Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


389. Корнівська Валерія Олегівна. Ліквідність у системі фінансових інститутів перехідної економіки: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Корнівська В.О. Ліквідність у системі фінансових інститутів перехідної економіки - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - економічна теорія. - Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна. - Харків, 2004.

У роботі досліджено інститут ліквідності, його інституційні функції, прояви його сумісно-розділеної природи, логіко-історичний процес формування та подолання протиріч в єдності ліквідності як здатності до обміну та здатності зберігати вартість. На підставі цього аналізу доведено принцип безперервної циркуляції ліквідності, реалізація якого є фактором рівноваги і стабільного поступального розвитку економічної системи.

Розглянуто основні тенденції руху ліквідності в системі державних і недержавних фінансових інститутів перехідної економіки. Виявлено фактори, що заважають безперервному рухові ліквідності в перехідних економіках, зокрема в економіці України. Запропоновано практичні рекомендації щодо забезпечення інноваційно-інвестиційної моделі розвитку в економічній системі.

Здійснене в дисертації дослідження має на меті визначення феномену ліквідності, доведення основного принципу його руху та аналіз циркуляції ліквідності в системі державних та недержавних фінансових інститутів перехідної економіки. Результати проведеного дослідження дозволяють сформулювати такі висновки і пропозиції:

1. Феномен ліквідності має сумісно-розділену природу, що реалізується як суперечлива єдність здатності, інструмента і інституту, а також як суперечлива єдність ліквідності як здатності до обміну та ліквідності як здатності зберігати вартість.

2. Особливого значення в теорії перехідної економіки набуває обґрунтування інституційної природи феномена ліквідності та його інституційних функцій, оскільки умови системної кризи в процесі трансформаційного переходу засвідчили недосконалість і згубність розуміння ліквідності лише як технічного інструменту, що опосередковує обмін. У цій роботі показано роль ліквідності в забезпеченні стабільності та мобільності господарських систем.

3. Аналіз сумісності й роздільності, які розвиваються в ліквідності, дозволяє виділити важливі логіко-історичні етапи цього процесу, в результаті якого ліквідність набувала форм засобу обігу і засобу накопичення, грошей і капіталу, трансакції і активу. Процес розвитку сумісності й роздільності в ліквідності визначає основний принцип безперервної циркуляції ліквідності в економічному середовищі як чинник цілісності та поступового розвитку системи.

4. Дослідження руху ліквідності в системі державних фінансових інститутів перехідної економіки показало важливе значення додержання принципу безперервної циркуляції ліквідності в умовах трансформації. Це зумовлено, з одного боку, необхідністю збалансування різновекторних інтересів державних і недержавних інститутів, які об’єднані системою державного бюджету. А з другого боку, протиріччя між безперервністю та дискретністю бюджетних процедур, що характерне для будь-якої економічної системи, в умовах переходу загострюється і долається шляхом формування збалансованого державного бюджету та його функціонування як ефективної розподільчої структури, а також шляхом формування необхідних передумов реалізації принципу безперервної циркуляції ліквідності на рівні всієї економічної системи.

5. Аналіз діяльності Національного банку України виявляє істотні перешкоди для безперервної циркуляції ліквідності в частині, що забезпечується політикою центрального банку, які обумовлені факторами незавершеного перехідного стану і впливають на відносну незалежність центрального банку в здійснюваній політиці. У роботі обґрунтовано висновок про необхідність розуміння незалежності центрального банку як відносної категорії, що розвивається адекватно сучасним умовам економічної системи, а відтак потребує постійних інституційних та правових новацій, що покликані забезпечувати виконання основних цілей центрального банку для реалізації ефективної грошово-кредитної політики.

6. У сучасній фінансовій системі принцип перманентної циркуляції ліквідності реалізується в рамках світового господарства, де рух ліквідності стає глобальним. Глобальний рух ліквідності характеризується переважанням проявів ліквідності як активу над її трансакційними характеристиками, що є причиною негативних коливань світової економічної системи. Необхідною передумовою глобального руху ліквідності є створення інституційних основ, стереотипів поводження з ліквідністю, які формують загальносвітову рівновагу. Найважливішим серед них є принцип перманентної циркуляції ліквідності у системі фінансових інститутів, який забезпечує рівноправність трансакційних і активних проявів ліквідності в безперервному інвестиційному процесі у реальному секторі. Встановлення тривалої рівноваги можливе при забезпеченні панування інноваційно-інвестиційної парадигми як у межах світової економіки, так і в кожному окремому господарстві, та її реалізації в системі фінансових інститутів, що будують механізми і керують процесом інвестування.

7. Непередбачені економіко-правові умови створили відчутний дисбаланс усередині українського фінансового сектора та між фінансовим і реальним секторами, які поряд із сегментуванням кредитного процесу заважають безперервній циркуляції ліквідності. Можливим шляхом подолання вказаних тенденцій є розвиток законодавчого та економічного забезпечення можливості диверсифікації інвестиційних ризиків у середовищі злагоджено функціонуючих фінансових посередників, які оперують різноманітними фінансовими інструментами.

З огляду на взаємозалежність і обумовленість усіх фінансових інститутів (як державних, так і недержавних) у процесі руху ліквідності, необхідні зв’язок та ефективна взаємодія, яких можна досягнути тільки за умов додержання основного принципу безперервного руху ліквідності в економічній системі.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях

1. Корнивская В.О. Теоретические аспекты исследования формирования финансовых институтов в переходной экономике. // Вісник Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна.- № 508.- Економічна серія.- Харків: ХНУ, 2001.- С. 45-48.

2. Корнивская В.О. Институциональное содержание феномена ликвидности. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 188: В 4 т. Т ІІІ. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. - С. 665-670.

3. Корнивская В.О. Тенденции развития рынка финансовых услуг Украины. // Проблеми та перспективи розвитку банківської системи України: Зб.наук.праць. Т.10. - Суми: ВВП „Мрія – 1” Лтд, УАБС, 2004,- С. 321-324.

4. Корнівська В.О. Формування системи фінансових інститутів перехідної економіки. // Вчені записки Харківського гуманітарного університету „Народна українська академія” / Редкол.: В.І.Астахова (голов. ред.) .- Х.: Вид-во НУА, 2004. – Т. 10. - С. 219-225.

Інші статті

5. Корнивская В.О. Вексельные суррогаты платежных средств. // Вісник Харківського університету. № 506. Серія „Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м.Харкова”. Частина І. – Харків: ХНУ. – 2001. – С. 227 - 229.

6. Корнивская В.О. Вексельное обращение и проблема неплатежей в нестабильной экономике // Вчені записки Харківського гуманітарного інституту „Народна українська академія”.- Т 7.- Харків: „Око”, 2001.- С. 327 - 334.

7. Корнивская В.О. Институт ликвидности как первичный финансовый институт. // Вісник Харківського національного університету № 551. Серія « Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених м.Харкова». Частина 2. – Харків: Вид-во „Модель всесвіту”. – 2002.– С.50 - 54.

8. Корнивская В.О. Институциональное обеспечение структурной перестройки экономики Украины. // Вчені записки Харківського гуманітарного інституту „Народна українська акдемія”. - Т 8. - Харків: „Око”, 2002.- С. 362 - 367.

Тези

9. Корнивская В.О. Неплатежи как форма общего неравновесия хозяйственной системы. // Проблемы равновесия экономических систем в условиях трансформации: Материалы 2-ой межвузовской научно-практической конференции, Харьков, 14 декабря, 2001 г./ Нар.укр.акад.; Орг. ком.: О.Л.Яременко и др.- Х.: 2001.- С. 29 - 30.

10. Яременко В.Г., Корнивская В.О. Банковские институты как фактор безопасности переходной экономики. // Субъекты хозяйствования и экономическая преступность: вопросы предупреждения: Сб. матер. «Круглого стола» (Донецк, 1 ноября 2001 г.).- Донецк: ИЭПИ НАН Украины, ООО «Юго-Восток, Лтд», - 2002.- С. 24 - 26.

11. Яременко В.Г., Корнивская В.О. Инновационное поведение предприятия в рыночной экономике. // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: Матеріали 3-ї міждисциплінарної науково-практичної конференції (Харків, 4-9 листопада 2002 р.). – Харків. – 2002. - С.198 - 199.

12. Корнивская В.О. Ликвидность как образ действия. // Проблемы равновесия экономических систем в условиях рыночной трансформации: Материалы межвуз. науч. практ. конф. ; Харьков, 6 февраля 2003 г.- Изд-во Нар. укр. акад; Орг. ком.: О.Л.Яременко и др.- Х.: 2003.- С.50 - 52.