Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Палієнко Ігор Анатолійович. Латеральна терапія внутрішніх захворювань (клініко-патогенетичне обгрунтування): Дис... д-ра мед. наук: 14.01.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 408арк. - Бібліогр.: арк. 336-381.



Анотація до роботи:

Палієнко І.А. Латеральна терапія внутрішніх захворювань (клініко-патогенетичне обґрунтування). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.02внутрішні хвороби.

Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2002.

У дисертації досліджена ефективність методів латеральної терапії у хворих на есенціальну гіпертензію (ЕГ), артропатії, хронічний гломерулонефрит (ХГН). Встановлено роль регуляторних впливів правої та лівої півкуль головного мозку у патогенезі артеріальних гіпертензій і запальних процесів. Показано, що сеанси червоно-зелених зворотних стимуляцій швидко й контрольовано знижують артеріальний тиск у хворих на ЕГ і ХГН з артеріальною гіпертензією. Сеанси зонально-латеральних зворотних електростимуляцій знижують артеріальний тиск у хворих на ЕГ і ХГН, прямих – підвищують його. У хворих на ревматоїдний артрит (РА), остеоартроз з реактивним синовітом (ОА), псоріатичну артропатію, подагру сеанси червоно-зелених і зонально-латеральних зворотних стимуляцій викликають значне зменшення запальних проявів артритів, сеанси прямих – зарострюють запалення. У хворих на ХГН проведення щоденно двох поспіль сеансів червоно-зелених зворотних стимуляцій призводить до зниження протеїнурії і еритроцитурії. Опрацьований метод імпульсної латеральної світлоколірної терапії, який обумовлює в 1,4 – 2,9 рази більш виражений і тривалий протизапальний ефект у хворих на РА і ОА у порівнянні зі зворотними червоно-зеленими стимуляціями.

У дисертації наведене нове вирішення актуальної науково-практичної проблеми клінічної медицини – підвищення ефективності лікування внутрішніх захворювань на основі вивчення особливостей регуляторних впливів правої та лівої півкуль головного мозку на вираженість запального і гіпертензивного синдромів, розробки та диференційованого застосування нових способів латеральної терапії, що модифікують міжпівкульові взаємовідносини, у хворих на хронічний гломерулонефрит, есенціальну гіпертензію, артропатії.

1. Методам латеральної терапії притаманні вегетотропні впливи, не опосередковані психотропними ефектами. У здорових осіб латералізована стимуляція візуальних входів до обох півкуль головного мозку світловими потоками із пар короткохвильового і довгохвильового спектрів у смугах основних та крайніх кольорів оптичного діапазону викликає зміни вегетативного статусу. Вони істотно виражені при червоно-зелених і червоно-фіолетових стимуляціях зворотної спрямованості, які спричиняють вірогідне зростання величин показників аутокореляційної функції ритму серця. Червоно-зелені зворотні стимуляції супроводжуються зменшенням потужності спектрограми серцевого ритму в діапазонах 0,08 – 0,12 і 0,15 – 0,5 Гц, що відображає зниження тонусу кардіальних компонентів барорефлексу і блукаючого нерва, червоно-фіолетові зворотні стимуляції – зменшенням її потужності в діапазоні 0,15 – 0,5 Гц, що відображає зниження кардіальних впливів блукаючого нерва. Одноразові стимуляції не викликають суттєвих змін психічного стану, артеріального тиску і гематологічних показників у здорових осіб.

2. Зміни вегетативного статусу в здорових осіб при червоно-зелених і червоно-фіолетових стимуляціях обумовлені функціональною активізацією церебральних структур, що забезпечують біологічні механізми адаптації: правої півкулі і диенцефальних відділів головного мозку. Прямим підтвердженням цього є відмінності спектрального складу і міжпівкульової когерентності вузьких смуг дельта-, тета-, альфа- і низькочастотного бета-діапазонів електроенцефалограм до і після стимуляцій, оцінені за величинами коефіцієнтів канонічної кореляції. Більші значення коефіцієнтів для спектральних характеристик відмічаються сумарно і в окремих правобічних відведеннях, а вірогідні їх значення для характеристик когерентності – між центральними і фронтальними відведеннями сторін, що відповідає електроенцефалографічному патерну диенцефальної активації.

3. Стимуляції, спрямовані на функціональну активацію правої півкулі головного мозку, викликають істотне зниження артеріального тиску у хворих на хронічний гломерулонефрит з артеріальною гіпертензією (червоно-зелені зворотні світлоколірні стимуляції) та есенціальну гіпертензію (червоно-зелені та червоно-фіолетові зворотні світлоколірні стимуляції, зонально-латеральні зворотні електростимуляції), що є свідченням домінування правої гемісфери у забезпеченні інтегральних антигіпертензивних механізмів.

4. Спрямованість і топографія змін електроенцефалографічної активності у хворих на есенціальну гіпертензію під впливом червоно-зелених зворотних стимуляцій, які спричиняють суттєве зниження артеріального тиску, подібні до змін при аналогічних стимуляціях у здорових з більш істотним білатеральним зростанням величин спектральних коефіцієнтів і міжпівкульової когерентності в смузі 8 Гц, що свідчить про зв’язок антигіпертензивних ефектів з активністю диенцефальних синхронізуючих структур, які забезпечують генерацію ритму цієї частоти. Нейрохімічним корелятом зазначених змін є зростання нейротрансмітерної активності катехоламінової системи з більш значною задіяністю дофамінергічних структур, на що вказує збільшення співвідношення екскреції норадреналіну до адреналіну і вірогідне підвищення екскреції дофаміну.

5. Подібність змін електроенцефалограм у здорови хосіб і хворих на есенціальну гіпертензію, однакові зміни спектрального складу серцевого ритму у здорових, хворих на хронічний гломерулонефрит з артеріальною гіпертензією і есенціальну гіпертензію при червоно-зелених зворотних стимуляціях свідчить про універсальний характер і патогенетичну обумовленість вираженості їх впливів на гемодинаміку та існування в рамках міжпівкульової взаємодії мозкової депресорної системи, функціонально пов’язаної з правою гемісферою мозку.

6. Зниження артеріального тиску у хворих на есенціальну гіпертензію під впливом червоно-зелених зворотних стимуляцій пов’язане зі зменшенням ударного і хвилинного об’ємів серця за рахунок зниження кінцевого діастолічного об’єму та змінами мозкового кровотоку: збільшенням систолічного і хвилинного об’ємів крові внаслідок розширення артеріол, зростання кількості функціонуючих капілярів, швидкості кровотоку в усіх ділянках мікроциркуляторного русла, зменшенням розповсюдженості і ступеня агрегації еритроцитів.

7. Стимуляції, спрямовані на функціональну активацію правої півкулі головного мозку, викликають зменшення виражеості запального процесу у хворих на хронічний гломерулонефрит (червоно-зелені зворотні світлоколірні стимуляції), що проявляється істотним зниженням протеїнурії і еритроцитурії та у хворих на ревматоїдний артрит, остеоартроз з реактивним синовітом (червоно-зелені зворотні світлоколірні стимуляції, зонально-латеральні зворотні електростимуляції), псоріатичну артропатію, подагру (червоно-зелені зворотні світлоколірні стимуляції), що проявляється істотним зменшенням вираженості болю, тривалості ранкової скутості, зниженням запального індексу, лабораторних показників активності запалення. Це є свідченням домінування правої гемісфери у забезпеченні інтегральних неспецифічних протизапальних механізмів. Стимуляції, спрямовані на функціональну активацію лівої півкулі головного мозку, збільшують вираженість запального процесу у хворих на ревматоїдний артрит, остеоартроз з реактивним синовітом (червоно-зелені прямі світлоколірні стимуляції, зонально-латеральні прямі електростимуляції), псоріатичну артропатію, подагру (червоно-зелені прямі світлоколірні стимуляції), яка проявляється істотним зростанням болю, тривалості ранкової скутості, запального індексу, що вказує на недоцільність клінічного застосування таких стимуляцій, а також на домінування лівої гемісфери у стимулюванні інтегральних неспецифічних механізмів запалення.

8. У хворих на хронічний гломерулонефрит червоно-зелені зворотні стимуляції є ефективним немедикаментозним фізіологічним методом лікування, який зменшує кількість і вираженість клінічних симптомів, швидко й контрольовано знижує артеріальний тиск при артеріальній гіпертензії. При виникненні та прогресуванні хронічної ниркової недостатності у хворих на хронічний гломерулонефрит наростає функціональне домінування правої півкулі і зменшується антигіпертензивний ефект стимуляцій, що може відображати зниження компенсаторних можливостей правопівкульових антигіпертензивних механізмів.

9. У хворих на хронічний гломерулонефрит через 37 діб після проведення двох днів поспіль сеансів червоно-зелених зворотних стимуляцій відмічається істотне зменшення рівня антиниркових антитіл, активності комплемента, кількості Т-цитотоксично-супресорних лімфоцитів у крові, через 57 діб зниження протеїнурії і еритроцитурії. Останні ефекти найбільш виражені у хворих з аннефротичною формою захворювання при наявності артеріальної гіпертензії, коли протизапальний ефект латеральної терапії доповнюється антигіпертензивним її впливом.

10. У хворих на есенціальну гіпертензію червоно-зелені зворотні стимуляції є ефективним немедикаментозним фізіологічним методом лікування, котрий швидко й контрольовано знижує артеріальний тиск. Зворотні червоно-фіолетові світлоколірні стимуляції і зонально-латеральні електростимуляції зумовлюють значне зниження артеріального тиску, що супроводжується істотними седативно-релаксуючими психотропними ефектами. Антигіпертензивна дія вказаних стимуляцій не пов’язана з їх психотропним ефектом.

11. У хворих на ревматоїдний артрит, остеоартроз з реактивним синовітом, псоріатичну артропатію, подагру червоно-зеленіх зворотні стимуляції є ефективним немедикаментозним фізіологічним методом лікування, який істотно зменшує клініко-лабораторні прояви активності запального процесу, спричиняє в 1,4 – 1,7 разів більш виражений лікувальний ефект у порівнянні з нестероїдними протизапальними засобами у середньотерапевтичних дозах без побічної дії на органи травлення. Найефективніші стимуляції у хворих на ревматоїдний артрит з І рентгенологічною стадією, а у хворих, лікованих кортикостероїдами, цей метод латеральної терапії мало ефективний.

12. При курсовому застосуванні червоно-зелених зворотних стимуляцій вираженість антигіпертензивного ефекту у хворих на есенціальну гіпертензію і протизапального ефекту у хворих на ревматоїдний артрит, остеоартроз з реактивним синовітом, псоріатичну артропатію, подагру має циклічний характер, залежний від періодичної інверсії світлоаої домінанти в мозку, що важливо для визначення тривалості курсу лікування при запальних захворюваннях з обмеженими клінічними і недостатньо динамічними лабораторними критеріями активності патологічного прцесу.

13. Опрацьований метод імпульсної латеральної світлоколірної терапії, який полягає у впливі на праві і ліві половини сітківок кожного ока світлом відповідної довжини хвилі та частоти обумовлює в 1,4 – 2,9 рази більш виражений і тривалий протизапальний ефект у хворих на ревматоїдний артрит і остеоартроз з реактивним синовітом аніж досі застосовувані стимуляції з немодульованими частотними характеристиками.

14. Науково обґрунтований і опрацьований спосіб периметричного дослідження дозволяє оцінити функціональне домінування тієї чи іншої церебральної півкулі в центральній частині зорового аналізатора, об’єктивізувати зміни міжпівкульових взаємовідносин під впливом латеральної світлоколірної терапії.

Публікації автора:

1. Бикшаева Я.Б., Палиенко И.А., Марценковский И.А. Латеральная уязвимость мозга у больных с невротическими нарушениями сердечно – сосудистой системы // Архів психіатрії. – 1997. – № 12-13. – С. 172 – 174. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

2. Мюнталь О.М., Палієнко І.А. Добовий моніторинг артеріального тиску у хворих на ниркову патологію // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наукових праць/ МОЗ України, НМУ/ За ред. Т.Д. Никули. – К.: Задруга, 2002. – Вип.7. – С. 59 – 67. (Здобувач провів пошук літератури, узагальнив його результати, підготував матеріали до друку).

3. Палієнко І.А. Обгрунтування можливості використання латеральної світлоколірної терапії в хворих на хронічний гломерулонефрит // Актуальні питання нефрології: Зб. наукових праць/ МОЗ України, НМУ/ За ред. Т.Д. Никули. – К.: Задруга, 1998. – Вип.2. – С. 30 – 40.

4. Палієнко І.А., Алєксєєва Н.Г., Якуб О.І. Латеральний профіль у хворих на ренопаренхімну та есенціальну гіпертензії // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наукових праць/ МОЗ України, НМУ/ За ред. Т.Д. Никули. – К.: Задруга, 1999. – Вип.3. – С. 127 – 131. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

5. Палієнко І.А., Гибель Ю.А. Гармонічний аналіз змін серцевого ритму в хворих на ренопаренхімну артеріальну гіпертензію під впливом світлолатеральної терапії // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наукових праць/ МОЗ України, НМУ/ За ред. Т.Д. Никули. – К.: Задруга, 1999. – Вип.3. – С. 132 – 137. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

6. Никула Т.Д., Мойсеєнко В.О., Палієнко І.А., Бишовець Р.В., Ванат М.Д. Патогенетичні аспекти нефрогенних кардіопатій і гастродуоденопатій // Український медичний часопис. – 1999. – № 4 (12). – С. 126 – 128. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

7. Никула Т.Д., Мойсеєнко В.О., Палієнко І.А. Нетрадиційні методи діагностики в нефрології // Буковинський медичний вісник. – 1999. – Т.3, № 4. – С.88 – 93. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

8. Nykula T.D., Paliyenko I.A. The contribution of cerebral interhemispherical asymmetry in renal hypertension genesis // American Journal of Kidney Diseases.-1999.-N4 (Suppl.). – P. 100. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

9. Палієнко І.А. Функціональна асиметрія півкуль головного мозку у хворих на хронічний гломерулонефрит // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наукових праць/ МОЗ України, НМУ/ За ред. Т.Д. Никули. – К.: Задруга, 2000. – Вип.4. – С. 133 – 138.

10. Палієнко І.А. Вплив диференційованої світлоколірної стимуляції зорового аналізатора на показники автокорелограми ритму серця у здорових осіб // Фізіологічний журнал. – 2001. – Т. 47, № 1. – С. 73 – 75.

11. Палієнко І.А. Вплив латералізованих світлоколірних стимуляцій мозку на перебіг суглобового синдрому різної етіології // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Т. 5, № 1. – С. 86 – 89.

12. Палієнко І.А. Вплив латеральної світлоколірної терапії на стан бульбарної мікроциркуляції хворих на хронічний гломерулонефрит // Лікарська справа. Врачебное дело.–2001.– № 3. – С. 51 – 54.

13. Палієнко І.А. Вплив сеансу латеральної світлоколірної терапії на електричну активність мозку (за даними спектрального аналізу електроенцефалограм) // Український медичний часопис. – 2001. – № 2 (22). – С. 35 – 37.

14. Палієнко І.А. Гемодинамічні ефекти латералізованої світлоколірної стимуляції півкуль великого мозку у хворих на есенціальну гіпертензію // Український кардіологічний журнал. – 2001. – № 5 – 6 (Вип.ІІ). – С. 46 – 48.

15. Палієнко І.А. Зміни біоелектричної активності мозку при латералізованих світлоколірних церебральних стимуляціях хворих на есенціальну гіпертензію // Журнал академії медичних наук України.– 2001.–Т. 7, № 2.– С. 347 – 351.

16. Палієнко І.А. Зміни ЕЕГ-активності при латералізованій стимуляції візуальних входів до правої та лівої півкуль мозку світлом з різною довжиною хвиль // Нейрофизиология/ Neurophysiology.– 2001.– Т. 33, № 3.– С. 195 – 200.

17. Палієнко І.А. Зміни імунного статусу під впливом латералізованих світлоколірних стимуляцій мозку у хворих на хронічний гломерулонефрит // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наукових праць/ МОЗ України, НМУ/ За ред. Т.Д. Никули. – К.: Задруга, 2001. – Вип.5. – С. 115 – 119.

18. Палієнко І.А. Електроенцефалографічна і периметрична оцінка мозкових функцій при світлолатеральних червоно-зелених церебральних стимуляціях // Архів психіатрії. – 2001. – № 1-2 (24-25). – С. 120 – 122.

19. Палієнко І.А. Клінічна оцінка перебігу ревматоїдного артриту після латералізованої світлоколірної стимуляції півкуль головного мозку // Лікарська справа. Врачебное дело.– 2001.–№ 4.– С. 79 – 81.

20. Палієнко І.А. Латералізована світлоколірна стимуляція головного мозку в лікуванні вторинних нефропатій // Актуальні проблеми нефрології: Зб. наукових праць/ МОЗ України, НМУ/ За ред. Т.Д. Никули. – К.: Задруга, 2001. – Вип.6. – С. 190 – 192.

21. Палієнко І.А. Оцінка ефективності лікування есенціальної гіпертензії методами латеральної терапії // Лікарська справа. Врачебное дело.– 2001.– №5-6.– С. 114 – 116.

22. Палієнко І.А. Спектральний аналіз серцевого ритму при латералізованих світлоколірних стимуляціях рецепторних полів мозку // Фізіологічний журнал. – 2001. – Т. 47, № 2. – С. 70 – 73.

23. Палієнко І.А. Зміни вегетативного статусу та екскреції катехоламінів при латеральній терапії есенціальної гіпертензії // Лікарська справа. Врачебное дело.– 2002.– №1. – С. 47 – 49.

24. Нові квантові методи лікування артеріальної гіпертензії / Т.Д. Никула, В.О. Мойсеєнко, І.А. Палієнко, В.М. Мазур, Н.С. Войтович, О.М. Кармазіна // Наука і освіта: Збірник науков. праць.–Київ: Хрещатик, 1997. – С. 223 – 227. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

25. Никула Т.Д., Палієнко І.А., Красюк І.В. Фізичні методи лікування ренопаренхімної артеріальної гіпертензії // Нефрогенная гипертензия: Сборник научных трудов IV Междунар. науч.-практ. конф. урологов, нефрологов.– Харьков, 1996.– С. 141 – 142. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

26. Периметр: Деклараційний патент № 35324А. Україна. МКВ А61В3/024 / І.А. Палієнко, Т.Д. Никула – № 99095234; Заявлено 21.09.1999; Опубл. 15.03.2001, Бюл. № 2.– с.1.11. (Здобувач сформулював ідею винаходу, сконструював пристрій, провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до заявки).

27. Пристрій для проведення церебральної стимуляції: Деклараційний патент № 38147А. Україна. МКВ А61N5/06 / І.А. Палієнко, Т.Д. Никула – № 2000063171; Заявлено 2.06.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл. № 4.– с. 1.72. (Здобувач сформулював ідею винаходу, сконструював пристрій, провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до заявки).

28. Спосіб лікування запального процесу: Деклараційний патент № 38874А. Україна. МКВ А61N5/06 / І.А Палієнко,Т.Д. Никула – № 2000116325; Заявлено 9.11.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл. № 4 – с. 1.73. (Здобувач сформулював ідею винаходу, провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до заявки).

29. Квантові методи корекції порушень гемодинаміки та гемореології у хворих з ренопаренхімною артеріальною гіпертензією / Т.Д. Никула, І.А. Палієнко, В.О. Мойсеєнко,О.М. Кармазіна, Н.С. Войтович, І.В. Красюк // Український кардіологічний журнал. – 1996. – № 3 (додаток: матеріали V конгресу кардіологів України).– С. 23. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

30. Палієнко І.А., Никула Т.Д. Латеральна світлотерапія ревматоїдного артриту // Матеріали ІІ Національного конгресу ревматологів України.– Київ, 1997.– С. 155. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

31. Патогенетичні механізми деяких клінічних проявів хронічної ниркової недостатності / Т.Д. Никула, В.О. Мойсеєнко, І.А. Палієнко, Р.В. Бишовець, М.Д. Ванат // Матеріали 13-ї Всеукраїнської конф. нефрологів «Хронічна ниркова недостатність».– Харків, 1999.– С. 14 – 18. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

32. Патогенетичні аспекти нефрогенних кардіопатій і гастродуоденопатій / Т.Д. Никула, В.О. Мойсеєнко, І.А. Палієнко, Р.В.Бишовець, М.Д. Ванат // Матеріали конф. «Актуальні питання уражень внутрішніх органів та їх зв’язок із наслідками аварії на ЧАЕС. Особливості перебігу захворювань у працівників річкового флоту».– К., 1999.– С. 85 – 87. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

33. Nykula T.D., Paliyenko I.A. The interhemispherical asymmetry and blood pressure in patients with renoparenchimal hypertension // XXXVI congress of European Renal Association, European Dialysis and Transplant Association: Abstracts.– Madrid, Spain, 1999.– P. 89. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

34. Палієнко І.А. Зміни гемодинаміки і вегетативного тонусу у хворих на есенціальну гіпертензію під впливом латералізованої світлоколірної стимуляції півкуль головного мозку // Матеріали VІ конгресу кардіологів України .– Київ, 2000.– С. 69.

35. Nykula T.D., Paliyenko I.A. Influence of colourlight lateral stimulation of brain on central hemodinamics in patients with renoparenchimal hypertension // 15th Danubesymposium on nephrology: Abstracts.– Linz, Austria.– 2000.– N 37. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).

36. Палієнко І.А. Зміни біоелектричної активності мозку при латеральній терапії есенціальної гіпертензії // Матеріали української науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”.– Київ, 2001.– С. 135 – 136.

37. Nykula T.D, Paliyenko I.A. Brain mechanisms of lateral colorlight therapy effect in patients with chronic glomerulonephritis // XXXVІІI congress of European Renal Association, European Dialysis and Transplant Association: Abstracts.– Vienna, Austria, 2001.– P. 65. (Здобувач провів клінічні обстеження, виконав статистичну обробку матеріалу, підготував матеріали до друку).