Саблук Сергій Васильович. Контроль чисельності сисних шкідників в посівах цукрових буряків та їх насінників в умовах Центрального Лісостепу України: Дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / Інститут цукрових буряків УААН. - К., 2002. - 150 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 121-144.
Анотація до роботи:
Саблук С.В. Контроль чисельності сисних шкідників в посівах цукрових буряків та їх насінників в умовах Центрального Лісостепу України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільскогосподарських наук за спеціальністю 16.00.10 – ентомологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2002.
У дисертації дається характеристика складу основних сисних шкідників та їх ентомофагів на посівах цукрових буряків і їх насінників, розкривається динаміка чисельності цих комах на різних стаціях, а також залежність заселення рослин цукрових буряків листковою буряковою попелицею – головного сисного шкідника – від гідротермічних показників.
Проведені обліки цих комах свідчать про те, що чисельність консументів другого порядку (ентомофагів) у значній мірі залежить від щільності консументів першого порядку. Тобто всі ці живі організми функціонально зв’язані між собою прямими і зворотніми зв’язками, завдяки чому здійнюється природна саморегуляція їх чисельності.
Встановлено, що існує прямий зв’язок між ступенем заселення цукрових буряків попелицею та умовами, що виникають для перших двох поколінь цього фітофага. Існує також залежність між чисельністю листкової бурякової попелиці і кількістю афідофагів.
При використанні інсектицидів для захисту фабричних посівів цукрових буряків та їх насінників від сисних шкідників, найбільш ефективним і раціональним способом є обробка насіння системними інсектицидами, такими як гаучо, 70% з.п та круїзер, 35% т.к.с., ефективність яких проти листкової бурякової попелиці складає відповідно 97,0 і 92,4%, а також обприскування насінників лебайцидом, 50% к.е. та композицією конфідора, 20% т.к.с. і дециса, 2,5% к.е., які забезпечують зменшення чисельності шкідника відповідно на 93,3 і 91,1%.
Ефективність застосування інсектицидів проти сисних шкідників у значній мірі залежить від їх полярності: чим вище полярність у хімічної сполуки, тим нижча її ефективність проти фітофагів.
Всі інсектициди, які застосовувались для контролю чисельності сисних шкідників, сприяли підвищенню продуктивності культури та якісних показників.
Проведено економічну оцінку захисту фабричних посівів цукрових буряків від листкової бурякової попелиці та інших сисних шкідників з використанням нових високоефективних інсектицидів та їх композицій.
Моніторинг шкідливих сисних комах та їх ентомофагів на різних стаціях дозволяє здійснювати екологічно орієнтовані підходи щодо ефективного контролю чисельності листкової бурякової попелиці та інших сисних комах на посівах цукрових буряків і їх насінниках.
Характер заселення цукрових буряків листковою буряковою попелицею у травні визначається середньодобовою температурою повітря першої половини квітня. Вища температура у цей період збільшує вірогідність значного заселення рослин культури даним шкідником у травні. У червні щільність популяції попелиці визначається кількістю атмосферних опадів - їх збільшення веде до зменшення ступеня заселення рослин шкідником.
Важливим лімітуючим фактором чисельності листкової бурякової попелиці є афідофаги. При заселенні рослин шкідником за І балом і наявності 10 личинок сонечка на 1 рослину та при заселенні буряків за ІІ-ІІІ балами і чисельністю кокцинелід 15 особин на ту ж одиницю обліку, застосовувати інсектициди недоцільно. За низької щільності популяції афідофагів (менше 15 особин на 1 рослину) і ступені заселення посівів попелицею, що перевищує 3 бали, виникає необхідність хімічних обробок посівів інсектицидами селективної дії.
Високу ефективність проти листкової бурякової попелиці забезпечує обприскування насінників лебайцидом, 50% к.е., яка на 7-й день після застосування становила 93,3%, і перевищувала показники інших варіантів на 4,9-35,3%.
Інсектициди, які використовуються для захисту насінників цукрових буряків від листкової бурякової попелиці, істотно впливають на корисну ентомофауну. Найбільший пестицидний прес на афідофагів здійснює інсектицид контактної дії лебайцид, 50% к.е., і найменший - препарат системної дії конфідор, 20% в.р.к.
Обробка насіння цукрових буряків інсектицидами нового покоління такими як, гаучо, 70% з.п., круїзер, 35% т.к.с. та космос, 50% т.к.с., а також композицією фурадану, 35% т.п. та гаучо і фурадану та круїзеру у половинних нормах витрати, надійно контролює чисельність листкової бурякової попелиці на посівах цукрових буряків без наземних хімічних обробок.
Встановлено залежність ефективності дії інсектицидів проти листкової бурякової попелиці від їхньої полярності як при нанесенні препаратів на посівний матеріал, так і при обприскуванні рослин. Збільшення полярності хімічної сполуки веде до зниження її ефективності проти шкідника незалежно від способу застосування.
Обробка насіння цукрових буряків новими інсектицидами і їх композиціями істотно впливає на початковий ріст, розвиток рослин та продуктивність культури. Здебільшого застосування хімічних препаратів проявляє інгібуючу дію на рослину у початкових фазах їх росту та розвитку, а пізніше через 7-10 днів проявляється стимулюючий ефект. У фазі вилочки маса рослин на варіантах із застосуванням інсектицидів на 5,2-21,5% була меншою, а у фазі другої пари листків - на 4,7-16,3% більшою, ніж на контролі.
Урожайність насінників цукрових буряків у значній мірі залежить від ступеня заселення їх листковою буряковою попелицею і тих заходів, що здійснюють контроль над її чисельністю. Чим вищий показник ефективності інсектициду проти даного шкідника, тим більша урожайність насіння. Обприскування насінників лебайцидом, 50% к.е. забезпечує зниження заселення їх листковою буряковою попелицею на 93,3%, а урожайність насіння становила 1,48 т/га, що на 0,19 т/га більше, ніж при використанні для цієї мети регенту, 2,5% к.е., ефективність якого проти даного шкідника була на 35,3% нижчою.
Використання для обробки насіння цукрових буряків нового інсектициду круїзер і обприскування насінників композицією конфідору і децису забезпечило отримання прибутку у розмірі 1457,4 грн. /га на фабричних посівах і 3103,1 грн. /га на насінниках, що відповідно в 1,7 і 1,5-2 рази перевищує показники базових варіантів (обробка насіння фураданом і обприскування насінників децисом). Рентабельність застосування цих інсектицидів на фабричних посівах цукрових буряків і їх насінниках дорівнює відповідно 48,6 і 156,8%.
Публікації автора:
Саблук С.В. Інсектициди на насінниках цукрових буряків та ентомофаги // Захист і карантин рослин. – К.: Інститут захисту рослин УААН. – 2000. – С. 25-27.
Федоренко В.П., Саблук С.В. Динаміка чисельності шкідливих сисних комах та ентомофагів // Зб. наукових праць “Селекція, насінництво і технологія вирощування цукрових буряків та інших культур бурякової сівозміни”. – К.: Інститут цукрових буряків УААН. – 2000. – С. 191-196. (збір даних та їх аналіз).
Саблук С.В. Інсектициди на насінниках цукрових буряків та ентомофаги // Тези доповіді Республіканської ентомологічної конф.. – Ніжин: Українське ентомологічне товариство. – 2000. – С. 113.
Саблук В.Т., Федоренко В.П., Саблук С.В. Прогноз развития вредителей // Сахарная свекла. – Москва. - 2001. - №4-5. – С. 42-45. (збір даних щодо чисельності шкідників та їх аналіз по зонах бурякосіяння)
Саблук В.Т., Федоренко В.П., Саблук С.В. // Прогноз развития и размножения вредителей на Украине // Сахарная свекла. – Москва. – 2002. - №4. – С. 19-21. (збір даних щодо чисельності сисних шкідників та їх аналіз по зонах бурякосіяння України).
Патент на винахід №44509 А, А01С1/06, 1/08. Спосіб обробки насіння цукрових буряків захисно-стимулюючими речовинами / Саблук В.Т., Гресь Ю.А.Шендрик Р.Я., Саблук С.В. та ін.; Інститут цукрових буряків УААН. – Міністерство освіти і науки України Держ. депар. інтелект. власності; Заявл. 15.02.02. (визначення ефективності обробки насіння інсектицидами проти листкової бурякової попелиці)
Патент на винахід №44511 А, А01С1/06, 1/08. Спосіб обробки насіння цукрових буряків захисно-стимулюючими речовинами / Саблук В.Т., Гресь Ю.А.Шендрик Р.Я., Саблук С.В. та ін.; Інститут цукрових буряків УААН. – Міністерство освіти і науки України Держ. депар. інтелукт. власності; Заявл. 15.02.02. (визначення ефективності обробки насіння інсектицидами проти листкової бурякової попелиці)
Патент на винахід №44510 А, А01С1/06, 1/08. Спосіб обробки насіння цукрових буряків захисно-стимулюючими речовинами / Саблук В.Т., Гресь Ю.А.Шендрик Р.Я., Саблук С.В. та ін.; Інститут цукрових буряків УААН. – Міністерство освіти і науки України Держ. депар. інтелект. власності; Заявл. 15.02.02. (визначення ефективності обробки насіння інсектицидами проти листкової бурякової попелиці)