Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Балянт Ганна Романівна. Кредитування інвестиційних проектів в умовах становлення та розвитку ринкових відносин : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Тернопільський держ. економічний ун-т. - Т., 2006.



Анотація до роботи:

Балянт Г.Р. Кредитування інвестиційних проектів в умовах становлення та розвитку ринкових відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Тернопільський державний економічний університет, Тернопіль, 2006.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню проблем, пов’язаних з діяльністю банків України в сфері інвестиційного кредитування.

У роботі визначено сутність, функції, принципи й особливості кредитування інвестиційних проектів.

Розкрито методи оцінки ефективності інвестиційних проектів, запропоновано метод оцінки прогнозної інвестиційної кредитоспроможності позичальника, розглянуто інструменти та методи управління проектними ризиками,

Проаналізовано сучасний стан банківського інвестиційного кредитування в Україні, розглянуто основні проблеми, які перешкоджають активізації діяльності банків у цій сфері. Запропоновано напрями активізації банківської сфери в інвестиційних процесах.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми, що полягає у виробленні теоретико-методологічних і прикладних засад удосконалення механізму кредитування інвестиційних проектів.

Проведене дослідження дає підстави зробити наступні висновки:

  1. Системне дослідження підтвердило відсутність єдиної думки у вітчизняній економічній літературі щодо змісту інвестиційного кредитування. Уточнення суті банківського інвестиційного кредиту і його функцій дозволило виділити основні ознаки і конкретизувати названу дефініцію. Кредитування інвестиційних проектів, на нашу думку, можна визначити як комплекс заходів із спрямування кредитних ресурсів на інвестиційні потреби позичальника, які спрямовані на розширене відтворення капіталу, відповідно до принципів банківського кредитування. З’ясовано, що кредит є інвестиційним ресурсом у випадку використання його для розширеного відтворення капіталу позичальника, а також, коли спрямовується на реконструкцію, модернізацію та технічне переозброєння основних фондів. У цьому зв’язку банківське інвестиційне кредитування має місце за умови кредитування інвестиційних проектів, в інших випадках, коли інвестиційний проект не розробляється, відбувається звичайне кредитування.

  2. Розглядаючи інвестиційний проект, як об’єкт інвестиційного кредитування, встановлено, що це - інвестиційна акція, яка передбачає вкладання певної кількості ресурсів, у тому числі фінансових, матеріальних, інтелектуальних, людських для отримання запланованого результату і досягнення певних цілей в обумовлені терміни. Фінансовим результатом інвестиційного проекту найчастіше є прибуток/дохід, матеріально-речовим результатом – нові, реконструйовані основні фонди, придбання і використання фінансових інструментів, нематеріальних активів з подальшим отриманням доходу.

  3. Під механізмом банківського інвестиційного кредитування запропоновано розуміти не тільки сукупність прийомів організації та регулювання кредитного процесу, але і взаємозв’язок суб’єктів та об’єктів на основі принципів інвестиційного кредитування, методів, юридичних норм і процедур, що забезпечують прибутковий рух кредитних ресурсів при наданні інвестиційних кредитів. Усе викладене дало підстави розглядати механізм банківського інвестиційного кредитування як взаємозв’язану цілісну сукупність практичних заходів банку щодо спрямування вивільнених грошових ресурсів в інвестиційні проекти суб'єктів господарювання та управління ними з метою отримання прибутку.

  4. Здійснення оцінки ефективності інвестиційних проектів є ключовим питанням як для інвесторів, так і кредиторів. Виявлено, що у зарубіжній і вітчизняній економічній літературі відсутня спільність у поглядах на розроблення єдиної методики оцінки ефективності інвестиційних проектів. Крім того, здебільшого, запропоновані показники не дають змоги здійснити аналіз ефективності інвестиційних проектів, в яких передбачено використання банківських ресурсів. Це зумовлює необхідність вироблення фахівцями з банківської справи власної методології, яка б уможливлювала проведення аналізу інвестиційної привабливості позичальника.

  5. Запропонований метод оцінки інвестиційної кредитоспроможності враховує ефективність інвестиційного кредиту як з точки зору позичальника, так і з точки зору банку. Впровадження запропонованого методу визначення прогнозної оцінки інвестиційної кредитоспроможності позичальника веде до суттєвого вдосконалення взаємовідносин між учасниками виробничого й банківського секторів економіки, що особливо важливо за умов становлення високопродуктивних ринкових відносин. Крім того, цей метод сприяє поліпшенню діяльності банку при підготовці кредитної операції, плануванні майбутнього кредиту як на стратегічному рівні плануванні економіки, так і на тактичному рівні здійснення активних банківських операцій.

  6. З огляду на те, що для кредитора проектний ризик виявляється у несвоєчасному отриманні відсотків за кредитом та поверненні суми кредиту, процес управління проектними ризиками – складний і відповідальний етап у процесі реалізації інвестиційного проекту. До того ж, аналіз та оцінка ризиків проектної діяльності має стати не окремим етапом управління ризиками, а його постійною функцію, яка повинна реалізовуватися на всіх фазах і етапах проектного циклу. Досліджено, що банк у процесі управління проектними ризиками вирішує два тісно взаємопов’язані завдання: управління ризиками проекту в цілому; управління ризиками непогашення боргу за кредитом зі сторони позичальника.

  7. Дослідження кредитної діяльності українських банків в інвестиційній сфері показали, що для забезпечення сталого економічного розвитку України, підвищення конкурентоспроможності національної економіки важливого значення набуває оптимізація його функціонування. Активізація участі банків в інвестиційному процесі може реалізовуватися лише в результаті ініціативних та ефективних дій держави, яка повинна на довготерміновій і стабільній основі закріплювати за інвестиціями статус важливого господарського пріоритету та об’єкта сприяння. Банківський сектор України розвивається хоча й нерівномірно, але доволі високими темпами, відображаючи зростаючі потреби ринково орієнтованої економіки. Стратегічним завданням є створення конкурентоспроможної моделі банківської системи на основі науково обґрунтованої концепції розвитку банківської справи, зважаючи на її унікальну роль у ринковому становленні економіки України. Сучасний стан банківської системи, визначення її ролі в економічних процесах для стимулювання процесу насичення економіки України банківським інвестиційним капіталом, дає змогу внести такі пропозиції: запровадити механізм ефективного захисту прав кредиторів, прозорий порядок реалізації заставного майна; запровадити заходи щодо диференціації економічних нормативів залежно від частки інвестиційних кредитів банку в реальному секторі економіки; запровадити механізм стимулювання довготермінового кредитування банків через цільове рефінансування під інвестиційні проекти; оптимізувати податок на прибуток кредитних установ, які здійснюють інвестиційне кредитування; запровадити механізм страхування інвестиційних ризиків комерційних банків; надавати державні гарантії, заохочуючи банки до надання довготермінових інвестиційних кредитів; залучити до активної інвестиційної діяльності суб'єктів різноманітних форм власності та господарювання для розширення національного товаровиробництва і ринкової інфраструктури.

  8. Загальний рівень економічного розвитку регіону, його інвестиційна привабливість визначають обсяги кредитно-інвестиційної діяльності банків, і навпаки – кредитно-інвестиційна діяльність банківських установ впливає на темпи розвитку регіону. Встановлено, що одним з напрямів виходу з кризової ситуації Тернопільської області є сприяння розвитку середнього та малого бізнесу, зокрема, залучення банків до кредитування інвестиційних проектів цих суб’єктів господарювання. Доведено, що зростання чисельності та покращення фінансових результатів господарської діяльності неможливе без активізації державної політики у сферах фінансово-кредитної, інвестиційної та консалтингової підтримки малого підприємництва. Крім того, потреба вирішення проблем підтримання розвитку малого і середнього підприємництва є стратегічним завданням державних органів влади. З метою створення належних умов для використання проектного кредитування суб’єктами малого підприємництва необхідним є застосування державної політики сприяння, спрямованої на: розроблення фінансових механізмів здешевлення вартості кредитних ресурсів, зменшення вимог банків до розміру застави з одночасним забезпеченням вимог щодо мінімізації ризиків неповернення кредитів; стимулювання створення інформаційних та консалтингових систем, які б забезпечували інформаційну та консалтингову підтримку підприємницьких ініціатив; формування сприятливого бізнес-середовища й інвестиційної привабливості територій із застосуванням новітніх телекомунікаційних систем.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Балянт Г.Р. До питання про банківське інвестиційне кредитування // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. Випуск 183: Том I. – С. 264–269. (0,24 д.а.).

  2. Балянт Г.Р. Проблеми і перспективи активізації лізингової діяльності в Україні // Экономика Крыма. – 2003. – № 10. – С. 53–56. (0,39 д.а.).

  3. Балянт Г.Р. Регіональні аспекти ефективної реалізації інвестиційних проектів // Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України. Зб. наук. праць. Випуск 8. – Тернопіль: Економічна думка, 2003. – Вип. 8. – С. 78–83. (0,37 д.а.).

  4. Балянт Г.Р. Про методи оцінки ефективності інвестиційних проектів // Наукові записки. Зб. наук. праць. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – Вип. 1. – Ч. 2. – С. 186 –189. (0,29 д.а.).

  5. Балянт Г.Р. Вплив інвестиційного клімату на обсяги кредитування банками інвестиційних заходів // Фінансова система України. Зб. наук. праць. – Острог: Вид. “Національний університет “Острозька академія”, 2005. – Ч.2 – С. 107–114. (0,40 д.а.).

В інших виданнях:

  1. Балянт Г.Р. Врахування інфляції при оцінці ефективності інвестиційних проектів // МатеріалиVII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта ‘2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.11. – Інвестиційна діяльність. – С. 11–12. (0,07 д.а.).

  2. Балянт Г.Р. Деякі особливості ризиків при інвестиційному кредитуванні // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи їх вирішення”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С 72–74. (0,12 д.а.).

  3. Балянт Г.Р. Окремі аспекти банківського інвестиційного кредитування в умовах економічного середовища України // Матеріали III Всеукраїнської конференції з фінансового аналізу студентів і аспірантів. – Львів: Механіко-математичний факультет, 2004. – С. 103–105. (0,12 д.а.).

  1. Балянт Г.Р. Деякі особливості формування сприятливого економічного середовища для ефективного фінансування інвестиційних потреб // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Дні науки ‘2005”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т.10. – С.9–11. (0,17 д.а.).

  2. Балянт Г.Р. Проблеми і перспективи банківського кредитування інвестиційних заходів в умовах трансформаційної економіки // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т.IV. – С.168–169. (0,11 д.а.).