Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Алескерова Юлія Володимирівна. Кредитне забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Алескерова Ю.В. Кредитне забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2008.

Розроблено теоретико-методичні аспекти кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств. Узагальнено та систематизовано теоретичні засади механізму кредитного забезпечення відтворення основних засобів, визначено чинники, що впливають на кількісні та якісні параметри його складових.

Здійснено оцінку стану, практики та основних тенденцій кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств. Визначено пріоритетні напрями удосконалення кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств.

Розроблено модель розвитку кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств та методику визначення ефективності кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств.

Проведене комплексне дисертаційне дослідження проблем кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств дало змогу одержати якісно нові наукові положення теоретичного і методичного змісту та практичні результати, які розв’язують основні завдання відповідно до поставленої мети, а саме:

1. Уточнено економічну сутність поняття “кредитне забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств” кріз призму інтересів та спроможності сільськогосподарського підприємства до залучення кредитних ресурсів. Таке оригінальне трактування дає змогу під особливим кутом зору чітко визначити склад та структуру кредитного забезпечення, досконаліше розкрити цілісність і специфіку взаємозв’язків елементів і форм цієї складної конструкції; виявити їх цінність, фундаментальні особливості як витоку відтворювальних процесів, що динамічно впливають на функціонування сільськогосподарських підприємств та розробити і запропонувати уточнену класифікацію, що істотно розширює діапазон умов і можливостей для застосування кредитних механізмів та дає змогу вийти за межі усталених орієнтирів, відкриваючи нові горизонти щодо пошуку шляхів удосконалення і поліпшення кредитного забезпечення та підвищення його результативності.

2. З’ясовано, що фінансовий потенціал, конкурентоспроможність кожного господарства залежить від забезпечення основними засобами, їх складу і раціонального співвідношення. Встановлено, що особливістю основних засобів сільськогосподарських підприємств є їх органічний склад, родові ознаки, функціональне призначення. Обґрунтовано, що характеристику відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств доречно здійснювати за результатами їх кругообігу, при якому вони проходять три стадії.

Виявлено, що процес відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств має ряд специфічних ознак. Доведено, що ефективне функціонування механізму кредитного забезпечення відтворення основних засобів потребує врахування об’єктивних відмінностей галузі, стану, структури основних засобів і визначення різновидів кредиту.

3. З’ясовано, що вартість основних засобів сільськогосподарських підприємств щорічно зменшується (у 2006 р. – 47,13 млрд. грн., у 2000 р. – 88,76 млрд. грн., а в 1996 р. – 121,33 млрд. грн.). Виявлено, що наявність й стан основних засобів сільськогосподарських підприємств за регіонами має істотні відмінності, що зумовлене розміром земельних угідь, зональною спеціалізацією та працезабезпеченістю галузі.

4. Доведено, що одним із ефективних інструментів державної політики став механізм здешевлення кредитів, а таке джерело, як кредитне забезпечення для сільськогосподарських підприємств набуває виняткового значення. Так, лише у 2007 р. залучено у 25 разів більше кредитних ресурсів, ніж у 1999 р. Водночас виявлено, що його стан характеризується низкою недоліків: відсутністю надійного забезпечення; високим ризиком кредитних операцій; високими процентними ставками; не відповідністю структурних змін у мережі фінансово-кредитних інституцій потребам сільськогосподарських підприємств та недостатнім діапазоном додаткових фінансових послуг для їх обслуговування.

5. У структурі залучених ресурсів сільськогосподарських підприємств на відтворення основних засобів за останні роки банківські кредити становлять лише 15%. Найбільшу питому вагу займають витрати на будівництво об’єктів виробничого і соціального призначення, придбання техніки, транспортних засобів. З’ясовано, що залежно від спеціалізації підприємств частка цих витрат істотно змінюється.

6. В останні роки склалася позитивна тенденція до збільшення обсягів надходження кредитних ресурсів для сільськогосподарських підприємств Вінницької області. Обґрунтовано, що для виявлення ступеня взаємозв’язку між придбаними основними засобами та обсягом одержання кредитів сільськогосподарськими підприємствами доцільно використовувати кореляційно-регресійний метод аналізу.

7. З’ясовано, що крім банківських кредитів на відтворення основних засобів сільськогосподарські підприємства одержують і лізингові кредити. Так, за період з 1998 р. по 2004 р. обсяг лізингових операцій зріс у 4,3 раза. Водночас встановлено, що негативною стороною лізингу є те, що багато техніки, отриманої за лізинговими угодами, є неякісною за високої вартості лізингових операцій, вигідність лізингу порівняно з кредитом зумовлена гнучкістю цього інструменту, а розподіл платежів в часі є ключовим чинником, що визначає ефективність лізингу.

8. Визначено та обґрунтовано пріоритетні напрями удосконалення кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств, серед яких формування спеціальної кредитної системи, для розвитку інфраструктури якої мають бути застосовані особливі методи державного регулювання. Запропоновано дієві заходи щодо їх практичного застосування на макро- та мікрорівнях, які покликані слугувати підвалинами розвитку кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств і стати фундаментом для підвищення їх конкурентоспроможності, стабілізації та економічного поступу.

9. Обґрунтовано, що кредитне забезпечення сільськогосподарських підприємств доцільно формувати на ринкових засадах, але з елементами державного регулювання, і саме цей висхідний принцип став теоретичним підґрунтям розробленої моделі розвитку кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств. Такий науковий вимір передбачає якісно нові концептуальні підвалини побудови гармонійних взаємовідносин між сільськогосподарськими підприємствами, фінансово-кредитними інституціями та державою, що в свою чергу сприятиме множинності варіантів кредитного забезпечення.

10. З’ясовано, що нині спостерігається відсутність комплексних методичних підходів щодо оцінки впливу кредитного забезпечення на результати виробничо-фінансової діяльності сільськогосподарських підприємств і визначення ефективності відтворювального процесу основних засобів у сільськогосподарських підприємствах за допомогою кредитних ресурсів. Запропонована модифікована методика щодо визначення ефективності кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств кількісно виражає результати впливу використання кредитних ресурсів на процеси відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств, що набуває виняткового значення стосовно створення передумов розширення спектру інформаційного поля системи управління та забезпечує їх гнучкість і орієнтацію на нові шляхи розвитку. Крім того, її застосування дозволяє оцінити оптимальні обсяги потреби сільськогосподарського підприємства у кредитах, обсяги та структуру активів, прийнятний рівень кредитних ставок, їх вплив на результативність виробництва, показники фінансового стану та забезпеченість і ефективне використання основних засобів. Доцільність застосування та обґрунтованість даної методики з використанням розробленої системи показників підтверджена на прикладі досліджуваних підприємств АНВП “Візит” та СТОВ “Дружба” Хмільницького району Вінницької області.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Тодосійчук Ю.В. Кредитні відносини сільськогосподарських підприємств з діючими банками / Ю.В. Тодосійчук // Вісн. ХНАУ Серія "Економіка АПК і природокористування". – ХНАУ, 2004. – С. 227-230.

2. Тодосійчук Ю.В. Лізинговий кредит / Ю.В. Тодосійчук // Зб. наук. пр. ЛАНУ. –Луганськ:ЛАНУ.–2004. – № 37(49).– С. 149-152.

3. Тодосійчук Ю.В. Кредитне забезпечення відтворення основних засобів / Ю.В. Тодосійчук // Агроінком. – 2006. – № 9-10. – С. 98-99.

4. Тодосійчук Ю.В. Види та форми кредитів у забезпеченні відтворення основних засобів / Ю.В. Тодосійчук // Економіка АПК. – 2007. – № 4. – С. 98-101.

5. Тодосійчук Ю.В. Відтворення основних засобів банківським кредитом / Ю.В. Тодосійчук // Зб. наук. пр. Вінницького держ. аграр. ун-ту. – 2007. – Т. 29. – С. 167-171.

6. Алескерова Ю.В. Зростання ролі кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств / Ю.В. Алескерова // Вісн. Сумського держ. аграр. ун-ту. – Суми, 2007. – Вип. № 2. – С. 57-60.

7. Алескерова Ю.В. Аналіз стану та ефективності кредитного забезпечення відтворення основних засобів сільськогосподарських підприємств / Ю.В. Алескерова // Облік і фінанси АПК. – 2008. – № 3. – С. 24-27.

Матеріали наукових конференцій

8. Тодосійчук Ю.В. Лізинг як особлива форма кредиту / Ю.В. Тодосійчук // Малий і середній бізнес в Україні і на Вінниччині: менеджмент, організація, планування, фінанси та облік: матеріали третьої міжвузівської конф. студентів, магістрів та аспірантів, 18 квіт. 2003 р., Вінниця / Вінницький інститут економіки ТАНГ. – Вінниця: ТОВ “ПГ”, 2003. – С. 228-230.

9. Тодосійчук Ю.В. Принцип забезпеченості кредитування як одна з основ кредитного процесу / Ю.В. Тодосійчук // Матеріали VII Міжнародної наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2004”. – Т. 7. Банківська система України. – Д.: Наука і освіта, 2004. – С. 64-66.

10. Тодосійчук Ю.В. Застава як головна умова отримання кредиту Ю.В. Тодосійчук // “Сучасна аграрна наука напрями досліджень. Стан і перспективи”: зб. матеріалів четвертої міжвузівської наук.-практ. конф. Аспірантів, 5-7 квіт. 2004 р. – Вінниця, 2004. – С. 112-114.

11. Тодосійчук Ю.В. Поняття застави при кредитуванні / Ю.В. Тодосійчук // Матеріали III Міжнародної наук.-практ. конф. “Динаміка наукових досліджень 2004”. – Т. 35. – Банки і банківська система. – Д.: Наука і освіта, 2004. – С. 45-47.

12. Тодосійчук Ю.В. Становлення іпотечних відносин у аграрному виробництві: проблеми і перспективи / Ю.В. Тодосійчук // Матеріали I Міжнародної наук.-практ. конф. “Науковий потенціал світу 2004”. – Т. 8. – Д.: Наука і освіта, 2004. – С. 62-66.

13. Тодосійчук Ю.В. Відтворення основних засобів банківським кредитом та фінансовим лізингом / Ю.В. Тодосійчук // Матеріали IV Всеукраїнської наук.-практ. конф. молодих вчених “Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України”. – Т. 7, 19-20 квіт. – Д.: Наука і освіта, 2006. – С. 53-56.

14. Тодосійчук Ю.В. Фінансовий лізинг – один із способів відтворення основних засобів / Ю.В. Тодосійчук // Матеріали IІ Міжнародної наук.-практ. конф. “Дні науки - 2006”. – Т. 4. – Економічні науки. – Д.: Наука і освіта, 2006. – С. 72-74.

15. Тодосійчук Ю.В. Проблеми становлення і розвитку ринку землі в Україні та шляхи їх вирішення / Ю.В. Тодосійчук, І.В. Здирко // Доповіді учасників Зльоту іменних стипендіатів та відмінників навчання аграрних вищих навчальних закладів. – Вінниця: Вінницький державний аграрний університет, 2007. – С. 178-184. (особистий внесок - проблеми становлення і розвитку ринку землі в Україні.)

16. Алескерова Ю.В. Визначення кредитного потенціалу сільськогосподарських підприємств / Ю.В. Алескерова // Materialy IV mezinarodni vedecko-prakticka conference “Veda a technologie: krok do budoucnosti – 2008”. – Dil 1. Ekonomike vedy: Praha. Publishing House “Education and Science” s.r.o –. 77-82 Stran.