Семенишена Наталія Вікторівна. Комунікативна та інформаційно-аналітична функції бухгалтерської звітності сільськогосподарських підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.
Анотація до роботи:
Семенишена Н.В. Комунікативна та інформаційно-аналітична функції бухгалтерської звітності сільськогосподарських підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» Української академії аграрних наук, Київ, 2008.
Дисертація присвячена теоретичному і методологічному обґрунтуванню комунікативної та інформаційно-аналітичної функцій бухгалтерської звітності сільськогосподарських підприємств, розробці пропозицій та рекомендацій з удосконалення структури та складу основних форм бухгалтерської звітності, розширенняїї інформаційних можливостей в управлінській діяльності.
Проведено періодизацію розвитку бухгалтерської звітності у взаємозв’язку з формуванням комунікативної та інформаційно-аналітичної функцій звітності та обґрунтовано доцільність застосування терміна «бухгалтерська звітність» у нормативних документах.
Удосконалено критерії класифікації звітності на сучасному етапі реформування бухгалтерського обліку.
Обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення складу та змісту основних форм річної бухгалтерської звітності й необхідність доповнення річної звітності сільськогосподарських підприємств інформацією, що відображає специфіку галузі з метою підвищення відповідності її якісним критеріям та інформаційним потребам користувачів.
Розглянуто концептуальні підходи до формування внутрішньої бухгалтерської звітності та підвищення ролі звітності в управлінській діяльності.
Комплексне дослідження теоретико-методологічних положень та досвіду використання бухгалтерської звітності сільськогосподарських підприємств як одного з методів формалізації управлінських рішень дозволило одержати результати, що засвідчують досягнення мети дослідження, та розв’язання поставлених завдань і полягають у наступному:
Інтеграція української економіки у світове співтовариство зумовила необхідність ґрунтовного дослідження методологічних і методичних аспектів формування бухгалтерської звітності, яка реалізує комунікативну й інформаційно-аналітичну функції обліку та є найважливішим інструментом моніторингу, планування і контролю діяльності сільськогосподарських підприємств.
Відсутність комплексного підходу до формування єдиного інформаційного простору на основі системної звітності з питань створення інформації про специфіку сільськогосподарської галузі з урахуванням балансу економічних інтересів усіх суб'єктів господарювання на сьогодні є очевидною. Таким чином, постає необхідність належного формування звітності як основи інформаційного забезпечення всіх суб’єктів ринку, оскільки очікування держави та суспільства стосовно результатів діяльності сільськогосподарських підприємств, їх соціальної ролі – це один із факторів, який визначає діловий клімат у країні.
Теоретичні дослідження та інтерпретації даної категорії дали можливість уточнити поняття «звітність» як сукупність узагальнених показників, що характеризують підсумки виробничо-фінансової діяльності, майновий і фінансовий стан організації (чи окремих її елементів) за визначений період. У визначенні пропонується застосовувати поняття «організація», а не термін «підприємство» (на думку багатьох науковців), під якою розуміти соціальну систему, в якій існує функціональний поділ праці, спрямований на досягнення загальної мети (цілей).
Вивчення поглядів науковців свідчить, що більшість вчених не вбачають суттєвої різниці між поняттями «бухгалтерська» та «фінансова» звітність, а тому доведено, що дефініція терміна «фінансова звітність» значно ширше, ніж це передбачено бухгалтерським законодавством. Пропонується застосовувати категорію «бухгалтерська звітність» і розуміти її наступним чином - визначена законодавством або організаціями сукупність форм, складених на основі науково згрупованих даних бухгалтерського обліку, які відображають інформацію про майновий і фінансовий стан, їх зміни та результати виробничої й іншої діяльності організацій за визначений період.
Обґрунтовано необхідність розширення та введення нових класифікаційних ознак звітності, в результаті виділено наступні: видова ознака, характер впливу на об’єкт управління; ступінь узагальнення; ступінь конфіденційності; склад; терміновість подання; ступінь регламентації.
Для забезпечення ефективності перетворень в обліковій системі варто керуватися основною ідеєю, концепцією. Наявність концептуальної основи, розглянутої як послідовне узгодження цілей, завдань, термінології, облікових принципів і процедур формування звітних даних, сприяє кращому розумінню основних форм річної бухгалтерської звітів і довіри до них.
Уточнено роль концепції у формуванні звітної інформації, виявлено, що основною метою бухгалтерської звітності є створення такої інформаційної системи, яка, за принципом повноти інформації, стане метаресурсом для сільськогосподарських підприємств і буде використовуватись як суб’єктами ринку для оцінки результатів діяльності, фінансового стану сільськогосподарських організацій та змін у ньому, так і в управлінській діяльності.
Важливим моментом дослідження виступає вивчення інформаційних можливостей вітчизняної бухгалтерської (фінансової) звітності в порівняльному аспекті й визначення основних напрямків підвищення інформативності звітних даних для максимального задоволення інтересів користувачів. Чіткому розумінню потреб користувачів значною мірою сприяє їх класифікація, відповідно до якої користувачі звітності розподіляються на окремі групи і мають чітко окреслені інформаційні очікування від системи звітної інформації господарюючих суб’єктів.
Стосовно складу річної бухгалтерської звітності необхідно відійти від догми, що обсяг бухгалтерської звітності визначається кількістю показників і чим їх менше, тим більше скорочується облікова робота. Ринкова економіка передбачає, що держава зобов’язана забезпечити оптимальна кількість обов’язкових показників для всіх користувачів (учасників ринку), про що, зокрема, свідчать і міжнародні стандарти. Сукупність звітних форм і пояснень до них характеризують діяльність економічного суб’єкта у всіх основних аспектах, і в цьому зв’язку кожна форма уявляється важливою.
Структурно-логічна побудова форм звітності залежить від сукупності критеріїв щодо наочності, аналітичності уособлених звітних формах показників. Обґрунтовано необхідність удосконалення структури форм і доповнення їх інформацією, яка б максимально задовольнила інформаційні очікування всіх користувачів. У роботі внесено конкретні пропозиції, спрямовані на підвищення корисності й доречності інформації, яка міститься у Балансі, Звіті про фінансові результати та Примітках до річної фінансової звітності, що припускає структурне перегрупування розділів, статей і введення додаткових показників.
Проведені дослідження використання бухгалтерської звітності управлінським персоналом сільськогосподарських підприємств свідчать про відсутність єдиного підходу у визначенні переліку, змісту вимог до звітної інформації та її відбору і градації у використанні за рівнями управління та центрами відповідальності; відсутність частини інформації для ухвалення визначених управлінських рішень в основному на вищому рівні системи управління сільськогосподарським підприємством; відсутність ефективних засобів контролю якості інформації.
Питання інформаційного забезпечення системи управління необхідно вирішувати комплексно, починаючи з виявлення особливостей відбору інформації, побудови відповідного механізму і моделі та організації внутрішньої бухгалтерської звітності, орієнтованої, перш за все, на підготовку інформації для ухвалення управлінських рішень. Цільове призначення структури бухгалтерської звітності полягає в поданні інформації у зручній формі для формулювання стратегії, планування, прийняття управлінських рішень, контролю та оцінки результатів діяльності.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Ковальчук Н.В. Фінансова звітність і міжнародні стандарти / В. Д. Слободян, Н.В. Ковальчук // Міжвідомчий науковий збірник «Аграрна наука – селу». - Черн. : Буковина, 1997. - Вип.3. - С.196-200. (автором особисто сформульовано розбіжності у складі та структурі форм вітчизняної звітності та звітності зарубіжних країн та сформульовано основні напрямки її конвергенції з міжнародними стандартами).
Ковальчук Н.В. Бухгалтерська звітність в системі інформаційного забезпечення / В.Д. Слободян, Н.В. Ковальчук // Економіка АПК. - 1998. - № 12. - С. 35-39. (автором особисто розглянуто позиціонування бухгалтерської звітності в системі інформаційного забезпечення, властивості інформації бухгалтерської звітності та окреслено напрямки її удосконалення).
Ковальчук Н.В. Поняття та класифікація звітності в сучасних дослідженнях / Н.В. Ковальчук // Економіка АПК. - 1999. - № 11. - С. 74-81 .
Ковальчук Н.В. Закон про бухгалтерський облік вимагає уточнень / Н.В. Ковальчук // АгроІнком. - 1999. - № 10-12. - С. 58-59.
Ковальчук Н.В. До історії розвитку вітчизняної бухгалтерської звітності / Н.В. Ковальчук // Науковий збірник ПДАТА «Аграрна наука – селу». - Кам.-Под., 1999. - Вип.7, т.2. - С.188-191.
Ковальчук Н.В. Звітність в світлі концепцій бухгалтерського обліку / Н.В. Ковальчук // Науковий збірник ПДАТА «Аграрна наука – селу». - Кам.-Под., 2000. - Вип.8., т.2. - С.319-321.
Ковальчук Н.В. Історичний аспект розвитку бухгалтерської звітності / Н.В. Ковальчук // Економіка АПК. - 2000. - № 12. - С. 63-67.
Ковальчук Н.В. Звітність в умовах диференціації бухгалтерського обліку / Н.В. Ковальчук // Збірник наукових праць / за ред. М.І. Бахмата. - Кам.-Под. - 2006. - Вип. 14, т. 2. - С. 238-240.
Ковальчук Н.В. Облік доходів і витрат діяльності підприємств / Н.В. Ковальчук, Л.А. Кушнір, В.В. Блинда // Збірник наукових праць / за ред. М.І. Бахмата. - Кам.-Под. - 2007. - Вип. 15, т. 2. - С. 230-232. (автором особисто запропоновано порядок відображення в бухгалтерському обліку доходів діяльності підприємств).
Семенишена Н.В. Вітчизняна бухгалтерська терміносистема: проблема якості національних стандартів / Н.В. Семенишена, В.Д. Слободян // Облік і фінанси АПК. - 2007. - № 11-12. - С. 204-209. (автором особисто здійснено критичний аналіз термінології національних стандартів та уточнено дефініції елементів фінансової звітності).
Тези доповідей на науково-практичних конференціях:
Семенишена Н.В. Інформаційне забезпечення суб’єктів ринку зерна / Р.П. Саблук, Н.В. Семенишена // Наукове та професійне забезпечення розвитку обліку та фінансів аграрного сектору економіки в умовах глобалізації: ІV міжнар. наук.-практ.конф., 18-19 вересня 2008р. : зб. тез та виступів. – К.: Юр-Агро-Веста, 2008. – С.259-264. (автором особисто сформульовано критерії та вимоги до звітної інформації в інформаційному забезпеченні суб’єктів зернового ринку)
Семенишена Н.В., Оцінка ефективності застосування комплексних систем автоматизації бухгалтерського обліку на підприємстві / Н.В. Семенишена, Л.А. Кушнір // Збірник наукових праць / за ред. М.І. Бахмата. - Кам.-Под. - 2008. - Вип.16, т.2. - С.33-35. (автором особисто розглянуто показники економічної ефективності комп’ютеризації облікового процесу).
Семенишена Н.В. Річна бухгалтерська (фінансова) звітність підприємств: перспективи розширення інформаційних можливостей / Н.В. Семенишена // Актуальні проблеми на сучасному етапі та перспективи розвитку фінансово-кредитного механізму АПК : міжнар. наук.-практ. конф., 25-26 жовтня 2007р. : тези доповідей. // Збірник наукових праць. - 2007. - Вип.15. - т.3. - С.557-570.
Ковальчук Н.В. Управлінський аспект бухгалтерської звітності сільськогосподарських підприємств / Н.В. Ковальчук // Науковий збірник ПДАТА «Аграрна наука – селу». - Кам.-Под. - 1998. - Вип.6. - С.182-183.