Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


100. Бублій Тетяна Дмитрівна. Лікування хворих на хронічний верхівковий періодонтит з використанням нових матеріалів для обтурації кореневих каналів: дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2004.



Анотація до роботи:

Бублій Т.Д. Лікування хворих на хронічний верхівковий періодонтит з використанням нових матеріалів для обтурації кореневих каналів. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.22 — стоматологія. — Українська медична стоматологічна академія. — Полтава, 2004.

У роботі представлені результати досліджень ефективності застосування нових матеріалів фірми «ВладМіва» для обтурації кореневих каналів при лікуванні хворих на хронічний верхівковий періодонтит.

Проведена порівняльна оцінка фізико-механічних властивостей запропонованих матеріалів: «Віеденту», «Тіеденту», «Фосфаденту-біо» з їхніми відомими закордонними аналогами: «АН-26», «Ендометазоном», «Біопульпом».

Установлена найкраща функціональна придатність кореневих пломб з епоксидних матеріалів: «Віеденту» та АН-26. Визначення антисептичних властивостей показало їх наявність у всіх запропонованих матеріалах і найбільшу ефективність «Ендометазону» щодо більшості мікроорганізмів у кореневих каналах. У ході експериментальних досліджень на собаках установлена висока біологічна сумісність кальційумісних матеріалів («Фосфаденту-біо» й «Біопульпу»).

Проаналізована клінічна та рентгенологічна ефективність лікування хворих із використанням нових матеріалів для обтурації кореневих каналів. Установлена необхідність диференційованого підходу до вибору силера. Опрацьовані та впроваджені у практику показання щодо використання матеріалів різних хімічних груп у лікуванні окремих форм верхівкового періодонтиту. Встановлена висока конкурентна спроможність й ефективність ендодонтичних матеріалів фірми «ВладМіва» у порівнянні з закордонними аналогами.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і клінічне обґрунтування вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні методів консервативного лікування хворих на хронічний верхівковий періодонтит із використанням нових матеріалів для обтурації кореневих каналів.

1. Порівняльна характеристика фізико-механічних властивостей силантів показала, що матеріали на основі епоксидного амінополімеру «Віедент» та «АН-26» гарантують високу надійність обтурації кореневих каналів за рахунок пластичності та сили адгезивного зєднання з твердими тканинами зуба, що у 6 разів перевищує власну міцність матеріалів. Цинк-оксидевгенольні цементи «Тіедент» та «Ендометазон» мають достатні ізоляційні характеристики, які обумовлені вологостійкістю і здатністю зберігати свій обєм протягом тривалого часу. Матеріали на основі гідрооксиду кальцію «Фосфадент-біо» та «Біопульп» мають великі показники розчинності та дезінтеграції й можуть бути використані тільки як тимчасові герметики.

2. Мікробіологічними дослідженнями встановлена найбільш висока антимікробна активність «Ендометазону» щодо більшості збудників, які знаходяться у кореневих каналах зубів, уражених хронічним верхівковим періодонтитом (зони затримки росту мікроорганізмів складали 20,4-36,4 мм). «Тіедент» поряд із широким спектром антимікробної дії має помірно виражені бактерицидні властивості (зони затримки росту 15,2-17,4 мм). «Віедент» та «АН-26» ефективні лише щодо стрепто- стафілококової флори (зони затримки росту 31,0 і 20,2 мм відповідно), а «Фосфадент-біо» та «Біопульп» поряд з помірними фунгіцидними властивостями мають слабі антисептичні характеристики (зони затримки росту 10,2-12,6 мм).

3. Реакція кісткової тканини на імплантацію «Віеденту» і «АН-26» характеризувалась утворенням сполучнотканинної капсули, а прилегла кістка на 180 добу експерименту ще зберігала ознаки неповноцінної регенерації. Виявлялися деформації гістіонів, Гаверсових каналів разом із їхньою нерівномірною мінералізацією. Навколо «Тіеденту» й «Ендометазону» також формувалася сполучнотканинна капсула, а кісткова тканина навколо матеріалів була сформована в усіх деталях. «Фосфадент-біо» і «Біопульп» уже на 30 добу експерименту розсмоктувались у процесі регенерації і заміщувалися повноцінною кісткою.

4. Поєднання біологічних властивостей «Фосфаденту-біо» та «Біопульпу» з добрими ізоляційними характеристиками «АН-26» та «Віеденту» забезпечували позитивний результат у віддалені терміни спостережень у 90,9% випадків.

За використання «Тіеденту» та «Ендометазону» дані показники становили 76,4 та 83,3% відповідно. Менш позитивні результати реєструвалися за використання «Віеденту» і «АН-26».

5. Аналіз клінічної ефективності матеріалів показав, що у найближчі терміни лікування реакція на матеріали на основі епоксидного амінополімеру «Віедент» та «АН-26» у вигляді постпломбувального болю незначної інтенсивності зустрічалась у 35% випадків, що у 2 та 6 разів частіше, ніж за використання цинк-оксидевгенольних цементів «Тіеденту» та «Ендометазону» та кальційумісних матеріалів «Фосфаденту-біо» та «Біопульпу» відповідно.

Найбільш часто реакція на пломбування кореневих каналів реєструвалася за гранулюючої форми періодонтиту 22,7%. За гранулематозної форми цей показник становив 10,3%, за фіброзної 6,7%.

6. Аналіз найближчих та віддалених результатів лікування хворих з різними формами хронічного верхівкового періодонтиту показав, що нові, доступні матеріали для обтурації кореневих каналів фірми «ВладМіва» за своїми клінічними, фізичними, мікробіологічними характеристиками практично не відрізняються від своїх закордонних аналогів, що є підставою для їх широкого використання у практичній стоматології.

Публікації автора:

1. Бублій Т.Д. Порівняльна характеристика антимікробних властивостей матеріалів для обтурації кореневих каналів // Український стоматологічний альманах. 2002. №5. С.36-38.

2. Бублий Т.Д. Сравнительная оценка микропроницаемости корневых пломб в эксперименте // Актутальні проблеми сучасної медицини: Вісник Української медичної стоматологічної академії. 2002. Т. 2, Вип. 2(4). С. 49-51.

3. Ніколішин А.К., Бублій Т.Д. Індивідуальний підбір матеріалів для обтурації кореневих каналів у хворих на хронічний верхівковий періодонтит за методом Р. Фолля // Галицький лікарський вісник. 2003. – Т.10, №1. С. 123-126. (Особистий внесок полягає в аналізі літературних джерел з обраного наукового напрямку, обстеженні, лікуванні пацієнтів та проведення статистичної обробки отриманих результатів).

4. Югов В.К., Бублій Т.Д. Рентгенологічні ознаки періодонтиту // Променева діагностика, променева терапія. 2003. №2. С. 39-43. (Дисертанту належить проведення інформаційного пошуку, добір клінічного матеріалу).

5. Пат. 56461 А Україна, А 61С19/00 Пристрій для фізико-механічних і технологічних випробувань пломбувальних матеріалів: Деклараційний патент України 56461 А Україна, А 61С19/00. Т.Д. Бублій, В.І. Доценко, В.І.Макаренко, А.К. Ніколішин; Українська медична стоматологічна академія (UA). - №2002054408; Заявл. 29.05.2002; Опубл. 15.05.2003, Бюл.№5.

6. Пат. 57429 А Україна, А 61С5/04 Спосіб визначення адгезивної міцності зв’язку ендодонтичних матеріалів з твердими тканинами зуба: Деклараційний патент України 57429 А Україна, А 61С5/04. Бублій Т.Д., Доценко В.І., Макаренко В.І.; Українська медична стоматологічна академія (UA). - №2002107976; Заявл. 07.10.2002; Опубл. 16.06.2003, Бюл.№6.

7. Бублій Т.Д. Надежная герметизация корневых каналов залог успеха эндодонтического лечения // Стоматолог. 2002. №6(50). С. 23-24.

8. Бублій Т.Д. Порівняльна характеристика фізичних властивостей сучасних ендодонтичних матеріалів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні підходи до лікування та профілактики основних стоматологічних захворювань». — Івано-Франківськ, 2003. — С.10.