Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


332. Сомик Анжеліка Василівна. Кредитні відносини сільськогосподарських підприємств з комерційними банками: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2005. , табл.



Анотація до роботи:

Сомик А.В. Кредитні відносини сільськогосподарських підприємств з комерційними банками. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки”, Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретико-методичним основам та практичним питанням кредитних відносин сільськогосподарських підприємств з комерційними банками. У роботі визначено економічну сутність категорії “кредитні відносини сільськогосподарських підприємств з комерційними банками”, уточнено дефініції “вартість кредиту” та “кредитні відносини комерційного банку”. Узагальнено й доповнено класифікацію кредитів комерційних банків, наданих сільськогосподарським підприємствам. Перелік базових принципів банківського кредитування доповнено принципом збалансованості інтересів суб'єктів кредитних відносин.

Виявлено особливості кредитних відносин сільськогосподарських підприємств з комерційними банками, проаналізовано їх стан і тенденції розвитку, а також сучасні умови банківського кредитування підприємств галузі. Визначено і систематизовано внутрішні та зовнішні фактори, що впливають на розвиток кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств комерційними банками. Проаналізовано діючу державну програму здешевлення кредитів, визначено її позитивні аспекти та недоліки, обґрунтовано пропозиції щодо її удосконалення. Запропоновано методичний підхід до визначення ефективності використання сільськогосподарськими підприємствами короткострокових банківських кредитів, наведено результати його апробації в підприємствах Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення окремих питань науково-прикладної проблеми удосконалення кредитних відносин сільськогосподарських підприємств з комерційними банками. Проведене дослідження дає підставу зробити такі висновки:

1. Кредитні відносини комерційного банку – це вид економічних відносин, що виникають між банком і клієнтом при наданні позикової вартості в грошовій формі, чи зобов’язання, яке передбачає його виконання в грошовій формі у майбутньому на умовах платності та інших умовах за домовленістю сторін.

2. Вихідними засадами теорії і практики реалізації кредитних відносин є принципи кредитування. Необхідність врахування інтересів суб'єктів кредитних відносин у процесі кредитування зумовила доцільність виділення принципу збалансованості інтересів суб'єктів кредитних відносин. Він знаходить своє відображення в індивідуальному підході кредитора до позичальника при визначенні основних умов кредитної угоди з урахуванням їх інтересів та специфіки фінансово-господарської діяльності позичальника.

3. Кредитні відносини сільськогосподарських підприємств з комерційними банками мають певну специфіку, зумовлену їхнім суб’єктним складом. З огляду на це, їх визначено як економічні відносини, що виникають у процесі здійснення кредитних операцій комерційними банками, спрямовані на забезпечення потреб сільськогосподарських підприємств у кредитних ресурсах на умовах, що враховують базові принципи кредитування й об'єктивні вимоги галузі щодо обґрунтованості строку, обсягу, вартості кредиту, своєчасності його надходження, порядку погашення та сплати відсотків за користування ним.

4. Динаміка розвитку банківського кредитування сільського господарства характеризується позитивними тенденціями, які виявляються в зростанні за 2000-2003 рр. обсягів кредитів в 13,9 раза, зниженні середньої кредитної ставки з 57,4 до 17,8%, збільшенні питомої ваги довгострокових кредитів у структурі кредитів галузі з 28,3 до 45,3%, зростанні питомої ваги прокредитованих виробничих витрат сільськогосподарських товаровиробників - з 13,2 до 47,1% та забезпеченості банківськими кредитами в розрахунку на 1 га сільськогосподарських угідь з 70 до 330 грн.

5. Незважаючи на суттєві позитивні зміни, банківське кредитування ще не відіграє належної ролі у фінансуванні аграрного виробництва, про що свідчить: непоширеність або недостатнє використання в банківській практиці таких важливих для сільськогосподарських підприємств видів кредиту як довгострокові (понад 5 років), іпотечні, великі, консорціальні, вексельні, овердрафтні, факторингові, лізингові; питома вага кредитних ресурсів, спрямованих комерційними банками в сільське господарство, яка становить 1,7% від ВВП країни, в той час як частка продукції сільського господарства у структурі ВВП перевищила 24%; структура кредитного портфеля вітчизняних комерційних банків, в якій кредити сільськогосподарським товаровиробникам становили 7,8 – 8,2 %, проти 34,6% - підприємствам промисловості та 34,6% - суб’єктам сфери торгівлі.

6. Сучасні умови реалізації кредитних відносин комерційних банків із сільськогосподарськими підприємствами не відповідають об’єктивним вимогам галузі щодо організації її кредитного обслуговування. Така невідповідність спричинена високою вартістю кредитних коштів; неврахуванням у багатьох випадках об’єктивних можливостей виконання позичальником зобов’язань та відсутністю чіткого узгодження умов кредитної угоди, зокрема вартості та розміру застави, із фінансовим станом підприємства; короткостроковістю кредитних угод, високими вимогами щодо розміру забезпечення та обов’язковості страхового захисту об’єкта застави, який нині є формальним тощо.

7. Розвиток кредитних відносин комерційних банків з аграрним сектором економіки України визначаються багатьма внутрішніми та зовнішніми факторами, що впливають на формування кредитоспроможного попиту сільськогосподарських позичальників (фінансовий стан, ліквідна застава, страховий захист) та кредитну активність комерційних банків серед підприємств галузі (кредитний ризик, ресурсна й правова база, кредитна політика банку, кредитоспроможність позичальника, стан розвитку банківської системи, грошово-кредитна політика Національного банку України, макроекономічні та монетарні передумови розвитку кредитного ринку). Вплив більшості з них на кредитне забезпечення сільськогосподарського виробництва, при загальній позитивній тенденції до змін, залишається несприятливим.

8. Об’єктивному інформаційному забезпеченню суб'єктів кредитних відносин, поліпшенню на цій основі організації управління кредитними коштами підприємства сприятиме запропонований методичний підхід до визначення ефективності використання короткострокових кредитів. Він певною мірою сприяє вирішенню проблеми удосконалення кредитних відносин сільськогосподарських підприємств із комерційними банками, яка на нинішньому етапі потребує запровадження комплексу взаємоузгоджених заходів, спрямованих на створення системи сільськогосподарського кредиту з урахуванням економічних інтересів усіх учасників кредитних відносин - сільськогосподарських виробників, кредиторів і держави.

9. Діючий механізм здешевлення кредитів з державного бюджету є ефективним інструментом підвищення їх доступності для сільськогосподарських та інших підприємств АПК. На етапі становлення вітчизняної системи сільськогосподарського кредиту слід подовжити період дії даної державної програми, попередньо її удосконаливши. Програма кредитної субсидії має бути спрямована виключно на сільськогосподарських товаровиробників, для яких доцільно розширити напрямки використання компенсаційних кредитів (розвиток галузі тваринництва, впровадження ресурсозберігаючих технологій, кредитування сільськогосподарських кооперативів із спільного використання техніки, погашення заборгованості за послуги з її ремонту). Розмір часткової компенсації слід визначати як різницю між платою кредитору (кредитна ставка, комісійні платежі) і розміром фіксованої пільгової ставки за кредит, яка підлягає сплаті сільськогосподарським позичальником.

10. У створенні вітчизняної системи кредитування сільського господарства основну роль має відігравати держава, яка повинна сприяти наближенню економічних інтересів кредитора і сільськогосподарського позичальника шляхом регулювання та послаблення негативного впливу факторів, які визначають розвиток кредитних відносин.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Сомик А. В. Особливості розвитку системи сільськогосподарського кредитування в зарубіжних країнах // Економіка АПК. – 2002. - №8. – С. 136 - 141.

2. Сомик А. В. Аналіз стану банківського кредитування сільськогосподарських виробників // Вісник Сумського держ. аграр. ун-ту. – 2003. - № 1 (14). – С. 30 – 34.

3. Сомик А. В. Класифікація кредитів комерційних банків сільськогосподарським позичальникам // Вісник Сумського держ. аграр. ун-ту. – 2003. - №2 (15). – С.24-29.

4. Сомик А. В. Механізм часткової компенсації ставок за кредитами комерційних банків підприємствам АПК // Економіка АПК. – 2003. - №7. – С. 114 - 120.

5. Сомик А. В. Особливості страхування об’єктів застави при кредитних відносинах // Економіка АПК. – 2004. - №4. – С. 93 –98.

6. Сомик А. В. Об'єктивні вимоги сільського господарства щодо кредитного забезпечення // Вісник ХНАУ. – 2004. - №9. – С. 138 - 141

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

7. Сомик А. В. Особливості кредитного забезпечення аграрного сектора економіки України // Зб. наук. пр. Луганського держ. аграр. ун-ту. / За ред. В. Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во “Елтон”. – 2002. - №14 (26), С. 106-110.

8. Сомик А. В. Механізм пільгового кредитування підприємств агропромислового комплексу // Наук. вісн. Нац. агр. ун-ту. – 2002. - №52. – С.185 – 188.

В інших виданнях:

9. Котик А.В. Історичні витоки грошово-кредитних відносин // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК / За ред. П. Т. Саблука. – К: ІАЕ УААН. – Ч.3, 2001. - С. 79 – 82.

10. Сомик А. В. Удосконалення фінансової підтримки підприємств АПК через механізм здешевлення кредитів // Проблеми фінансової підтримки малих і середніх підприємств на селі / За ред. М. Я. Дем’яненка. – К.: ННЦ ІАЕ, 2004. - С. 112 – 119.