератури та результатів експериментальних досліджень обґрунтовано положення про недостатність методів теорії психологічного тестування для тренування інтелектуальної стійкості оператора при прийнятті рішень і формуванні оперативно-командної дії щодо ліквідації наслідків аварії і загроз у техногенних структурах.

  2. На основі інформаційно-ресурсної і енергоактивної концепції розроблено процедуру розбиття структури об’єкта, в якому відбувається надзвичайна подія, на ситуаційно-активну і пасивну зони простору станів та обґрунтовано модель формування цільового простору, що дає змогу розробляти ефективну стратегію і плани дій щодо ліквідації загроз.

  3. Обґрунтовано елементи специфіки прийняття інтелектуальних управляючих рішень оперативно-командним персоналом в умовах надзвичайних ситуацій, показано, що найбільші помилки при формуванні стратегій, тактик та планів дій на основі сприйняття сенсорної інформації оператором її опрацювання і класифікації, допускаються на першому етапі через низький рівень інтелектуальної стійкості.

  4. Вперше розроблено модель сценарію розвитку подій при гасінні пожежі на складному технологічному об’єкті, за допомогою розробленої моделі прийняття цільових управляючих рішень обґрунтовано вимоги до рівня інтелекту і психічної стійкості на основі інформаційно-когнітивної моделі та інтервальних статистик.

  5. Розглянуто когнітивні моделі поведінки особи (ліквідатора, рятівника) та обґрунтовано вимоги до інтелектуального рівня, необхідного для прийняття ефективних рішень в екстремальних умовах на основі процедури синтезу планів дій.

  6. Розроблено і обґрунтовано моделі багатокрокових процедур формування цілеорієнтованих рішень в умовах надзвичайних ситуацій при невизначеності даних з використанням методів теорії планування операцій, нечітких множин, що дало змогу генерувати ефективні стратегії поведінки як у режимі тестування, так і в оперативній обстановці.

  7. Обґрунтовано положення про те, що інформаційно-когнітивні моделі синтезу правил прийняття рішень і планів дій є основою вибору комплексних тестів і методів підвищення інтелектуально психологічної стійкості операторів як на вступному етапі оцінки надзвичайної ситуації, так і в процесі ліквідації загроз.

  8. Розроблено блок-схему оперативної моделі процесу тестування оператора на основі інтелектуально-ситуаційного підходу в режимі діалогу, що дало змогу створити систему тренування його інтелектуальної і психологічної стійкості, розробити відповідне програмне і апаратне забезпечення.

Публікації автора:

  1. Ткачук Р.Л. Інформаційні компоненти тактики планування цілеорієнтованої поведінки / Р.Л. Ткачук, Л.С. Сікора, І.Р. Манишин, К.М. Березяк // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології” Вип. 36. – Київ, ІПМЕ. – 2007. – С.97-102.

  2. Ткачук Р.Л. Когнітивна психологія сприйняття реальних ситуацій через інформаційні образи / Л.С. Сікора., Р.Л. Ткачук, І.Р. Манишин., О.Е. Семенова // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології” Вип. 40. – Київ, ІПМЕ. – 2007. – С.97-104.

  3. Ткачук Р.Л. Інформаційні концепції ідентифікації механізмів інтелектуальної діяльності в умовах ризику. Част. 1 / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, М.С. Антоник, І.Р. Манишин // Зб. наук. пр.: „Інформаційно – телекомунікаційні технології в сучасній освіті: досвід, проблеми, перспективи”. Вип. – 1. – Львів, ЛДУ БЖД. – 2006. – С.179-185.

  4. Ткачук Р.Л. Інформаційні концепції ідентифікації механізмів інтелектуальної діяльності в умовах ризику. Част. 2 / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, І.Р. Манишин // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології”. – Вип. 37. – Київ, ІПМЕ. – 2006. – С.194-202.

  5. Ткачук Р.Л. Логіко-математичні моделі і концепції штучного інтелекту для синтезу тестів професійно-орієнтованого відбору операторів / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, І.Р. Манишин // Зб. наук. пр., – Вип. 36. – Київ, ІПМЕ. – 2006. – С.146-157.

  6. Ткачук Р.Л. Методи побудови інформаційно – фізіологічних характеристик особи – оператора в умовах надзвичайних ситуацій / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, А.Ю. Нога, І.Р. Манишин // Зб. наук. пр., – Вип. 34. – Київ, ІПМЕ. – 2006. – С.99-108.

  7. Ткачук Р.Л. Інтелектуальні та психологічні характеристики особи як управлінського елементу інтегрованих систем / Л.С. Сікора, М.С. Антоник, Р.Л. Ткачук, І.Р. Манишин, А.Ю. Нога // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології”. – Вип. 33. – Київ, ІПМЕ. – 2006. – С.172-180.

  8. Ткачук Р.Л. Синтез класифікаторів рівня профорієнтації в процедурах тестування операторів енергетичних систем / Р.Л. Ткачук, Л.С. Сікора, А.Ю. Нога, М.С. Антоник // Зб. наук. пр., – Вип. 32. – Київ, ІПМЕ. – 2006. – С.192-199.

  9. Ткачук Р.Л. Проблеми ідентифікації функціонально-оперативної структури мислення оператора в екстремальних ситуаціях / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук., М.С. Антоник, І.Р. Манишин // Зб. наук. пр.: „Комп’ютерні технології друкарства”. – Вип. 15. – Львів, УАД. – 2006. – С.262-269.

  10. Ткачук Р.Л. Логічна структура процедур формування інтелектуальних тестів для оцінки інтелектуального рівня особи / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, М.О. Медиковський, М.С. Антоник // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології”. – Вип. 35. – Київ, ІПМЕ. – 2005. – С.135-147.

  11. Ткачук Р.Л. Логічні аспекти та концепції інтелектуалізації процесів навчання для осіб приймаючих управлінські рішення / Л.С. Сікора, М.О. Медиковський, Р.Л. Ткачук, М.С. Антоник, Р.А. Федчишин // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології”. – Вип. 34. – Київ, ІПМЕ. – 2005. – С.138-147.

  12. Ткачук Р.Л. Логічні моделі та конструктивні методи аналізу та синтезу цільових стратегій управління процесом навчання / Л.С. Сікора, М.О. Медиковський, Р.Л. Ткачук, М.С. Антоник // Зб. наук. пр., – Вип. 31. – Київ, ІПМЕ. – 2005. – С.134-140.

  1. Ткачук Р.Л. Моделі вибору стратегій гарантованого цілеспрямованого управління в регіональних структурах / Р.Л. Ткачук, Л.С. Сікора, О.С. Довгун // Зб. наук. пр.: „Регіональна економіка”. – Вип. 2. – Львів, ІРД АНУ. – 2005. – С.231-239.

  2. Ткачук Р.Л. Моделі нечітких і ймовірних мір на розбитті простору станів складних систем в умовах невизначеності / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, О.С. Довгун // Зб. наук. пр., – Вип. 30. – Київ, ІПМЕ. – 2005. – С.132-140.

  3. Ткачук Р.Л. Багатоетапні процедури прийняття рішень цілеспрямованими системами в нечітких умовах / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, О.С. Довгун, Р.А. Федчишин, М.О. Медиковський // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології”. – Вип. 29. – Київ, ІПМЕ. – 2005. – С.105-110.

  4. Ткачук Р.Л. Моделі та нечіткі алгоритми відбору і опрацювання даних в процедурах прийняття рішень на управління / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, Р.А. Федчишин, О.С. Довгун, О. Сайчук // Зб. наук. пр., – Вип. 29. – Київ, ІПМЕ. – 2005. – С.93-102.

  5. Ткачук Р.Л. Цілеорієнтована стратегія та моделі в техногенних структурах в умовах невизначеності процесу управління / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, О.С. Довгун // Зб. наук. пр., – Вип. 28. – Київ, ІПМЕ. – 2005. – С.84-89.

  6. Ткачук Р.Л. Інтервальні та розмиті моделі станів об’єкта та вибір процедур класифікації ситуацій в цільовому просторі складних систем / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, О.С. Довгун, М.О. Медиковський // Зб. наук. пр.: „Комп’ютерні технології друкарства”. – Вип. 14. – Львів, УАД. – 2005. – С.286-301.

  7. Ткачук Р.Л. Логіка побудови нечітких тверджень про динамічні ситуації з врахуванням рівня їх розмитості / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, О.С. Довгун, Р.А. Федчишин // Зб. наук. пр.: „Комп’ютерні технології друкарства”. – Вип. 13. – Львів, УАД. – 2005. – С.166-174.

  8. Ткачук Р.Л. Моделі екстремальних, аварійних ситуацій та їх вплив на інтелектуальний рівень прийняття рішень у складних технологічних системах / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, О.С. Довгу // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології”. – Вип. 28. – Київ, ІПМЕ. – 2004. – С.160-170.

  9. Ткачук Р.Л. Моделі інтелектуальних процедур класифікації ризиків при формуванні стратегій прийняття рішень у екстремальних умовах / Л.С. Сікора, Р.Л. Ткачук, О.С. Довгун // Зб. наук. пр.: „Моделювання та інформаційні технології”. – Вип. 27. – Київ, ІПМЕ. – 2004. – С.165-174.

  10. Ткачук Р.Л. Дебрифінг як одна з складових професійно-психологічної підготовки пожежних / Р.Л. Ткачук // Зб. наук. пр.: Матер. І-ї міжвузівської наук.–практ. конф. „Формування та розвиток особистості в умовах вищих навчальних закладів МНС України”. – Харків, ХІПБ МНСУ. – 2003. – С. 96-100.

  11. Ткачук Р.Л. Когнітивна психологія і логіка формування процедур прийняття цільових рішень в надзвичайних ситуаціях / Сікора Л.С., Антоник М.С., Ткачук Р.Л., Мани шин І.Р. – Львів, 2007. – 57с. – (Препр. №4 / УАД, каф. АСУ НУ „ЛП”, ЦСДЕБТС).

  12. Ткачук Р.Л., Манишин І.Р. Інформаційно-функціональна структура процедур вибору та планування управляючих дій в екстремальних ситуаціях / Сікора Л.С., Антоник М.С., Ткачук Р.Л., Манишин І.Р. – Львів, 2006. – 35с. – (Препр. №3 / УАД, каф. АСУ НУ „ЛП”, ЦСДЕБТС).

  13. Ткачук Р.Л. Інформаційні технології аналізу ситуацій та процедур класифікації і вибір альтернатив при цілеорієнтованому управлінні в інтегрованих системах / Сікора Л.С., Антоник М.С., Манишин І.Р., Ткачук Р.Л. – Львів, 2006. – 37с. – (Препр. №2/ УАД, каф. АСУ НУ „ЛП”, ЦСДЕБТС).

  14. Ткачук Р.Л. Оперативне управлінняв ієрархічно – структурованих системах та вибір моделей стратегій цілеорієнтованих дій в умовах загроз / Сікора Л.С., Антоник М.С., Ткачук Р.Л., Манишин І.Р., Нога А.Ю. – Львів, 2006. – 20с. – (Препр. №1/ УАД, каф. АСУ НУ „ЛП”, ЦСДЕБТС).