Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Бабич Людмила Володимирівна. Ліпіди і ліпопротеїни крові та печінки за дії іонізуючого випромінювання та ксенобіотиків на організм : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 145арк. — Бібліогр.: арк. 127-145.



Анотація до роботи:

Бабич Л.В. Ліпіди і ліпопротеїни крові та печінки за дії іонізуючого випромінювання та ксенобіотиків на організм. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія.- Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному обгрунтуванню і вирішенню наукової задачі, що полягає у визначенні шляхів біохімічних порушень за умов окремої та комбінованої (разової чи хронічної) дії на організм іонізуючого випромінювання (в сумарній дозі 1,0 Гр), кадмію ( в сумарній дозі 1 мг/кг маси тварин) чи карбендазиму ( в сумарній дозі 750 мг/кг маси тварин).

Виявлено гепатотоксичний ефект карбендазиму та кадмію (за умов хронічного надходження), який посилюється у комбінації з дією іонізуючого випромінювання. Встановлена дисліпопротеїнемія крові та зниження вмісту холестеролу, тріацилгліцеролів та фосфоліпідів у препаратах печінки та тонкої кишки, що найбільше проявляється за умов іонізуючого опромінення, а також за комбінованої дії радіації та кадмію. Встановлене зниження ЛПДНЩ крові поряд із зменшенням вмісту тріацилгліцеролів вказує на порушення обміну тріацилгліцеролів за умов іонізуючого опромінення. Виявлено зміни у вмісті холестеролу та ліпопротеїнів низької щільності в умовах хронічного досліду. Дисліпопротеїнемія крові за хронічного надходження кадмію в основному обумовлена змінами в обміні холестеролу. Виявлено відмінності у перерозподілі ліпопротеїнів сироватки крові та зміни у величинах співвідношень різних фракцій ліпопротеїнів у залежності від характеру зовнішнього впливу, що можна використовувати для оцінки дії зовнішніх чинників на організм. Порушення прооксидантно-антиокисного гомеостазу спостерігається в умовах впливу всіх досліджуваних чинників як за окремої, так і комбінованої їх дії. Аналіз дослідження біохімічних показників крові методом факторного аналізу свідчить про різні прояви реакції організму, які можна згрупувати наступним чином: як результат на разову окрему дію опромінення та кадмію; на хронічну окрему дію кадмію та опромінення чи окрему дію карбендазиму; на комбіновану дію кадмію та опромінення чи карбендазиму та опромінення. Водночас, виділено різні групи показників крові, що, з одного боку, характеризуються універсальністю і обумовлюють відповідь організму на зовнішній вплив, а, з іншого - характеризують вплив на організм різних зовнішніх чинників.

1. У роботі подається теоретичне обгрунтування та результати досліджень біохімічних показників крові та печінки, які свідчать про особливості реакцій організму щурів за умов разової та хронічної (145 діб) як окремої так і комбінованої дії іонізуючого випромінення (у сумарній дозі 1,0 Гр), кадмію ( у сумарній дозі 1мг/кг маси тварин) чи пестициду карбендазиму (750 мг/кг маси тварин).

2. За хронічної дії іонізуючої радіації (із зростанням сумарної дози до 1,0 Гр) активність ферментів сироватки крові (лужної фосфатази, аланінамінотрансферази, аспартатамінотрансферази) зростає, що вказує на протікання деструктивних процесів. Виявлені зміни активності ферментів (аспартатамінотрансферази, гамма-глутамілтрансферази та холінестерази) сироватки крові за умов фракційної дії карбендазиму чи хронічного надходження кадмію свідчать про гепатотоксичний ефект цих чинників.

3. Встановлена дисліпопротеїнемія крові та зниження вмісту холестеролу, триацилгліцеролів, фосфоліпідів у сироватці крові та печінці за хронічного надходження кадмію, хронічного опромінення та їх комбінованої дії свідчить про порушення ліпідного гомеостазу. За цих умов найбільше знижується вміст у сироватці крові ліпопротеїнів низької щільності ( на 36%, 46% та 60%, відповідно).

4. За умов разової та хронічної дії іонізуючої радіації встановлено зменшення вмісту у сироватці крові ліпопротеїнів дуже низької щільності, відповідно на 23-35% та тріацилгліцеролів на 15-35%, поряд із зниженням їх вмісту у печінці та слизовій оболонці тонкої кишки. За комбінованої дії опромінення та ксенобіотиків величини цих змін подібні. Основний внесок у виявлені зміни вносить опромінення.

5. Виявлені відмінності у перерозподілі ліпопротеїнів сироватки крові та величин співвідношень різних класів ліпопротеїнів залежати від типу зовнішнього впливу: разового чи хронічного, окремого чи комбінованого.

6. Порушення прооксидантно-антиокисного гомеостазу спостерігається в умовах впливу всіх досліджуваних чинників як за окремої, так і комбінованої їх дії.

7. Комбінований вплив кадмію та опромінення чи карбендазиму та опромінення, на відміну від їх окремої дії, характеризується поглибленням змін досліджуваних біохімічних показників.

8. За використання методу факторного аналізу досліджених біохімічних показників крові виявлені угрупування, що характеризують відмінності в реакціях організму на дію досліджуваних чинників. Серед цих показників встановлені ті, які є універсальними в умовах досліду.

Публікації автора:

1. Хижняк С.В., Бабич Л.В., Вечеря О.А., Гаврилей В.И., Войцицкий В.М., Кучеренко Н.Е. Оценка воздействия ионов кадмия и ионизирующей радиации на липидный состав клеток печени и кишечника крыс// Допов. НАН України. - 2000. - № 10. - С. 169-171 (здобувачем проаналізовано літературу, особисто визначено вміст ліпідів в гомогенатах печінки та кишковика, проведено математичну обробку результатів).

2. Нizhnyak S.V., Ваbich L.V., Kleрkо А.V., Voitsitskiy V.M. Сhгоniс еffect of ionizing radiation in low doses and cadmium on the organism // Аnn. Univer. Mariae Curie-Sklodowska, Lublin.-Polonia.- 2002.- Sect. DDD, Vо1. ХV.- Р.449-452 (здобувачем проаналізовано літературу, особисто визначено вміст ліпідів в сироватці крові, проведено математичну обробку результатів, підготовлено матеріал до друку).

3. Хижняк С.В., Бабич Л.В., Клепко А.В., Вечеря О.О., Балан П.П., Степанова Л.І. Вплив хронічного іонізуючого випромінювання та кадмію на вміст ліпідів та ліпопротеїнів у крові щурів// Вісник Київського національного ун-ту імені Тараса Шевченка. Серія Біологія.- 2002. - Вип. 36 - 37. - С.8-10 (здобувачем проаналізовано літературу, підготовлено матеріал для дослідження, визначено вміст ліпідів, здійснено математичну обробку, підготовлено матеріал до друку).

4. Клепко А.В., Хижняк С.В., Кисіль О.О., Бабич Л.В., Прохорова А.О., Войціцький В.М. Дослідження хронічної дії малих доз іонізуючої радіації та кадмію на різні тканини щурів //Проблеми радіац. медицини та радіобіології : 3б. наук. пр. НЦРМ АМН України. - Київ - 2003. - Вип.3.- С. 39-45 (здобувачем досліджено хронічну дію малих доз іонізуючої радіації та кадмію на тканини печінки, кишковика та кров, здійснено математичну обробку та проаналізовано отримані результати, підготовлено матеріал до написання статті).

5. Хижняк С.В., Клепко А.В., Кисіль О.О., Бабич Л.В., Міщук Д.О., Кучеренко М.Є., Войціцький В.М. Біологічні ефекти хронічної дії іонізуючої радіації та іонів кадмію // Укр. радіол. журн. - 2003.- Т. 11, вип. 3.- С. 298-304 (здобувачем проаналізовано літературу, проведено відбір матеріалу, здійснено математичну обробку та підготовлено матеріал до написания статті).

6. Островська Г.В., Яблонська С.В., Бабич Л.В., Філінська О.М., Рибальченко Т.В. Гепатотоксичні ефекти тривалого інтрагастрального введення щурам 2,4-дихлорфеноксиоцтової кислоти й регулятора росту рослин івіну //Вісник Київського національного ун-ту імені Тараса Шевченка. Серія Біологія - 2004. - № 9.- С. 56-57 (здобувачем проаналізовано літературу, особисто визначено біохімічні показники сироватки крові, проведено математичну обробку результатів).

7. Нizhnyak S.V., Ваbich L.V., Voitsitskiy V.M. Peculiarities of ionizing radiation and pesticide ( karbendazim ) action on blood enzymes that characterize the liver state // Аnn. Univer. Mariae Curie-Sklodowska, Lublin.- Polonia.- 2004.- Sect. DDD, Vо1. ХVII.- №2.- Р.235-237 (здобувачем проаналізовано літературу, особисто визначено активність ферментів сироватки крові).

8. Чернишов А.В., Талько В.В., Коваленко О.В., Яніна А.М., Бабич Л.В., Гришко Г.М. Антифосфоліпідні антитіла і показники ліпідного обміну в учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у віддалений період після опромінення // Імунологія та алергологія.- 2006.- №2.- С. 35-38 (здобувачем проаналізовано літературу, визначено вміст ліпідів в сироватці крові, проведено математичну обробку, підготовлено матеріал до друку).

9. Степанова Л.І., Хижняк С.В., Клепко А.В., Бабич Л.В., Диденко Н.В., Войціцький В.М. Оцінка синтезу ліпідів у ентероцитах слизової оболонки тонкої кишки за дії йонізувальної радіації // Укр. радіол. журн. - 2006.-Т. XIV, вип. 3.- С. 268-271 (здобувачем проаналізовано літературу, особисто виділено препарати мембран ентероцитів, визначено вміст білку в досліджуваних пробах, здійснено математичну обробку та інтерпретацію результатів, підготовлено матеріал до написания статті).

10. Степанова Л., Кисіль О., Левченко Л., Бабич Л. Оцінка вмісту фосфоліпідів та їхнього жирнокислотного складу в апікальній мембрані ентероцитів за хронічної дії іонізуючої радіації та кадмію // Вісник Київського національного ун-ту імені Тараса Шевченка. Серія Біологія.- 2006. - Вип. 47-48.- С. 6-8 (Здобувачем проаналізовано літературу, визначено вміст фосфоліпідів в апікальній мембрані ентероцитів).

11. Хижняк С.В., Бездробная Л.К., Вечеря О.В., Бабич Л.В., Балан П.П., Войцицкий В.М. Влияние хронического -облучения на состояние мембранных липидов // Биологические эффекты малых доз ионизирующей радиации и радиоактивное загрязнение среды: Межд. конф. "Биорад-2001". Сыктывкар, 20-24 марта 2001 г.- Сыктывкар, Коми научный центр УрОРАН, 2001. - С.5-6.

12. Клепко А.В., Бабич Л.В., Кисіль О.О. Біологічні ефекти сумісної хронічної дії малих доз іонізуючої радіації та іонів кадмію// Біологічні дослідження молодих вчених на Україні: II Всеукр. конф. студентів та аспірантів. Київ, 19-22 трав. 2002 р. - Київ, 2002. - С.21-23.

13. Хижняк С.В., Клепко А.В., Кисіль О.О., Бабич Л.В., Рудич В.В., Войціцький В.М. Окислювально-антиоксидантний гомеостаз організму щурів при хронічній дії іонізуючої радіації та кадмію // Всеукр. наук. конф., присвяч. 160-річчю кафедри фізіол. людини і тварини КНУ. Київ, 3-4 жовт. 2002 р. – Київ, КНУ, 2002.- С.115.

14. Хижняк С.В., Бабич Л.В., Степанова Л.І., Лапоша О.А., Прохорова А.О., Жмінько П.Г. Комбінована дія іонізуючого опромінення та пестицидів на організм // III зїзд з радіаційних досліджень (радіобіологія і радіоекологія). Київ, 21-25 трав. 2003 р. – Київ, КНУ, 2003. - С.74.

15. Хижняк С.В., Войціцький В.М, Бабич Л.В., Жмінько П.Г. Ліпідний та ліпопротеїдний склад плазми крові за дії іонізуючої радіації та пестициду карбендазиму // Екологічна безпека обєктів господарської діяльності : Міжн. конф. Миколаїв, 2-4 черв. 2004 р. – Миколаїв, 2004. - С 146.

16. Хижняк С.В., Кисіль О.О., Степанова Л.І., Бабич Л.В., Прохорова А.В. Структурно-функціональні властивості клітинних мембран ентероцитів за хронічного надходження до організму кадмію // IX Укр. біохім. з'їзд. Харків, 24-27 жовт. 2006 р. – Київ,. 2006. - Т. 2. - С. 159-160.

17. Khyzhnyak S., Ваbych L., Kysil O., Solovev V., Voitsitskiy V. Рrincipal component analysis of ionizing radiation and pollutants influence on organism on the basis of blood biochemical indices // 35-th of the Annual Meeting of the European Radiation Research Sosiety. Kyiv, 22-25 August. 2006.- Kyiv, 2006. - P.80.

18. Хижняк С.В., Бабич Л.В., Соловьев В., Степанова Л.І., Войціцький В.М. Багатофакторний аналіз біохімічних показників крові для оцінки комбінованої дії іонізуючої радіації та ксенобіотиків на організм // Віддалені наслідки впливу іонізуючого випромінювання: Міжн. наук. конф. Київ, 23-25 травня 2007 р.- Київ, 2007.- С.96-97.