Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Панова Ірина Вікторівна. Контрольна діяльність обласних державних адміністрацій у сфері фінансів та бюджету : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Панова І.В. Контрольна діяльність обласних державних адміністрацій у сфері фінансів та бюджету. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Національний університет внутрішніх справ, Україна, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено дослідженню контрольної діяльності обласних державних адміністрацій у сфері фінансів та бюджету. Аналізується юридична природа обласної державної адміністрації та її місце в загальній системі органів виконавчої влади, визначаються порядок формування і організаційна структура обласної державної адміністрації, її функції та компетенція, охарактеризовано контрольні повноваження обласної державної адміністрації, з’ясовано сутність фінансового контролю та його місце в управлінській діяльності останньої, визначено правові засади контрольної діяльності обласної державної адміністрації у сфері фінансів та бюджету, її основні напрямки та шляхи удосконалення.

В результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором запропоновано нове вирішення наукового завдання, що виявляється в удосконаленні характеристики правового статусу та місця обласної державної адміністрації в системі органів виконавчої влади, сутності фінансового контролю та його значення в управлінській діяльності цієї адміністрації, правових засад її контрольної діяльності у сфері фінансів та бюджету, основних напрямків та шляхів удосконалення зазначеної діяльності. Дисертантом сформульовано ряд висновків, пропозицій і рекомендацій, спрямованих на вирішення зазначеного завдання. Основні з них такі:

1. Визначаючи місце обласної державної адміністрації в системі органів виконавчої влади, зроблено висновок, що місцеві державні адміністрації реалізують принцип поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, покладений в основу побудови територіального устрою України. Обласна державна адміністрація є місцевим органом у системі органів виконавчої влади на території відповідної області. Вона виконує повноваження державної влади і делеговані їй обласними радами виконавчі функції через створювані управління, відділи та інші структурні підрозділи та діє під керівництвом голови обласної державної адміністрації.

2. Аналіз правового статусу обласних державних адміністрацій дозволив дійти висновку, що їх діяльність характеризується певним дуалізмом – з одного боку, вони підзвітні та підконтрольні Кабінету Міністрів України, з іншого – обласним радам у частині здійснення делегованих їм повноважень. Формування адміністрацій здійснюється органами виконавчої влади вищого рівня. На нього не впливають представницькі органи – обласні ради.

3. Подальший розвиток визначення контрольних повноважень обласної державної адміністрації у сфері фінансів та бюджету здійснено насамперед шляхом аналізу сутності та призначення контролю, місця останнього в управлінській діяльності обласної державної адміністрації. Контроль розуміється як перевірка дотримання і виконання нормативно встановлених завдань, планів і рішень, тобто початок циклу, присвяченого оцінці процесу, який здійснюється. Такий підхід дозволив наголосити як на функціональному призначенні контролю, так і на тому, що він виникає на певній стадії управлінського процесу обласної державної адміністрації. Необхідність підвищення дієвості контролю з боку обласних державних адміністрацій потребує чіткого визначення місця останньої в системі інших контрольних органів, характеру зв’язків та взаємодії між ними.

4. Сформульовано авторське визначення поняття фінансового контролю, зроблено висновок, що його роль на рівні областей полягає у створенні економічних умов належного розподілу централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів з метою забезпечення фінансових потреб як конкретної області, так і держави в цілому.

5. Визначено правові засади контрольної діяльності обласної державної адміністрації у сфері фінансів та бюджету, проаналізовано систему засобів правового регулювання цієї діяльності. Під правовим регулюванням контрольної діяльності обласної державної адміністрації у сфері фінансів та бюджету в дисертації розуміється комплекс юридичних засобів, за допомогою яких держава визначає права і обов’язки обласної державної адміністрації, а також порядок їх реалізації при здійсненні контрольної діяльності у зазначеній сфері. Підтримано і додатково аргументовано пропозиції щодо необхідності прийняття законів України „Про фінансовий контроль в Україні” та „Про державний контроль за дотриманням бюджетного законодавства та відповідальність за бюджетні правопорушення”.

6. У визначенні напрямків контролю обласної державної адміністрації у сфері фінансів та бюджету основну увагу приділено характеристиці контролю за процесом складання, розгляду, затвердження і виконання бюджету, а також складання, розгляду і затвердження звіту про його виконання, тобто бюджетного контролю. Аналіз існуючих точок зору щодо поняття бюджетного контролю дозволив запропонувати авторське його визначення з урахуванням найбільш суттєвих сторін цього явища і його ролі у здійсненні фінансової діяльності окремої області. Удосконалено класифікацію видів бюджетного контролю обласної державної адміністрації залежно від стадій бюджетного процесу. Відповідно до цього бюджетний контроль поділено на попередній, поточний і подальший.

7. Охарактеризовано заходи реагування за результатами контрольної діяльності обласної державної адміністрації у сфері фінансів та бюджету. Зроблено висновок, що мета обласної державної адміністрації при здійсненні фінансового контролю – виявити порушення та недоліки в формуванні і виконанні місцевих бюджетів, оформленні бюджетної документації та веденні бухгалтерського обліку в бюджетних установах, притягнути винних осіб до відповідальності, а також проаналізувати найбільш поширені порушення, виявити причини, які призводять до їх виникнення, і надати кваліфіковану допомогу установі чи організації у вирішенні проблемних питань.

8. Визначено шляхи удосконалення контрольної діяльності обласної державної адміністрації у сфері фінансів та бюджету. Зроблено висновок, що удосконалення цієї діяльності має здійснюватися за двома основними напрямками – удосконалення законодавства про фінансовий та бюджетний контроль і створення організаційних умов ефективності контрольної діяльності у зазначеній сфері. Сформульовано і обґрунтовано пропозицію щодо доцільності визначення обласної державної адміністрації координатором контрольної діяльності в системі органів виконавчої влади, які здійснюють контроль у сфері фінансів та бюджету на місцевому рівні.

Публікації автора:

1. Панова І.В. Сутність контролю як форми управлінської діяльності обласних державних адміністрацій // Наше право. – 2004. - № 2 (2 ч.) – С. 82-85.

2. Комзюк А.Т., Панова І.В. Обласна державна адміністрація як орган виконавчої влади: теоретичні питання // Науковий вісник Юридичної академії МВС України: Збірник наукових праць. – 2004. – № 4. – С. 151-155.

3. Панова І.В. Деякі аспекти здійснення фінансового контролю обласною державною адміністрацією // Вісник Запорізького юридичного інституту. – 2004. – № 3. – С. 67-72.

4. Панова І.В. Проблеми правового регулювання контрольної діяльності обласних державних адміністрацій у сфері фінансів та бюджету // Науковий вісник Львівського юридичного інституту МВС України.: Збірник / Гол. ред. В.Л. Ортинський. – Львів: Львівський юридичний інститут МВС України. – вип. 2(2). – 2004. – С. 290-298.

5. Панова І.В. Сутність контролю як форми управлінської діяльності обласних державних адміністрацій // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Актуальні проблеми взаємодії судових та правоохоронних органів у процесі реалізації завдань кримінального судочинства”. 28-29 травня 2004 року м. Запоріжжя: У 2 ч. – Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2004. – Ч. ІІ. – С. 141-145.

6. Панова И.В. Сущность бюджетного контроля и полномочия областных государственных администраций по его осуществлению // Права граждан, правоохранительная и правоприменительная деятельность в России и Украине: состояние и перспективы развития: Материалы международной научно-практической конференции адъюнктов, аспирантов и магистров. Часть 2. – Белгород: ОНиРИО БелЮИ МВД России, 2003. – С. 167-171.