Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Грицай Оксана Дмитрівна. Лікування і профілактика атопічного дерматиту у дітей з уродженими щілинами верхньої губи та піднебіння: Дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. - Донецьк, 2002. - 183арк. : іл. - Бібліогр.: арк. 154-183.



Анотація до роботи:

Грицай О.Д. Лікування і профілактика атопічного дерматиту у дітей з уродженими щілинами верхньої губи та піднебіння. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20. – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології і венерології АМН України, Харків, 2003.

У дисертації подано теоретичне і практичне узагальнення та нове рішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування атопічного дерматиту (АД) у дітей раннього віку з уродженими щілинами верхньої губи та піднебіння (УЩГП), шляхом застосування в комплексній терапії препаратів ентеросорбентів і пробіотиків, здатних коригувати виявлені порушення біохімічного гомеостазу організму та мікробіоценозу кишечника. Вперше виявлено особливості клініки й перебігу АД у дітей раннього віку з УЩГП. Встановлено, що для дітей з УЩГП і АД характерним є стан ендогенної інтоксикації як в стадії загострення, так і в стадії ремісії дерматозу. Виявлено взаємозв'язок порушень показників гомеостазу (біогенних амінів, загального сироваткового імуноглобуліну Е, продуктів ліпопероксидації, параметрів антиокислювальної системи, фракцій молекул середньої маси (МСМ)) та мікробіоценозу кишечника. Встановлено тісні кореляційні (r=+(0,78-0,97)) зв'язки між показниками мікробіоценозу кишечника і МСМ у дітей з УЩГП на всіх стадіях АД. Розроблено програму оптимізації комплексного лікування та профілактики рецидивів АД у дітей з УЩГП із застосуванням ентеросорбентів і пробіотиків, завдяки якій знижується частота рецидивів АД у дітей з УЩГП в 1,9 разу, зменшується тяжкість рецидивів (при порівняльному вивченні індексу SCORAD) в 1,6 разу, скорочується тривалість періоду загострення АД в середньому на 8 днів.

В дисертації подано теоретичне і практичне узагальнення і нове розв’язання наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування атопічного дерматиту в дітей раннього віку з уродженими щілинами верхньої губи і піднебіння шляхом застосування в комплексній терапії препаратів ентеросорбентів і пробіотиків, здатних коригувати виявлені порушення біохімічного гомеостазу організму і мікробіоценозу кишечника.

  1. Атопічний дерматит у дітей раннього віку з уродженими вадами щелепно-лицьової ділянки зустрічається більш як у 60 %, що перевищує поширеність АД в загальній популяції в цілому по Україні в 2,1 разу. Проведені зіставлення з групою хворих на АД без уродженої патології розкривають особливості клінічного перебігу дерматозу: більш ранній дебют захворювання, більш тяжкий перебіг і виражені характеристики дерматологічного процесу.

  2. У 88,1 % дітей раннього віку з УЩГП, незалежно від стадії АД, виявлено дисбактеріоз кишечника, проявом якого є достовірне зниження загальної кількості типових кишкових паличок, біфідобактерій та лактобацил на фоні вірогідного підвищення питомої ваги мікроорганізмів умовно-патогенної флори, причому виразність порушень мікробіоценозу кишечника значно яскравіша, чим у дітей з АД без уродженої патології (p<0,05).

  3. В усіх дітей з УЩГП в стадії ремісії АД, у порівнянні з хворими без уродженої патології, поза загострення встановлено достовірно більш високий вміст гістаміну й серотоніну, рівнів ДК і ПГЕ, поряд з достовірним зниженням активності СОД і каталази, концентрації ретинолу та a-токоферолу (p<0,05), наявність у цілому патологічних порушень у системно-антисистемних відносинах процесів ПОЛ та АОС організму.

  4. Кількість дітей з високим умістом імуноглобуліну Е статистично значущо вища в групах пацієнтів з УЩГП та АД як у стадії ремісії (42 %), так і в стадії загострення (85 %), (p<0,05).

  5. У дітей раннього віку з УЩГП у стадії ремісії АД в порівнянні з дітьми без уродженої патології виявлено достовірне підвищення рівня МСМ, що містять амінопептиди і нуклеотиди, а в стадії загострення - нуклеотидної фракції МСМ (p<0,05). Встановлено тісні кореляційні (r від +0,78 до +0,97) зв'язки між показниками мікробіоценозу кишечника та МСМ у дітей з УЩГП на всіх стадіях АД, що дозволяє рекомендувати визначення рівня МСМ в якості експрес-методу діагностики високої вірогідності Дб кишечника у цього контингенту хворих.

6. Розроблено програму оптимізації комплексного лікування та профілактики рецидивів АД у дітей з УЩГП із застосуванням ентеросорбентів і пробіотиків, завдяки якій істотно підвищується ефективність терапії: знижується частота рецидивів АД у дітей з УЩГП в 1,9 разу, зменшується тяжкість рецидивів (при порівняльному вивченні індексу SCORAD) в 1,6 разу, скорочується тривалість періоду загострення АД в середньому на 8 днів. Профілактичне лікування АД у дітей з УЩГП сприяє нормалізації якісних і кількісних показників мікробіоценозу кишечника, достовірно поліпшує показники біохімічного гомеостазу організму.

Публікації автора:

1. Грицай О.Д. Системно-антисистемні відношення процесів ліпероксидації та антиокислювального захисту організму в залежності від стадії атопічного дерматиту у дітей раннього віку// Зб. наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ - 2002. – вип. 11. – кн. 1. – С. 43–49.

2. Музычина А.А., Грицай О.Д., Якубенко Е.Д. Метаболические нарушения у детей с врожденными расщелинами верхней губы и неба на фоне атопического дерматита// Современная стоматология. – 2002. – № 1 (17). – С. 69-73.

3. Музычина А.А., Грицай О.Д., Якубенко Е.Д. Уровни гистамина и серотонина у детей с врожденными расщелинами верхней губы и неба на фоне атопического дерматита// Вісник стоматології. – 2002. - № 2. – С. 12-15.

4. Грицай О.Д. Клинико-биохимическая характеристика стадий атопического дерматита у детей раннего возраста// Дерматология, косметология, сексопатология. – 2001. - № 1 (4). – С. 77-82.

5. Грицай О.Д. Уровень молекул средней массы как критерий метаболической интоксикации при атопическом дерматите у детей раннего возраста// Медико-социальные проблемы семьи. – 2001. - № 6/3. – С. 37-41.

6. Проценко Т.В., Грицай О.Д. Патогенетична роль порушень мікробіоценозу кишечнику у дітей, хворих на атопічний дерматит// Журн. дерматол. та венерол. – 2001. - № 4 (14). – С. 11-13.

7. Проценко Т.В., Музычина А.А., Грицай О.Д. Проблема атопического дерматита у детей с врожденными расщелинами верхней губы и неба в условиях экологически неблагоприятного региона// Вестник гигиены и эпидемиологии. – 2000. - Т. 4, № 2. – С. 187-189.

8. Проценко Т.В., Грицай О.Д. Принципи застосування пробіотиків у комплексному лікуванні дітей, хворих на атопічний дерматит (методичні рекомендації). – Донецьк, 2001. – 32 с.

9. Грицай О.Д. Клинический опыт лечения детей с атопическим дерматитом// Зб. наукових праць “Торсуєвські читання”. – Донецьк – 2001. – вип. 3. – С. 21-28.

10. Грицай О.Д., Ковальчук Л.Н., Оленич В.В. Содержание биогенных аминов у детей раннего возраста при атопическом дерматите// Сб. статей “Вопросы экспериментальной и клинической медицины”. – Донецк – 2001. – вып. 5. – т. 1. – С. 9-11.

11. Музычина А.А., Грицай О.Д. Связь послеоперационных осложнений у детей с врожденными расщелинами губы и неба с данными антенатального периода развития// Сб. статей “Вопросы экспериментальной и клинической медицины”. – Донецк – 1999. – вып. 3. – т. 1. – С. 105-109.

12. Грицай О.Д. Особливості стану процесів ліпопероксидації та антиокислювального захисту організму дітей з уродженими щілинами губи та піднебіння з супровідним атопічним дерматитом// Тез. доп. конф. молодих вчених “Фізіологія і патологія перекисного окислення, гемостазу та імуногенезу”. – Полтава, 1999. – С. 9.

13. Матрос-Таранец И.Н., Музычина А.А., Грицай О.Д., Якубенко Е.Д. Особенности клинического анализа крови детей с врожденными расщелинами губы и неба с сопутствующим атопическим дерматитом// Тез. доп. І Національного Конгресу дерматологів та косметологів. – Донецьк, 2000. – С. 17.

14. Грицай О.Д., Проценко Т.В., Музычина А.А., Якубенко Е.Д. Характеристика индекса лейкоцитарного сдвига крови при атопическом дерматите у детей с врожденными расщелинами верхней губы и неба// Тез. доп. ІІ Національного Конгресу дерматологів та косметологів. – Донецьк, 2001. – С. 34-35.

15. Проценко Т.В., Грицай О.Д., Музычина А.А. Содержание общего сывороточного IgE при атопическом дерматите у детей с врожденными расщелинами верхней губы и неба// Тез. научн. работ VIII Всерос. съезда дерматовенерологов “Венерология. Вопросы организации здравоохранения и эпидемиологии. Непрерывное образование в дерматовенерологии”. – М., 2001. – Ч. 1. – С. 232.

16. Грицай О.Д., Музычина А.А., Якубенко Е.Д. Мониторинг аллергического воспаления кожи у детей раннего возраста со стигмами дисэмбриогенеза соединительной ткани// Матеріали наукових праць І з’їзду алергологів України. – Київ, 2002. – С. 46.