Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Вікарчук Ольга Іванівна. Концесія у трансформаційній економіці : дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2006. — 194арк. — Бібліогр.: арк. 169-183.



Анотація до роботи:

Вікарчук О.І. Концесія у трансформаційній економіці. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01. – економічна теорія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Дисертація присвячена проблемам формування концесійних відносин у процесі трансформації економічної системи. З’ясовані специфічні особливості концесії як методу роздержавлення власності і засобу залучення довгострокових інвестицій. Обґрунтовані заходи вдосконалення механізму взаємодії між суб’єктами і об’єктами, що виникають на підставі дії договору концесії з метою залучення інвестиційних ресурсів; обґрунтовані автором методичні підходи до розрахунку економічних показників діяльності концесійних підприємств; розроблено теоретично-концептуальні підходи щодо розвитку інвестиційних процесів та створення належних умов для використання концесійного механізму на об’єктах державної власності.

Проведене дослідження зумовило ряд висновків теоретико-методологічного, методичного та практичного плану. Основні з них полягають у наступному:

1. Обґрунтовано суть концесії як економічної категорії. Це економічні відносини, що складаються між концесієдавцем і концесіонером з приводу передачі у довгострокове користування недержавним суб’єктам державного (комунального) майна без втрати права власності на нього, що створює умови для узгодження суспільних та приватних інтересів. Суб’єктами концесії є держава або (органи місцевого самоврядування) на недержавні суб’єкти, що здійснюють господарську діяльність на основі одержаного у користування майна. Об’єктом концесії є державне та комунальне майно, що передається у довгострокове користування. Функціями концесії є поєднання публічних інтересів власників майна з інтересами господарюючих на його основі суб’єктів. Концесія є не лише формою економічних відносин, але і способом здійснення підприємницької діяльності. Особливістю концесії в трансформаційній економіці є те, що вона, з одного боку, є формою роздержавлення власності, а з іншого – способом залучення вітчизняного та іноземного приватного капіталу з метою підвищення ефективності виробництва.

2. У роботі визначено переваги концесій порівняно з іншими формами господарювання. По-перше, концесії сприяють залученню довгострокових інвестицій до фінансування об’єктів громадської інфраструктури. По-друге, залучення приватних капіталів до експлуатації об’єктів громадської інфраструктури забезпечує відповідний рівень прибутковості цих об’єктів. По-третє, концесії забезпечують комплексний підхід до процесів проектування, будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів громадської інфраструктури. Оскільки досконалість проекту та його переваги виявляються у процесі реалізації та в подальшій експлуатації об’єктів, концесіонери більше зацікавлені в тому, щоб взяти на себе відповідальність за весь проект в цілому, включаючи всі його етапи.

Таким чином, концесіонери разом з власниками проекту (органами державної або місцевої влади) беруть на себе певну частину технічного та комерційного ризику, пов’язаного з проектом; концесії дають змогу відійти від командно-адміністративного підходу до управління підприємствами й пристосуватися до ринкових відносин.

3. У роботі визначено недоліки концесії, які полягають у наступному: ціна за послуги залежить від рівня конкуренції під час конкурсу; слабкий контроль може позначитись на якості послуг; концесія створює можливості для корупції, оскільки довгострокові угоди не містять чітких регулятивних положень; непривабливий інвестиційний імідж України негативно позначається на кількості потенційних претендентів на участь у концесійному конкурсі. Але незважаючи на вказані недоліки концесійного механізму, він є одним з ефективних інструментів управління державним і комунальним майном.

4. Досліджено та виявлено основні методи формування інвестиційної привабливості концесійних відносин. З економічної точки зору, в Україні з’являються нові потужні джерела інвестиційних ресурсів до державного сектора економіки, що сприятливо позначається як на макро-, так і на мікрорівнях. У науково-технічній сфері з’являється доступ до новітніх технологій, які можуть бути використані вітчизняними підприємствами. У соціальному плані розширюється ринок праці і підвищуються суспільні гарантії громадян. З розвитком концесійних відносин посилюються інтеграційно-економічні зв’язки з міжнародними партнерами стосовно руху капіталів.

5. Для практичної реалізації концесійних відносин в Україні проведено розрахунок ефективності концесійного проекту автошляху Львів–Краковець. Зокрема, здійснено фінансово-економічне обґрунтування даного проекту та визначено основні параметри діяльності об’єкта під час функціонування договору концесії.

6. Запропоновано заходи реструктуризації житлово-комунального господарства України з подальшою передачею комунальних об’єктів у концесію. Така позиція пояснюється неефективністю управління житлово-комунальним господарством, відсутністю належного менеджменту і маркетингу в даній галузі. Економічні переваги передачі об’єктів житлово-комунального господарства в концесію полягають: у залученні приватних фінансових ресурсів до даної галузі; узгодженості тарифів на послуги житлово-комунальних господарств; зміцненні зв’язку між проектними роботами та обслуговуванням об’єкта; підвищенні якості та асортименту даних послуг; скасуванні монопольного права держави та створенні конкурентного середовища на ринку ЖКГ; встановленні оптимального співвідношення між формами господарювання в житлово-комунальному господарстві (державна, акціонерна, передача об’єктів ЖКГ в концесію).

7. Важливою умовою ефективності концесійної діяльності в країнах з перехідною економікою є її державне регулювання, що полягає в створенні сприятливих інвестиційних умов як для вітчизняних, так і для іноземних інвесторів. Специфікою державного регулювання концесійної діяльності є забезпечення чіткої взаємодії суб’єктів та об’єктів концесійних відносин. За рахунок цільового державного фінансування може покриватися як частина капітальних витрат проектної компанії, так і витрати на експлуатацію об’єкта. Державне цільове фінансування може спрямовуватися на частку статутного фонду проектної компанії. За таких умов держава отримує право на оперативний контроль за ходом реалізації проекту і право на одержання частки прибутку від проекту. У процесі створення і функціонування концесійних підприємств є можливою участь держави у інвестиційних проектах. Така форма співпраці особливо прийнятна для об’єктів транспортного і комунального господарства.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Євенок О.І. (Вікарчук О.І.) Концесія як засіб розв’язання економічних проблем в Україні // Вісн. Житомир. держ. агроеколог. ун-ту. – 2001. № 1. С. 287–289.

  2. Євенок О.І. (Вікарчук О.І.) Концесія: історія і сучасність // Економіка і управління. – 2002. № 4 (18). С. 105–108.

  3. Євенок О.І. (Вікарчук О.І.) Концесія в системі формування ринкових відносин в Україні // Вісн. Київського нац. ун-ту ім. Т.Г. Шевченка. – Економіка. – 2002. Випуск 62. С. 60–61.

  4. Вікарчук О.І. Концесії як форма договірних відносин держави і інвесторів // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. (в 4 т.) / Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.Т. 1. – Випуск 188. – С. 109–112.

  5. Вікарчук О.І. Економічний інструментарій у трансформації державної та комунальної власності // Економіка і управління. – 2004. № 2 (24). С. 33–37.

  6. Вікарчук О.І. Концесія як один із шляхів поліпшення інвестиційного клімату в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. (в 5 т.) / Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. Т. 4. – Випуск 189. С. 978 – 982.

Тези доповідей:

  1. Євенок О.І. (Вікарчук О.І.) Вплив нових економічних відносин на розвиток національної економіки // Тези доп. Всеукр. науково-практ.конф. Підприємництво в умовах пожвавлення економіки України. – Житомир: ІПСТ, 2002. – С. 21–25.

  2. Євенок О.І. (Вікарчук О.І.) Історичні аспекти розвитку концесій // Тези доп. Всеукр. науково-практ. конф., присвяченої 10-й річниці заснування вищого навчального закладу. – Житомир: ІПСТ, 2002. – С. 175–177.

  3. Вікарчук О.І. Роздержавлення як соціально-економічний процес комплексних перетворень у національній економіці // Тези доп. Між. науково-практ. конф. „Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи.” – Харків: Нац. тех. ун-т „Харків. політехн. ін-т сіл. госп-ва,” 2003. – С. 31–32.

  4. Вікарчук О.І. Державне регулювання діяльності транспортних коридорів у перехідний період // Тези доп. Між. науково-практ. конф. „Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період.” – Хмельницький: „Хмельн. ін-т бізнесу”, 2000. – С. 33–35.

  5. Вікарчук О.І. Концесії в національній економіці // Тези доп. Всеукр. науково-практ. конф. „Підприємництво: проблеми становлення та функціонування.” – Житомир: ІПСТ, 2003. – № 3. – С. 18–20.

  6. Вікарчук О.І. Концесії як форма залучення інвестицій у національну економіку // Тези доп. 4-та Між. науково-практ. конф. „Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління.” – Харків: „Харків. нац. ун-т”, 2003. – С. 19–20.

  7. Вікарчук О.І. Концесії: традиційні та модернізовані // Тези доп. 5-та Між. науково-практ. конф. „Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління.” – Житомир–Харків: ІПСТ, 2004. – 20 с.

  8. Вікарчук О.І. Формування концесій як форми залучення інвестицій // Тези доп. наукової конф. „Сучасні проблеми управління і маркетингу.” Легниця, 2004.№ 3. – С. 198–202.

  9. Вікарчук О.І. Роль концесій у формуванні інвестиційного середовища // Тези доп. Всеукр. науково-практ. конф. „Фінансово-економічні проблеми розвитку підприємництва в Україні.” – Житомир: ІПСТ, 2005. – 73 с.

Інші видання:

  1. Вікарчук О.І. Економіка галузей народного господарства: Навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей. – Житомир: ІПСТ, 2003. – 47 с.

  2. Вікарчук О.І., Валінкевич Н.В. Інвестування: Навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей. – Житомир: ІПСТ, 2004. – 114 с.

  3. Вікарчук О.І., Валінкевич Н.В. Державне регулювання економіки. Навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей. – Житомир: ІПСТ, 2004. – 137 с.