Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Конструктивна географія і раціональне використання природних ресурсів


Ільїн Леонід Володмирович. Лімносистеми Українського Полісся: регіональні закономірності та особливості оптимізації. : Дис... д-ра наук: 11.00.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Ільїн Л. В. Лімносистеми Українського Полісся: регіональні закономірності та особливості оптимізації. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора географічних наук за спеціальністю 11.00.11 – конструктивна географія і раціональне використання природних ресурсів. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2009.

У дисертації розроблено теоретико-методологічні та методичні основи конструктивно-географічних досліджень лімносистем (галузевих лімнологічних, комплексних ландшафтознавчих, конструктивно-географічних та інтегративних еколого-лімнологічних досліджень). Встановлено закономірності лімногенезу й особливості природних та антропогенно і техногенно активізованих процесів у водоймах регіону та їхніх басейнах із урахуванням зональної і регіональної специфіки. Розглянуто історичні аспекти дослідження водойм, проаналізовано існуючі галузеві класифікації водойм як наукову базу їх геоекологічних досліджень та синтезу лімнолого-географічних знань. Виявлено природні умови і чинники формування станів і функціонуваня лімносистем, закономірності поширення природних і штучних водойм. Здійснено просторово-часовий лімнолого-географічний аналіз водойм і типізацію водойм. Вивчено водойми як середовища осадонагромадження та акумуляції донних відкладів і встановлено геохімічні індикатори станів лімносистем. Здійснено конструктивно-географічний синтез знань про водойми, інтегративне регіональне оцінювання найважливіших природних ресурсів та обґрунтовано напрямки їх раціонального використання в різних галузях економіки. Проаналізовано масштаби антропогенного впливу на лімносистеми, виявлено техногенні трансформаційні процеси у водоймах. Розроблено конструктивно-лімнологічні засади раціонального використання і охорони водойм. Запропоновано шляхи оптимізації природокористування на водоймах. Обґрунтовано наукові засади, методи відновлення (оздоровлення) лімносистем регіону.

Виконане дослідження дає можливість зробити такі головні висновки. Їх послідовність і наповнення загалом відповідає основним завданням роботи, поданим у вступі, основним напрямам наукового пізнання (ресурсознавчому, природокористувальницькому, еколого-лімнологічному, сутнісно-озерознавчому, конструктивно-географічному та ін.) та заключному узагальнюючому дослідницькому змістові – наукознавчому теоретико-методологічному і прикладному.

1. Узагальнення наявних і цільове опрацювання актуальних теоретико-методологічних засад геоекологічних досліджень водойм, багатоскладовий регіональний еколого-лімнологічний аналіз та прикладний конструктивно-лімнологічний синтез ресурсознавчо-озерознавчих, лімнолого-ландшафтознавчих і природокористувальницьких знань засвідчив наявність реальних витоків-початків нових прикладних напрямів гідролого-озерознавчих досліджень. Ідеться про реалізовані, означені й започатковані дисертантом нові галузі озерознавства: міждисциплінарну переважно гідрологічну екологічну лімнологію та переважно комплексну географічну і навіть ландшафтознавчу конструктивну лімнологію. Їх поєднання, здійснене на різноманітному фактичному матеріалі щодо природних умов, ресурсів і використання водойм Українського Полісся, продуктивно реалізується у регіональному еколого-лімнологічному аналізі та синтезі знань із озерознавства.

Комплексний науково-пізнавальний природничо-географічний та інтегративний еколого-лімнологічний підхід конструктивно-оптимізаційного змісту полягає в такому. На основі систематизації інформації про умови формування водойм, їх ландшафтного середовища, їх ресурсів – водних, органо-мінеральних, біотичних, рекреаційних та інших – здійснюється регіональний еколого-лімнологічний аналіз і конструктивний гідролого-ландшафтознавчий синтез наукових знань. Нами верифіковано це теоретико-методологічне положення на всьому доступному природничо-географічному та міждисциплінарному еколого-лімнологічному матеріалі про водойми Українського Полісся.

Науково обґрунтоване проектування раціонального використання ресурсів водойм повинне базуватися на результатах комплексного оцінювання їх ресурсів. Такі результати мають враховувати сучасні стани водойм різних типів і їх зміни залежно від антропогенного впливу і ступеня стійкості до чинників такого впливу. Саме комплексність вивчення станів і функціонування таких водойм є специфічною рисою географічного підходу (спрямування) в науковому пізнанні, особливо за умов вихідного недостатнього вивчення об’єктів дослідження та напрацювання нової інформації про них.

Виконане дослідження створює основу для з’ясування значення природного й антропогенного складників у ході сучасного розвитку лімносистем, для здійснення міжрегіональних кореляцій, порівняльно-лімнологічних і палеолімнологічних розробок.

2. Статистичне опрацювання нагромадженого банку даних дало можливість виконати галузеві класифікації водойм Українського Полісся за головними лімнічними показниками. Основу конструктивно-географічної типізації повинні складати запаси, якість природних ресурсів водойм, вид і ступінь їх використання, а також кількісні зміни ресурсного потенціалу водойм у результаті його використання і споживання. Складовими блоками типізації є ресурсна оцінка, природна і господарська класифікації. Запропоновані класифікаційні схеми уможливлюють кількісну оцінку і характеристику природно-ресурсного потенціалу водойм.

Водойми регіону містять великий невикористаний рекреаційний, рибогосподарський та інформаційний потенціал. Тому оцінювання природних ресурсів озер і штучних водойм та їх поширеності в Українському Поліссі, визначення запасів та якості ресурсів має велике господарське значення. Найбільшу цінність становлять водойми зі складним за структурою природно-ресурсним потенціалом і багатоцільовим поліфункціональним використанням.

3. Просторово-географічним вивченням акумуляції та хімічного складу речовини донних відкладів з’ясовано, що для регіонального лімнологічного дослідження важливим є створення бази геохімічної інформації про типи донних відкладів, умови їх утворення, геохімію окремих елементів. Осадові комплекси водойм можна і треба розглядати як типове геохімічне середовище прісноводного осадонакопичення в регіоні. Аналіз якісних і кількісних показників концентрації великої групи мікроелементів у товщах відкладів дає підстави для розгляду геохімічних особливостей озерного седиментогенезу. Незважаючи на спільність природних умов, у межах одного ландшафтно-лімнічного району встановлено різні типи осадонакопичення. Різним ландшафтним умовам відповідають різні ряди хімічних компонентів, швидкості нагромадження яких істотно залежать від антропогенних чинників. Матеріали, отримані під час вивчення малих водойм, дають змогу виділити особливості процесу седиментації відкладів, пов’язані з їх ландшафтно-провінційними та морфогенетичними особливостями й не досліджені раніше.

Донні відклади як нагромаджувальна ланка лімносистеми є важливим об’єктом для ретроспективного вивчення природних і техногенних процесів, які відбуваються у водоймах і на їх водозборах. Аналіз розподілу геохімічних показників у шарі донних відкладів дає можливість зробити висновок про їх зміни під впливом техногенезу, диференціювати водойми за природним потенціалом і ступенем антропогенної трансформованості. Недостатність наукових знань про закономірності формування речовинного складу відкладів водойм, у тому числі про концентрацію в них забруднюючих та біогенних елементів, призводить до серйозних помилок у виборі об’єктів і ділянок для видобування сапропелевої сировини, негативних екосередовищних наслідків під час експлуатації цих родовищ.

Знання закономірностей розподілу й динаміки хімічних елементів у відкладах різного походження та різнотипних водоймах, застосування порівняльно-літологічного методу дає можливість розширити і поглибити теорію гумідного континентального літогенезу. Практичне значення геохімічного вивчення відкладів водойм закладено в його методичній основі. Знання процесів формування складу відкладів і чинників, які їх визначають, необхідне для науково обґрунтованого прогнозування розвитку водойм під впливом техногенного навантаження і розробки раціональних схем їх використання залежно від складу і властивостей.

Узагальнення великого фактичного матеріалу щодо різноманітних донних відкладів у різних природних умовах Українського Полісся є необхідною умовою для розуміння закономірностей формування таких відкладів, їхнього впливу на геоекологічний стан; це дає можливість підняти стан їх вивчення та цільового наукового аналізу на новий теоретичний рівень.

4. Оцінювання сучасного рівня антропогенного впливу на лімносистеми засвідчує, що він є провідним чинником формування водного, гідрохімічного, гідрофізичного режимів, видового складу й рівня розвитку лімнобіонтів. Водойми регіону зазнали несприятливих змін у змісті внутрішньоводоймних процесів. Стани водойм нерозривно пов’язані з дуже гострою проблемою для України – використанням й охороною малих річок.

Розрахунок динаміки лімнічних показників дає можливість відобразити інтенсивність змін водного режиму кожного озера і визначити прийнятні перспективи їх використання або необхідність виділення як природоохоронних об’єктів. Ці розрахунки можуть бути використані під час вирішення питань ренатуралізації лімнокомплексів. За основу такої диференціації слід брати запропоновані нами коефіцієнти динаміки та показники зміни лімнічних величин, які показують ступінь змінності водойм. Аналіз статистичних даних дав змогу диференціювати водойми уповільненого водообміну за ступенем змінності лімнічних параметрів.

На основі багаторічних досліджень водойм і праць інших дослідників можна виділити два головних напрями зміни природних станів лімносистем: антропогенна евтрофікація і техногенні трансформації. Антропогенна евтрофікація зумовлена зростанням надходження у водойми біогенних речовин і виражається у стибкоподібному підвищенні біопродуктивності. Техногенні трансформації виникають під час порушення природних зв’язків між водоймою і водозбором і зумовлені скороченням площі водозбору, перерозподілом поверхневого та ґрунтового стоків, зарегулюванням стоку й підвищенням його рівня, зміною внутрішнього режиму рівнів або амплітуди коливань, змінами проточності водойми, добуванням сапропелю й ін.

Результати оцінювання стану водойм за донними відкладами дають можливість оцінити й наочно подати інформацію про особливості процесу евтрофікації водойм. Седиментологічний підхід дає можливість прослідкувати розподіл забруднюючих і евтрофікуючих елементів у часі та просторі. Найпридатнішими й доступними в практиці моніторингу водойм за донними відкладами є біогенні елементи (як критерії евтрофікації водойм) та важкі метали (як критерії техногенного забруднення).

5. На основі даних про сучасні стани водойм і їх ресурсів можна здійснити опосередкований територіальний моніторинг взаємодії людини й екопотенціалу водойм – їхньої можливості зберігати природний потенціал свого ландшафтного середовища. Отримані результати повинні сягати рівня, достатнього, щоб бути основою для прийняття оперативних рішень із охорони і прийнятного раціонального використання лімносистем.

Велике наукове і практичне значення водойм Українського Полісся зумовлене тісними взаємозв’язками їх із навколишнім ландшафтним середовищем і тим, що в них відбуваються складні водно-стокові, хімічні, біотичні і седиментаційні процеси. Такі процеси врешті призводять до накопичення донних відкладів різних типів. Нерідко формуються відклади еталонного значення, але частіше це просто сировинні ресурси для застосування їх у сільському господарстві, ветеринарії, медицині, косметології, виробництві будівельних матеріалів, геологорозвідувальній справі та інших сферах економіки.

6. Господарське використання водойм, незалежно від напряму використання, включно з регулюванням стоку, можна здійснювати лише в певних межах, без порушень режимів функціонування водойм. Оптимізувати використання й охорону природних ресурсів акваторій та берегових зон водойм необхідно на основі корективів організації їх просторової і функціональної структури. У кожному регіоні це виконується відповідно до його ландшафтознавчо-лімнологічного районування та певного рівня потреб оптимізаційного облаштування. В умовах теперішньої адміністративної диференціації грошових і матеріальних ресурсів практичне застосування пропонованого підходу набуває особливо важливого значення. Воно дає можливість оптимізувати природокористування у межах окремих водних об’єктів та їх ділянок, зважаючи на матеріально-технічні можливості конкретного адміністративного району.

7. Враховуючи подібність багатьох водойм, певною мірою їх типовість для території південних Полісь, повноту й комплексність аналітичних даних щодо вивчених лімносистем, ці об’єкти можна вважати репрезентативними для зони хвойно-широколистяних лісів Східноєвропейської рівнини і територій південно-східних Балтійських озерних ландшафтів (Балтійські Поозер’я). Дані про них необхідні для оцінювання теперішніх станів і прогнозування майбутніх станів лімносистем, екстраполяції їх у просторі та часі.

8. Перспективами подальших геоекологічних досліджень водойм слід вважати: глибше пізнання теорії еволюції, функціонування, стійкості й відновлюваності водойм у різних природних зонах; виявлення механізмів евтрофікації водойм і наукового прогнозування з урахуванням природних та антропогенних чинників; розробку теорії трансформації речовин й енергії в системі “водозбір – водойма”; оцінювання природно-ресурсного потенціалу водойм України і прогнозування тенденцій його змін з урахуванням соціально-економічного розвитку регіонів; розробку методів прогнозування екостанів лімносистем з урахуванням того, що екологічні прогнози, які ґрунтуються на системі контролю режимів та якості вод, повинні стати перманентними, тобто їх треба розробляти з урахуванням безперервно оновлюваної інформації про стани водних об’єктів, їхнього ланшафтного оточення і про господарську діяльність у межах лімносистем та їхніх басейнів.

Публікації автора:

Монографії

1. Ільїн Л. В. Лімнокомплекси Українського Полісся : моногр. : у 2 т. Т. 1 : Природничо-географічні основи дослідження та регіональні закономірності ; за ред. В. М. Пащенка / Л. В. Ільїн. – Луцьк : Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2008. – 316 с.

2. Ільїн Л. В. Лімнокомплекси Українського Полісся : моногр. : у 2 т. Т. 2 : Регіональні особливості та оптимізація ; за ред. В. М. Пащенка / Л. В. Ільїн. – Луцьк : Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2008. – 400 с.

3. Ільїн Л. В. Озера Волині. Лімнолого-географічна характеристика / Л. В. Ільїн, Я. О. Мольчак. – Луцьк : Надстир’я, 2000. – 140 с. (Особистий внесок автора: з’ясовано природні та антропогенні чинники формування лімносистем регіону, розкрито лімнічні особливості та закономірності водойм).

4. Заказник “Любче” : природні умови, біорізноманітність, збереження та управління : моногр. / [Гелюта В. П., Вакаренко В. І., Дубина Д. В., Безусько Л. Г., Вірченко В. М., Врона І. С., Гайова В. П., Демченко Е. М., Ільїн Л. В., Котенко А. Г., Михайлюк Т. І., Петльований О. А., Химин М. В., Царенко П. М.] ; за ред. В. П. Гелюти. – К. : Ін-т ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України, 2001. – 224 с. (Особистий внесок автора: здійснено оцінку природних умов лімнокомплексу “Любче” ; розд. 2 : 2.1; 2.2; 2.3).

5. Геология, геоэкология, эволюционная география : коллектив. моногр. / [Абрамова Е. А., Алампиева Е. В., Анисимова М. А. и др.] ; под ред. проф. Е. М. Нестерова. – СПб. : Эпиграф, 2008. – 320 с. (Особистий внесок автора: проаналізовано геохімічні особливості донних відкладів різнотипних водойм).

Словники, енциклопедії, довідники, навчальні посібники

6. Ільїн Л. В. Озера України : довід. / Л. В. Ільїн, В. О. Мартинюк. – Львів : Ред.-вид. відд. Львів. держ. ун-ту ім. І. Франка, 1998. – 52 с. (Особистий внесок автора: опрацьовано найважливіші показники водойм, здійснено аналіз їх просторової диференціації).

7. Ільїн Л. В. Озерознавство : Укр.-рос. слов. Поняття і терміни / Л. В. Ільїн. – Луцьк : Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2001. – 112 с.

8. Ильин Л. В. Озёроведение : украинско-русско-английский словарь / Л. В. Ильин, Б. П. Власов. – Луцк ; Минск : ВГУ, 2002. – 32 с. (Особистий внесок автора: удосконалено понятійно-термінологічний апарат лімнології та здійснено його уніфікацію).

9. Болотний фонд Волинської області / [Мігас Р. В., Якубишена С. Г., Петрук В. Й., Химин М. В., Качурець І. С., Гурняк П. В., Демчук М. І., Ільїн Л. В., Кобись В. П., Мазурець В. В., Романюк Г. Ю., Слободян І. С., Шворак А. М.]. – Луцьк : Ініціал, 2003. – 24 с. (Особистий внесок автора: здійснено геоекологічний аналіз боліт регіону).

10. Шацький національний природний парк / [Зузук Ф., Ільїн Л., Кузьмішина І.]. – Луцьк : РВВ “Вежа”, Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2007. – 40 с. (Особистий внесок автора: здійснено комплексний аналіз водойм).

11. Український словник-довідник з екології : словник, довідкові матеріали / [Мольчак Я. О., Мартинюк В. О., Ільїн Л. В. Мисковець І. Я]. – Луцьк : Надстир’я, 2001. – 420 с. (Особистий внесок автора: розкрито сутність геоекологічних понять і термінів).

12. Мольчак Я. О. Загальне землезнавство : навч. посіб. / Я. О. Мольчак, Л. В. Ільїн. – Луцьк : Вид-во ВДУ “Вежа”, 1997. – 232 с. (Рекомендовано МОН України). (Особистий внесок автора: розроблено методичні матеріали).

13. Мартинюк В. О. Основи екологічних знань. Словник-довідник : навч. посіб. / В. О. Мартинюк, Л. В. Ільїн. – Рівне : Держ. ред.-вид. п-во, 1993. – 165 с. (Особистий внесок автора: розкрито суть понять і термінів з озерознавства (лімнології).

14. Охорона та використання природних ресурсів України / [Жук П. В., Філіпушко Т. В., Мартинюк В. О., Ільїн Л. В., Прадош О. І.]. – Рівне : Б. в., 1994. – 32 с. (Особистий внесок автора: здійснено оцінку органо-мінеральних ресурсів).

15. Ільїн Л. В. Озерні відклади / Л. В. Ільїн // Екологічна енциклопедія : у 3 т. / [редкол. : А. В. Толстоухов (гол. ред.) [та ін.]. – К. : ТОВ “Центр екол. освіти та інформації”, 2008. – Т. 3 : О–Я. – С. 17.

16. Ільїн Л. В. Озерніть території / Л. В. Ільїн // Екологічна енциклопедія : у 3 т. / [редкол. : А. В. Толстоухов (гол. ред.) [та ін.]. – К. : ТОВ “Центр екол. освіти та інформації”, 2008. – Т. 3 : О–Я. – С. 17–18.

17. Ільїн Л. В. Озеро / Л. В. Ільїн // Екологічна енциклопедія : у 3 т. / [редкол.: А. В. Толстоухов (гол. ред.) [та ін.]. – К. : ТОВ “Центр екол. освіти та інформації”, 2008. – Т. 3 : О–Я. – С. 18–19.

Статті у фахових наукових виданнях

18. Ільїн Л. В. Природні ресурси озер Волинської області / Л. В. Ільїн // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. Геогр. науки. – 1998. – № 5. – С. 47–49.

19. Ільїн Л. В. Конструктивно-географічні основи господарського використання різнотипних озер Полісся / Л. В. Ільїн // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. Вип. Екон. і соц. географія. Країнознавство. – 1999. – № 9. – С. 52–55.

20. Ільїн Л. В. Галузеві класифікації озер Полісся / Л. В. Ільїн // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія : наук. зб. – К. : ВГЛ “Обрії”, 2000.– Т. 1. – С. 215–220.

21. Ільїн Л. В. Перспективи і напрямки використання озерних ресурсів Волинської області / Л. В. Ільїн // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. Геогр. науки. – 2001. – № 2. – С. 31–35.

22. Мартинюк В. О. Ландшафтознавче картографування озерно-річкової басейнової геосистеми / В. О. Мартинюк, Л. В. Ільїн // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія : наук. зб. – К. : ВГЛ “Обрії”, 2001. – Т. 2. – С. 794–803. (Особистий внесок автора: розкрито методичні підходи вивчення озерних геосистем).

23. Ільїн Л. В. Теоретичне обґрунтування шляхів розвитку природи водойм уповільненого водообміну / Л. В. Ільїн // Географія і сучасність : зб. наук. праць Нац. пед. ун-ту ім. М. П. Драгоманова. – 2001. – Вип. 6. – С. 51–55.

24. Ільїн Л. В. Особливості озерних улоговин Українського Полісся та їхній зв’язок з лімнічними особливостями / Л. В. Ільїн, Т. Л. Лавренюк // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія : наук. зб. – К. : ВГЛ “Обрії”, 2002. – Т. 3. – С. 115–119. (Особистий внесок автора: виявлено кореляційну залежність між формою улоговини і ступенем її заповнення донними відкладами, з’ясовано роль улоговини у формуванні лімносистеми та у лімнічних процесах).

25. Ільїн Л. В. Оцінка ресурсів водойм уповільненого водообміну Західного економічного макрорайону / Л. В. Ільїн // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2002. – № 1. – С. 263–267.

26. Мартинюк В. О. Ландшафтознавчий підхід дослідження озер / В. О. Мартинюк, Л. В. Ільїн // Наук. зап. Терноп. держ. пед. ун-ту. Сер. : Географія. – 2002. – № 2. – С. 77–83. (Особистий внесок автора: обґрунтовано методологічні засади ландшафтознавчого підходу в озерознавстві).

27. Ільїн Л. В. Інтегральна характеристика радіоекологічного статусу місцевих водойм для визначення міри потенційного ризику внаслідок користування їх біоресурсами / Л. В. Ільїн, В. М. Самойленко // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2002. – № 3. – С. 151–156. (Особистий внесок автора: узагальнено поширеня радіонуклідів у різнотипних водоймах).

28. Ільїн Л. В. Генетичні та палеолімнологічні аспекти дослідження озер Західного Полісся України / Л. В. Ільїн // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2003. – № 7. – С. 138–142.

29. Ільїна О. В. Болота Волині: проблеми дослідження, збереження та використання / О. В. Ільїна, Л. В. Ільїн, В. М. Мазурець // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2004. – № 1. – С. 58–60. (Особистий внесок автора: розроблено науково обґрунтовані пропозиції щодо збереження та використання перезволожених земель).

30. Ільїн Л. В. Озерно-болотні комплекси Волині / Л. В. Ільїн, О. В. Ільїна // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія : наук. зб. – К. : ВГЛ “Обрії”, 2004. – Т. 6. – С. 314–319. (Особистий внесок автора: здійснено інвентаризаційну оцінку озерно-болотних комплексів регіону).

31. Ільїн Л. В. Вплив техногенезу на седиментаційні процеси в озерах Українського Полісся / Л. В. Ільїн, М. П. Петрик // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2005. – № 3. – С. 182–190. (Особистий внесок автора: визначено особливості седиментогенезу в умовах інтенсивної господарської діяльності, склад донних відкладів, вміст важких металів, обґрунтовано доцільність використання донних відкладів водойм як достовірного критерію порівняння ступеня їх антропогенного забруднення).

32. Ільїн Л. В. Озера та штучні водойми Західного регіону України / Л. В. Ільїн // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія : наук. зб. – К. : ВГЛ “Обрії”, 2005. – Т. 7. – С. 213–218.

33. Ільїн Л. В. Антропогенная трансформация озер Беларуси: геоэкологическое состояние, изменение и прогноз / Л. В. Ільїн // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2005. – № 3. – С. 239–240.

34. Ільїн Л. В. Лімнокомплекси міжнародного статусу України / Л. В. Ільїн // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – 2006. – № 2. – С. 29–34.

35. Ciesliski R. Characteristics of the variability of chosen chemical indices in surface, near-bottom and interstitial waters of Lake Kopan / Roman Ciesliski, Leonid Ilyin // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія : наук. зб. – К. : ВГЛ “Обрії”, 2006. – Т. 9. – С. 118–128. (Особистий внесок автора: розкрито вплив морських вод на якість води поверхневих, придонних і проміжних шарів, їх особливості, стан, динаміку).

36. Ільїн Л. В. Ландшафтно-геохімічні аспекти дослідження лімносистем / Л. В. Ільїн // Вісн Львів ун-ту. Сер. геогр. – 2006. – Вип. 33. – С. 130–136.

37. Ciesliski R. The threats of lakes of South Baltic Polish coastal zone / Roman Ciesliski, Leonid Ilyin // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. Геогр. науки. – 2007. – № 2. – С. 57–66. (Особистий внесок автора: виявлено прискорену евтрофікацію озер берегової зони та відсутність вертикальної стратифікації у період літньої стагнації).

38. Ільїн Л. В. Особливості озерних комплексів Західноукраїнського Полісся / Л. В. Ільїн // Наук. пр. УкрНДГМІ. – 2007. – Вип. 256. – С. 359–366.

39. Ільїн Л. В. Ставки України: ресурси й особливості поширення / Л. В. Ільїн // Наук. зап. Вінниц. держ. пед. ун-ту ім. Михайла Коцюбинського. Сер. : Географія. – 2007. – Вип. 13. – С. 89–94.

40. Ільїн Л. В. Наукові засади використання, реабілітації й охорони озерно-болотних комплексів Шацького Поозер’я / Л. В. Ільїн, О. В. Ільїна // Наук. вісн. Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. Геогр. науки. – 2007. – № 11, Ч. 1. – С. 116–121. (Особистий внесок автора: розроблено науково обґрунтовані заходи оздоровлення лімносистем регіону).

41. Ciesliski R. Ekologiczne i Przyrodnicze Aspekty Unikatowoci Sіowiсskiego Parku Narodowego / Roman Ciesliski, Leonid Ilyin // Наук. вісн. Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки. Геогр. науки. – 2008. – № 1. – С. 9–15. (Особистий внесок автора: з’ясовано гідроекологічні особливості прибалтійських водойм).

42. Ільїн Л. В. Біогенні елементи донних відкладів озер Українського Полісся як індикатори природних й антропогенних процесів / Л. В. Ільїн, В. Є. Коваль // Наук. вісн. Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки. Геогр. науки. – 2008. – № 1. – С. 5–19. (Особистий внесок автора: розкрито варіації й концентрації біогенів (Fe, N, P, S, K) у відкладах різнотипних водойм під впливом природних й антропогенних чинників).

Статті в інших наукових виданнях та збірниках

43. Ільїн Л. В. Проблеми та перспективи раціонального використання ресурсів водойм уповільненого водообміну України / Л. В. Ільїн // Вісн. Рівнен. держ. техн. ун-ту. Водне госп-во: економіка, екологія, менеджмент. – 2000. – Вип. 4 (6). – С. 25–30.

44. Ilyin L. Geochemical peculiarities of bottom sediments in polytypic lakes of Ukrainian Polissya / Leonid Ilyin // Limnological Review. – 2002. – Vol. 2. – P. 155–163.

45. Ільїн Л. В. Перспективи рекреаційного використання водойм уповільненого водообміну України / Л. В. Ільїн // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Вип. ХХІ. Рекреаційна індустрія : досвід, проблеми і перспективи розвитку. – Львів, 2000. – С. 163–169.

46. Ільїн Л. В. Антропогенні зміни озер західної частини Українського Полісся / Л. В. Ільїн // Проблеми ландшафтного різноманіття України : зб. наук. праць / гол. ред. О. М. Маринич. – К., 2000. – С. 316–321.

47. Ilyin L. Antropogenic changes of lakes of western part Ukrainian Polissya / Leonid Ilyin // Natural and anthropogenic transformations of lakes. – Olsztyn : Edycja, 2000. – P. 117–124.

48. Ilyin L. The resource appraisal of the pools of slow water exchange of Ukraine / Leonid Ilyin // Limnological Revier. – 2001. – Vol. 1. – P. 137–141.

49. Ильин Л. В. Водоемы замедленного водообмена Украины: ресурсы и проблемы рационального использования / Л. В. Ильин // Прикладная лимнология : Лимнологическое и геоморфологическое обеспечение рационального природопользования : сб. науч. ст. / отв. ред. П. С. Лопух. – Минск : БГУ, 2002. – Вып. 3. – С. 265–271.

50. Ilyin L. Forms of lake basins in Ukrainian Polissya / Leonid Ilyin // Limnnological Review. – 2003. – Vol. 3. – P. 91–94.

51. Ильин Л. В. Пространственная дифференциация водоемов Украины / Л. В. Ильин // Основные направления развития современной географии : сб. науч. тр. / отв. ред. И. А. Карлович. – Владимир : ВГПУ, 2006. – С. 243–249.

52. Ilyin L. The lake-swamp complexes of Volyn Region / Leonid Ilyin, Olga Ilyina // Lakes and artificial water reservoirs-functioning, revitalization and protection / ed by A. Jankowski, M. Rzetala. – Sosnowiec : University of Silesia, 2004. – C. 71–76. (Особистий внесок автора: розкрито значення озер у структурі озерно-болотних комплексів).

53. Ilyin L. The hydrochemical characteristics of the lakes of the Shatsk National Nature Reserve, Ukrainian Polissia / Leonid Ilyin // Limnological Review. – 2007. – Vol. 7, № 3. – P. 147–152.

54. Ільїн Л. В. Геохімічні особливості донних відкладів озер Полісся України / Л. В. Ільїн // Агрохімія і ґрунтознавство : міжвідомчий темат. наук. зб. / відп. ред. В. В. Медведєв. – Х. ; Луцьк, 2002. – Кн. 4. – С. 89–98.

55. Ільїн Л. В. Ресурси водойм уповільненого водообміну України та перспективи їх використання як об’єктів рекреації та туризму / Л. В. Ільїн, О. В. Ільїна // Туристично-краєзнавчі дослідження. – К. : Держ. п-во “Нац. турист організація”, 2002. – Вип. 4. – С. 37–46. (Особистий внесок автора: запропоновано шляхи рекреаційного використання водойм залежно від цільових показників).

56. Ільїн Л. В. Озера Західного Полісся: особливості поширення, класифікації / Л. В. Ільїн // Природа Західного Полісся та прилеглих територій : зб. наук. праць. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2004. – С. 73–78.

57. Ільїн Л. В. Лімнолого-географічний аналіз озерних комплексів Західноукраїнського Полісся / Л. В. Ільїн // Природа Західного Полісся та прилеглих територій : зб. наук. праць. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 105–110.

58. Ільїн Л. В. Вплив техногенезу на седиментаційні процеси в озерах Українського Полісся / Л. В. Ільїн // Прыроднае асяроддзе Палесся : асаблівасці і перспектіві развіцця : зб. навук. прац. У ІІ т.– Брэст: Академия, 2006. – Т. ІІ. – С. 446–455.

59. Ільїн Л. В. Вертикальний розподіл і концентрація важких металів у донних відкладах різнотипних озер Західного Полісся / Л. В. Ільїн, В. Є. Коваль // Природа Західного Полісся та прилеглих територій : зб. наук. праць / відп. ред. Ф. В. Зузук. – Луцьк : РВВ ”Вежа“ Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – № 3. – С. 90–94. (Особистий внесок автора: розкрито особливості вертикального розподілу важких металів у відкладах водойм, розташованих в різних ландшафтних умовах).

60. Ільїн Л. В. Особливості озерних комплексів Західноукраїнського Полісся / Л. В. Ільїн // Літопис Волині. Всеукр. наук. часоп. – 2008. – Ч. 4. – С. 168–172.

61. Ильин Л. В. Ресурсы водоемов замедленного водообмена Украины / Л. В. Ильин // Озера Белоруского Поозерья: современное состояние, проблемы использования и охраны : материалы Междунар. науч. конф., 23–25 нояб. 1999 г. / М-во образования Республики Беларусь, Витебский гос. ун-т им. П. М. Машерова [и др.]. – Витебск : Изд-во ВГУ им. П. М. Машерова, 1999. – С. 29–30.

62. Ільїн Л. В. Головні напрямки розвитку сучасного озерознавства / Л. В. Ільїн // Географічна наука і освіта в Україні : зб. наук. праць / гол. ред. Я. Б. Олійник / Київ. нац. ун-т ім. Тараса Шевченка. – К. : Фітосоціоцентр, 2000. – С. 33.

63. Ільїн Л. В. Прикладні аспекти дослідження озер Полісся / Л. В. Ільїн // Україна та глобальні процеси : географічний вимір : зб. наук. праць : у 3 т. [“VІІІ з’їзд Укр. геогр. т-ва”], (Луцьк, 31 трав. – 1 черв. 2000 р.). – К. ; Луцьк : Ред.-вид. відд. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2000. – Т. 2. – С. 250–252.

64. Ильин Л. В. Термические особенности озер Украинского Полесья / Л. В. Ильин // Научные и прикладные аспекты оценки изменений климата и использования климатических ресурсов : тез. докл. Междунар. науч. конф., 31 окт. – 3 нояб. 2000 г. / под ред. В. Ф. Логинова / БГУ, Бел. геогр. о-во [и др.]. – Минск : БГУ, 2000. – С. 177–179.

65. Ильин Л. В. Голоценовые озерные отложения Украинского Полесья / Л. В. Ильин // Третье Всерос. совещание по изучению четвертичного периода : сб. материалов : в 2 т., 28 сент. 2002 г. / Российская АН, Комиссия по изучению четвертичного периода, Геологический ин-т РАН [и др.]. – Смоленск : Ойкумена, 2002. – Т. 1. – С. 91–94.

66. Ilyin L. Wlaciwoci geochemiczne osadуw dennyh rnych typw jezior Polesia Ukraiskiego / Leonid Ilyin // Naturalne i antropogeniczne przeksztalcenia jezior : VI Konferencja limnologiczna, 16–18 wrzes. 2002 r. / Departament of hydrology, Institute of earth siences. – Lublin ; Okuninka : Maria Curie-Sklodowska University, 2002. – P. 21–22.

67. Ilyin L. Formy mis jeziornych Polesia Ukraiskiego / Leonid Ilyin // VII Oglnopolska Konferencja Limnologiczna. Naturalne i antropogeniczne przemiany jezior : мateriaіy sesji referatowej, 9–11 pad. 2003 r. / Instytut Geografii. – Kielce : Akademia witokryska, Instytut Geografii, 2003. – S. 21.

68. Ильин Л. В. Зарегулированные водоемы Полесья Украины / Л. В. Ильин // Теоретические и прикладные проблемы современной лимнологии : материалы Междунар. науч.-практ. конф., 20–24 окт. 2003 г. / М-во образования РБ, М-во природных ресурсов и охраны окружающей среды РБ [и др.]. – Минск : Изд. центр БГУ, 2003. – С. 294–296.

69. Ильин Л. В. Озерные отложения Украинского Полесья / Л. В. Ильин, С. В. Фещук, Т. Л. Лавренюк // Наука і освіта 2004 : матеріали VІІ Міжнар. наук.-практ. конф., 23–25 лют. 2004 р. – Д. : Наука і освіта, 2004. – Т. 57. Географія та геологія. – С. 22–23. (Особистий внесок автора: проаналізовано запаси і якість сапропелів регіону).

70. Ільїн Л. В. Ресурси водойм уповільненого водообміну України / Л. В. Ільїн // Україна : географічні проблеми сталого розвитку : зб. наук. праць : у 4 т. [“IХ з’їзд Укр. геогр. т-ва”] (Чернівці, 22–26 верес. 2004 р.). – К. : ВГЛ Обрії, 2004. – Т. 3. – С. 164–166.

71. Ильин Л. В. Озера и искусственные водоемы Украинского Полесья / Л. В. Ильин // Прыроднае асяроддзе Палесся : асаблівасці і перспектывы развіцця : тєзісы дакл. ІІІ Міжнар. навук. канф., 16–18 чэрв. 2006 г. / НАН Беларусі, Адзел праблем Палесся [и др.]. – Брэст : Академия, 2006. – С. 223.

72. Ільїн Л. В. Біогенні елементи донних відкладів озер Полісся України / Л. В. Ільїн, В. Є. Коваль // Прыроднае асяроддзе Палесся : асаблівасці і перспектывы развіцця : дакл. ІV Міжн. навук. канф., 10–12 верас. 2008 г. / НАН Беларусі, Палескі аграрна-экалагічны інстытут. – Брэст : Альтернатива, 2008. – С. 244. (Особистий внесок автора: з’ясовано варіації й концентрації біогенів у озерних відкладах).

73. Choiski А. Lakes Supplied by Springs : Selected Examples / Adam Choiski, Leonid Ilyin, Wlodzimierz Marszelewski, Мariusz Ptak // Limnological Review. – 2008. – Vol. 8, № 4. – P. 145–150. (Особистий внесок автора: з’ясовано роль підземного живлення у водному і термічному режимі водойм).

74. Ільїн Л. В. Регіональні оцінювання поширеності природних і штучних водойм України / Л. В. Ільїн // Озера та штучні водойми України : сучасний стан й антропогенні зміни : матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф., 22–24 трав. 2008 р. / М-во освіти і науки України, Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк : РВВ “Вежа” Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки, 2008. – С. 61–68.