Коcтенко Віталій Михайлович. Лактаційна домінанта у корів залежно від типу вищої нервової діяльності : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2006.
Анотація до роботи:
Костенко В.М. Лактаційна домінанта у корів залежно від типу вищої нервової діяльності. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.
Дисертація присвячена вивченню інтенсивності прояву лактаційної домінанти у корів з різними типами вищої нервової діяльності та її особливості під час рефлексу молоковіддачі. Вперше встановлено, що інтенсивність проявів лактаційної домінанти за результатами комплексного дослідження біострумів мозку і серця та деяких ендокринологічних і біохімічних показників білкового і ліпідного обміну корів-первісток залежить від типологічних особливостей їх нервової системи. Отримані дані розширюють існуючі уявлення про особливості проявів домінанти лактації у тварин з різним типом вищої нервової діяльності та фізіолого-біохімічний статус корів-первісток української чорно-рябої молочної породи.
Показано, що розвиток домінанти у корів із сильними нервовими процесами забезпечує найбільш інтенсивний прояв рефлексу молоковіддачі і характеризується домінуванням повільних біострумів мозку, стійкістю регуляції ритму серця, станом автономної рівноваги та підвищенням концентрації тиреоїдних гормонів у крові. Це призводить до посилення у перших інтенсивності білково-ліпідного обміну та підвищення синтезу білків молока, а також молочного жиру. Під впливом доїння у корів усіх типів вищої нервової діяльності спостерігалося підвищення вмісту загального білка, b-ліпопротеїдів та холестерину в крові. Тварини слабкого типу нервової системи відрізнялися найнижчим рівнем досліджених показників. Це є підтвердженням значного впливу сили нервових процесів на інтенсивність метаболізму та прояви домінанти лактації.
Установлено, що за показниками ЕЕГ можна швидко та з незначними витратами праці та без застосування дорогих реактивів та травмування тварин установити типологічні особливості ВНД. Якщо доля альфа-ритму в ЕЕГ знаходиться на рівні 30-39 % – тварину відносять до сильного типу ВНД, а менше цієї величини – до слабкого типу ВНД. Якщо доля тета-ритму в ЕЕГ становить 22-26 % – тварина має врівноважені нервові процеси, а якщо нижче цієї межі – неврівноважені.
У дисертаційній роботі наведені результати дослідження функціонування організму корів під впливом домінанти лактації та її відмінності у корів залежно від типу вищої нервової діяльності. Одержані дані розширюють уявлення про вплив сили, врівноваженості та рухливості нервових процесів на життєдіяльність цілісного організму, функцію органів і систем, зокрема молочної залози, визначаючи індивідуальні відмінності в продуктивності тварин. Установлено зв’язок електрофізіологічних, ендокринологічних та біохімічних показників у корів різних типологічних груп під час рефлексу молоковіддачі.
Прояви лактаційної домінанти залежать від типологічних властивостей вищої нервової діяльності тварин. Виявлено зв’язок сили та врівноваженості нервових процесів з характером біоелектричної активності мозку у тварин. Коефіцієнт кореляції між силою коркових процесів та долею альфа-ритму в біострумах мозку становить r = 0,80 (Р<0,001), бета-ритму – r = -0,83 (Р<0,001); а коефіцієнт кореляції між величиною врівноваженості нервових процесів і долею тета-ритму досягає r = 0,66 (Р<0,01).
Розвиток стійкої домінанти лактації у корів із сильними нервовими процесами забезпечує найбільш інтенсивний прояв рефлексу молоковіддачі і характеризується домінуванням повільних біострумів мозку, стійкістю регуляції ритму серця та станом автономної рівноваги у тварин.
У корів із слабкими нервовими процесами під час молоковіддачі домінуючим біострумом мозку є бета-ритм (60,4±2,5 %) і відмічається дизрегуляція серцевого ритму з переважанням впливу симпатичного відділу автономної нервової системи, що характеризує розвиток реакції напруження систем організму та низький ступінь проявів домінанти лактації.
Активність щитоподібної залози в період домінанти лактації є вищою у корів із сильними нервовими процесами. Установлена позитивна кореляційна залежність між силою нервових процесів і вмістом у крові корів Т4 до доїння (r = 0,60, Р<0,05) та після доїння (r = 0,73, Р<0,01). Це свідчить про посилення зв’язку між концентрацією тиреоїдних гормонів у крові та індивідуальними особливостями ВНД корів під час рефлексу молоковіддачі.
Виявлений зв'язок між силою нервових процесів і концентрацією Т3 в крові корів (r = 0,64, Р<0,01) свідчить про те, що в організмі корів сильних типів вищої нервової діяльності процес дейодування Т4 до Т3 проходить інтенсивніше.
Вміст інсуліну в крові корів має зворотню залежність з показниками основних нервових процесів, причому найбільше із силою нервових процесів до доїння (r = -0,50, Р<0,05) та їх врівноваженістю після доїння (r = -0,56, Р<0,05). Це вказує на різний ступінь інгібування інсулярної активності у тварин різних типологічних груп в період домінанти лактації.
Установлена позитивна кореляція між силою нервових процесів і концентрацією в крові тварин загального білка (r = 0,80, Р<0,01) та в-ліпопротеїдів (r = 0,77, Р<0,01) з одночасним вірогідно вищим вмістом білка та жиру в молоці у корів сильних типів ВНД.
Публікації автора:
Карповський В.І., Трокоз В.О., Журенко О.В., Криворучко Д.І., Костенко В.М., Азар’єв В.В. Особливості електричної активності головного мозку на фоні рефлексу молоковіддачі у корів різних типів вищої нервової діяльності // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква: БДАУ. – 2005. – Вип. 33. – С. 61-69. (Здобувачем виконана частина експериментальних досліджень і зроблений аналіз рефлексу молоковіддачі)
Костенко В.М., Азар’єв В.В., Карповський В.І., Трокоз В.О., Криворучко Д.І. Електрофізіологічний контроль рефлексу молоковіддачі у корів із різними типологічними характеристиками вищої нервової діяльності // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Д.: ДДАУ. – 2005. –№ 2. – С. 80-82. (Здобувачем проведено експеримент і проаналізовано статистичний матеріал).
Костенко В.М. Особливості проявів домінанти лактації у корів різних типів вищої нервової діяльності за результатами біохімічних досліджень // Науковий Вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – Львів, 2006. – Т. 8. – № 2. – Ч. 3. – С. 97-101.
Деклараційний патент № 11270. Україна, МПК 7 В68В1/13. Пристрій для фіксації голови та шиї великої рогатої худоби: Деклараційний патент № 11270. Україна, МПК 7 В68В1/13. / В.І. Карповський, В.О. Трокоз, В.М. Костенко та ін. – № u200505953; Заявл. 17.06.2005; Опубл. 15.12.2005, Бюл. № 12. – 2 с. (Здобувач експериментально обґрунтував ідею корисної моделі).
Деклараційний патент № 16028. Україна, МПК (2006) А61В 5/0476. Спосіб визначення типологічних особливостей вищої нервової діяльності великої рогатої худоби: Деклараційний патент № 16028. Україна, МПК (2006) А61В 5/0476. / В.М. Костенко, В.І. Карповський, В.О. Трокоз та ін. – № u200601568; Заявл. 15.02.2006; Опубл. 17.07.2006, Бюл. № 7. – 2 с. (Здобувач експериментально обґрунтував ідею корисної моделі).
Карповський В.І., Трокоз В.О., Журенко О.В., Костенко В.М. До методики електроенцефалографії у тварин // Конференція професорсько-викладацького складу і аспірантів навчально-наукового інституту ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції АПК: Тези доповідей. – К.: НАУ, 2004. – С. 39. (Здобувач брав участь у підготовці літературного огляду за даною тематикою та проведенні експериментальних досліджень).
Костенко В.М. Характер активності гіпофізарно-тиреоїдного комплексу у корів різних типів вищої нервової діяльності, в результаті подразнення молочної залози доїнням // Фізіологічний журнал. – 2006. – Т. 52. – № 2. – С. 227-228.
Карповський В.І., Трокоз В.О., Костенко В.М., Криворучко Д.І. Вплив доїння на деякі біохімічні показники крові корів різних типів вищої нервової діяльності // Конференція професорсько-викладацького складу, співробітників і аспірантів навчально-наукового інституту ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва: Тези доповідей. – К.: НАУ, 2006. – С. 40. (Здобувач брав участь у проведенні експериментальних досліджень та обґрунтуванні одержаних результатів).