Дюдюн Анатолій Дмитрович. Комплексно-диференційована терапія і диспансеризація хворих з рецидивами урогенітальних інфекцій (хламідіоз, трихомоніаз, уреаплазмоз, кандидоз, бактеріальний вагіноз): дисертація д-ра мед. наук: 14.01.20 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.
Анотація до роботи:
Дюдюн А.Д. “Комплексно–диференційована терапія і диспансеризація хворих з рецидивами урогенітальних інфекцій (хламідіоз, трихомоніаз, уреаплазмоз, кандидоз, бактеріальний вагіноз)”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.20–шкірні та венеричні хвороби. Національний медичний університет ім.О.О.Богомольця, Київ, 2003 рік.
Дисертацію присвячено розробці алгоритмів діагностики та методів комплексної загальної та місцевої терапії рецидивів урогенітальних інфекцій. У хворих встановлено мало- або асимптомний перебіг захворювання, багатовогнищевість уражень і ускладнень, наявність не менше двох етіологічних агентів, порушення функціонального стану ШКТ, зміни показників імунного статусу. Вперше визначено критерії клініко-лабораторної, інструментальної діагностики і прогнозування рецидивів урогенітальних інфекцій з урахуванням морфологічної та електрономікроскопічної характеристики збудників. Розроблено комплексну диференційовану терапію рецидивів урогенітальних інфекцій з послідовним застосуванням етіотропних препаратів, засобів покращуючих функцію ШКТ і стан імунітету, м'яких лікарських форм для місцевого призначення. Застосування запропонованої комплексної терапії рецидивів ІПСШ дозволило досягти клініко-лабораторного вилікування у 95,5% хворих, зменшити рецидиви до 2,1%.
У дисертації представлені теоретичне обгрунтування і нове сучасне практичне рішення наукової задачі, що полягає у розробці адекватних алгоритмів діагностики, диференційованих показань і методики комплексної загальної і місцевої терапії рецидивів урогенітальних інфекцій з урахуванням клініко-морфологічних проявів, імунного статусу, мікробіоценозу і всмоктувальної функції кишечника з наступною раціональною диспансеризацією хворих.
Рецидиви урогенітальних інфекцій обумовлені сполученням двох і більш етіологічних агентів у 89,7% хворих, а клінічна картина не має патогномонічних ознак того чи іншого виду інфекції і відзначається мало- або асимптомністю, багатовогнищевістю уражень та ускладнень. Виявлені електронномікроскопічні особливості будови збудників: при хламідіозі серед включень перевагали ретикулярні тільця з двохконтурною цитоплазматичною мембраною, при трихомоніазі – в збудниках мала кількість рибосом, полісом і гідрогеносом, при уреаплазмозі – малі розміри агента та варіабельність форм, при кандидозі – збільшення периплазматичного простору клітин збудника.
Функціональний стан шлунково-кишкового тракту у 76% обстежених хворих з рецидивами урогенітальних інфекцій характеризувався порушенням кислотоутворюючої і всмоктувальної функцій та у 100% - порушенням еубіозу кишечника. Встановлено, що лікування метронідазолом і офлоксацином негативно впливає на всмоктувальну функцію та приводить до зниження концентрації цих препаратів у сироватці крові у 1,5 рази, в наслідок чого зменшується ефективність етіотропної терапії.
Вивчення показників імунного стану 244 хворих з рецидивами урогенітальних інфекцій показало у 73% зменшення кількості Т-лімфоцитів СД3+, СД4+ відповідно в 1,4 і 1,2 рази, у 19,7% зниження спроможності лімфоцитів до бласттрансформації в 1,3 рази, зменшення кількості натуральних кілерів в 2 рази, у 73% підвищення рівня IgG в 1,3 рази, у 35% зменшення титру лізоцима, у 73% - зниження фагоцитарного числа в 1,3 рази, у 19,7 – зниження фагоцитарної здатності в 1,1 рази. Найбільш виражені зміни імунного стану були у хворих, у яких мікст-інфекцію складали не менше трьох мікроорганізмів.
На підставі комплексного клініко-лабораторного обстеження і проведеного нами зіставного аналізу, хворі з рецидивами урогенітальних інфекцій розподілились у три клініко-терапевтичні групи. Перша – хворі з наявністю не менш трьох збудників, четвертого ступеню дисбактеріозу, значним порушенням всмоктувальної функції кишечника, зменшенням кількості Т-лімфоцитів у 1,9 рази та зниженням їх функціональної активності, зменшенням кількості натуральних кілерів у 2 рази, збільшенням концентрації IgG у 1,3 рази, суттєвими змінами неспецифічних факторів захисту. Другу і третю групи складали хворі з наявністю двох збудників та дисбактеріозу ІІ-ІІІ ступеню і незначними порушеннями всмоктувальної функції кишечника, зменшенням кількості Т-лімфоцитів у 1,4 рази та натуральних кілерів у 1,6 рази, незначне пригнічення неспецифічних факторів захисту у хворих другої і тільки зниження натуральних кілерів у 1,3 рази у третьої групи.
У комплексному лікуванні для проведення місцевої терапії хворих з реци- дивами урогенітальних інфекцій нами запропоновані і впроваджені м'які лікарські форми – супозиторії, гелі, палички з композиціями відомих у медичній практиці лікарських речовин екстемпорального виготовлення. Порівняльні фізико-хімічні, біофармацевтичні, мікробіологічні і фармакологічні дослідження підтвердили нешкідливість, біоприступність і високу специфічну активність цих препаратів у відношенні різних бактерій, найпростійших і грибів.
Апробована і доведена значна ефективність розробленої комплексної диференційованої терапії, яка включає поетапне застосування етіотропних засобів в адекватних дозах і термінах, патогенетичних препаратів, що регулюють функцію шлунково-кишкового тракту, нормалізують біоценоз та імунний статус, а також місцеве застосування м’яких лікарських засобів. Доцільність підтверджується сприятливими клініко-лабораторними результатами у 95,5% хворих, та скороченням рецидивів до 2,1%. Запропонована раціональна диспансеризація хворих з рецидивами урогенітальних інфекцій
Публікації автора:
Дюдюн А.Д. Дифференцированные показания и методика комплексной этиопатогенетической терапии уреаплазмоза с местным применением оригинальных лекарственных форм // НПЖ Вестник проблем биологии и медицины.- Полтава-Харьков, 1997.- С.79-85.
Дюдюн А.Д. Актуальные проблемы современных методов местной терапии ЗППП // НПЖ Дерматовенерология Косметология Сексопатология.- Днепропетровск, 1998.- №1.- С.16-19.
Дюдюн А.Д. Эрбисол в комплексном лечении урогенитального хламидиоза // Сучасні проблеми дерматовенерології, косметології та управління охороною здоров’я.- Харків.- 1998.-Вип. 2.- С.53-55.
Дюдюн А.Д. Роль комплексного обследования в диагностике хламидийного уретропростатита // Науково-практична конференція «Захворювання, що передаються статевим шляхом» 15-16 вересня 1998 року. Тезіси.-Київ.- 1998.- С.20.
Дюдюн А.Д. Оценка эффективности местного применения оригинальных суппозиториев в комплексной терапии урогенитального кандидоза // Научно-практическая конференция дерматовенерологов, акушеров и гинекологов, урологов Республики Беларусь «Эпидемиология, патогенез, клиника, диагностика, лечение и профилактика болезней, передаваемых преимущественно половым путем».- Минск.- 1998.- С.99-101.
Дюдюн А.Д. Композиционные суппозитории с хинозолом в местной терапии больных бактериальным вагинозом // НПЖ Дерматовенерология Косметология Сексопатология.- Днепропетровск, 1999.- №2.- С.20-22.
Дюдюн А.Д. Клинико-лабораторная оценка заболеваний, передаваемых половым путем, у женщин // Журнал дерматологии и венерологии.- Харьков, 1999.- №2(8).- С.107-108.
Дюдюн А.Д. Эпидемиология заболеваний передаваемых половым путем в Днепропетровской области // НПЖ Вісник проблем біології і медицини.- Полтава-Харків, 1999.- № 1.- С.61-62.
Дюдюн А.Д. Фармакокинетические исследования и определение биологической доступности суппозиториев с хинозолом // НПЖ Вісник проблем біології і медицини. .- Полтава-Харків.- 1999.- №3.- С.104-108.
Дюдюн А.Д. Определение влияния уровня тиоловых соединений в крови на клиническую оценку эффективности терапии микозов в эксперименте // Актуальні питання фармацевтичної науки та практики.- Запоріжжя, 1999.- Вип. 3.- С.101-104.
Дюдюн А.Д. Сравнительное моделирование фармакокинетики хинозола в мазевых композициях // Актуальні питання фармацевтичної науки та практики.- Запоріжжя, 1999.- Вип. 3.- С.97-101.
Дюдюн А.Д. Значение инфекций, передаваемых половым путем, в возникновении воспалительных заболеваний гениталий у женщин // Дерматология и венерология.- Харьков, 2000.- №2(10).- С.92-94.
Дюдюн А.Д. Амбулаторное лечение больных урогенитальными инфекциями, работающих в автотранспортных предприятиях, с использованием оригинальных местных средств // Вісник Морської медицини.- Одесса, 2000.- №1(9).- С.32-34.
Дюдюн А.Д. Характеристика рівня природних кілерів у сироватці крові хворих на хламідіоз // Медичні перспективи.- Дніпропетровськ, 2000.- Т.V, №2.- С.57-59.
Дюдюн А.Д. Комплексное лечение женщин, страдающих урогенитальным кандидозом с местным применением композиционных средств в аэрозольной упаковке //НПЖ Дерматовенерология Косметология Сексопатология.- Днепропетровск, 2000.-№1(3).-С.160-161.
Дюдюн А.Д. Клінічні прояви та перебіг захворювань, що передаються статевим шляхом // Медичні перспективи.- Дніпропетровськ.- 2000.-Том V, №3.- С.103-105.
Дюдюн А.Д. Методика и оценка эффективности оригинальных местных средств в комплексной терапии урогенитального хламидиоза // Актуальные проблемы медицины и биологии.- Киев, 2000.- №1.- С.309-311.
Дюдюн А.Д. Лечение опортунистических инфекций урогенитального тракта с использованием оригинальных лекарственых форм местного применения // Актуальные проблемы медицины и биологии. – Киев.-2001.- №2 – С.384-388.
Дюдюн А.Д. Современные аспекты комплексной общей и местной терапии ИППП // НПЖ Дерматовенерология Косметология Сексопатология. – Дн-ск, 2001.- № 1 (4) - С.54-57.
Дюдюн А.Д., Кильницкий И.Н., Тронь Р.А., Гладышев В.А. Новые и лекарственные формы в терапии кандидоза мочеполовых органов у женщин // ІІІ Международный микологический симпозиум «Патогенез, диагностика и терапия микозов и микогенной аллергии». Тезисы докладов.-С.-Петербург, 24-26 октября,1995.-С.45.
Городничий А.С., Дюдюн А.Д. Клиника и диагностика урогенитального кандидоза у женщин // Информационный бюллетень № 1. Харьков.-1996.- С.12.
Курята С.И., Дюдюн А.Д. Дифференцированные показания и обоснование методики комплексной терапии больных урогенитальным кандидозом // Вісник проблем біології і медицини.- Полтава-Харків.- 1998.- №25.-С.44-47.
Дюдюн А.Д., Федотов В.П. Комплексная терапия больных урогенитальным кандидозом с применением местно пилюль с хинозолом и иммунотропных средств // Проблемы медицинской микологии.- Том 1, №4.- 1999.- С.23-25.
Дюдюн А.Д.,Темник Н.И., Гомер А.И. Неспецифические факторы защиты у больных урогенитальным хламидиозом // Тези доповідей VII Українського з’їзду дерматовенерологів.-Київ.-1999.- С.142.
Гладышев В.В., Дюдюн А.Д., Гусакова Л.В. Исследование механизма действия некоторых производных 8-оксихинолина и дитиокарбаминовой кислоты // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики. Збірник наукових статей.-Випуск VI.-Запоріжжя.-2000.-С.89-93.
Гладышев В.В., Дюдюн А.Д. Изучение реологических показателей мазей с хинозолом // Вісник Запорізького державного університету.- Запоріжжя.- 2001.- №1.- С.152-154.
Дюдюн А.Д., Гладышев В.В. Оригинальные лекарственные формы для местного применения в комплексной терапии урогенитального уреаплазмоза // Таврический медико-биологический вестник. - 2001.- Том 4, №1-2.- С.28-30.
Дюдюн .А.Д., Захаров В.К., Захаров С.В., Полион Н.Н. Методические подходы к лечению хламидийной инфекции у больных сифилисом и трихомониазом // Імунологія та алергологія.- №1.-2001.-С.59-60.
V.P.Fedotov, A.D.Dyudyun, T.V.Svyatenko Psoriatic arthritis and chlamydial infection correlation and interdependency // Abstracts of the 9th Congress of the European Academy of Dermatology and Venerology 11-15 october 2000 Geneva Switzerland JEADV.-vol. 14.-Suppl.1.- Оctober, 2000.- S.247.
Дюдюн А.Д., Захаров В.К., Захаров С.В., Синица В.Н., Янчуков В.В. Комплексное лечение урогенитального кандидоза у женщин с применением аутоцитокинотерапии // НПЖ Дерматовенерология Косметология Сексопатология.- Дн-ск, 2001.- № 2-3(4).- С.40-42.
Дюдюн А.Д., Полион Н.Н., Масалыгин Ю.А. Клинико-лабораторное изучение причин низкой эффективности терапии урогенитального хламидиоза // VIII Всероссийский Съезд дерматовенерологов. Тезисы научных работ..- Часть ІІ.- Москва .- 2001.- С.151-152.
Дюдюн А.Д., Полион Н.Н. Обоснование показаний и методики комплексной терапии рецидивов урогенитального кандидоза // Первый съезд микологов «Современная микология в России. Тезисы докладов.-Москва.-2002.-С.391-392.
Экстемпоральные формы для терапии урогенитальных заболеваний, передаваемых половым путем: Методические рекомендации / Гладышев В.В., Головкин В.А., Гусакова Л.В., Федотов В.П., Дюдюн А.Д.- Киев.- 1993.- 11 с.
Циклоферон и другие иммунотропные средства в терапии больных вирусной, сифилитической и урогенитальными инфекциями, а также некоторыми дерматозами: Методические рекомендации / Ющишин Н.И., Мамчур В.И., Захаров В.К., Дюдюн А.Д. и др. - Днепропетровск.- 1999.- 32 с.
Дифференцированная иммунокоррекция с использованием препаратов циклоферона в терапии больных дерматозами и инфекций, передаваемых половым путей: Методические рекомендации / Бабюк И.А., Башмаков Д.Г., Билая И.Н., Братусь-Сухорукова Е.Ю., Горбунцов В.В., Дюдюн А.Д. и др. - Днепропетровск.- 2001.- 48 с.
Федотов В.П., Михайлец Н.В., Дюдюн А.Д. Сумамед в терапии урогенитального хламидиоза и болезни Рейтера // Методические рекомендации. - Днепропетровск.- 2001.- 11 с.
Патент на винахід №58330А, А61К31/00, А61К9/02. Спосіб лікування рецидивів трихомонадно-хламідійної урогенітальної мікстінфекції у чоловіків // Дюдюн А.Д. 2003.
Патент на винахід №58969А, А61К31/00, А61К9/02. Спосіб лікування рецидивів кандидозно-мікоплазменої урогенітальної мікстінфекції у жінок // Дюдюн А.Д. 2003.