Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Ветеринарні науки / Паразитологія, гельмінтологія


Євтушенко Андрій Володимирович. Лігулідози риб (епізоотологія, біологія збудників, патогенез, розробка заходів боротьби): дисертація канд. вет. наук: 16.00.11 / УААН; Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Євтушенко А. В. Лігулідози риб (епізоотологія, біологія збудників, патогенез, розробка заходів боротьби). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 16.00.11 – паразитологія, гельмінтологія. – Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини УААН, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженням епізоотології, біології та екології найбільш поширених збудників лігулідозів – Ligula intestinalis та Digramma interrupta, патогенезу захворювань, розробкам заходів боротьби з лігулідозними інвазіями. Уперше одержані дані щодо перебігу епізоотичного процесу при лігулідозах риб у водоймах з різними гідробіологічними режимами; доповнені дані щодо строків дозрівання плероцеркоїдів L. intestinalis у додатковому хазяїні; вивчена динаміка яйцепродукції зрілими гельмінтами; встановлений новий вид першого проміжного хазяїна у циклі розвитку L. intestinalis та D. іnterrupta. Вивчено вплив лігулідозних інвазій на гематологічні та біохімічні показники крові, біологічні показники розвитку риб в умовах водойм з різними гідробіологічними режимами. Вперше встановлені фактори, що обумовлюють зміну поведінки інвазованих лігулідами риб. Визначена ефективність альбендазолу при його застосуванні на ранній стадії інвазування риб збудниками лігулідозів. Розроблені методичні рекомендації щодо заходів боротьби з лігульозом та диграмозом риб у рибопромислових водоймах.

1. Проведено моніторинг лігулідозів риб на водоймах з різними гідробіологічними режимами, визначено особливості біології та екології збудників лігулідозних інвазій – Ligula intestinalis та Digramma interrupta, вивчено патогенез цих захворювань, запропоновано комплекс заходів боротьби з лігулідозними інвазіями із застосуванням дегельмінтизації риб.

2. На обстежених рибопромислових водоймах виявлено два види збудників лігулідозних інвазій – L. intestinalis та D. interrupta. На Печенізькому водосховищі лящ та строкатий товстолобик були заражені плероцеркоїдами обох видів; уклейка, плоскирка, плітка та білий амур – лише L. іntestinalis; на водоймі-охолоджувачі Зміївської ТЕС лящ був інвазований D. interrupta, а уклейка, краснопірка та білий амур – L. іntestinalis.

3. Епізоотичний моніторинг дозволив встановити сезонну динаміку екстенсивності лігулідозних інвазій. На Печенізькому водосховищі найнижчий рівень Е І ляща лігулідами реєстрували влітку – 21,4 %, восени збільшувався до 71,4 %, взимку та навесні рівень інвазованості риб поступово зменшувався до 45,9 % та 25,8 %, відповідно. На водоймі-охолоджувачі Зміївської ТЕС відзначали аналогічні зміни показників Е І – найвищий рівень спостерігали восени, який у різні роки становив від 79,4 % до 23,5 %, а найнижчий реєстрували влітку – від 24,6 % до 10,0 %. На цій водоймі відзначено тенденцію до затухання спалаху диграмозу серед ляща протягом останніх трьох років.

4. Джерелом збудників лігулідозних інвазій на обох досліджуваних водоймах є птахи – дефінітивні хазяї лігулід: звичайний (озерний) мартин, сріблястий мартин та річковий крячок. Е І птахів коливалась від 25,0 % до 80,0 %, при І І від одного до семи гельмінтів. Видовий склад ракоподібних – потенційних проміжних хазяїв лігулід у Печенізькому водосховищі представлений шістьма видами: Acanthocyclops americanus, A. vernalis, Mesocyclops leuckarti, Thermocyclops oithonoides, Eudiaptomus gracilis, E. graciloides, а у водоймі-охолоджувачі Зміївської ТЕС виявлена лише монопопуляція виду A. americanus, здатність бути першим проміжним хазяїном у циклі розвитку L. intestinalis та D. interrupta якого, була підтверджена експериментальними дослідженнями.

5. Плероцеркоїди L. intestinalis, за умов досліджених водойм, досягають інвазійної стадії на п’ятий місяць паразитування у риб. Експериментальним шляхом встановлено, що тривалість яйцепродукції зрілих гельмінтів L. intestinalis і D. interrupta та кількість виділених ними яєць залежать від розміру гельмінтів: яйцепродукція продовжувалась від 8 до 20 годин; максимальну кількість виділених яєць спостерігали на 58-му годину після зараження піддослідних качок – від 4465,0 ± 425,0 до 45700,0 ± 3370,0 екземплярів у грамі калу птахів.

6. У інвазованих лігулідами риб уповільнюється лінійний зріст та знижується вгодованість. У лящів Печенізького водосховища в різні сезони року достовірна різниця показників лінійного розміру та коефіцієнту вгодованості між інвазованими та вільними від інвазії лящами становила від 5,0 % до 11,6 % та від 3,1 % до 20,7 %, відповідно. У лящів водойми-охолоджувача Зміївської ТЕС різниця показників лінійного розміру становила від 5,0 % до 15,9 %, а різниця показників коефіцієнту вгодованості була достовірною лише восени – 12,6 %.

7. У заражених лігулідами лящів спостерігали зміни біохімічних та гематологічних показників: рівень загального білку зменшувався на 22,40-33,89 %, імуноглобулінів – на 47,76-49,24 %, вміст серомукоїдів збільшувався на 40,15-54,63 %, рівень циркулюючих імунних комплексів збільшувався у 2,06 рази; реєстрували лейкоцитоз, який супроводжувався еозинофілією, нейтрофілією та моноцитозом, при одночасній лімфопенії.

8. Локалізація хворої на лігулідози риби у поверхневих шарах води обумовлена, перш за все, станом гіпоксії, який виникає внаслідок патогенного впливу ремінців на організм риб. При цьому, вміст оксигемоглобіну у крові заражених лящів зменшувався на 22,9 %, рівень метгемоглобіну збільшувався в 2,62 рази, сульфгемоглобіну – в 3,16 рази, в порівнянні із кров’ю неінвазованих риб; у крові заражених лігулідами риб спостерігали гемоліз еритроцитів.

Закономірність сезонної зміни поведінки інвазованих лігулідами риб пов’язана із досягненням плероцеркоїдами лігулід певної стадії розвитку та температурою і вмістом кисню у воді.

9. У дослідах на експериментально заражених L. intestinalis білих амурах екстенсефективність та інтенсефективність застосування альбендазолу у дозі 50,0 мг/кг за ДР через п’ятнадцять діб після зараження становили 90,0 % та 97,8 %, а через тридцять діб – 60,0 % та 87,0 %, відповідно.

10. Розроблені та запропоновані до практики заходи боротьби з лігулідозними інвазіями на рибопромислових водоймах, які включають цілорічний меліоративний вилов інвазованих лігулідами риб із застосуванням наплавного неводу; зариблення водойм короповими старше дволітнього віку; зниження чисельності рибоїдних птахів. У ставових господарствах рекомендовано проведення ранньої хіміопрофілактики коропових риб із застосуванням альбендазолу у дозі 50 мг/кг за ДР, щомісячно у період з липня до вересня.

Публікації автора:

  1. Прохода Т. А., Евтушенко А. В. Видовой состав ракообразных отряда Copepoda (промежуточных хозяев лигулид) Печенежского водохранилища // Вет. медицина: Міжвід. тематич. наук. зб. – Вип. 78, Ч. 1. – Х., 2000. – С. 248-251.

Дисертант приймав участь у відборі та дослідженні проб зоопланктону, провів аналіз та узагальнення даних.

  1. Старко М. В., Євтушенко А. В. Новi методи боротьби з лiгульозом на водойомах комплексного призначення // Водные биоресурсы и пути их рационального использования: Материалы междунар. науч. конф. молодых ученых, 31 янв. - 1 февр. 2000, г. Киев / Ин-т рыбного хоз-ва. – К., 2000. – С.83-85.

  2. Евтушенко А. В. Гельминтозы рыб бассейна реки Днепр (Международная экспедиция "Трансграничный диагностический анализ бассейна реки Днепр") // Пробл. зооiнженерiї та вет. медицини: Зб. наук. праць: Вет. науки / ХЗВI. – Х., 2001. – Ч.2, Вип.8 (32). – С.250-253.

  3. Євтушенко А. В. Сезонна та вiкова динамiка диграмозу ляща в умовах водойми-охолоджувача Змiївської ТЕС // Вет. медицина: Мiжвiд. тематич. наук. зб. – Х., 2001. – Т.1, Вип.79. – С.127-132.

  4. Приходько Ю. А., Евтушенко А. В. Мониторинг паразитарных заболеваний рыб – актуальность проблемы // Безпека життєдiяльностi: Тези доп. наук.-метод. конф. – Х., 2001. – С.77-81.

  5. Творовський В. С., Евтушенко А. В. Особенности эпизоотии лигулиидозов леща на Печенежском водохранилище // Проблеми зооiнженерiї та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць, присвяч. 150-рiччю вiд дня заснування ХЗВI. – Х., 2001. – Ч.1, Вип.9 (33). – С.184-188.

Дисертант визначив особливості перебігу епізоотичного процесу при лігулідозах ляща на водосховищі, провів аналіз та узагальнення даних.

  1. Деклараційний Пат. 54150 А Україна, МПК 7 G01N33/48. Спосіб визначення яєць гельмінтів L. intestinalis та D. interrupta та їх кількості в калі птиці та ссавців / А. В. Євтушенко, Ю. О. Приходько (ІЕКВМ). – № 2002054267; Заявл. 24.05.2002; Опубл. 17.02 2003, Бюл. 2.

  2. Евтушенко А. В., Курандина Д. П. Паразитологические исследования // Экологическое состояние трансграничных учасков рек бассейна Днепра на территории Украины. – Гл. 5. – К.: Академпериодика, 2002. – С.166-177.

Дисертант безпосередньо проводив відбір іхтіологічного матеріалу, паразитологічні дослідження риб, аналіз та узагальнення даних.

  1. Євтушенко А. В. Паразитологiчнi дослiдження гiдробiонтiв басейну Дніпра // Вет. медицина: Мiжвiд. тематич. наук. зб. – Х., 2002. – Вип.80. – С.235-243.

  2. Євтушенко А. В. Особливостi дозрiвання плероцеркоїдiв лiгулiд та динамiки видiлення яєць статевозрiлими гельмiнтами // Вет. медицина: Мiжвiд. тематич. наук. зб. – Х., 2003. – Вип.81. – С.126-129.

  3. Епізоотія лігулідозів риб на Печенізькому водосховищі / Євтушенко А. В., Старко М. В., Глущенко Л. Ф., Прохода Т. О., Гребень А. Г., Харченко Л. П., Старко Ю. М. // Вет. медицина: Міжвід. тематич. наук. зб. – Вип. 82. – Х., 2003. – С.228-235.

Дисертант безпосередньо проводив паразитологічні дослідження риб та птахів, встановив строки зараження риб, визначив розмірно-вікову характеристику додаткових хазяїв збудників, проаналізував перебіг епізоотичного процесу на водосховищі.

  1. Приходько Ю. О., Євтушенко А. В. Рекомендації щодо заходів боротьби з лігульозом та диграмозом риб у рибопромислових водоймах. – Х., 2003. – 8 с.

  2. Паразитоценози ляща за умов паразитування плероцеркоїдів Digramma interrupta та Ligula intestinalis / А. В. Євтушенко, Ю. О. Приходько, І. Д. Біла, Н. В. Алексєєва // Зб. наук. праць Луган. нац. аграр. ун-ту. – Луганськ, 2003. – № 31/43, т. 1: Ветеринарні науки. – С 212-215.

Дисертант безпосередньо проводив паразитологічні дослідження риб, аналіз та узагальнення даних.