Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Трохимович Ольга Віталіївна. Корекція порушень репродуктивного здоров'я у молодих жінок з гіперандрогенією на тлі запальних захворювань геніталій : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2006. — 159арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 137-159.



Анотація до роботи:

Трохимович О.В. Корекція порушень репродуктивного здоров’я у молодих жінок з гіперандрогенією на тлі запальних захворювань геніталій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2006.

Наукова робота присвячена питанням діагностики та лікування порушень репродуктивного здоров’я жінок при гіперандрогенії на тлі запальних захворювань геніталій. Встановлено критерії ранньої діагностики порушень репродуктивного здоров’я у дівчат-підлітків з гіперандрогенією на тлі запальних захворювань геніталій. Визначені особливості гормонального статусу у дівчат-підлітків та молодих жінок залежно від вікової категорії, клінічних проявів гіперандрогенії. На підставі вивчення клінічних, ехографічних, гормональних особливостей при гіперандрогенії в поєднанні з запальними захворюваннями геніталій запропоновано спосіб поетапного диференційованого лікування порушень репродуктивного здоров’я у молодих жінок з гіперандрогенією на тлі запальних захворювань геніталій залежно від віку та рівнів андрогенів. Основні результати праці знайшли клінічне впровадження при корекції репродуктивного здоров’я у пацієнток з гіперандрогенією в поєднанні з запальними захворюваннями геніталій.

В дисертації здійснено теоретичне узагальнення та вирішено актуальне наукове завдання щодо збереження репродуктивного здоров’я дівчат-підлітків та молодих жінок з гіперандрогенією у поєднанні з запальними захворюваннями геніталій на підставі вивчення центральних та периферичних ланок гормональної регуляції менструального циклу в співставленні з клінічними проявами гіперандрогенії, результатами мікробіологічних досліджень та розробки алгоритму диференційованого лікування даної категорії хворих.

1. Перебіг пізнього пубертату у дівчат-підлітків з синдромом гіперандрогенії на тлі запальних захворювань геніталій характеризується високим інфекційним індексом (32,0%), запізнілим менархе на 1-1,5 року, тривалим періодом становлення менструальної функції (більше 1 року); порушенням менструальної функції (68,0%), в тому числі опсоменореєю (52,0%), нерегулярним циклом (16,0%). Найчастішими проявами гіперандрогенії були акне, себорея (100 та 88,0%, відповідно) та гірсутизм (24,0%).

2. У молодих жінок з гіперандрогенією на тлі запальних захворювань геніталій порушення менструального циклу спостерігається у 74,7% у вигляді опсоменореї (24,0%), нерегулярного менструального циклу (18,7%), альгоменореї (17,3%). При цьому акне, себорею та гірсутизм виявлено у 70,7%, 85,3% та 40,0%.

3. Ультразвуковий моніторинг органів малого таза та доплерометрія кровотоку в яєчникових артеріях у жінок з гіперандрогенією на фоні запальних захворювань геніталій виявили як анатомічні, так і функціональні патологічні зміни: порушення фолікулогенезу (58,7%), відсутність динамічних змін фолікулярного апарата, порушення регіонарної гемодинаміки, що проявлялось достовірним збільшенням пульсаційного індексу на 13% та індексу резистентності на 14,6%.

4. Найбільш виражені зміни мікробіоценозу у молодих жінок з гіперандрогенією на тлі запальних захворювань геніталій визначаються в піхві у вигляді неспецифічного вагініту (48,0%), бактеріального вагінозу (14,8%), кандидозу (52,0%), в асоціаціях з умовно-патогенною мікрофлорою (68,0%), інфекціями, що передаються статевим шляхом (12,0%), та зниженням майже вдвічі лактобацил (30,0%) на фоні дисбактеріозу кишечника. Аналіз мікрофлори елементів висипки у дівчат-підлітків встановив, що найчастішими представниками цього біотопу є аеробна мікрофлора: Staphylococcus epidermidis (48,0%), гриби роду Candida (52,0%), Propionbacterium acnes (16,0%), яка майже в половині випадків (48,0%) зустрічалась в мікробних асоціаціях.

5. У жінок з гіперандрогенією в поєднанні з запальними захворюваннями геніталій виявлено дисбаланс гормонального гомеостазу гіпофізарно-яєчникової системи, який проявляється двократним підвищенням концентрації ЛГ та коефіцієнта ЛГ/ФСГ в 1,5 раза, гіперестрогенією протягом менструального циклу, підвищенням вмісту прогестерону в середині менструального циклу на тлі високого рівня тестостерону. Гормональний дисбаланс, що супроводжується підвищенням рівнів гонадотропінів та тестостерону у молодих жінок, може бути підґрунтям формування полікістозу яєчників в подальшому.

6. Розроблений диференційований поетапний комплекс лікування пацієнток з запальними захворюваннями геніталій в поєднанні з гіперандрогенією дозволив відновити менструальний цикл у 86,7% випадків, знизити частоту рецидивів запальних захворювань до 10%, покращити стан шкіри в 90%. Нормалізація гормонального гомеостазу відмічається тільки після 6-місячної корекції, а відсутність швидкого ефекту терапії вказує на необхідність проведення тривалого лікування для досягнення стійких позитивних результатів.

Публікації автора:

  1. , Новый оральный контрацептив с антиминералокортикоидными и антиандрогенными свойствами: эффективность и переносимость (результаты многоцентрового 6-месячного наблюдения в Украине) // Здоровье женщины. – 2004. – № 2 –. С. 145150. (Співавт.: Вовк И.Б., Новик Л.Н., Циммерман Т., Сергиенко С.В. Автором особисто проведено огляд літератури, клінічні спостереження, підготовку статті до друку)

  2. Ехографічні, функціональні та гормональні паралелі при гіперандрогенії у молодих жінок // Вісник наукових досліджень. – 2005. – № 2–. С. 157–158.

  3. Клінічна характеристика та гормональний статус дівчат і молодих жінок з явищами гіперандрогенії та методи гормональної корекції // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. – № 1. – С. 156–159. (Співавт.: Вовк І.Б., Корнацька А.Г. Автором особисто проведено збір матеріалу, обробку та аналіз отриманих результатів)

  4. Особливості ендокринного статусу у жінок з пухлиноподібними ураженнями яєчників // Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 2006. – № 2. – С. 123–126. (Співавт.: Вовк І.Б., Корнацька А.Г., Хомінська З.Б., Кондратюк В.К. Автором особисто проведено збір матеріалу, статистичну обробку даних та їх аналіз)

  5. Особливості мікробіоценозу різних біотопів у дівчат-підлітків та молодих жінок з гіперандрогенією на тлі запальних захворювань геніталій // Здоровье женщины.– 2006. – № 2.– С. 137–139.

  6. Аспекти ультразвукової діагностики стану органів малого тазу у жінок репродуктивного віку з пухлиноподібними ураженнями яєчників // Збірник наукових праць асоціації акушерів-гінекологів України. – Київ: Інтермед. – 2005. – С. 491–494. (Співавт.: Вовк І.Б., Лук’янова І.С., Кондратюк В.К., Сопко Я.О. Автором особисто проведено огляд літератури, клінічні спостереження, обробку отриманих результатів)