Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва


Іщенко Любов Миколаївна. Лежкоздатні і споживні властивості сортів картоплі вітчизняної селекції: дисертація канд. с.-г. наук: 05.18.03 / Національний аграрний ун- т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Іщенко Л.М. Лежкоздатні і споживні властивості сортів картоплі вітчизняної селекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 05.18.03 – первинна обробка та зберігання продуктів рослинництва. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Робота висвітлює результати досліджень по проведенню всебічної комплексної науково та економічно обґрунтованої оцінки лежкоздатних і споживних властивостей бульб сортів картоплі вітчизняної селекції. Встановлено, що господарські і споживні властивості картоплі залежать від сорту і метеорологічних умов вегетаційного періоду. Встановлені нормативи окремих компонентів хімічного складу картоплі по групах стиглості і кліматичним зонам, нижче яких їх вводити в Реєстр сортів рослин України недоцільно. Проведено оцінку вітчизняних сортів картоплі по сукупності фізичних, теплофізичних і фізіологічних властивостей. Встановлено вплив на збереженість бульб механічних пошкоджень та ураженості паршею. Запропонована методика визначення конкурентноздатності сортів картоплі. Проведена економічна оцінка ефективності збереження бульб картоплі вітчизняної селекції.

На основі сучасних методів дослідження проведена всебічна комплексна науково та економічно обґрунтована оцінка лежкоздатних і споживних властивостей найбільш розповсюджених в Україні сортів картоплі вітчизняної селекції та їх конкурентноспроможність.

1. Встановлено, що господарські і споживні властивості картоплі залежать від сорту і метеорологічних умов вегетаційного періоду. Самий високий врожай (284 ц/га) одержано при вирощуванні середньостиглого сорту Слов’янка. Врожайними виявились також ранньостиглий сорт Зов, середньоранній – Водограй, середньопізній – Ольвія, але найвищий вміст основних поживних речовин спостерігався у бульбах сортів Зарево, Світанок київський і Дзвін.

2. Виявлені найбільш лежкоздатні сорти картоплі. Всі досліджувані сорти за збереженістю поділяються на дві групи: з виходом товарної продукції після зберігання на 85-90% і вище 90%. Чіткої залежності у збереженості картоплі між сортами різних груп стиглості не виявлено. Краща збереженість (90,77-93,21%) спостерігалась у картоплі середньоранніх сортів Водограй, Купава, Обрій, середньостиглого – Явір (92,07%), середньопізніх - Дзвін і Зарево, відповідно 91,40 і 92,72%.

3. Проведені дослідження вмісту сухих речовин, крохмалю, цукрів, вітаміну С, сирого протеїну, білку, амінокислот, нітратів, глікоалколоїдів, мінеральних елементів N, P, K, Ca, Mg, . Принципової різниці в хімічному складі бульб картоплі між групами стиглості не встановлено. За комплексом показників вмісту основних поживних речовин як після збирання врожаю, так і після його зберігання виділяються сорти Зарево, Світанок київський та Дзвін. За останні двадцять років вміст основних поживних речовин в бульбах картоплі нових сортів, в основному, іноземної селекції, введених в Реєстр сортів рослин України, знизився. Нами встановлені нормативи окремих компонентів хімічного складу картоплі за групами стиглості і кліматичним зонам, нижче яких їх вводити в Реєстр сортів рослин України недоцільно.

4. Розроблено методику визначення конкурентноспроможності сортів картоплі. Вітчизняні сорти у переважній більшості, зокрема селекції Інституту картоплярства УААН, переважають сорти картоплі зарубіжної селекції. Сорти, що досліджувалися, не однорідні за врожайністю, збереженістю, крохмалистістю, кулінарними властивостями. На фоні порівняно високої потенційної врожайності деяких сортів, переважна більшість має не зовсім задовільну збереженість, крохмалистість і кулінарні якості. За комплексом господарських, товарознавчих і економічних властивостей найбільш конкурентноздатним є сорт Обрій. Заслуговують також на увагу сорти Зарево і Бородянська рожева.

5. Вперше проведено оцінку вітчизняних сортів картоплі за сукупністю фізичних, теплофізичних і фізіологічних властивостей, на основі якої виділяється сорт Обрій, як економічно вигідний в частині корисного використання площі сховищ і споживання енергії на підтримання оптимальної температури його зберігання.

6. За сукупністю показників (смак, стійкість до потемніння м’якуша, борошнистість, водянистість, розварюваність, енергетична цінність, вихід лушпиння), які характеризують кулінарні властивості картоплі, як при закладання, так і в кінці зберігання виділяються сорти Світанок київський, Обрій, Зарево і Дзвін. Сорт Водограй виявився майже не придатним для використання в кулінарії. Не виявлено жодного сорту з однаково високими всіма показниками кулінарних якостей.

7. Встановлено вплив на збереженість бульб механічних пошкоджень та ураженості паршею. Дослідженнями доведено, що на тривале зберігання потрібно закладати тільки здорові, без механічних пошкоджень бульби, так як навіть не глибокі пошкодження, що допускаються стандартом, і незначна наявність у партії уражених паршею бульб викликає значне погіршення їх збереженості відповідно на 5 і 9%.

8. Найвищий доход одержано по картоплі середньопізньої групи стиглості (448,0 грн.), на другому місці сорти середньоранньої групи (433,0), далі йде середньостигла група (426,0) і на останньому місці рання група сортів (397,4 грн.). Найвищий доход в розрахунку на 1 т картоплі після зберігання було одержано по картоплі сортів Зарево (471,0 грн.), Купава (456,0), Обрій та Дзвін (451), Явір (446 грн.).

Публікації автора:

1. Скалецька Л.Ф., Іщенко Л.М. Якість урожаю картоплі та збереженість бульб сортів української селекції // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2000. - Вип. 24. - С. 162-165 (Особисто проведені дослідження по визначенню продовольчих якостей бульб).

2. Колтунов В.А., Іщенко Л.М. Хімічний склад картоплі вітчизняної селекції // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2000. - Вип. 31.-С. 189-190 (Особисто проведені дослідження по визначенню хімічного складу бульб картоплі, та виявлення кращих сортів за комплексним показником хімічного складу.)

3. Іщенко Л.М. Варіабельність азотистих сполук бульб сортів картоплі за період зберігання // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2002. - Вип. 47.- С. 119-124 (Особисто проведені дослідження по виявленню сортових особливостей варіабельності вмісту в картоплі азотистих сполук, смаку та схильності м’якуша до потемніння під час зберігання).

4. Колтунов В.А., Іщенко Л.М. Зміна хімічного складу і кулінарних властивостей сортів картоплі в період зберігання // Науковий вісник Національного аграрного університету. - 2002.- Вип. 57.- С. 45 – 51 (Особисто проведені дослідження по виявленню мінливості хімічного складу і кулінарних якостей бульб під час зберігання).

5. Іщенко Л.М., Колтунов В.А. Сортові особливості втрат картоплі за період зимового зберігання // Картоплярство. - Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- К.: Аграрна наука. – 2002.- Вип. 31.- С. 102-106 (Особисто проведені дослідження по виявленню залежності збереженості бульб від погодних умов, розміру механічних пошкоджень, ураженості бульб паршею).

6. Колтунов В.А., Іщенко Л.М., Іщенко О.В. Споживча вартість та конкурен-тоспроможність сортів картоплі // Картоплярство. - Міжвідомчий тематичний науковий збірник.- К.: Аграрна наука. – 2003.- Вип. 32.- С. 68-75 (Особисто автором визначено господарсько-товарознавчу оцінку сортів картоплі вітчизняної селекції порівняно з деякими іноземними).

7. Іщенко Л.М. Товарознавча характеристика сортів картоплі України // Матеріали міжнародної науково – практичної конференції (КДТЕУ). - Ч. 2.- 1999.-С. 71-76.