Сенюта Лідія Миколаївна. Корекція порушень енергетичного та мінерального гомеостазу при тяжкій пневмонії у дітей першого року життя : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Івано- Франківський держ. медичний ун-т. — К., 2006. — 202арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 172-202.
Анотація до роботи:
Сенюта Л.М. Корекція порушень енергетичного і мінерального гомеостазу при тяжкій пневмонії у дітей першого року життя. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.10 – педіатрія.
Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2006 р.
В дисертації подано наукове вирішення задачі клінічної пульмонології, що полягає у підвищенні ефективності лікування гострої пневмонії у дітей першого року життя шляхом оцінки факторів ризику ускладненого перебігу пневмонії, дослідження порушень енергетичного, мінерального, білкового обміну та стану функції печінки і розробки на цій основі патогенетично обґрунтованих схем детоксикаційної терапії.
В дисертації наведено ґрунтовний аналіз сучасних особливостей перебігу ускладненої пневмонії у дітей першого року життя. Встановлено, що в основі патогенетичних механізмів розвитку ускладнених форм ГП лежить граничне напруження компенсаторних механізмів, розвиток прогресуючої токсемії та гіпоксії. На цій підставі запропоновано диференційовані підходи до детоксикаційної терапії препаратами тіотриазоліну та коензиму композитум.
В дисертації подано наукове рішення актуального завдання педіатрії, яке полягає в розробці методів підвищення ефективності лікування гострої пневмонії у дітей першого року життя шляхом оцінки факторів ризику ускладненого перебігу пневмонії, дослідження порушень енергетичного, мінерального, білкового обміну та стану білоксинтезуючої функції печінки і розробки на цій основі патогенетично обґрунтованих схем детоксикаційної терапії.
Тяжкість стану дітей першого року життя з ускладненим перебігом пневмонії в першу чергу визначається ступенем токсикозу. Ускладнена токсичним синдромом пневмонія часто дебютує з проявів токсикозу, судом та виражених розладів мікроциркуляції, а респіраторні симптоми приєднуються пізніше, що ускладнює ранню діагностику пневмонії. Розроблено математичну модель прогнозування розвитку ускладненої пневмонії у дітей на першому році життя.
В клінічній картині ускладненої пневмонії у дітей першого року життя на перше місце виходять порушення мікроциркуляції, різка блідість, дихальна недостатність. Тахікардія, тахіпное, гарячка та висока ШОЕ не є характерними для тяжкого перебігу пневмонії у даній віковій групі. Додатковим критерієм тяжкості стану і зриву компенсаторних можливостей у дітей першого року життя є епізоди гіпотермії.
Ендотоксемія розвивається у всіх хворих з ускладненим перебігом пневмонії. Ускладнена пневмонія без клінічних проявів токсикозу характеризується зростанням молекул середньої маси в плазмі крові у 2,5 рази, при токсикозі І ступеню – у 2,9 рази, а при токсикозі ІІ ступеню – у 3,5 рази. Токсикоз у немовлят з ускладненим перебігом пневмонії відповідає біохімічній фазі тимчасової зворотної декомпенсації детоксикаційної системи організму.
Ендотоксикоз у дітей першого року життя з ускладненим перебігом пневмонії характеризується підвищенням вмісту у плазмі крові прозапальних цитокінів, аргінази, церулоплазміну, молекул середньої маси в плазмі та еритроцитах та зниженням вмісту холінестерази у плазмі крові та заліза в еритроцитах. Проте, ступінь токсикозу відображають тільки рівень IL-1, аргінази, церулоплазміну, молекул середньої маси при =254 нм та вміст кобальту в еритроцитах.
Підвищення біохімічних маркерів гіперкапнії (активність карбоангідрази), гіпоксії та енергетичної недостатності (активність лактатдегідрогенази), зниження вмісту цинку в еритроцитах і каталазного числа крові виявлені у дітей першого року життя з ускладненим перебігом пневмонії не залежать від розвитку та ступеню токсикозу.
Найтяжче корегуються патологічні зміни у немовлят з поєднанням токсичного та бронхообструктивного синдрому за рахунок тяжких проявів токсикозу, більшої тривалості дихальної недостатності, тахікардії та розладів мікроциркуляції. В основі торпідного перебігу пневмонії є недостатнє зниження кінцевих продуктів ліпопероксидації, відновлення антиоксидантної системи, вмісту ессенціальних металів в еритроцитах, які входять до важливих внутрішньоклітинних ферментів та коферментів системи обміну речовин та тканинного дихання.
Препарати тіотриазолін та коензим композитум мають порівняно рівноцінні детоксикуючі властивості і покращують ефективність базової терапії у немовлят, хворих на пневмонію, ускладнену обструктивним синдромом. Клінічний ефект тіотриазоліну вищий при пневмонії, ускладненій обструктивним синдромом. У немовлят з поєднанням обструктивного та токсичного синдромів тіотриазолін приводить до вірогідного зменшення тривалості токсикозу та обструктивного синдрому наполовину.
Коензим композитум краще корегував внутрішньоклітинні метаболічні процеси, зокрема детоксикаційну та білоксинтезуючу функцію печінки, динаміку активності карбоангідрази, вмісту ессенціальних металів у еритроцитах та тривалість дихальної недостатності, у немовлят, хворих на пневмонію, ускладнену токсичним синдромом та поєднанням токсичного і обструктивного синдромів.
Публікації автора:
Порівняльна характеристика показників вторинної токсичної аутоагресії у немовлят з ускладненим перебігом пневмонії // Медична хімія. – 2004. - №3. – С. 78-81 (співавтори Цимбаліста О.Л., Клименко А.О. - обґрунтування методів дослідження, оцінка лабораторних даних, узагальнення висновків).
Особливості перебігу гострої не госпітальної пневмонії у немовлят // Здоров’я жінки. – 2005. - №4. – С. 162-165.
Засоби детоксикаційної терапії у лікуванні ускладненої пневмонії у немовлят // Перинатология и педиатрия. – 2005. - №3-4. – С.65-69.
Показники запально-гіпоксичного ушкодження при ускладненій пневмонії у немовлят // Галицький лікарський вісник. 2005. - №4. – С. 86-88 (співавтор О.Л. Цимбаліста - керівник дослідження, обґрунтування методів дослідження, узагальнення висновків).
Синдром ендогенної інтоксикації у немовлят з ускладненим перебігом пневмонії // Матеріали наук.-практ. конф. «Організація токсикологічної допомоги в Україні», Київ, 20-21 травня 2002 р., С. 61 (співавтори – Л.Є. Матвіїв, С.С. Молдавер– збір матеріалу, підготовка до друку).
Особливості перебігу ускладненої пневмонії у немовлят // Матеріали наук.-практ. конф. «Наукові та практичні питання педіатрії та шляхи їх вирішення», Київ, 12-13 травня 2003 р. // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003. - №2. – С. 39 (співавтори В.В. Витвицька, О.Д. Шустакевич– збір матеріалу, підготовка до друку).
Клінічні аспекти застосування тіотриазоліну у дітей першого року життя з ускладненим перебігом пневмонії // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2004. - №3. – С.57-58 (співавтор Цимбаліста О.Л. - керівник дослідження, обґрунтування методів дослідження, узагальнення висновків).