Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Новікова Людмила Вікторівна. Кримінальна відповідальність за фінансування тероризму : дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Харківський національний ун-т внутрішніх справ. — Х., 2006. — 202арк. — Бібліогр.: арк. 182-199.



Анотація до роботи:

Новікова Л. В. Кримінальна відповідальність за фінансування тероризму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Інститут держави і права імені
В. М. Корецького НАН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена проблемам кримінальної відповідальності за фінансування тероризму. Досліджуються відмітні ознаки фінансування тероризму та визначається його загальне поняття, надається кримінально-правова характеристика фінансування тероризму як суспільно небезпечного діяння. Ґрунтуючись на проведеному дослідженні, автор встановлює недоліки чинного антитерористичного законодавства, невідповідність його міжнародним стандартам та пропонує здійснити на законодавчому рівні відповідні зміни і доповнення у Кримінальному кодексі України у зв’язку з необхідністю передбачити кримінальну відповідальність за фінансування тероризму в окремому складі злочину, а також у Законі України „Про боротьбу з тероризмом”.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо кримінальної відповідальності за фінансування тероризму, що виявляється в таких положеннях.

1. Фінансування тероризму, з одного боку, є одним з різновидів терористичної діяльності, а з іншого боку, – одним зі способів сприяння тим чи іншим різновидам терористичної діяльності.

2. Кримінальне законодавство України з питань протидії фінансуванню тероризму є нечітким і суперечливим, не відповідає міжнародним стандартам та породжує суперечливі судження в науці
і практиці.

3. Необхідне вдосконалення законодавства шляхом встановлення кримінальної відповідальності за фінансування тероризму в окремій статті КК України.

4. У цій окремій статті КК повинні бути імплементовані положення, які містяться в Міжнародній конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму.

5. При встановленні в диспозиції статті ознак фінансування тероризму не слід робити спробу дати визначення тероризму за допомогою переліку деяких конкретних статей КК, а необхідно використовувати вироблене у кримінально-правовій науці загальне визначення злочинів терористичної спрямованості.

6. Об’єктом фінансування тероризму є громадська безпека, тому новий склад злочину повинен бути розташований у Розділі ІХ Особливої частини КК „Злочини проти громадської безпеки”.

7. При розгляді об’єктивної сторони фінансування тероризму слід виділяти форми і види фінансування.

8. При розгляді суб’єктивної сторони фінансування тероризму слід мати на увазі, що саме надання коштів терористам або їх збирання з метою надання може бути лише з прямим умислом, тоді як по відношенню до наслідків у вигляді використання цих коштів терористами заради вчинення терористичної діяльності умисел особи, яка фінансує, може бути як прямим, так і непрямим.

9. Суб’єктом фінансування тероризму може бути лише фізична осудна особа, якій до вчинення злочину виповнилося шістнадцять років. Цей злочин може вчинятися фізичними особами безпосередньо, а також за допомогою застосування ними діяльності юридичних осіб та державних структур. Але кримінальній відповідальності повинна підлягати лише фізична особа.

На підставі викладеного пропонується зробити на законодавчому рівні такі зміни і доповнення:

І. У Кримінальному кодексі України:

1. Викласти статті 2583 і 2584 у такій редакції:

Стаття 2583. Створення організованої терористичної групи чи терористичної організації

1. Створення організованої терористичної групи чи терористичної організації, керівництво такою групою чи організацією або участь у ній – караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років.

2. Звільняється від кримінальної відповідальності за діяння, передбачене частиною першою цієї статті особа, крім організатора і керівника організованої терористичної групи чи терористичної організації, яка добровільно повідомила правоохоронний орган про відповідну терористичну діяльність, сприяла її припиненню або розкриттю злочинів, вчинених у зв’язку зі створенням або діяльністю такої групи чи організації, якщо в її діях немає складу іншого злочину.

Примітка. Під організованою терористичною групою чи терористичною організацією слід розуміти такі формування, які створюються для вчинення діянь, передбачених статтею 258 цього Кодексу, а також інших злочинів терористичної спрямованості, тобто діянь, спрямованих на залякування населення з метою спонукання органу державної влади, органу місцевого самоврядування, міжнародної організації, фізичної чи юридичної особи до вчинення якоїсь дії або утримання від її вчинення.

Стаття 2584. Фінансування або інше сприяння тероризму

1. Фінансування тероризму, тобто надання коштів чи їх збирання, або інше сприяння тероризму особою, яка знала або свідомо припускала, що це може бути використано для вчинення будь-якого з діянь, спрямованих на залякування населення з метою спонукання органу державної влади, органу місцевого самоврядування, міжнародної організації, фізичної чи юридичної особи до вчинення якоїсь дії або утримання від її вчинення, –

карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або здійснювати певну діяльність строком до двох років або без такого з конфіскацією коштів, що є предметом фінансування тероризму.

2. Ті самі дії, вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або з використанням службового становища, або у великому розмірі чи з корисливих мотивів, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або здійснювати певну діяльність на строк до трьох років або без такого з конфіскацією коштів, що є предметом фінансування тероризму, та з конфіскацією майна у разі вчинення злочину з корисливих мотивів.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені організованою групою чи злочинною організацією, а так само відносно організованих терористичних груп чи терористичних організацій, або в особливо великому розмірі, –

караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або здійснювати певну діяльність на строк до трьох років або без такого з конфіскацією коштів, що є предметом фінансування тероризму, та з конфіскацією майна у разі вчинення злочину з корисливих мотивів.

4. Звільняється від кримінальної відповідальності особа (крім організатора і керівника), яка добровільно повідомила правоохоронний орган про вчинене, припинила діяльність, передбачену частиною першою цієї статті, і сприяла відверненню заподіяння шкоди, якщо в її діях немає складу іншого злочину.

Примітки.

1. Коштами відповідно до цієї статті є матеріальні або нематеріальні активи незалежно від способу їх придбання, а також є юридичні документи або акти у будь-якій формі, у тому числі електронній чи цифровій, які засвідчують право на такі активи або участь у них, включаючи фінансові кредити, чеки, поштові перекази, акції, цінні папери (акції, облігації, векселі, ощадні сертифікати), акредитиви тощо.

2. Фінансування тероризму визначається вчиненим у великому розмірі, якщо розмір наданих чи зібраних з наміром надання коштів перевищує шість тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

3. Фінансування тероризму визнається вчиненим у особливо великому розмірі, якщо розмір наданих чи зібраних з наміром надання коштів перевищує вісімнадцять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.

ІІ. У Законі України „Про боротьбу з тероризмом”:

1. У статті 1 в абзаці, де дається визначення терористичної діяльності, слова „фінансування завідомо терористичних груп (організацій) або інше сприяння їм” замінити на слова „фінансування терористів, терористичних груп чи терористичних організацій або інше сприяння тероризму”;

2. За текстом Закону слова „терористичний акт” замінити словами „терористична акція”.

3. Викласти пункти 1 і 2 ст. 25 Закону у такій редакції:

1) прямо чи опосередковано, незаконно та умисно надавали кошти з наміром, щоб вони використовувались, або при усвідомленні того, що вони будуть використані, повністю чи частково, для вчинення терористичної діяльності;

2) прямо чи опосередковано, незаконно чи умисно збирали кошти з наміром, щоб вони використовувались, або при усвідомленні того, що вони будуть використані, повністю чи частково, для вчинення терористичної діяльності.

Публікації автора:

1. Новікова Л. В. Особа, яка підлягає кримінальній відповідальності за фінансування тероризму // Вісник Національного університету внутрішніх справ. Випуск 27. – Харків, 2004. – С. 18-21.

2. Новікова Л. Вдосконалення кримінального законодавства, спрямованого на боротьбу з фінансуванням тероризму // Прокуратура. Людина. Держава. – 2005. – № 4. – С. 54-57.

3. Новікова Л. В. Фінансування тероризму: загальне поняття та підстави кримінальної відповідальності // Право і безпека. – 2005. – №4’1. – С. 79-80.

4. Новікова Л. В. Об’єкт злочину при вчиненні фінансування терроризму // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – Випуск 30. – Харків, 2005. – С. 50-55.

5. Новікова Л. Суб’єктивна сторона фінансування тероризму // Вісник прокуратури. – 2006. – № 3. – С. 78-82.

6. Новікова Л. В. Проблеми покарання за фінансування тероризму // Держава та регіони. Серія: право. – 2005. – №1. – С. 142-147.

7. Новікова Л. В. Кримінальна відповідальність за фінансування тероризму // Теоретико-прикладні проблеми протидії організованій злочинності та злочинам терористичної спрямованості. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Львів, 2005. – С. 190-192.