Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Теорія політики, історія та методологія політичної науки


Булгаков Валерій Андрійович. Концептуальні засади визначення геополітичних пріоритетів України: Дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / Київський національний технічний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2002. - 175арк. - Бібліогр.: арк. 162-175.



Анотація до роботи:

Булгаков В.А. Концептуальні засади визначення геополітичних пріоритетів України. – Рукопис (175 стор.)

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата політичних наук за спеціальністю 23.00.01 теорія та історія політичної науки. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2002.

Дисертація присвячена дослідженню геополітики як специфічної сфери наукового пізнання та людської практики і визначення на цій основі геополітичних пріоритетів сучасної української держави. У роботі проаналізовані наукові засади визначення предмету геополітики, його категоріально-понятійний апарат, здійснено концептуальне осмислення геополітичної історії України та можливі моделі самоорганізації геополітичного вибору України в ХХІ сторіччі.

У дисертації наведене теоретико-методологічне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у з’ясуванні концептуальних засад визначення геополітичних пріоритетів України та виборі стратегії розвитку у ХХІ сторіччі. Осмислення геополітичної історії України дозволило поглибити розуміння суперечностей та альтернатив визначення геополітичних пріоритетів нашої держави у сучасних умовах, сутність яких розкривається в одержаних основних наукових результатах:

1. Геополітика як родове поняття в своїй генезі тісно пов’язане з природознавчими і суспільно-гуманітарними науками. Геополітика це не окрема наука, а система наук, до якої входять географія, історія, демографія, стратегія, етнографія, релігієзнавство, екологія та інші науки. Геополітика не просто визначає залежність політичних рішень і їх наслідків від стану розвитку країни та її географічного місця в світі, це - об’єктивна залежність суб’єкта міжнародних відносин від сукупності матеріальних чинників, які дозволяють цьому суб’єкту здійснювати контроль над простором.

2. Геополітика як наука має свої основні поняття ("теорія геополітики", "геополітична ситуація", "геополітична реальність", "геополітичне розташування", "геополітичний інтерес", "геополітичний конфлікт", "геополітична свідомість", "національний інтерес" тощо). Історія геополітичного пізнання є історією формування, розвитку і змін концептуальних систем картин геополітичної реальності, які відбуваються в залежності від змін способів вирішення основної проблеми геополітики генези і розвитку геополітичних інтересів. У сучасному геополітичному пізнанні виділяють дві протилежні концептуальні системи: історичну (концепції еволюції цивілізацій, балансу сил, євразійства) і логічну, тобто з точки зору результату (концепції моно, - дво, - багатополюсного світу. Органічне їх поєднання бачиться основною і найбільш перспективною тенденцією розвитку сучасного геополітичного пізнання.

3. Географічне становище України в узагальненнях вітчизняних і європейських аналітиків є смислозначимим для розв’язання загальноєвропейських проблем. Практично всі західні теоретики геополітики були єдині в бажанні бачити Україну важливою складовою європейського геополітичного простору. В українській історії виразно простежується зміна геополітичної орієнтації держави залежно від конкретних політичних реалій. Цей досвід є евристичним для вироблення сучасної геополітичної доктрини України.

4. Виключне географічне становище, потужний потенціал, стабільність внутрішнього стану тощо додають шанс Україні стати не лише географічним, але й політичним центром Європи. Цьому перешкоджає ряд внутрішніх і зовнішніх чинників: відносна незавершеність реформ політичної системи, економічна та фінансова залежність, складна міжконфесійна ситуація, регіональні відцентрові тенденції, ідеологічне протистояння, відсутність консенсусу по основоположним питанням подальшого розвитку, прямий та опосередкований тиск провідних держав світу на політику України, політичні бар’єри між Україною і європейськими сусідами, енергетична залежність, вплив іноземних релігійних центрів на релігійні конфесії в Україні тощо.

5. Ключова роль при визначенні геополітичних пріоритетів належить внутрішньому чиннику стану суспільства: збалансованість політичної системи, соціальна ефективність економіки, соціальна злагода і громадянський мир, забезпечення основних прав людини, свободи преси, законність і правопорядок. Геополітичними константами, що визначають національні інтереси держави є: центральне географічне розташування на Європейському континенті; рівнина, рівномірно заселена територія зі сприятливими для землеробства кліматом та ґрунтом; достатньо високий рівень індустріального розвитку; наявність магістральних трубопроводів "Схід-Захід"; мережа шосейних доріг "Північ-Південь" та на Захід; розвинуте комунікаційне господарство у портах чорноморського басейну.

6. Геополітичні пріоритети України ґрунтуються на принципах визначальності національних інтересів держави і потреби забезпечення прав і свобод громадян. До геополітичних інтересів України відноситься : 1) відродження європейської ідентичності; 2) "політика активного нейтралітету"; 3) зміцнення і розвиток стратегічного партнерства з індустріально-розвиненими країнами; 4) трансформація геополітичної залежності від Росії у рівноправні стосунки; 5) активна і динамічна регіональна політика; 6) включення в систему європейської безпеки та архітектоніку провідних європейських структур та організацій.

Публікації автора:

  1. Булгаков В.А. Геополітична реальність виклик часу // Віче. К., 1997.

№12. С.11-19.

  1. Булгаков В.А. Концепція геополітичної реальності: цивілізаційний підхід

// Держава і право. Зб.наукових праць: Юридичні і політичні науки. К.: "Юридична книга", 2000. С.416-422.

  1. Булгаков В.А. Проблеми вибору геополітичної стратегії України

// Трибуна. К., 2000. № 9.-10. С.26-27.

  1. Булгаков В.А. Роль геополітичної науки у ствердженні незалежності України // Політологічний вісник. К., 2000. №6. С.144-151.

Булгаков В.А. Труднощі геополітичного вибору України в умовах демократизації суспільства // Політологічний вісник. К., 2000. №7.

С.24-28.

  1. Булгаков В.А. Концептуальні підстави визначення геополітичних пріоритетів у ХХІ сторіччі // Україна: крок у ХХІ століття (соціально-політичний аналіз). Київ Луцьк, 2002. С.211-218.